שי ראשוני הזמין אותי אליו הביתה להפגש עם עוד חברים שעוסקים בחיים משותפים ורק הוסיף בקשה קטנה: "תביאי איתך יזמת חיים משותפים". בחרתי מיידית באולפת חיידר מחיפה, שמי שלא מכיר כדאי להכיר: עוסקת בחיים משותפים מגיל צעיר. גדלה בבית שגידל אותה לערכים לשוויון בין אנשים כולל כמובן גם לשוויון מגדרי. בבית חגגה את כל החגים, היה זה בית רב תרבותי על חוף הים. והערך החשוב ביותר שעדיין מלווה אותה כל חייה, הוא להיות אדם ולקבל את כל בני האדם כשווים.

בגיל צעיר החלה לשחק כדור עף תחרותי בקבוצות מקצועיות. האתגר הראשון שעמד בפניה היה לאזן בין לימודים למשחק תחרותי. אבל מהר מאד הבינה שישנם אתגרים קשים אף יותר הקשורים לקבלתה כנערה שחקנית במסגרת מקצועית. החברה הערבית התקשתה לקבל אותה כספורטאית מקצועית שחייבת חופש רב. החזרה מהאימונים בשעות המאוחרות, לינה מחוץ בית ונסיעות לחו"ל היו לא מקובלות בקרב החברה שלה, אך ההורים תמכו כל העת ולמרות הכל היא המשיכה לשחק. אולפת הגיעה לנבחרת ישראל. ובנבחרת חשבה שסוף סוף כאן תמצא רוגע, אך מהר מאד גילתה שהקשיים רבים צפים דווקא הפעם מהחברה היהודית .

נבחרת כדור עף

כבר אז הבינה שהיא רוצה לעסוק בפרויקטים שמפגשים בין ערבים ליהודים כדי שהחברות הערבית והיהודית יראו ויכירו אחד את השני וכך תהיה הכלה של האחר, במקומות בהם יש שילוב של ערבים ויהודים.

ב- 2003 הצטרפה אולפת למסע נגד הרוח, דרך החברה להגנת הטבע, מסע בארץ ישראל מצפון לדרום על אופניים. הרצון שלה להירשם לתוכנית, היה מתוך אהבה לטבע והרצון לצאת למסע ספורטיבי אתגרי. כבר במפגשים הראשונים היא הבינה שהיא האישה הערבייה היחידה במסע דבר שמשך את תשומת לב מפיקי הסרט של המסע.

מסע אופנים

כאשר הקרינו את הסרט שהתמקד בה ומשתתפת נוספת. ראה את הסרטון דורון אראל שבדיוק חיפש שותפים למסע שארגן ב- 2004  – "שוברים את הקרח" , מסע שלום לאנטרקטיקה. היא הצטרפה למסע ושם לאחר ימים ולילות יחד הם "כבשו" הר ונתנו לו שם – "הר הידידות הישראלי פלסטיני".

אולפת ודורון הראל

דורון הראל עם אולפת חיידר

באנטרטיקה טיפוס

אנטרטיקה

 

אנטרטיקה (2)

עם דורון אראל

תוך כדי המסע כאשר התחברה לטבע והיה לה זמן רב למחשבה הבינה אולפת, שהדרך הכי מתאימה לאופי שלה ולדברים שהיא אוהבת זה לחבר בין שתי החברות היהודית והערבית דרך הטבע. "הטבע יותר חזק מאתנו ואנחנו כל כך קטנים מול איתני הטבע וכאשר יש מטרה משותפת אנחנו עושים ופועלים יחד למען המטרה המשותפת. שתי התובנות האלו מלוות אותה מאז לאורך כל הדרך.

אחרי המסע לאנטרקטיקה הם זכו בפרס לעשיית שלום בדרך בלתי שגרתית.

דגלים בפסגה

115 (2)

אולפת בשנת 2005 התחברה לארגון שמתמודד עם קונפליקטים בין תרבותיים בארה"ב. הארגון פעל בצפון קרוליינה בהרי האפאצ'ים.  שם אולפת חיידר חיברה בין אנשים למטרה מסוימת באמצעות הכלי של מסעות אתגר. אך שם רחוק מאד מישראל, גילתה אולפת שהיא עוסקת בקונפליקט שלא לה. קונפליקט ישנו בכל מקום והיא החליטה לגייס בני נוער ערבים ויהודים למסעות הללו. המפגשים כללו 15 יום בשטח, טיפוס, רפטינג ופעילות אתגרית. שם פעלה במשך 4 שנים נפלאות .

מסע סטודנטים

הארגון גדל והצליח בתחום והחליט להקים סניף ביחד עם דורון אראל בארץ. הקמת בית ספר שהוביל ועסק בקירוב בין חילוניים ודתיים בין עולים חדשים וותיקים ובין ערבים ויהודים . המסעות והפעילות שגשגה אך זמן לא רב מכיון שארה"ב חוותה משבר כלכלי דבר שהקפיא את המימון והתוכנית הזאת נסגרה.

4 (2)

מסע שוברים את הקרח

אך מהר מאד עמותה שוויצרית הציעה לאולפת להמשיך בעבודתה המחברת בין התרבויות והפעילות תתקיים באלפים השוויצרים, כולל טיפוס לפסגת ה"מון בלאנק". אולפת שלמדה אז לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה הוציאה יחד עמה סטודנטים ערבים ויהודים ומאז גם לאחר סיום תואר שני במגדר, היא ממשיכה להוציא אותם לפעילות אתגרית בטבע השווייצרי. שם מתמודדים המשתתפים במסעותיה עם ניווט, אבטוח האחד של השני בעת הטיפוס, ואתגרים נוספים שמביאים את המשתתפים להתמודד עם מצבים שבהם הם צריכים לסמוך האחד על השני אל מול הקשיים שהטבע מציב.

תמונה2 (2)

טיולי נשים המליה עוד

בשנים האחרונות  אולפת החליטה להוביל קבוצות של נשים ונערות ערביות ויהודיות לאותן מטרות של אתגרים בטבע להרי ההימלאיה ולאלפים וזאת לאחר פעילות מקרבת ומתמודדת עם הקונפליקט בארץ. גם כאשר הנשים חוזרות הן ממשיכות לפעול וליזום פרויקט בקהילה במטרה להשפיע על עוד מעגלים.  למשל שנה שעברה הפגישו הסטודנטיות את ההורים שלהן מכל רחבי הארץ. הטיול המוצלח יצר קהילה שממשיכה להיות בקשר באופן שוטף.

1234 (2)

בבית הגפן אולפת כיום מנהלת תוכניות, אחראית על כל מחלקת החינוך שמובילה פרויקטים שמפגישה בין בני נוער ערבי ויהודי. בשיתוף הפעולה עם משרד החינוך והתוכנית למעורבות החברתית בתיכון, פתחו קורסים והכשרות לנוער ערבי ויהודי למנהיגות קהילתית כגון ליצנות רפואית , צילום וכיוב' הדגש הוא על נוער ממגוון האוכלוסיות. בית הגפן יצר את הבית לבני הנוער ויצר מסגרת מתאימה למעורבות החברתית שלהם. בדרך כלל הפעילות היא נפרדת ולכן המפגשים השבועיים למשך שנה ואף שלוש שנים, יוצרים חיבור והגשמה של מה שאולפת עצמה חלמה כאשר היא היתה נערה.

היעד שלה לשנים הבאות להמשיך ולקדם את הנושא של חיבור בין ערבים ליהודים, בין החברות, תוך כדי מציאת שיתופי פעולה ושותפים לעתיד בנושא. בינתיים חוץ מעבודתה בבית הגפן, אולפת חיידר מסתובבת בכל הארץ עם הרצאתה מעוררת ההשראה :

אולפת - הרצאה (2)

ומה אנחנו הראשונים לדעת?

אולפת חיידר היא אחת מתוך 6 נשים אחת מכל יבשת (ו-2 מאסיה) שמעלה את המודעות לנגישות למי שתיה דרך מסעות ביבשות שיש להם בעיות עם מי שתיה. כל אחת מהנשים משתתפת ביוזמה הזאת שנקראת: From hope to action המסע הראשון היה בגנגס במשך חודשיים 2000 קמ'. התכנון לצאת למסעות מאתגרים ולעורר את המודעות לנגישות למי השתיה. כל פעם ביבשת אחרת. המסע  הבא הוא למיסיסיפי ואחר כך רפטינג בסין ובסוף באנטרקטיקה. שתי נשים מארה"ב ונורבגיה הן היוזמות המובילות את היוזמה הזאת אשר מקבלת הד תקשורתי וחשיפה בעולם כולו אך משום מה לא בארץ. את אולפת בחרו אחרי מיונים וסינונים יחד עם עוד נשים שעוסקות גם בחינוך משנה חיים בקהילה. ואולפת חיידר ועוד אחת מהודו הן נציגות של יבשת אסיה – כבוד!!

מסע נשים יבשת גנגס

1 (4)

עוד בגנגס

בגנגס

מסע יבשות בגנגס

אז מה אתם אומרים על אולפת? אשמח לשמוע בתגובות פה… ואם מתאים לכם לקבל עוד פוסטים מרתקים, רשמו דוא"ל במקום להתחבר ולהשפיע למטה… היות וכולם כל כך עסוקים באולמפיאדה עכשיו אולי עוד ירצו שתשתפו אותם בפייסבוק עם הסיפור של האולפה אולפת…

כדאי לכם לקרוא אודות הבלוג ומטרותיו.