עמותות

Hands of Peace

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

"ידיים של שלום" הינו ארגון בין-דתי, ללא מטרות רווח, הפועל להעצמת צעירים וצעירות והפיכתם למובילי שינוי. באמצעות הכח שבדיאלוג, צעירים פלסטינים, ישראלים ואמריקאים חוברים יחדיו לקידום שלום, שוויון, חופש וצדק, תוך אמונה שהעתיד של כולנו תלוי בהנהגת דור העתיד. הארגון שהחל את דרכו בפרברי שיקגו, הוקם בשנת 2002 על ידי שלוש נשים (נוצריה, יהודייה ומוסלמית), שהחלו לפעול מתוך התפיסה כי ניתן לטפח את השלום, אדם לאדם. הארגון הלך והתרחב גם לגבולות המזרח התיכון, ובשנת 2014 החל לפעול גם בסן דייגו. ערכי היסוד של הארגון:
א. התנאים הקיימים בין הישראלים והפלסטינים אינם מקובלים, והדרך ליצור שינוי משמעותי היא באמצעות פיתוח מנהיגים עתידיים המחויבים לצדק ולשלום צודק.
ב. הפתרון לסכסוך מתחיל בדיאלוג בין פרטים, שמוביל לכבוד הדדי, לסובלנות, להבנה ולבסוף לפעולה.
ג. חרויות שוות לכל בני האדם, הכוללות חופש התנועה, חופש מפחד, חופש מאלימות ודיכוי.
ד. לכל הצדדים בסכסוך מגיע צדק, שוויון, הגדרה עצמית וזכויות אדם בסיסיות.
ה. אנושיות משותפת וקדושת חיי אנוש, תוך התאבלות על אבדן החיים של כל פרט ומשפחה באזור והשתת]ות בכאבם ובסבלם של המשפחות.
לאור הערכים הללו, הארגון שואף לפתח מיומנויות של בניית שלום ושל מנהיגות מתמשכת בקרב צעירים פלסטינים, ישראלים ואמריקנים. כמו כן, תומך הארגון בקידום חילופי תרבויות וחינוך קהילותינו הרחבות המצהירות על זכויות אדם לכל אנוש באשר הוא.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

תכניות הארגון מבוססות דיאלוג קבוצתי מתמשך, מקיף ומובנה הלוקח את המתנדבים בהן למסע הכולל חקירה משותפת של הסכסוך הערבי ישראלי, חשיפה לנרטיבים ולאמונות של האחר, שיתוף סיפורים אישיים להבנה עמוקה יותר של ההבדלים האישיים ושל האנושות המשותפת והשתתפות בפעולות פרטניות וקבוצתיות שיכולות להיחשב כמנהיגות מעורבת ביצירת שלום חיובי.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מידי שנה מקיים הארגון תכנית שבה מתארחת משלחת של יהודים ישראלים, פלסטינים אזרחי ישראל, ובני נוער פלסטינים בשיקגו ובסן דייגו לחוויה המבוססת על דיאלוג בן 19 יום. הם חברי המשלחת מצטרפים למספר דומה של בני נוער אמריקאים ממוצא יהודי, נוצרי, מוסלמי ומרקע דתי אחר. לאחר הקיץ הראשון שלהם, אנו מעודדים את המשתתפים לצאת למשלחת נוספת, והפעם ליטול בה חלק כמנהיגים. אירוח משפחות הוא חלק חיוני של חווית תוכנית הקיץ. האירוח מאפשר למשפחות לחוות באופן אישי את העשייה של הארגון, תוך השתתפות בהשגת המטרה - שלום. בעקבות תוכנית הקיץ, מרכיב קריטי בחוויית "ידיים של שלום" הוא השתתפות במועדוני הבוגרים של הארגןן. מועדוני הבוגרים שומרים על הקשר בין המשתתפים במגוון דרכים, בהן השתתפות בהרצאות מקומיות וגיוס מתנדבים.

במה מעוניינים?

ארגון Hand of Peace זקוק למתנדבים שייסיעו לארגוןם בתחומים הבאים:
- גיוס משפחות מארחות - מתן ארוחות במהלך תוכנית הקיץ - תכנון אירועים - סיוע משרדי בתמיכה טכנית - כתיבת מענקים לסיוע כספי

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@handsofpeace.org

seeds of peace זרעים של שלום

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

זרעים של שלום (Seeds of Peace) הוא ארגון אמריקאי הפועל במישור הבינלאומי במטרה לחזק קשרים בין צעירים אזרחי מדינות או אזורים מוכי סכסוכים. מרכז פעילותו של הארגון הוא מחנה קיץ, מעין מרחב "נייטרלי" במדינת מיין שבו בני נוער יכולים להיפגש, להכיר ולדבר, בלי ההשפעות החינוכיות והתעמולתיות הקיימות באזור מגוריהם.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?
מה מציעים עבור קהל היעד?
במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@seedsofpeace.org

אג'יק- מכון הנגב

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

חזון
חברות שוויוניות ומשגשגות בנגב, בארץ ובעולם הפועלות במשותף לקידום שלום ופיתוח אנושי בר קיימא.

ייעוד
אג'יק-מכון הנגב הינו ארגון פיתוח ערבי-יהודי ללא מטרות רווח ובסיסו בנגב.
אנו פועלים לפיתוח אנושי בר-קיימא בקרב חברות העוברות תהליכי שינוי משמעותיים ומסייעים בהצמחתן של קהילות שוויוניות ומשגשגות החיות בשלום.
בפעילותינו בארץ, אנו מתמקדים בתהליכי פיתוח קהילתי בקרב הערבים-הבדואים תושבי הנגב כחלק מהחברה הפלסטינית אזרחי ישראל. אנו פועלים ליצירת שותפות אמת בין האוכלוסייה הערבית והיהודית ומקדמים צדק חברתי וכלכלי עבור כלל תושבי המדינה.
בתוכניות באזור המזרח התיכון אנו פועלים לקידום שלום ושיתוף פעולה המבוססים על שותפות בין אזרחים (people-to-people).
בפעילותינו עם מדינות מתפתחות, אנו מקדמים מודלים לפיתוח חברתי-כלכלי צודק ובר-קיימא.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אג'יק מכון הנגב- מפגישה ומייצרת מרחב משותף בין החברה ערבית ויהודית במטרה לאפשר להם לחקור ולגבש את זהותם האישית דרך אינטראקציה עם ה"אחר" באופן ישיר ובלתי אמצעי. החברה לומדת להכיר ולהעריך את האחר ואת תרבותו במטרה להפחית סטראוטיפים ודעות קדומות, לחזק יחסי אמון, לעודד שיתופי פעולה למען חיזוק המרחב המשותף ולקדם הבניית אזרחות משותפת ושוויונית ואגב כך גם נחשפים לסוגיות חברתיות-כלכליות ופוליטיות בנגב בפרט ובמדינה בכלל.
בנגזרת מכך מודל זה מוכל בתוך הארגון על ידי קיום חיים משותפים ארגוניים ובניית ותכניות ופרויקטים אשר מבוססות על ערך השוויון והשותפות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

"אוהל המתנדבים" היינו מחלקה ייחודית להתנדבות בחברה הערבית הבדואית, ופועל משנת 2002 במסגרת אג'יק – מכון הנגב. אוהל המתנדבים, השוכן בעיר העתיקה בבאר-שבע, מפעיל מערכת התנדבות ענפה (אשר הינו ארגון נוער רשמי המוכר על ידי משרד החינוך ) מתוך הקהילה המקומית ולמענה ומקיים מגוון ותכניות למגוון רחב של גילאים. האוהל הוקם במטרה לחזק את האחריות הקהילתית ואת האזרחות הפעילה בחברה הערבית-בדואית בנגב בפרט ובחברה הפלסטינית בישראל בכלל. ותכניות האוהל מקדמות שינוי חברתי ומסייעות להעצמת הקהילה ולהתפתחותה כחלק בלתי נפרד של החברה האזרחית בארץ.
אוהל המתנדבים מהווה גם מרכז לשותפות ערבית-יהודית ומשמש כחממת התנדבות מקצועית באיתור ובהדרכת מתנדבים ערבים מהנגב ומתנדבים יהודים מכל רחבי הארץ כמן כן מקיים ותכניות של דיאלוג ומפגשים בין החברה היהודית והחברה הערבית במגוון רחב של גילאים. צוות האוהל מכוון את השתלבותם של המתנדבים במסגרות התנדבות מגוונות, ביניהן מוסדות חינוך, ארגונים וולונטאריים, מוסדות קהילתיים ומגוון רחב של גופים אחרים הזקוקים לפעילות התנדבות לטובת הקהילה. כיום מתקיימת רוב הפעילות בחברה הערבית בנגב, חלקה בחברה היהודית בנגב ובהתפרסות הדרגתית לשאר חלקי המדינה.

במה מעוניינים?

אנו מעוניינים בחיבורים עם ארגונים חברתיים מקומיים מכל רחבי הארץ אשר מקדמים חברה משותפת. מחפשים שותפים למגוון התכניות שלנו.

קישור לאתר
שם איש קשר: סלימן אלעמור
מייל איש קשר: slimanamor@a-n.org.il

אגודת המפגש הבין דתי

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

אגודת המפגש הבין דתי קמה בשנת 2001 במטרה לעודד פעילותם של אזרחים מן השורה לעיצוב החברה בה הם חיים כך שתהיה חברה המקבלת, מכבדת ומעודדת את זהותה העצמית הייחודית של כל קהילה ובה בעת מקיימת יחסי שכנות טובה וידידות ביניהן.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אגודת המפגש הבין דתי פועלת לקידומם של רב-קיום אמיתי בתוך החברה הישראלית ושלום אנושי עם שכינינו באמצעות שימוש בשיח בין-דתי אינטראקטיבי שאיננו פוליטי והנטול סדר יום פוליטי – גלוי או סמוי. אנו מאמינים שבכל פתרון פוליטי אפשרי ימשיכו לגור יחד יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים ושעדיף לכולם שנלמד להתקיים יחד בהרמוניה תוך שמירת וכיבוד ההבדלים שבינינו. אנו מאמינים שהשיח הבין-דתי מתאים במיוחד למטרה זו שכן הוא מזמין את משתתפיו לבוא ממקום עמוק יחסית בתוכם, הוא עוזר לגלות קווי דמיון משמעותיים בין משתתפיו והוא מעודדם לקבל ולכבד את ההבדלים שביניהם כגורם מעשיר ולא כגורם מאיים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אגודת המפגש הבין דתי מקיימת קבוצות קבועות למפגש בין דתי ומעודדת הקמת קבוצות נוספות בכל רחבי הארץ. עד כה הקימה האגודה 78 קבוצות – מהגליל העליון ועד אילת, כולל שבע-עשרה קבוצות ישראליות-פלסטיניות.

במה מעוניינים?

- משתתפים לקבוצות קיימות
- יזמים להקמת קבוצות מפגש חדשות (כולל סוגי קבוצות חדשים)
- עריכת סרטוני תדמית
- יחסי ציבור
- עיצוב תוכן וגרפיקה של מסמכים

קישור לאתר
שם איש קשר: יהודה סטולוב
מייל איש קשר: yehuda@interfaith-encounter.org

אדם – המדרשה לדמוקרטיה ולשלום ע"ש אמיל גרינצוויג

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

מדרשת אדם היא ארגון חינוכי ארצי הפועל למען קידום הדמוקרטיה והשלום, ולביסוס תפיסת עולם המכבדת את זכויות האדם והאזרח. המדרשה נוסדה בשנת 1987 כעמותה ציבורית ללא כוונות רווח ופועלת מאז בקרב אזרחי ותושבי מדינת ישראל, היהודים והערבים – ילדים, בני נוער ומבוגרים. השם “אדם” נבחר כי לתפיסת מייסדי המדרשה, ההכרה בשוויון ערך האדם היא הבסיס לקיום אורח חיים דמוקרטי ולקידום תהליכי שלום. במדרשת אדם עובדים יחדיו יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, נשים וגברים כפועל יוצא מהמדיניות והחזון החברתי והחינוכי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

לקידום מטרותיה ויעדיה המדרשה יוזמת ומקיימת פעילויות ותכניות במערכת החינוך הפורמאלית, בשיתוף פעולה עם משרד החינוך ומחלקות חינוך עירוניות. כמו כן מקיימת שיתופי פעולה עם ארגונים ומוסדות חינוך, חברה, קהילה ואקדמיה, בארץ ובחו”ל. התכניות מודולאריות ומותאמות לשונות הגילאית, התרבותית והלאומית. הפעילויות מתקיימות במסגרת ימי עיון, סמינרים, כנסים אזוריים, ארציים ובינלאומיים. הן כוללות הכשרה והעשרה מקצועית, מפגשים רב-תרבותיים ורב-לאומיים, עידוד וליווי יוזמות של קבוצות ויחידים לשינוי חברתי ערכי.

מה מציעים עבור קהל היעד?

המדרשה פיתחה מתודה ייחודית–“המרת קונפליקט בדילמה”–הנלמדת במסגרת סדנאות מונחות המשלבות לימוד עיוני בתהליך קבוצתי-חוויתי, במהלכן מתנסים המשתתפים בהפעלות ובמשחקים, המובילים לדיון מובנה. תכניות הלימודים והמתודות הייחודיות שפותחו ונכתבו במדרשת אדם יצאו לאור בספרים, בחוברות הדרכה ובכתבי עת, בעברית ובערבית (חלקם תורגם ויצא לאור באנגלית, בגרמנית ובפולנית). מדרשת אדם מקיימים השתלמויות והרצאות, ימי עיון, כנסים אזוריים, ארציים ובינלאומיים, ליווי תהליכים חינוכיים ביישום התכניות במוסדות השונים. במסגרתם מתקיימים מפגשים רב-תרבותיים ורב-לאומיים של מורים, תלמידים ומבוגרים. פיתוח וכתיבה של תכניות בעברית וערבית ופרסומם.
אזור פעילות: כל הארץ

במה מעוניינים?

מעוניינים בפניות של מוזדות פורלאיים לבניית תוכניות מותאמות לפי המודל של מדרשת אדם. כמו כן המדרשה הינה עמותה ציבורית רשומה (מספרה 580115541), ללא כוונת רווח. היא מוכרת כמוסד ציבורי לעניין תרומות (לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה) וכל תרומה אליה מוכרת לצרכי מס.

קישור לאתר
שם איש קשר: יולנדה גרינהוט 02-6448290 ,054-4448290
מייל איש קשר: yolanda@adaminstitute.org.il

אפשר אחרת

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

החזון - יצירת שוויון, סובלנות ויחס מכבד בין אזרחים יהודים וערבים בישראל באמצעות הכרות בין תרבותית, מעמיקה חווייתית וארוכת טווח.
אנחנו פועלים להגיע לשם ע"י פעילויות במעל 50 בתי ספר בשנה, המפגישות תלמידים ערבים ויהודים לתהליך ארוך ומשמעותי של הכרות באמצעות סדנאות חווייתיות, מפגשים ושיחות לאורך שנת לימודים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפעילות שלנו מבוססת על תהליך ארוך טווח- דיאלוג משמעותי וחוויתי בין ילדים, הורים ומורים יהודים וערבים, משני בתי ספר בעיר מעורבת או בערים שכנות. תוך כדי התהליך אנחנו מצליחים לייצר הכרות עם התרבות, המנהגים ואורחות החיים של הזולת.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הפרויקט מפגיש שתי כיתות לימוד מבית ספר ערבי ובית ספר יהודי לסדרה של 18 אירועים מהם כ-8 מפגשים משותפים רב תרבותיים לתלמידים, מורים והורים במהלך שנת הלימודים אחת עד שנתיים. המפגשים מתקיימים בתוך בתי הספר בזמן הלימודים.
התלמידים רוכשים מיומנויות מנהיגותיות לצד תכנים תרבותיים וחברתיים כגון כבוד לאחר, פתיחות ואחריות חברתית באמצעות סדנאות דרמה, מוסיקה, אומנות, ODT, מנהיגות, שיתוף פעולה ויצירה משותפת. הפרויקט מתקיים בשתי השפות, בקבוצות מעורבות קטנות.
הורים ומורים- על מנת להרחיב את מעגלי ההיכרות וההשפעה העמותה מקיימת סדנת חשיפה לכל צוות המורים וסדנה רב תרבותית בין המורים משני בתי הספר וכן מפגישה בין הורי התלמידים במסגרת ערב הורים-תלמידים סדנתי וחווייתי.
השתלמות מורים - קיימת אפשרות להשתלמות מורים בית ספרית בת 30 שעות גמול ממשרד החינוך בנושא: היחס לאחר.

במה מעוניינים?

אנחנו תמיד שמחים לשמוע על שיתופי פעולה אפשריים, בתי ספר חדשים שעוד לא מכירים אותנו ומנחים מעולים שרוצים לעבוד איתנו!

קישור לאתר
שם איש קשר: איתי זיו
מייל איש קשר: itay@anewway.org.il

אקופיס מזרח תיכון

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

אקופיס מזרח תיכון הנו ארגון ייחודי, שמפגיש בין פעילי איכות סביבה ירדנים, פלסטינים וישראלים. מטרתנו העיקרית היא קידום מאמצים לשיתוף פעולה לשם שימור המורשת הסביבתית המשותפת לשלושת העמים. בכך, אנו חותרים לפיתוח בר-קיימא וליצירת התנאים הנדרשים לשלום ממושך באזורנו. משרדי אקופיס פרוסים בעמאן, בבית-לחם, ובתל-אביב. אקופיס תומך בקריאה הפלסטינית להכרה של האו"ם במדינה פלסטינית בגבולות 1967 עם מזרח ירושלים כבירתה, ובקיום בשלום עם מדינת ישראל. קריאה זו עולה בקנה אחד עם תמיכתו ארוכת השנים של הארגון בפתרון שתי מדינות ברוח יוזמת שלום הערבית, ובכלל זה הכרה הדדית בזכויות הישראליות והפלסטיניות לשתי מדינות נפרדות המבוססות על גבולות 1967. בנוגע לצדק חלוקתי במים, הארגון פיתח מודל להסכם מים תחת המסר "מים לא יכולים לחכות".

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מטרתו העיקרית של ארגון אקופיס היא קידום מאמצים לשיתוף פעולה לשם שימור המורשת הסביבתית המשותפת לשלושת העמים. בכך, הארגון חותר לפיתוח בר-קיימא וליצירת התנאים הנדרשים לשלום ממושך באזורנו. הארגון מטפל בנושאי גבולות וקידום השלום בראש ובראשונה על ידי פיתוח אסטרטגיה אזורית, חוצת גבולות. הארגון מעסיק חוקרים מקומיים – פלסטינים, ירדנים וישראלים - כדי שנוכל להבין, ברמה האזורית, את הגורם המרכזי לכל בעיה ואז לפתח חזון משותף לדרכי ההשפעה על מקבלי ההחלטות, התקשורת, והציבור באופן כללי. המפתח להצלחת הארגון נעוץ בכך שברגע שהארגון הצליח לנסח חזון משותף, צוות העובדים שלו מהמשרדים השונים שותפים לאותו חזון ומציגים אותו לקהל המתאים: פלסטינים לפלסטינים, ירדנים לירדנים, וישראלים לישראלים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

ידידי כדור הארץ המזרח התיכון חובר לאנשים, סטודנטים, קבוצות קהילתיות, קבוצות דתיות (מדתות שונות), אוניברסיטאות ומוסדות באזורנו ובעולם - כדי לקדם את המטרה של בניית שלום באמצעות שימוש בר קיימא במשאבי הטבע המשותפים באזורנו.
להלן כמה הצעות למי שמעוניין להיות מעורב בפעילותנו:
1. לתרום לידידי כדור הארץ המזרח התיכון.
2. להירשם לניוזלטר שלנו, "שלום סביבתי", לקבלת עדכונים חודשיים בwww.foeme.org.
3. ללמוד על אתגרים סביבתיים אזוריים על ידי קריאת הפרסומים והבלוג שלנו, ולשאול שאלות.
4. להפיץ את המסר על ידי מצגת בנושא משאבי הטבע המשותפים לישראל, הרשות הפלסטינית וירדן בבית הספר שלך, במרכז הקהילתי, בבית כנסת, בכנסייה או במסגד. הארגון יכול לעזור ולספק מצגות אלו.
5. להזמין את נציגי הארגון לדבר בבית הספר שלך, במרכז הקהילתי, בבית כנסת, בכנסייה או במסגד.
6. לכתוב לנציגים שלך בבית הנבחרים האמריקאי והסנאט כדי לעודד אותם לתמוך במאמצים אזוריים לשיקום נהר הירדן וים המלח. יש לנו מכתבים לדוגמה שיעזרו לך בארגון מסעות פרסום שמטרתם עידוד כתיבת מכתבים למקבלי החלטות!
7. לבוא לביקור באזור!
8. לעודד את בית הספר המקומי, המרכז קהילתי, בית הכנסת, הכנסייה או המסגד להציע סיור באחד משבילי השכנים שלנו, כדי ללמוד על משאבי הטבע המשותפים של האזור בביקור הבא שלכם. כדי ללמוד עוד לחץ כאן.
9. לבקר בפארקים האקולוגיים שלנו בעין גדי, ישראל; 'שרהביל בין חאסנה' בירדן ועוג'ה ברשות הפלסטינית. כדי ללמוד עוד לחץ כאן.

במה מעוניינים?

אקופיס מעסיק צוות של 60 עובדים בתשלום ומפעיל מאות מתנבדים באמצעות הפרויקט הקהילתי "מים ושכנות טובה". הפרויקטים מבוצעים על ידי צוות העובדים בשלושה משרדים אזוריים, כשמנהל עומד בראש כל משרד: מונקת מאהר בעמאן, נאדר אל-חטיב בבית לחם, וגדעון ברומברג בתל-אביב, עובדי המשרד ולמעלה מעשרים עובדי שטח.

קישור לאתר
שם איש קשר: מר גדעון ברומברג (המנכ''ל הישראלי)
מייל איש קשר: info@foeme.org

ארגון הביומימיקרי הישראלי

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

ארגון הביומימיקרי נוסד ב- 2009 במטרה לקדם את תחום הביומימיקרי בישראל, באקדמיה, במערכת החינוך ובתעשייה. ביומימיקרי- תחום דעת העוסק בחקר וחיקוי פתרונות הטבע. מזוהה כיום כמנוע לחדשנות סביבתית. טכנולוגיות ומוצרים פורצי דרך פותחו בגישה זו.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

ארגון הביומימיקרי מציע תוכניות חינוך לבתי ספר - התוכניות עוסקות בחינוך לחדשנות, יזמות וסביבה בעזרת תחום הביומימיקרי. במהלך התוכניות התלמידים מתנסים בעצמם בפיתוח המצאה בהשראת הטבע. את התוכנית עוברים כיום תלמידים בכל רחבי הארץ, במגזר היהודי והערבי, בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי, מתוך אמונה וחזון שהטבע הוא גורם מאחד בין כולנו. בכנסים נפגשות הקבוצות ויש הזדמנות להיכרות ואינטראקציה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו מציעים פלטפורמה פדגוגית הנקראת BIOX ובה כל הנדרש להוראת התחום ברמה המקצועית והחוויתית ביותר. אנו מארגנים מדי שנה כנסים לקבוצות המשתתפות בתכנית.

במה מעוניינים?

מחפשים תומכים ושותפים לפיתוח הפלטפורמה הפדגוגית, הגעה לבתי ספר נוספים, פיתוח תכנים נוספים והגדלת מעגל ההשפעה.

קישור לאתר
שם איש קשר: יעל הלפמן כהן
מייל איש קשר: yael@biomimicry.org.il

אתגר

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

"אתגר" מקדמת חשיבה ועשייה יצירתיות להתמודדות לא אלימה עם הסכסוכים והשסעים בחברה הישראלית.
מטרות "אתגר" הן:
• לקדם חברה ישראלית שוויונית וסובלנית יותר.
• להוריד את רמת האלימות בחברה הישראלית על ידי פיתוח יכולותיהם של אזרחי ישראל.
• להעלות את המודעות להתפתחויות בתחום של התמרת סכסוכים.
בתפיסתנו סכסוך הינו מצב בו אסטרטגיות מתנגשות ביניהן. סכסוכים עשויים להיות מקור של אנרגיות מעשירות או לגרום לסבל מיותר. ברשותנו הכלים המתודולוגיים המאפשרים להתמודד בצורה יצירתית עם כל סכסוך, לא כדי לבטל קולות או לדכא אנשים או קבוצות, אלא להיפך כדי לייצר הרמוניה עשירה שבה כל אחד מבטא את עצמו באופן מלא וייחודי, מתוך הקקופוניה האלימה הקיימת היום בחברה שלנו. על ידי התמרת הסכסוכים הפנימיים והחיצוניים של ישראל, נסייע בבניית חברה מתוקנת המכילה את כל מרכיביה. חברה המשולבת באופן טבעי ובר-קיימא בסביבתה הבינלאומית. כעמותה אזרחית "אתגר" פועלת בשיוויוניות מהותית ושואפת להוות דוגמא לחברה הישראלית כולה. לרשות "אתגר" מגוון כלי ניתוח והתערבות המאפשרים לנו לסייע הן לארגונים וקבוצות והן למקבלי החלטות בתהליכי פיתוח חשיבה ובתהליכי עומק להתמודדות אסטרטגית. כלים אלה מעוגנים בתפיסה של "התמרה חברתית בסכסוך" כפי שפותחה, בין היתר, על ידי רשת "קומי" הבינלאומית. מקימי "אתגר" הינם בין מובילי רשת זו ותרמו רבות לפיתוח תפיסתה. שיטות הפעולה של "אתגר" מבוססות על דיאלוג שוויוני, משתף ובוחן הנחות יסוד. תהליכי העבודה של "אתגר" מתבססים על תיאוריה, מובלים על ידי חזון ומכוונים לפעולה משמעותית בשטח. לכן הם אינם תהליכים ניטראליים. "אתגר" נותנת ליחידים ולקבוצות כלים להתמודד עם סכסוכים פנימיים וחיצוניים ועוזרת בבנייה ובשימור של קהילת הפעילים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפעילות שלנו מורכבת מתכניות לשיפור דרכי ההתמודדות שלנו עם השסעים הקיימים בחברה הישראלית. חלקן של תכניות אלו מופעלות באופן ישיר על ידינו ואילו עבור חלקן אנחנו משמשים בעיקר בית זמני. ההתמקדות שלנו היא פנים-ישראלית מתוך מחויבות עמוקה לחברה שלנו, על מורכבותה הרבה. אנחנו מבינים שרב-גוניות זו היא מקור לעושר הדדי. יחד עם זאת, אנחנו מודעים לכך שבגלל שלל סיבות ומצבים, הדינאמיקה הקיימת בישראל בתחילת המאה ה-21 היא דינאמיקה הרסנית. החברה שלנו מפוררת בין תתי-קבוצות הנלחמות זו בזו וגורמות סבל אחת לשנייה. "אתגר" מחויבת לעבוד עם כל הקבוצות, המגזרים והקהלים בחברה הישראלית ולשתף פעולה עם ארגונים בארץ וברחבי העולם המקדמים שינוי מהותי בדרכי ההתמודדות של אנשים עם הסכסוכים בהם הם מעורבים. מטרתנו לסייע לחברה הישראלית, המרגישה כמו מראה מנופצת לרסיסים, להפוך לקלידוסקופ צבעוני אשר מעצים את החוויה של כל חתיכה בפני עצמה ובשילוב עם החתיכות האחרות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

פעילות "אתגר" מתבצעת במגוון דרכים, כאשר המרכזיות שבהן הינן:
- קורסים והשתלמויות ללימוד כלים מתודולוגיים מעשיים לשיפור היכולת להתמודד עם סכסוכים בדרך שתצמצם את הסבל ותעודד מציאת פתרונות חדשניים של גם וגם במקום פשרות כואבות
- תהליכי עומק בקרב קבוצות וארגונים, לרבות סדנאות וליווי, המאפשרים להם לחדד את החזון, להתגבר על חסמים ומכשולים ולגבש תכניות פעולה מסודרות למימוש מטרותיהם
- איתגור השיח הציבורי, באמצעות כנסים ואירועים וכן תוך שימוש ברשתות החברתיות.
תחומי הפעילות העיקריים:
* קידום חברה משותפת בתוך ישראל
* פיתוח תפיסת העמיות היהודית
* הסכסוך הישראלי-פלסטיני
בכל תחומי הפעילות אנחנו שמים דגש הן על עשייתם של שחקנים הפועלים בשטח והן למימדים המבניים המתווים את התנהגות השחקנים גם אם הם לא מודעים לכך.

במה מעוניינים?

נשמח למעורבות אקטיבית בתכניות שלנו ובמיוחד אנחנו מאמינים בשיתופי פעולה וביצירת סינרגיות.
כל תרומה של משאבים - זמן, ידע, וגם כסף - תתקבל בברכה ובהערכה רבה


שם איש קשר: מריו שכטמן
מייל איש קשר: mario@challenge.org.il

בדרך להחלמה

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

העמותה, באמצעות מאות המתנדבים הפועלים בה, מסיעה חולים פלסטינים מהשטחים הכבושים לבתי חולים ברחבי בארץ לאשפוז, טיפול או ביקורת. המידע על החולים מתקבל הן ישירות מבתי החולים, והן דרך שיתוף הפעולה שלנו עם פעילי שטח פלסטינים ועם ארגונים שונים כגון רופאים לזכויות אדם, רבנים שומרי משפט ועוד.
החולים שאנו מסיעים, רובם ילדים, זקוקים לבדיקות, אשפוזים וטיפולים שאינם יכולים לקבל בתחומי הרשות הפלסטינית, ושמשפחותיהם במצוקה כלכלית שאינה מאפשרת את מימון הנסיעה.
העמותה מבצעת כ 3,600 הסעות לשנה, מהמחסומים לבתי החולים ובחזרה. הפעילות מבוצעת דרך כל המעברים – החל ממעבר "ג'למה" בצפון ועד למעבר "ארז" בדרום, ולכל בתי החולים בארץ (כולל במזרח ירושלים).
בנוסף להסעת החולים ומשפחותיהם, מטרות העמותה כוללות גם רכישת ציוד עזר רפואי למשפחות הנזקקות, וארגון ימי כף למשפחות החולים במהלך השנה. כל הפעילות בעמותה נעשית בהתנדבות, ואין בה ולו מקבל שכר אחד.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא עמוק ובעל היסטוריה עקובה מדם. "בדרך להחלמה" מנסה לגשר על התהום הפעורה בין האנשים משני צדי הגבול עם חזון של תקווה, אחווה אנושית וחמלה.
העמותה פועלת ללא כוונות רווח, מתוך התנדבות מלאה של חבריה המאמינים שהדרך לשלום ולאמון בין ישראלים לפלסטינים חייבת לעבור דרך מפגש אישי בין בני אדם, אנשים השמים את אנושיותם לפני כל אמונה דתית או פוליטית.
כל ילד שאנו מסייעים לו, כל משפחה שאנו יוצרים איתה קשר אנושי וחם, הם זרעים לתקווה ולפיוס.

מה מציעים עבור קהל היעד?

כל פעילות העמותה מכוונת לחולים פלסטינים ולבני משפחותיהם.
העמותה קוראת לכל מי שנושא הדו קיום יקר לליבו, להתנדב ולקחת חלק בפעילות העמותה.

במה מעוניינים?

העמותה זקוקה למתנדבים לצורך ביצוע ההסעות מהמחסומים השונים לבתי החולים וחזרה. ההסעות מבוצעות בכל רחבי הארץ. אין צורך להתחייב מראש למספר הסעות או לתאריכים מסוימים. פרטים באתר העמותה ובאמצעות הדואר האלקטרוני.
כמו כן, כל פעילות העמותה ממומנת באמצעות תרומות. בעמותה אין כלל מקבלי שכר וכל סכום התרומה מופנה לפעילות העמותה. ניתן לתרום דרך אתר העמותה.

קישור לאתר
שם איש קשר: יובל רוט
מייל איש קשר: roadtorecovery10@gmail.com

בוסתן בני אברהם

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת בוסתן בני אברהם פועלת בתחומים רבים למען שינוי תודעתי רחב, גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית.
בפעילויות שלנו אנו משלבים בין המסורת העברית והערבית באמצעות הפקת פרויקטים של קיום משותף ומפגשים חוויתיים.
אנו מקדמים פעילויות בתחומים מגוונים כגון חינוך מעורב, אמנות, מוסיקה, אקולוגיה, ספורט, פיתוח מנהיגות ויזמות חברתית.
כל זאת למען שבירת מחסומי הפחד והבורות, הפחתת אלימות ופיתוח כבוד בין אדם לאדם ובין אדם לאדמה.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפעילויות שאנו מקיימים שמים דגש על מפגש אנושי לבבי ולימודי למען פיוס וגישור בין בני אברהם.
הקמנו גנים דו-לשוניים ברוח החינוך וולדורף בו לומדים ילדים מ-3 הדתות, נשות הצוות בכל גן הן גם יהודיות וגם מוסלמיות.
אנו מקיימים מפגשים עם נוער יהודי ומוסלמי, כולל ספורט, העצה אישית והעמקת ההכרות הבין-אישית.
אנו מקיימים מפגשים בהובלת אנשי דת (3 הדתות), מוזיקאים ישראלים ופלסטינים, ואנשי אמנות ורוח.
אנו מאמינים שרך מפגשים אלו נפתחת ההבנה של חשיבות חיים משותפים, כולנו כאחד.

מה מציעים עבור קהל היעד?

עמותת הבוסתן בני אברהם מפיקה ארועים ומפגשים בהם משתתפים ישראלים ופלסטינים, בני כל הדתות. אנו מקימים ומפעילים גנים דו-לשוניים, ארועי ספורט לא תחרותיים, מעגלי הקשבה, ארועי תרבות, כנסים בתחומים שונים, פסטיבלים, סדנאות רב תרבותיות , מוזיקה, ריקוד, לימוד ערבית מדוברת, וטקסים מהמסורת הסופית העתיקה לפתיחת הלב בשילוב מוזיקה ומחול ועוד.

במה מעוניינים?

- השתתפות בפעילויות וארועים שלנו
- הרחבת מעגלי ההשפעה בארץ
- שילוב פעילויות וקשרים שבנינו בארועים/פסטיבלים/כנסים/פעילויות שלכם
- מתנדבים/מתנדבות בגני הילדים
- תרומות למימוש החזון והרחבת הפעילות, למלגות לילדים

קישור לאתר
שם איש קשר: אורה ואיהאב בלחה 03-5186392
מייל איש קשר: orchard.of.abraham@gmail.com

בוק סרפינג

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

בוק סרפינג הינו ארגון הפועל למען החברה, הקהילה ובני אדם באשר הם. בפעילויות הארגון מוזמנים באופן פעיל להשתתף אנשים מכל קבוצות האוכלוסיה ללא הבדל דת, מוצא, צבע, מין, העדפות בתחומים שונים וכד'.
חזון הארגון הוא לקיים פעילויות המאפשרות היכרות בין אנשים וטקסטים שונים, הסרת מחיצות, יצירת קירבה והיכרות בין אנשים מאוכלוסיות שונות, מתן אפשרות לביטוי אישי ושיתוף, העלאת נושאים אקטואליים או כלל אנושיים לדיון והארתם מזויות הסתכלות שונות, קיום מפגשים עם אוכלוסיות מגוונות ושונות, קיום מפגשים עם אוכלוסיות מיוחדות (בעלי מוגבלויות, נכים, שוהים בבתי חולים , אסירים וכד') קיום שיתופי פעולה עם גופים שונים ( ארגונים חברתיים, עמותות למינהן, חברות, ארגונים או התארגנויות מכל סוג) , התרחבות והגעה לעוד ועוד אנשים ואוכלוסיות ועוד מקומות ומוקדים בארץ ובחו"ל, הבאת "בשורת הבוק-סרפינג" לכל אדם בישראל או מחוצה לה, כך שכל מי שירצה/תרצה יוכל להשתתף בפעילות הארגון בקירבת איזור מגוריו ,לתרום ולהיתרם.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

בוק סרפינג היא צורת מפגש חדשה עתיקה המחברת בין אנשים ומאפשרת לאנשים שאינם מכירים זה את זה להיפגש דרך פעולה של הקראת טקסטים, ביטוי אישי, הקשבה למקריאים ועריכת דיון משותף, גלוי לב ומפרה. המפגש מבוסס על עקרונות של הקשבה ומאפשר היכרות של אנשים עם אנשים אחרים ועם עצמם. נוכחותם של משתתפים חדשים שאינם מוכרים זה לזה במפגש היא תנאי הכרחי להתרחשותו של מפגש בוק סרפינג המכונה גם "סרף". המשתתפים עשויים להשתייך לתרבות או לקבוצה/ות חברתיות שאינן נמנות על הקבוצות ההגמוניות בחברה הישראלית. המפגש עם האחרים מאפשר חצייתם של גבולות תרבותיים והגדלת המודעות התרבותית ל'אחר', ומלבד זאת הוא בדרך כלל מרתק ומהנה. בכל מפגש לוקחים חלק כשישה עד תשעה משתתפים ומשתתפות, אקראיים, שחלקם אינם מכירים אלו את אלו. המשתתפים מקריאים טקסט מכל סוג שהוא, באורך של עד עמוד מספר וסביב הטקסט נערך שיח. הדינמיקה שנוצרת בין האנשים ובינם לבין הטקסטים מאפשרת פתיחות, ביטוי אישי, היכרות, ראיית דברים מזוויות שונות, ופיתוח יכולות קוגניטיביות אישיות ובין אישיות ותורמת להרחבת המעגל החברתי והאישי ולהעשרה תרבותית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

בוק סרפינג היא עמותה שלא למטרות רווח שתכליתה ליצור מפגשים אנושיים סביב טקטסטים .מפגשים אלו נקראים סרפים .מפגשים איכותיים וחוייתיים אלו נערכים באמצעות מנחים מתנדבים במקומות מגוונים ועם אוכלוסיות מגוונות. ההשתתפות בסרפים פתוחה  לכל המעוניין וזאת ללא תשלום. אלפי מפגשים חינמיים כאלו נערכים כבר מספר שנים בארץ ובמקומות שונים בעולם. המפגשים מוצעים לציבור ללא תשלום ואין מאחוריהם כל אג'נדה פוליטית או דתית. הכוח היחיד שמניע את גדילת בוק סרפינג הוא סקרנות ונכונות להקשיב.
כללי המפגש.
1. כל הנוכחים במפגש בוק סרפינג מקריאים זה לזה.
2. כל טקסט שהוא (בשפה שעליה הסכימו המשתתפים) מתאים להקראה.
3. אורך הקטעים המוקראים לא יעלה על עמוד וחצי של ספר (כ450 מילים).
4. בכל מפגש בוק סרפינג ישתתף לפחות אדם אחד שלא השתתף בעבר במפגש בוק סרפינג.
5. בין משתתפי המפגש יהיו תמיד אנשים שהינם זרים זה לזה.
6. בכל מפגש בוק סרפינג יש מנחה.

כיום מתקיימים בארץ קרוב ל 45 סרפים בחודש. ההרשמה לסרפים הינה דרך הפייסבוק . מדי חודש כל אדמין מארגן מס' סרפים באיזור מגוריו ומפרסם את התאריכים בקבוצה האיזורית השייכת לו.

בעולם המפגשים מתרחשים במס' ערים בעולם: מלבורן. קיימברידג' (אנגליה). ברצלונה. מקסיקו סיטי. בואנוס איירס. טורונטו. טאקומה (ארהב). סיאטל (ארהב).

במה מעוניינים?

עמותת בוק סרפינג רואה לעצמה מטרה להביא את אפשרות ההשתתפות בסרפים גם לאוכלוסיות נוספות שיכולות להיתרם מפעילות אנושית תרבותית זו. לכן מעוניינים ביצירת חיבורים עם עוד קהילותארגוניםמסגרות בקהילה שפועלות בתחום החברתי -תרבותי.
בנוסף לכך, אנו מעוניינים במשאבים עבור הדרכת המנחים, ליצירת שיתופי פעולה עם הגופים השונים ,לשדרוג ותחזוק האתר והשירותים שהוא מספק לגולשים.

קישור לאתר
שם איש קשר: רז ספקטור
מייל איש קשר: animalofnospecies@gmail.com

בית הגפן

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

המרכז הערבי יהודי בית הגפן הינו מרכז חיפאי, ארצי ובין לאומי המכיר ומכבד את הזהויות התרבותיות, האתניות והדתיות השונות.
בית הגפן פועל להטמעת ערכי השותפות, השוויון והשייכות במרחב המשותף. המטרות של בית גפן הינם פיתוח קשרים ויחסי גומלין בין תרבותיים בין העדות והדתות השונות בישראל. קידום פעולות תרבות הערבית בישראל והעשרתן . פיתוח וטיפוח יחסים בין הלאומים בתחום התרבות וייזום פעילויות למען חיים משותפים בשוויון. kהוות גורם מקצועי מרכזי בישראל ובקהילה הבין לאומית בתכנים של רב תרבותיות וחיים משותפים. פיתוח וטיפוח יחסים בין הלאומים בתחום התרבות וייזום פעילויות למען חיים משותפים בשוויון. הכשרת מנהיגות צעירה יהודית – ערבית ברוח ערכי הדמוקרטיה תוך הקניית כלים להתמודדות עם הסוגיות המורכבות בחברה רב תרבותית.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

לאורך השנים פועל בית הגפן במגוון תחומים וביצירתיות להפגיש בין הדתות, תרבויות והלאומים השונים החיים בישראל. מאמינים במפגש ובדיאלוג הבלתי אמצעיים תוך הדגשת ריבוי הסיפורים בחברה הישראלית, וזכותם של סיפורים אלה לחיות בכבוד זה לצד זה. מאמינים כי השונות והחיים בחברה מרובת תרבויות הינן יתרון המעצים את החברה – גם אם החיים המשותפים מציבים אתגרים לא פשוטים. מאמינים כי הפחד מהאחר, שנובע בדרך כלל מחוסר ידע ומחסור בהזדמנויות למפגש איכותי, פחד זה מהווה קרקע פורייה לצמיחה של סטראוטיפים וניכור הדדיים. מאמינים כי תרבות ואמנות הינם כלים נפלאים לבניית היכרות וקירבה, שמאפשרים דיאלוג אפקטיבי. השימוש בכלי האמנות והתרבות עוזרים לנו בבניית מרחב שוויוני ובטוח, המאפשר שיח עמוק וכן, תוך קבלת האחר ללא שיפוטיות. נמשיך לפעול לחיזוק יסודות החברה המשותפת בישראל, כי אין דרך אחרת זולת בניית חברה משותפת הוגנת ובטוחה לכולנו .

מה מציעים עבור קהל היעד?

המחלקה פועלת לקידום חברה שוויונית ומשותפת באמצעות שיח ועשייה חינוכית חברתית המקדמת את הטמעת רעיון החיים המשותפים בחיפה וישראל. זאת באמצעות ייזום תהליכי מפגש מתמשכים להיכרות וקירוב בין יהודים וערבים לטווח גילאים רחב ומתן כלים להתמודדות עם סוגיות טעונות במציאות מורכבת. התכניות שמות דגש על פיתוח הדיאלוג באמצעות תרבות, אמנות ופעילות בטבע (O.D.T). דגש נוסף של מחלקת התכניות הינו תכניות העוסקות במגדר והעצמה נשית. בקמפוס בית הגפן יפעל "המרחב השלישי" שהוא יהיה מרכז למפגש חווייתי, לימודי עם מקום, אנשים, סיפורים בדגש על אמנות ככלי מרכזי לחיבור בין אנשים תרבויות.
המרכז יפעל בארבעה אשכולות:
• סיורים חווייתיים בחיפה – מפגש עם "המודל החיפאי", המציע אלטרנטיבה של חיים במרחב משותף תוך כבוד הדדי ולגיטימציה לשונותו של האחר. המשתתפים יפגשו עם אוכלוסיות חיפאיות מגוונות, המייצגות את שלל התרבויות וסגנונות החיים בישראל. מיועד לטווח גילאים רחב (ילדים – נוער – מבוגרים בהתאמה). הסיורים יחשפו המשתתפים לריבוי התרבויות בעיר ול"סוד" החיים המשותפים בחיפה.
• פיתוח מיומנויות כשירות תרבותית (Cultural Competence)- סדנאות לצד תהליכי פיתוח ארגוני, לארגונים ובעלי תפקידים במגזר הציבורי (חינוך, משטרה, בריאות וכיו"ב) ובמגזר העסקי לפיתוח היכולת לתקשר ולתת שירות מקצועי הוגן ואפקטיבי לאנשים ולקהילות מתרבויות שונות.
• "מוזיאון המפגש הבין תרבותי" - סדנאות וסמינרים לקבוצות מכלל המגזרים והגילאים סביב מיצגי אמנות אינטראקטיביים מעוררי שיח בתכני המפגש הבין תרבותי והשיח הנרטיבי.
• ייעוץ וליווי בתהליכי עבודה המאפשרים השפעה מתמשכת ההכרחית ליצירת שינוי משמעותי. כחלק מסדרת ביקורים של הארגונים השונים, נציע 'ערכות המשך עבודה', לגיבוי ולהעצמת הליך שינוי התודעה והעצמת המנהיגות המקצועית בארגון.

במה מעוניינים?

בית הגפן שמח לקלוט מתנדבים הרוצים להיות חלק מהעשייה, המאמינים בחיים המשותפים, סובלנות ופלורליזם ורוצים להשפיע על החברה. בית הגפן מציע לכל המעוניין לתרום ולחזק את אחת מהתכניות שאנו מפעילים אפשרות לתת תרומה ייעודית לכל תכנית שיבחר.
יחד נקדם את החברה בישראל.

קישור לאתר
שם איש קשר: אסף רון
מייל איש קשר: bhagefen@netvision.net.il

בית הספר לשלום נווה שלום

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

בית הספר לשלום הוקם בשנת 1979 כמוסד חינוכי-רעיוני של וואחת אלסלאם ~ נווה שלום במטרה להשפיע על מערך היחסים בין יהודים ופלסטינים בישראל ובפלסטין, ומהווה חלק מהמאמץ של תושבי ותושבות וואחת אלסלאם ~ נווה שלום לקדם יחסים שוויוניים וצודקים יותר בין יהודים ופלסטינים.

חלק מהתוכניות שלנו מתקיימות בקמפוס בית הספר לשלום בואחת אלסלאם ~ נווה שלום, וחלק נערכות באוניברסיטאות ובקהילות שונות בישראל, פלסטין ואף מחוץ לגבולות האזור. דרכן אנחנו מנסים ליישם את העקרונות על פיהם קמה קהילת ואחת אלסלאם ~ נווה שלום. מיקום ביה”ס לשלום בכפר נווה שלום ~ וואחת אלסלאם, שהוא היחיד בארץ בו בחרו יהודים וערבים לחיות יחד בשוויון, מאפשר למשתתפים משני העמים לחוש בבית במקום ולשאוב עידוד מהמודל של חיים משותפים ושוויוניים שנוצר במקום.

בית הספר לשלום הוא גוף עצמאי שעיקר המימון לפעילותו מגיע מקרנות, מאגודות הידידים של ואחת אלסלאם ~ נווה שלום בחו”ל, ומהמשתתפים עצמם. המוסד מנוהל על ידי ועד מנהל והנהלה, והצוות החינוכי מורכב ממספר דומה של מנחים ומנחות ערבים ויהודים, בעלי השכלה אקדמית במדעי החברה והרוח ובעלי הכשרה ייחודית בהנחיית קבוצות קונפליקט. בכל פעילות של דיאלוג בה נפגשים יהודים וערבים מתקיימת הנחייה ערבית–יהודית במבנה שוויוני, אשר מנסה לתת מענה לצרכים של כל קבוצה לאומית.

אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם ארגונים פלסטיניים הפועלים לקידום הדמוקרטיה והשלום, המרכזי שבהם הינו ארגון אינמאא, היושב ברמאללה. כמו כן מתקיים שיתוף פעולה עם ארגון תחפיז שבאזור ג’נין, ועם עמותות שלום פלסטיניות נוספות. לאורך כל השנים ובכל התקופות הפוליטיות מגיעים פלסטינים מישראל ומהרשות הפלסטינית למפגשים המתקיימים בנווה שלום, ומביעים שביעות רצון מהתהליך ומהמקום השוויוני הניתן לקבוצת הלאום שלהם למול קבוצת הלאום היהודית. אנו ממשיכים לפעול ולקיים מפגשים גם “תחת אש”, אנו מצהירים כי גם בשעות משבר, המאמץ להפסקת המלחמה ולקידום השלום לא נפסק. Politicians course
ביה”ס לשלום היה הראשון מבין ארגוני השלום שיצר את הדיאלוג והעבודה המשותפת בין אנשי האקדמיה באוניברסיטאות לבין אנשי השדה, הדבר בא לידי ביטוי בקורסים המתקיימים בשיתוף בין ביה”ס לשלום לבין שלוש אוניברסיטאות מובילות בארץ ומספר מכללות. שיתוף פעולה זה בא גם לידי ביטוי בסמינרים משותפים בין אנשי אקדמיה ואנשי שדה שמתקיימים במקום, וכן במחקר שנעשה על נווה שלום ועל עבודת בית הספר לשלום בשיתוף עם אנשי אקדמיה בארץ ובעולם.

כיום, במהלך השנה, אנו מקיימים מספר קורסים לאנשי מקצוע שונים בבית הספר לשלום בשותפות עם ארגונים שונים כמו המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי בתוכנית לאדריכלים ומתכננים. נוסף לכך מתקיימים קורסים למובילי צדק סביבתי, למנהיגות בערים המעורבות, ותוכנית להכשרת 120 פוליטיקאים בדרך, ישראלים ופלסטינים, המכשירה אותם להיות מנהיגים שיובילו שלום צודק בין העמים בתמיכת האיחוד האירופי ובשיתוף עם אינמאא. בנוסף לקורסים מתקיימות סדנאות לתלמידי ותלמידות תיכון וקורסים אקדמיים באוניברסיטאות תל אביב, בן גוריון וחיפה ובמדרשת רופין.

עד היום, השתתפו יותר משישים וחמישה אלף יהודים וערבים פלסטינים מישראל ומפלסטין הן בקורסים שאנו מקיימים בואחת אל סלאם ~ נווה שלום ובקורסים האקדמיים, והמספר הזה רק הולך וגדל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפעילות שלנו בבית הספר לשלום הינה חינוכית–פוליטית ומטרתה הפיכת החברה להומאנית, שוויונית וצודקת. צוות המנחים שלנו פועל מתוך תפיסה ביקורתית של המציאות ושם את הדגש על ההשלכות של יחסי רוב ומיעוט על מציאות חיינו, על יחסי הכוחות בין הצדדים, ועל חוסר הסימטריה הקיימת בחברה הישראלית.
מניסיוננו אנו למדים כי עובדות וידע בלבד אינם מספיקים כדי ליצור מודעות חברתית-פוליטית ובחינה מחודשתyouth encounter של המציאות, אלא דווקא התייחסות ישירה לאירועים, תוך שמירה על מרחב מוגן לבחון רגשות ומחשבות בקבוצה, הצבת אלטרנטיבות בפני המשתתפיםות, ואיתגור המבנים החברתיים והפוליטיים מייצרים חוויה לימודית משמעותית וייחודית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו מציעים פעילות מגוונת הכוללת מפגשים דו-לאומיים ותוכניות חד-לאומיות וקורסים מתמשכים להכשרת סוכני שינוי לקבוצות שונות בחברה הכוללות תלמידים, מורים, סטודנטים, בעלי מקצועות טיפוליים, פעילים בארגונים לשינוי חברתי, מנהיגים בערים המעורבות, עורכי דין, מתכננים, עיתונאים, רופאים, אנשי איכות הסביבה, פוליטיקאים ועוד. אנו פונים גם לקהל הרחב וגם לאנשי מקצוע העובדים עם שתי האוכלוסיות. דרך אינטראקציה עם האחר מתפתחת אצל המשתתפיםות חשיבה ביקורתית, נחשפים מנגנונים מדכאים שמבנים את החברה ומתחזקים את הקונפליקט הפלסטיני–יהודי, ונוצרת הבניה של זהות לאומית בריאה וברורה. Environmental Justice course בשלב מתקדם יותר נוצרת אצל המשתתפים מוטיבציה לפעול לשינוי חברתי ופוליטי אשר יביא לשינוי המציאות בה אנו חיים. כאן משמש בית הספר לשלום כגוף תומך ומדריך המלווה את היוזמות של המשתתפים.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: ד”ר נאוה זוננשיין
מייל איש קשר: sfp@nswas.info

בית יגאל אלון

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

בית יגאל אלון רואה את דמות החברה הישראלית כציונית ויהודית לצד שוויונית ודמוקרטית. חברה אקטיבית, שוחרת שלום, המונעת מתוך שותפות גורל וייעוד, המקבלת השראתה מערכיו ומורשתו של יגאל אלון. הבית יפעל להנחלה פעילה של מורשת יגאל אלון בשדה החינוכי, הציבורי-חברתי ובשדה הזיכרון הלאומי. בית יגאל אלון הוקם ב-1986 והפעילות בתחום חיים משותפים החלה בשנת 2000. המחלקה לחינוך לשלום בבית יגאל אלון שואפת להניח קרקע חינוכית, תרבותית ואזרחית ליחסים של שלום וסולידריות בין ערבים ויהודים ולכינון חברה משותפת בישראל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

בית יגאל אלון פועלים בשלושה מישורים הקשורים לכך שאנו רואים את החינוך לשלום כחלק בלתי נפרד מהמאבק לצדק חברתי ולדמוקרטיה ברוח דרכו הציונית-הומניסטית של יגאל אלון:
מרכז חוויתי-מוזיאלי המניע יחידים וקבוצות לפעולה ולקיחת אחריות בהשראת יגאל אלון כדמות מופת.
פעילויות חינוכיות בקרב יחידים וקבוצות מחוללי שינוי ובקרב הקהל הרחב.
גיבוש, פיתוח ובניית הציבור המזדהה עם חזונו של יגאל אלון ע"י הובלת שיתופי-פעולה בין ארגונים וקהילות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

בית יגאל אלון מציע בכל הארץ מפגשים מונחים בין תלמידים/ות, מפגשי סטודנטים, הדרכות ומפגשים למגיעים מחו"ל, כנסים וימי עיון לסטודנטים ואנשי חינוך. אנו מקיימים פעילויות לקהלים מגוונים, פרוייקט הדגל שלנו הוא ״מפגשי האביב״ אשר מפגשי כ-2500 תלמידים יהודים וערבים מידי שנה מכ-40 בתי ספר שונים. כמו כן, מתקיימות בבית יגאל אלון מסגרות חד-קבוצתיות ובמפגשים בין-קבוצתיים מעוררי שיח, יצירה ואחריות משותפת. אנו מקיימים פיתוח של תכניות חינוכיות קצרות טווח וארוכות טווח לקהלי יעד מגילאים ומעמדות השפעה מגוונים על מנת ליצור מעגלים מתרחבים של שיח והשפעה בתחום המפגש הערבי-יהודי בישראל.

במה מעוניינים?

מעוניינים לקיים מפגשים והדרכות בין תלמידים/ות, סטודנטים, כנסים וימי עיון. פתוחים להוסיף תכנים מבית יגאל אלון על פי הרוח שלנו לתוכניות קיימות. מעוניינים בביסוס שותפויות אזרחיות רחבות עם גופים, ארגונים ופרטים אשר שואפים לקחת חלק בכינון חברה וקיום משותפים.

קישור לאתר
שם איש קשר: מידן בן-עמי כהן 052-5809921
מייל איש קשר: maydan4@gmail.com

בית ספר לערבית – מדרסה

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

המזרח התיכון, הכולל את ישראל והמדינות השכנות, והחברה הישראלית בה שותפים ערבים ויהודים – רוויים כולם בשפה הערבית. השפה הערבית היא שפה רשמית בישראל, וגם לרבים מהיהודים בישראל, יוצאי מדינות ערב, ישנו חיבור תרבותי והיסטורי לשפה הערבית. עם זאת, מרבית התושבים בישראל אינם דוברים את השפה והחיבור אליה נשחק לאורך השנים. גם במערכת החינוך, ובאקדמיה, מתמקדים בלימוד ערבית ספרותית, ומתעלמים כמעט לחלוטין מקיומה וחשיבותה של הערבית המדוברת. המיזם קם מתוך הרצון להגביר את לימוד השפה הערבית ואת ההכרה בחשיבותו, וגם מתוך אהבה לשפה הערבית המדוברת והרצון להנחיל אהבה זו לתלמידים המשתמשים באתר.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אנחנו מאמינים שהשפה היא מפתח למפגש בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית ובמזרח התיכון בכלל. לימוד שפה, הכרה שלה והנכחתה במרחב – מייצרים חיבור. המיזם מבוסס על ההנחה שהמרכיב הבסיסי ביותר בקיום משותף הוא תקשורת, ושהמרכיב הבסיסי ביותר בתקשורת הוא השפה. לכן, אנו רואים בלימוד השפה הערבית חשיבות חברתית ותרבותית עליונה, ביצירת ערוצי מפגש, שותפות ותקשורת בין קבוצות שונות בחברה הישראלית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מדרסה מציע פלטפורמה מזמינה, צעירה ונוחה לשימוש. הקורס, המצוי כרגע בתהליך בניה ראשוני, עתיד להיות בנוי מארבע רמות לימוד (שלבים), כשכל אחת מהן כוללת שבעה שיעורים ( 28 שיעורים סה״כ). כל שיעור מבוסס על סרטון לימודי (בן כ 30- דקות), בו סצינות מחיי היום-יום בשפה הערבית, אליה מתלווים הסברים דקדוקיים המבוססים על הדיאלוג שבסצנה. בנוסף, כל שיעור כולל דפי עזר שונים – תמלול הסצינות, דפי אוצר מילים, תרגול ודף סיכום החומר שנלמד. בשלב זה, הושלמה בניית רמת הלימוד הראשונה, ובימים אלו נבנית רמת הלימוד השנייה. במקביל לקורס, מפורסמים כל הזמן באתר מדרסה ובעמוד הפייסבוק שלו חומרי לימוד נוספים,
מקלים על חוויית הלמידה ומציעים העשרה בתחום השפה הערבית המדוברת.

במה מעוניינים?

אנו פרויקט קהילתי, ככה שנשמח לקבל כל עזרה שהיא! בין אם בהצטרפות לצוות, בין אם במימון, בין אם בשליחת חומרים ללא זכויות יוצרים בהם נוכל להשתמש. יש לנו הרבה עבודה, והיא ליצור מרחב אינטרנטי ובעתיד פיסי נוח ללימוד ערבית מדוברת. אנו תמיד שמחים לקבל עזרה בכל תחום.

קישור לאתר
שם איש קשר: גילעד סוויט
מייל איש קשר: madrasa.free@gmail.com

בסוד שיח

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת "בסוד שיח" הוא ארגון מתנדבים הרותמים את מיומנויותיהם וניסיונם המקצועי כמשאב לקידום דיאלוג בין קבוצות קונפליקט בחברה הישראלית. העמותה נוסדה בשנת 1993, על ידי קבוצת פסיכולוגים, קליניים וארגוניים, מהשמאל ומהימין, דתיים וחילוניים, שראו בדאגה את תהליכי הקיטוב, הניכור והאלימות המאיימים על שלמותה ועל יסודותיה הדמוקרטיים של החברה הישראלית.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מטרת העמותה היא לקדם דיאלוג, שיח רב גווני, מכבד ומקרב לקיום משותף, בריבוי זהויות בחברה הישראלית ובכך, לאפשר איכות לקיום החברתי בחברה הישראלית, על כל גווניה - המבוסס על עקרונות הדיאלוג.
העמותה פועלת בהתבסס על שלוש הנחות יסוד:
הנחת היסוד היא כי בבסיס העמדות וההתנהגויות הפוליטיות והחברתיות השונות של בני האדם, קיימים תהליכים מודעים ולא מודעים הנובעים מצרכים ומרגשות אנושיים ומונעים על ידי אמונות תרבותיות משותפות, חלקן גלויות וחלקן סמויות.
הנחה נוספת היא, כי כל שלם מורכב מניגודים וטוענת שכל חלק בשלם חשוב להמשך התפתחות דינמית. שיח בין החלקים השונים של החברה מאפשרת לכל אחד למצוא את חשיבות ומשמעות מקומו בתוך המרקם השלם.
הנחה שלישית היא, כי קיום בצוותא של קבוצות, דעות ואידיאולוגיות שונות ואף מנוגדות בחברה הוא לא רק אפשרי אלא גם רצוי, בהיותו מעודד התפתחות והפריה הדדית. זה מאפשר לחברה לצמוח כמערכת פתוחה, חיה ונושמת.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מודל העבודה במפגשי הקבוצות והכנסים השנתיים מבוסס על תפיסה פסיכולוגית זאת שתורמת להבנת התנהגויות של אנשים בתהליכים חברתיים המתייחסת לחברה כאל מערכת פתוחה.
בשיטות המקצועיות שפיתחנו – אנחנו מגיעים לקיום דיאלוג מעמיק על כל נושא שבמחלוקת. המפגשים שלנו אינם מושתתים על היכרות לשם היכרות אלא דווקא ממוקדים בהיכרות עם האחר והשוני ביני לבינו. אין התחמקות מנושאים קשים – אלא התכוונות להבנת כל הצדדים במחלוקת.
תוך כדי תהליך הדיאלוג האדם מתפתח בעצמו, מחדד את דעותיו, ומקבל אישור ותיקוף לעמדתו הייחודית. מניסיוננו, אנחנו רואים שתהליך אמיתי מביא לשיפור איכות החיים של היחיד וקיום הרמוני של החברה כולה.

במה מעוניינים?

בשנים האחרונות מפעילה "בסוד שיח" קשת רחבה של תכניות כגון: קבוצות דיאלוג מתמשכות, על בסיס מקצועי (למשל עיתונאים, אנשי רוח ופסיכולוגים חינוכיים), התערבות קהילתית, כנסים שנתיים העוסקים בלמידה על הקונפליקטים החברתיים הקיימים, ועבודה עם מנהיגויות. כל זאת, כמנוף לשינוי חברתי.
העמותה שוקדת על פיתוח כלים ומודלים חדשים לעבודה בתחום ההתמודדות עם קונפליקטים חברתיים, מכשירה יועצים, מנחים ויזמים, מקיימת כנסים וסדנאות ועומדת בקשר עם גופים אקדמאים ומקצועיים בארץ ובחו"ל.


שם איש קשר: טל אלון
מייל איש קשר: Bsodsiach@gmail.com

גבעת חביבה – מרכז לחברה משותפת

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

גבעת חביבה, ארגון ללא כוונת רווח שנוסד בשנת 1949 כמרכז הארצי לחינוך של הקיבוץ הארצי. הארגון מתמקד בקידומן של ערבות הדדית, שוויון אזרחי ושיתוף פעולה בין קבוצות במחלוקת, כבסיס לבניית עתיד משותף וחברה משותפת - מרכיבים חיוניים לדמוקרטיה ישראלית בת-קיימא ופורחת. המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה, שואף לבנות בישראל חברה מכילה ומלוכדת, על-ידי שיתופן של קהילות מפולגות בפעולה קולקטיבית למען קידומה של דמוקרטיה ישראלית משגשגת ובת-קיימא, המבוססת על ערבות הדדית, שוויון אזרחי וחזון משותף לעתיד.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה מעודד קהילות מפולגות לפעול יחד להשגת יעדיהן המשותפים, תוך תהליך של אינטראקציה, תמיכה והעצמה הדדית. הדבר נעשה על-ידי הובלה של מיזמים בין-קהילתיים; הדרכות מונחות ופעילויות בונות יכולת; כינוס ימי עיון, סדנאות וכנסים לפיתוח רעיונות מעשיים תומכי שינוי; ותרגומם של רעיונות אלה לכדי ממש. גבעת חביבה, כמובילה בתחומה, זכתה בפרס אונסק"ו לחינוך לשלום עבור פעילותה רבת השנים לקידום דיאלוג יהודי-ערבי ופיוס.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תוכניות המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה פועלים במספר מישורים:
מחלקת חינוך מפעילה תכניות מגוונות למבוגרים, מורים, סטודנטים, ותלמידים בגילאים שונים. רוב התכניות הינן ארוכות טווח- מסמסטר ועד שנתיים. חלק מן התכניות מופעלות על ידי מנחים מקצועיים וחלקן על ידי מורים בהדרכה שלנו. אנו מציעים גם סדנאות חשיפה לתלמידים בנות יום ויומיים סביב לימודי אזרחות. התכניות שלנו מבוססות על שילוב בין מודלים שונים בתחומי הדיאלוג, בהתאמה לגיל ולמשך התהליך. אנו מפעילים אסטרטגיה ייחודית המקדמת שותפות חינוכית מבוססת אזור משותף. בנוסף,תוכניות לשותפויות בין קהילות שונות, תוכניות למעורבות ציבורית, תוכניות לשפה ותרבות וללימודי השפה הערבית ותוכניות לשיוויון והעצמה.

במה מעוניינים?

מעוניינים להציע את כל התוכניות של המרכז לכל הגילאים, יישובים, קהלי יעד שונים ומגוונים.

קישור לאתר
שם איש קשר: דודו אמיתי 046309288
מייל איש קשר: dudu_am@givathaviva.org.il

דוגרינט دوغري نت

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

דוגרינט - אתר חברתי של תושבי הגליל
אנו שואפות ליצור קהילה חזקה בגליל, שמקיימת שיח מעמיק ואקטיביזם על בסיס היכרות וחשיבה ביקורתית.
דוגרינט פועל באינטרנט באמצעות אתר דו-לשוני, ובשטח באמצעות סיורי-מפגש וכנסים.
בנוסף, אנו יוצרות שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים ואקטיביסטים.
דוגרינט הוא במה ומקום מפגש עבור כל תושבות ותושבי הגליל, ומהווה אלטרנטיבה לשיח הגזעני והאלים, ולהדרה המתקיימת בתקשורת. אלטרנטיבה כזו יכולה לקדם אותנו לגליל בר-קיימא ולאופק משותף לכולם.
תמיד נישאר במה תקשורתית עצמאית, מכבדת וביקורתית. נפרסם תכנים מקוריים ובכל פעילותנו נקדם מעורבות חברתית ודיאלוג.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

רקע - תמונת מצב בגליל
אוכלוסיית הגליל מגוונת יותר מאזורים אחרים בארץ:
הערבים מהווים כ-20% מכלל אוכלוסיית ישראל (נתוני למ"ס), אולם בגליל הם מהווים 53% מתוך 1,300,000 תושביו. כמובן בתוך קבוצה זו ישנה חלוקה לקבוצות משנה, מתוכם מוסלמים ונוצרים, בדואים, דרוזים. וכן אזרחים צ'רקסים.
זה הבסיס לחיי יום-יום עמוסים במפגשים, אך גם מלאים בזרות וניכור. מנהיגים ואישי ציבור רבים מדי מנסים לבסס את כוחם על גזענות, הפרדה והפחדה.
הנתונים מצביעים על אפליה מתמשכת ועמוקה של אזרחי ישראל הערבים בתחומי חינוך, בריאות, דיור, תכנון ותשתיות ועוד.

כמעט לא קיים דיאלוג בין יהודים לערבים בנושא האפליה ובעיית הקרקעות, או שיח על ההיסטוריה של הגליל - למשל 1948 וארועי יום האדמה, ונושאים אלה ואחרים רובצים כענן ונוכחים בכל מפגש, גם כאשר רוצים לעבוד יחד, ערבים ויהודים, ולקדם מטרות משותפות.

ולצד כל זה, למרות ההפרדה ישנו מימד המשותף לכולנו, תושבות ותושבי הגליל מכל קבוצות האוכלוסייה - והוא היותנו אזרחים בפריפריה של ישראל.
כולנו אזרחי המדינה ולמרות זאת מתגלים פערים עצומים בשירותים הניתנים לנו, ובתשתיות והמשאבים שהמדינה משקיעה כאן בגליל לעומת מרכז הארץ.

אך למרות הנושאים הבוערים האלה שעל הפרק, לרוב בוחרת התקשורת הארצית להתעלם מסוגיות הנוגעות לפריפריה, וליחסי ערבים ויהודים בכלל. בתקשורת לא נשמע קולנו, בשלטון המרכזי לא רואים אותנו. ובינינו לבין עצמינו חסרה לנו תשתית קהילתית רחבה כדי להיפגש, להכיר, ללמוד ולבנות יחד את הגליל כפי שהיינו רוצים לראות אותו.

כדי לפעול נגד ההפרדה המכוונת והמובנית בין האוכלוסיות השונות בגליל, יצרנו פלטפורמה פתוחה ונגישה לכל - אתר אינטרנט דו-לשוני המקיים שיח מגוון ומכבד.

דוגרינט משמש מגבר חברתי לקולות, שמודרים מהתקשורת הארצית ואף מזו המקומית, נותן במה לסיפורים ולדעות שכמעט ולא נשמעים, וחשוב כל כך להשמיע אותם.
מניסיוננו כגוף תקשורת עצמאי בגליל מזה כ-8 שנים, בהינתן הבמה המתאימה, יש לא/נשים רצון להשמיע את קולם. זהו מנגנון אזרחי בעל עוצמה גדולה, אנרגיית רוח שאנו נמשיך לרתום אותה כדי להשפיע על סדר היום ולקדם חברה משותפת בגליל.

לשם הגשמת החזון שלנו נפעל להקים ארגון מגוון ומשותף ב-3 היבטים חשובים. שיפור בשלושתם ייחשב הצלחה מבחינתנו: בצוות העמותה והועד המנהל, בתכנים ובקהל היעד.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מוזמנים להיכנס לאתר ולהירשם לניוזלטר של דוגרינט המגיע פעמיים בחודש, להצטרף בדף הפייסבוק של דוגרינט.
אנו עורכים במהלך השנה סדרה של כ-8 סיורים בשטח בדגש חברתי. אלו סיורים הפתוחים לקהל הרחב וכוללים ביקור במספר נקודות עניין, מפגש ושיחה והיכרות בשטח עם הנושאים בהם אנו עוסקים.
התעדכנו באתר ובפייסבוק.

במה מעוניינים?

מעוניינים במתנדבים ומתנדבות מהגליל לכתיבה בנושאים חברתיים ובכל מה שמעסיק אתכם. בנוסף מחפשים מתנדבים בתחום תרגום לאנגלית וערבית, עריכה לשונית, צילום.
מעוניינים להזמין משתתפות/ים לסיורים וארועים בשטח.
מעוניינים בשיתופי פעולה ליצירת רשת של ארגונים בצפון.

קישור לאתר
שם איש קשר: חדוה ליבנת, טלי איזנר
מייל איש קשר: info@dugrinet.co.il

החווה הכפרית לשלום – חוות אבו ג'מיל

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

מטרות החווה הכפרית
1. ליצור ולקדם תעסוקת נשים במגזר הערבי בכלל ובבאקה אל גרבייה בפרט
2. ליצור מקום בטוח אליו נשים מכל המגזרים יכולות להגיע לבלות, להתפנק, להיפגש, ללמוד ולהשתחרר
3. לקדם שיתופי פעולה בין תרבותיים
4. לקיים סדנאות ולקדם חינוך סביבתי בחברה הערבית ולכל דורש
5. להיות סמל לחיים משותפים ושוויון

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

החווה מהווה מוקד תיירותי לכל החברות, מהארץ ומהעולם. היא מודל של חיים משותפים בפני עצמה ומעסיקה נשים יהודיות וערביות ומקדמת ומעצימה נשים.
ב3/3/16 התקיים פסטיבל נשות האדמה בחווה, פסטיבל שבו נשים מכל המגזרים הגיעו לחגוג את יום האישה הבינלאומי יחד, לחיות את השינוי שאנחנו רוצות לראות בעולם.

מה מציעים עבור קהל היעד?

החווה מארחת מפגשים של קבוצות קטנות, כמו גם ימי גיבוש לארגונים גדולים וימי כיף למשפחות. בימים אלו אנחנו פועלות כדי שהחווה תהיה מרכז נשים שיציע טיפולים וטיפוח, במקביל למפגשים, סדנאות, הרצאות והעשרה לנשים בלבד. נשמח מאוד לארח אתכם ולבנות לכם ביקור בלתי נשכח בחווה.

במה מעוניינים?

אנחנו כרגע בגיוס כספים כדי לקיים את פסטיבל נשות האדמה בשנה הבאה. חיבורים בנושא הזה יתקבלו בשמחה.
נשים מאיזור באקה אל גרבייה-בנימינה-חדרה-פרדס חנה, נשמח שתגיעו ותכירו. אפשר לקיים פעילויות לארגונים, למשפחות, לבתי ספר ועוד.

קישור לאתר
שם איש קשר: ג'ודי - מנהלת משרד לתיאום הגעה ואירועים מיוחדים
מייל איש קשר: abujameel08@gmail.com

המוזאון בעין דור לתרבויות אנושיות

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

המוזאון חושף את מכלול התרבויות האנושיות שהתקיימו בעמק ובגליל בעבר, ונותן השראה למפגש בין מרכיביה רבי הפנים של החברה הישראלית. מתוך התייחסות לנוף הפיסי והנוף האנושי המגוון, והאמונה בשוויון ערך האדם, אנו מקדמים חזון של חיים משותפים רבי זהויות. (לכן) אנו מדגישים ערכי כבוד לשונה וזיהוי העושר בשותפות. אנו חותרים לעצב מציאות אחראית ומקיימת שתאפשר לדורות הבאים חיים עשירים של גיוון ושותפות גם יחד. המוזיאון מהווה מנוף לפיתוח תיירותי וכלכלי של האזור , לרווחת כל תושביו.
בבסיס התכניות עומד הרצון לחולל שינוי במערכת היחסים ההדדית בין יהודים וערבים ובעיקר בין שכנים החיים באותו אזור.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

המוזאון הוא מוזאון ארכאולוגי, עוסק בתרבות החומרית הקדומה של האדם בעבר. המוזאון מציג את החפצים שנעשו בידי האדם לספק את צרכיו ולשרת אותו. התרבות החומרית דומה לכל בני האדם באשר הם, אין זה משנה אם הוסַף לכלי כלשהו סמל דתי, אם מדובר בכלי ממתכת יקרה או בסל נצרים. השימוש בכל הכלים הללו הוא לשרת את האדם באשר הוא אדם.
המוזאון מפגיש לאורך 20 השנים האחרונות תלמידים, מורים והורים יהודים וערבים בתכניות דו שנתיות. בבסיס המפגשים עומד העבר הקדום המשותף לכל תושבי האזור, ובמרכזו האדם, תרבותו החומרית והרוחנית.
רב תרבותיות מאפיינת את האזור לאורך התקופות. על בסיס זה נבנתה תכנית להכרות עם האחר ולדיאלוג בין זהויות שונות. התכניות מתמקדת בערכים: פתיחות, סובלנות, ומעורבות סביבתית וחברתית עוסקים בדמיון שבין בני האדם, בנושאים של יישוב סכסוכים ומציאת פתרונות במצבי משבר. נוגעים במרחב הציבורי המשותף, במציאות האזרחית המתקיימת בחברה הישראלית כיום, מעודדים מנהיגות וקידום אחריות משותפת על החיים באזור.

מה מציעים עבור קהל היעד?

המוזאון מתמחה בקיום תכניות הפגשה לבתי ספר יסודיים ולחט"ב בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. למוזאון 3 תכניות מגוונות:
"ללמוד על העבר – גשר להווה", התכנית פועלת מאז 1996 ברציפות. מפגישה תלמידים, הורים ומורים - יהודים וערבים מבתי הספר היסודיים. תכנית דו שנתית ושכבתית לכלל תלמידי השכבה. תחילתה בכיתה ה' – הכרות עם העבר הרחוק המשותף. דרך אורחות חייו של האדם בעבר אנו עוסקים באדם באשר הוא אדם. בכיתה ו' – עיקרה של התכנית עוסק בהכרות עם המושג תרבות, עם ייחודה התרבותי של כל קבוצה מבין המשתתפים, הכרות עם האחר והיכולת לקבל ולהכיל את השוני.
"יצירת מרחב משותף"- מפגשים של שיח פנים אל פנים בין תלמידי חט"ב / מורים יהודים וערבים. תכנית לכלל תלמידי השכבה. המפגשים תומכים בהכרות בין-אישית קבוצתית ותרבותית התכנית מזמנת פעילויות שמטרתן הפחתת סטראוטיפים ודעות קדומות. הדגש מושם יצירת דיאלוג ויצירת מסורת של הדברות לקראת בניית עתיד משותף ואחריות משותפת על החיים באזור.
חלא"ס - חיים ללא אלימות וסכסוכים
תכנית דו שנתית, בלתי פורמאלית המיועדת לבני ובנות נוער יהודים וערבים בגיל חטיבת הביניים. בני הנוער עוברים תהליך העצמה אישי, במהלכו מקבלים כלים בהדרכה על מנת שיוכלו לעמוד לפני בני כיתתם ולהעביר פעילויות בנושא. המפגש יהודי ערבי שובר סטיגמות ודעות קדומות הבא לתת מקום להעצמת המשותף כבני נוער הבוחרים להיות מנהיגים צעירים בסביבה שלהם תוך עידוד הבעת דעה ומעורבות בקהילה בקרב התלמידים.
"מבוך השלום"
תערוכה אינטראקטיבית דו לשונית מפגישה ילדים ובני נוער עם סוגיות, תפיסות עמדות ודילמות הקשורות ביחסים בין אישיים ובין קבוצתיים, מביאה למודעות מהם סכסוכים איך הם נולדים ובאילו דרכים ניתן ליישבם. הביקור בתערוכה ולהפך. באמצעות עיסוק בנושא אנחנו מאפשרים הגדלת המודעות העצמית במצבי קונפליקט וחושפים כלים להתמודדות עם סכסוכים

במה מעוניינים?

המוזאון מעוניין בחשיפה תקשורתית
למוזאון יש צורך במשאבים בכדי לקיים את מגוון הפעילויות. המוזאון הוא עמותה רשומה מוכרת במס הכנסה לצרכי מס - סעיף 46א
שיתופי פעולה עם ארגונים נוספים
מעוניינים במבקרים בתערוכה "מבוך השלום" תערוכה המפגישה ילדים ובני נוער עם סוגיות הקשורות ביחסים בין אישים ובין קבוצתיים, מביאה למודעות מהם סכסוכים, איך הם נולדים וכיצד ניתן ליישבם.

קישור לאתר
שם איש קשר: כרמלה ארנון
מייל איש קשר: museum@eindor.org.il

המכון היהודי- ערבי

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

המכון היהודי ערבי שליד ההסתדרות נוסד בשנת 1984 על ידי הסתדרות הכללית. מכון זה הוקם כביטוי לצורך בהעמקת ההבנה, הסובלנות, ודו קיום בין העדות השונות אזרחי המדינה. המכון ממוקם במתחם בית ברל במרכז הארץ ובמרכז של השרון הדרומי והכפרי במשולש הערבי ומלווה את תהליך גיבוש מערכת היחסים שבין שני העמים המעודד לדפוסי חשיבה נאורים ומתקדמים. כחלק מהפעילות הענפה של המכון: בנייה ופיתוח קשרי תרבות ואקדמיה עם מוסדות תרבות והשכלה גבוהה במדינה ובשאר מדינות העולם לרבות המדינות הערביות ; ייזום וארגון מפגשי תרבות ופולקלור בשיתוף אומנים מכל המגזרים ; ארגון מפגשים משותפים של אישי ציבור להכרת התרבויות של שני העמים במדינה ; עידוד ליזמות וקיום סמינרים וימי עיון בנושאים כלכליים לפיתוח התעשייה הזעירה ביישוב הערבי ובעיירות הפיתוח. המכון אף פועל לקידום מעמד האישה העובדת במגזר הערבי באמצעות קיום מפגשים בין נשים יהודיות וערביות ובשיתוף נשים מהרשות הפלסטינית ומדינות ערב ; עידוד ליזמות עסקית בקרב נשים ; עידוד נשים לשילובן בניהול ובעשייה היום יומית במשק הישראלי. כל זאת ועוד, המכון היהודי ערבי שליד ההסתדרות פועל בקרב בני נוער. המכון יוזם פעילויות רבות כמו: ארגון מפגשי נוער מתנועות נוער ישראליות בשיתוף בני נוער פלסטינים ממדינות ערב השכנות וארגון תחרויות בין בני נוער ותלמידים מבתי ספר יהודים וערבים בנושאי שלום חברה וכלכלה. הגברת השוויון וצמצום פערים בחברה הישראלית, לרבות פערי אי שיוויון מגדריים, ובין הציבורים השונים במדינה. קידום יצירה של חברה הוגנת ושוויונית יותר. פעילות לחברה צודקת ושיוויונית, כתנועה החברתית הגדולה בישראל, והגשמת ערכי ההסתדרות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפרויקט עוסק בשאלת השותפות והדו-קיום בין המגזר היהודי למגזר הערבי-בדואי ממגוון היבטים כגון: זהות, שייכות וסטראוטיפים מתוך הכרה הדדית בדבר הצורך בעתיד משותף.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הפעילות מיועדת לתלמידי כיתות י'-י"א בבתי ספר מקיפים במחוז הדרום מהמגזרים היהודי והערבי. היא כוללת ארבעה מפגשים לכיתה (כל מפגש שלוש-ארבע שעות) וסיומה ביום שיא, שמפגיש בין כל התלמידים שלקחו חלק בפרויקט. היום כולל סיכום של הפעילות, תערוכה, מופע משותף ופאנל בהנחייתו של ניסים קינן מרשת.

במה מעוניינים?

- בנייה ופיתוח קשרי תרבות ואקדמיה עם מוסדות תרבות ואקדמיה במדינה, ושאר מדינות העולם לרבות המדינות הערביות.
- ייזום וארגון מפגשי תרבות ופולקלור בשיתוף אומנים מכל המגזרים.
- ארגון מפגשים משותפים של אישי ציבור למען דו קיום והכרת התרבויות של שני העמים במדינה.
- עידוד ליזמות וקיום סמינרים וימי עיון לעובדים ערבים ויהודים.
- העשרת ועדים יהודים וערבים למשל השלמת השכלה.

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: j-a@bezeqint.net

המרכז לטכנולוגיה חינוכית, צוות חיים משותפים

סוג: עמותות, פורומים, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

צוות חינוך אזרחי וחיים משותפים במטח מוביל פרוייקטים, השתלמויות ומיזמים ומפתח משאבי הוראה בשלושה נושאים: חיים משותפים, הגנה על הדמוקרטיה ועל זכויות האדם והתמודדות עם גזענות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

צוות חינוך אזרחי וחיים משותפים מפתח משאבי הוראה שמטרתם לקיים דיון בכיתה ולקדם אמפתיה בין קבוצות באמצעות מדיה.
הצוות מקיים השתלמויות למורים יהודים וערבים בנושא: מורים מובילים חיים משותפים.
הצוות גם מוביל שני פרוייקטים מרכזים: לימוד משותף בין מזרח ומערב ירושלים ולימוד משותף בנגב, ברמלה ובשרון והמשולש הצפוני.
כמו כן, הצוות מלווה שילוב תלמידים ערביים בבתי ספר עבריים ברמלה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הצוות מקיים השתלמויות, ימי עיון בימי לוח כגון היום הבינלאומי לביעור האפלייה הגזעית, ימי עיון במכללות להכשרת מורים, מלווה מייזמים של לימוד משותף ומפתח משאבי הוראה מתוקשבים.

במה מעוניינים?

אנו מעוניינים בחיבור למורים, מנהלים, ראשי מכללות להכשרת מורים, מנהלי מחלקות חינוך בעיריות ובמועצות וארגונים נוספים העוסקים בחיים משותפים.

קישור לאתר
שם איש קשר: נועה שפירא
מייל איש קשר: noas@cet.ac.il

זכרון העתיד

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

להפיץ מסר של פיוס בעיקר בקרב הצעירים, כדי לעודד הבנה של תרבויות שונות ושיפור תנאים לדו שיח בין העמים ע"י פרוייקטים של יצירה וחילופים בין תרבותיים. הפצת שיטה פדגוגית למורים ולמפעילים המבוססת על מספר תחומי פעולה. עידוד ההיכרות עם תרבות של "האחר" באמצעות יצירה אומנותית ועבודות מחקריות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הארגון הלא ממשלתי "זיכרון העתיד" פועל לקידום פרויקטים תרבותיים ואומנותיים מעבר לגבולות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

זכרון העתיד משלבת אנשי חינוך, אקדמיה ואמנים, מדיסציפלינות שונות, בפעילות למען הבנה והעמקה של הידע שלנו כאינדיבידואלים על היסודות התרבותיים של הזהות שלנו. זאת, תוך שימוש באמנות, חינוך, ומורשת תרבותית ככלים לקידום הבנה ודו-שיח רב-תרבותי. הרשת של סדנאות בינלאומיות פועלת במוסדות תרבותיים במדינות רבות בעולם (גרמניה, צרפת, טורקיה, סנגל, ועוד...) ומחברת אזרחים אשר לומדים להעריך את המגוון האינדיבידואלי והתרבותי. האמנות היא דרך ייחודית לכך, מכיוון שהיא מאפשרת תקשורת ברמה הגבוהה ועמוקה ביותר ומדלגת מעל מכשולים כגון של שפה, פוליטיקה, מגדר, דת ועוד. בכך, היא יוצרת תשתית אוניברסאלית אשר מקדמת פלורליזם, וחברה רבת זהויות.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: memoryofthefuture.me@gmail.com

יד לוי אשכול

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

יד לוי אשכול הינה הארגון היציג להנצחת זכרו ופועלו של ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול ז"ל. פעילותה מתבצעת במישור החינוכי, התיעודי והמחקרי והיא מקיימת פעילות ברחבי הארץ לקידום ערכי תנועת העבודה ולמען סובלנות שוויון, ברוחו של לוי אשכול. תחת העמותה פועלים בית לוי אשכול בירושלים וארכיון יד לוי אשכול.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

פעילותה החינוכית של יד לוי אשכול מתקיימת ברחבי ישראל ומקדמת את ערכי הסובלנות, השוויון והעבודה - ברוחו של ראש הממשלה לוי אשכול, מנהיג שדגל בהכלה, פיוס ובמציאת דרכי פשרה. יד לוי אשכול עושה שימוש לימודי, ולעתים ביקורתי, בפועלו של לוי אשכול למען לימוד והבנת ההווה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

יד לוי אשכול מציעה מגוון רחב של סדנאות, סמינרים והרצאות אותן ניתן להזמין. כמו כן פעילותנו פתוחה לשיתופי פעולה רחבים ונרחבים, הן ברחבי הארץ והן באמצעות אירוח מפגשים בבית לוי אשכול.

במה מעוניינים?

יד לוי אשכול מתקיימת מתרומות. נשמח לחיבורים, שיתופי פעולה והפניית משאבים לשם הגשמת מטרותינו.

קישור לאתר
שם איש קשר: -
מייל איש קשר: info@levi-eshkol.org.il

יוזמות קרן אברהם

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת יוזמות קרן אברהם (עמותה רשומה) היא ארגון יהודי-ערבי לשינוי חברתי ולקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראל, למען חברה משגשגת, בטוחה וצודקת. הארגון פועל לממש את ההבטחה שנכללה במגילת העצמאות ל"שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין" ולהשתית "אזרחות מלאה ושווה" ליהודים ולערבים במדינה שהיא ביתו הלאומי של העם היהודי וביתם של אזרחיה הערבים, וזאת לצד מדינה פלסטינית שתתקיים בשלום לצד מדינת ישראל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

יוזמות קרן אברהם פועלת רבות לחינוך של חיים משותפים. היא שואפת להגיע חברה ישראלית רב-תרבותית ושוויונית, שבה האזרחים הערבים והיהודים מקיימים חיים משותפים הנרקמים מגיל צעיר בבית הספר ומחוץ לו, דרך היכרות ממשית, דרך גישור על פערים ועל הבדלי תרבות ובאמצעות פעילות בתחומי עניין משותפים ושיח שובר מחיצות; חברה שבה שפות הארץ הרשמיות – עברית וערבית – נלמדות, מדוברות ונראות, כביטוי לתרבויות ולאוכלוסיות שהן מייצגות וללגיטימציה הציבורית לשפות ולדובריהן.

מה מציעים עבור קהל היעד?

לעמותה מיזם דגל בתחום החינוך הנקרא "השפה כגשר תרבותי" במסגרתו מופעלת תכנית "יא סלאם" הכוללת ארבעה מרכיבים:
• תכנית להוראת השפה והתרבות הערבית בכיתות ה'-ו' בבתי הספר היהודיים על ידי מורים ערבים ומורות ערביות. התכנית פועלת בשיתוף משרד החינוך והיא חלק מלימודי החובה במחוז הצפון ובמחוז חיפה. בשנת הלימודים תשע"ג נלמדת התכנית בכ-200 בתי ספר ברחבי הארץ. לצד הוראת השפה הערבית התכנית כוללת גם פעילויות בתחום התרבות הערבית בבתי הספר לכל אורך השנה.
• תכנית מפגשים של תלמידים ושל צוותי ההוראה בכ-60 בתי ספר יהודיים וערביים.
• לימודי התרבות העברית-ישראלית העכשווית בכ-70 בתי ספר ערביים כדי לחשוף את התלמידים הערבים למורכבות החברה היהודית ולחיי היום-יום של ילדים יהודים בני גילם.
• קידום מדיניות בתחומים הנוגעים לחינוך לחיים משותפים ובראשם שילוב מורים ערבים במערכת החינוך היהודית ולהפך, לימודי אזרחות המבוססים על תפיסה שוויונית ומכלילה וקידום הרעיון של בתי ספר דו-לשוניים להורים המעוניינים בכך.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: אורני פטרושקה - יו"ר
מייל איש קשר: info@abrahamfund.org.il

יוזמת ז'נבה

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

יוזמת ז'נבה היא ארגון ללא כוונת רווח הפועל לקידום הסכם קבע בין מדינת ישראל לפלסטינים. מודל היוזמה לפתרון הסכסוך מגן על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ושל הפלסטינים וכולל הסכמה על סוף הסכסוך וקץ התביעות, פתרון של שתי מדינות לשני עמים עם הכרה הדדית וסידורי ביטחון, קביעת גבול ברור המאפשר סיפוח שטחים בהם מתגוררים רוב הישראלים החיים מעבר לקו הירוק, שמירה על ריבונות ישראל בשכונות היהודיות במזרח ירושלים, חופש תנועה ופולחן במקומות הקדושים ופתרון לבעית הפליטים הפלסטינים המבוסס על מעבר למדינה הפלסטינית ופיצוי כספי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

יוזמת ז'נבה הוקמה בשנת 2003 במטרה לבסס בציבור הישראלי את האמונה כי ניתן להגיע לשלום עם הפלסטינים תוך שמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית המקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

על מנת להמחיש את החשיבות והדחיפות שבהגעה להסכם בפני הציבור ומנהיגיו, אנו מקיימים מדי חודש פעילויות ציבוריות, הסברתיות וחינוכיות מגוונות, כגון: קורסים, סמינרים, כנסים, סיורים, הרצאות וסדנאות. במהלך הפעיליות אנו פוגשים אלפי ישראלים וביניהם שרים, חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי אקדמיה, פעילים פוליטיים צעירים, אנשי תקשורת ואחרים. ביחד עם שותפינו הפלסטינים, אנו מראים שבשני העמים קיימים כוחות מרכזיים הנהנים מתמיכה ציבורית רחבה, שדוגלים בפשרה ההכרחית להבטחת עתידנו בארץ הזאת.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: שירה אפשטיין
מייל איש קשר: shira@heskem.org.il

יחד מעבר למילים

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

יחד מעבר למלים היא עמותה ללא כוונת רווח המכשירה נשים יהודיות וערביות בדרך של שלום פנימי, העצמה אישית ואחווה נשית לקידום חיי שיוויון, שותפות ושלום בישראל. פיתחנו שיטה ייחודית הנקראת ''מעבר למילים'' אותה אנו מעבירות לנשים ערביות ויהודיות, בסדנאות ובקורסים מתמשכים.
בשנת 2003 התאספנו ביחד, קבוצת נשים יהודיות וערביות, והחלטנו להקים עמותה ולעסוק בהעצמת נשים, הפחתת דעות קדומות וקידום השלום בישראל. יחד פיתחנו שיטה רב תחומית הכוללת הקשבה עמוקה ושחרור רגשי, תנועה ומגע. שיטה זו נקראת 'מעבר למילים'. גילינו ששיטה זו פועלת במהירות לבניית אמון ויצירת בסיס לעבודה משותפת.
בסדנאות שלנו חוות הנשים הערביות והיהודיות את שיטת 'מעבר למילים' ביחד. חוויה זו מאפשרת להן לראות כי מעבר לשוני בתרבות, במסורת, בדת, ישנם דברים משותפים כה רבים שהן חולקות כנשים וכאמהות.
ברגע שהן נעשות מודעות לדמיון ביניהן ולומדות להבין, לכבד ולהוקיר את ההבדלים ביניהן, אז הן יכולות להביא את כישוריהן הייחודיים ולעבוד יחד ליצירת שינוי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

בחברה שבה הדעות הקדומות והמאבקים בין ערבים ויהודים קיימים שנים כה רבות, נוצרת עוצמה בלתי רגילה כאשר נשים משני צידי המתרס מסוגלות לעבוד יחד לבניית עתיד משותף.
''שלום עם עצמי, שלום עם סביבתי, שלום עם העולם ובעולם''
הערכים המובילים אותנו הם:
1. יושרה –WALK THE TALK
2. שקיפות וכנות – שקיפות בניהול העמותה
3. תשלום שכר הוגן
4. שותפות, השתייכות, מחוייבות, עוצמה נשית יחדיו
5. איזון והרמוניה – לשאוף ולפעול למען חיים באיזון ויחס אוהב לגופינו.
6. צמיחה ומקצועיות - המשך פיתוח הכלים – הקשבה, תנועה ומגע. באמצעות סדנאות, כתיבת חומרים ומחקר.
7. שמחה, הומור והמון המון אהבה

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו לא מדברות על... אנו חוות את...! אנו מצליחות לגעת ואנו עושות זאת בדרך רבת מימדים- בשילוב תנועה-מגע והקשבה. אנו מגיעות דרך הקשבה עמוקה וחוויות שהן לעיתים מעבר למילים לכאב שלפעמים קשה להביעו במילים. אנו מלמדות כלים לשחרר כאב זה כדי שלא ישלוט בהתנהגותנו. דרך זו של עבודה יוצרת אמפתיה, יכולת הכלה וקבלה של עצמנו ושל האחר/ת והשונה. כך נוצר קשר רב תרבותי, רב לאומי, רב מגזרי בקבוצות שלנו, כדוגמה אפשרית לחיים בשותפות.
על מנת לקבל מידע אודות סדנאות וימי קהילה, מלאו פרטיכםן כאן: http://www.beyondwords.org.il/contact/
דף הפייסבוק שלנו: https://www.facebook.com/BeyondW/

במה מעוניינים?

מחפשים משתתפים ומשתתפות לסדנאות שלנו, עזרה בפרסום הסדנאות, תמיכה ופירגון...

קישור לאתר
שם איש קשר: נועה מעיין
מייל איש קשר: noa582@gmail.com

יסמין

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

אנו פועלים לטיפוח, העצמה והתפתחות כלכלית ומקצועית של בתי העסק הקטנים והבינוניים, להרחבה, חיזוק והפיכת עסקים בבעלות נשים לגורם משמעותי בכלכלה הישראלית ובכוח העבודה המקומי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

עמותת יסמין היא העמותה המובילה בישראל לקידום עסקים בבעלות נשים
מכל קשת המגזרים, הדתות והשכבות הסוציו אקונומיות ברחבי הארץ.

מה מציעים עבור קהל היעד?

ליסמין מגוון פרויקטים ותכניות לקידום עסקים בבעלות נשים. פרטים באתר. כמו כן, מנהלת יסמין מאגר של עסקים בבעלות נשים. יסמין מקדמת עסקים אלו כספקים של התאגידים הגדולים בישראל. הרשמה למאגר באמצעות האתר.

במה מעוניינים?

תרומות

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: jasmine@jasmine.org.il

כוכבי המדבר

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת כוכבי המדבר פועלת בתוך וביחד עם הקהילה הבדואית בנגב לפיתוח דור צעיר ואיכותי של מנהיגים שיקדם את האוכלוסייה הבדואית לטובת כלל תושבי הנגב וישראל. אנו מאמינים כי שינוי חייב לצמוח מבפנים, ולכן פועלים להצמחת מנהיגות צעירה מקרב הקהילה באמצעות חינוך למנהיגות, למעורבות, לאחריות וליזמות חברתית: מנהיגות המובילה שיח חיובי של עשייה, אשר תיקח אחריות על הקהילה הבדואית כולה (כלל השבטים), ותוביל ליצירת 'מרחב משותף' חיובי עבור כלל תושבי הנגב. שתוביל ותפעל למען חברה ישראלית טובה, צודקת ושוויונית יותר.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?
מה מציעים עבור קהל היעד?

קידום השתלבות הבדואים בחברה ובכלכלה במדינת ישראל, תוך קידום ערכי סובלנות שוויון וכבוד האדם בלי לפגוע בייחוד התרבותי הבדואי. טיפוח והעצמה של מנהיגות ויזמות חברתית וכלכלית בקרב צעירים וצעירות בדואים, הנגשה של תכנים עיוניים ויישומיים וקיום פעילויות חינוך בלתי פורמאלי בקרב הצעירים והצעירות הבדואים. חלוקת מלגות.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@desertstars.org.il

כל זכות كل الحق

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

מיזם 'כל זכות' (חל"צ) נוסד בשנת 2010 במטרה לחולל שיפור משמעותי במיצוי זכויות לכלל תושבי ישראל דרך בניית אתר אינטרנט (www.kolzchut.org.il) שינגיש את כל המידע, על כל הזכויות ודרכי מימושן, בכל התחומים ובשפה ברורה.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

כל זכות הינו מאגר עצום של מידע על זכויות תושבי ישראל בעברית ובערבית. אנחנו המקום המקיף ביותר ברשת עם מידע על זכויות בכל תחומי החיים המתורגם לערבית ובכוונתנו להמשיך לתרגם לערבית את כל האתר תוך 4 שנים. אנו משרתים מעל 170,000 דוברי ערבית בשנה ועוד כ- 4 מיליון דוברי עברית. ברצוננו להפיץ את המידע לכמה שיותר תושבי ישראל ערבים ויהודים כדי שיוכלו להשתתף בפעילות אזרחית דמוקרטית של מימוש זכויות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

האתר מכיל כיום מעל 5,000 עמודי תוכן (ומעל 1,000 מתורגמים לערבית) בתחומי החיים השונים של תושבי/ות ישראל כגון זכויות תעסוקה ועובדים, זכויות אנשים עם מוגבלויות, זיקנה, חד הוריות, חינוך, בריאות ומחלות, דיור, צעירים ועוד. בכל דף תוכן מופיע מי זכאי למימוש הזכות, מה תהליך המימוש, קישור לטפסים הרלוונטיים אותם צריך למלא, קישור לאסמכתא המשפטית במשרד הממשלתי הרלוונטי, הפנייה לארגוני סיוע הנמצאים בשטח, תקדימים משפטיים רלוונטים והפנייה לזכויות נוספות קשורות לתחום.
המידע בכל זכות מתעדכן באופן שוטף באמצעות מערכת שותפויות תוכן והפצה שמקיפה מעל ל- 100 משרדי ממשלה, ארגונים ציבוריים, עמותות וחכמת ההמונים. שבעה משרדי ממשלה משתפים פעולה עם 'כל זכות' בכתיבה, תיקוף ועדכון של המידע.

במה מעוניינים?

אנו מעוניינים שהציבור ישתמש כמה שיותר במידע הקיים ללא עלות באתר כל זכות ויממש את זכויותיו.

קישור לאתר
שם איש קשר: עינת רביב
מייל איש קשר: einat.raviv@kolzchut.org.il

מבט – מודעות בחברה רב תרבותית

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת מבט פועלת לפיתוח מודעות בין-תרבותית, לפיתוח זהות חברתית אזרחית בישראל באמצעות לימוד כלים לחיים ולעבודה בחברה בין-תרבותית. קהל היעד של מבט כולל סטודנטים, מורים, תלמידים ומתנדבים. עמותת מבט הינה ארגון ללא מטרת רווח שהוקם על ידי קבוצה של אנשי חינוך וחברה, בתמיכת קרן מאיירס מארה"ב, ופועלת בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים וארגונים חברתיים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

העמותה מפתחת ומפעילה תכניות למידה המבוססות על רצף מפגשים בין משתתפים מרקע תרבותי מגוון. התהליך האישי והקבוצתי מבוסס על היכרות, על בניית אמון ועל למידה משותפת של הזהות העצמית ושל האחר, על ניתוח והתמודדות עם קונפליקטים בין-תרבותיים ועל ניסיון להפוך את השונות ואת המגוון התרבותי ליצירה ולעשייה משותפת.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תכניות הלמידה מבוססות על התנסויות חווייתיות ופעילות מתוך שימוש בסדנאות בתחומים מגוונים (צילום, דרמה, מוזיקה ועוד) ועיבוד של ההתנסות האישית והמשותפת. תכנית הפעילות מבוססת על מודלים תאורטיים מתחום החינוך הבין-תרבותי, על למידה התנסותית, על הנחיית קבוצות ועל ניסיון מקצועי רחב ומגוון בתחום בארץ ובחו"ל.

במה מעוניינים?

קהל היעד של מבט כולל סטודנטים, מורים, תלמידים ומתנדבים. עד כה השתתפו בסדנאות מבט כ-750 משתתפים בכ-55 קבוצות, והעדויות מן השטח ומתכנית ההערכה משקפות תהליך אישי משמעותי שעברו המשתתפים, ושינוי ניכר בשיח הבין-תרבותי בקמפוס ובקהילה. כמו כן אנו מפתחים שיתופי פעולה חדשים בתחום העסקי והארגוני, המשלבים פיתוח ארגוני ובניית צוות עם הכשרה מקצועית ומענה לצרכים המתפתחים בתחום.

קישור לאתר
שם איש קשר: ליאור
מייל איש קשר: lior@mabat.org

מהפך-תע'ייר

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת מהפך-תע'ייר הינה ארגון יהודי-פלסטיני, פמיניסטי, לשינוי חברתי דרך חינוך והעצמה קהילתית, הפועל למען שוויון הזדמנויות וצמצום פערים חינוכיים וחברתיים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מהפך-תע'ייר פועלת עם יותר מ-600 ילדים ומשפחותיהם ו-140 סטודנטים ב-7 קהילות בארץ: בעיירות קריית שמונה ושדרות, בשכונת פלורנטין בתל-אביב, בשכונת קריית היובל בירושלים, ובקהילות הפלסטיניות בטמרה, יאפת אלנאסרה ומע'אר.

מה מציעים עבור קהל היעד?

עיקר הפעילות של מהפך-תע'ייר נמצאת בקהילת הלימוד, בה סטודנטים מעבירים פעילויות קבוצתיות וחונכויות אישיות לילדים ונוער, תוך עידוד מעורבות ההורים ותושבים נוספים (בעיקר תושבות). המודל ההוליסטי שם דגש רב על התרומה הפעילה של כל מי שלוקח חלק בקהילה: ילדים, תושבים וסטודנטים. מודל חינוכי ייחודי זה מעודד ובונה חברה אזרחית דמוקרטית חזקה, ברמה המקומית וברמה הארצית, תוך קידום דיאלוג וסולידריות בקהילות.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: שרית לארי
מייל איש קשר: info@mahapach-taghir.org

מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה היא מקהלת יפואית בה 16 נשים, מחציתן יהודיות והשאר - מוסלמיות ונוצריות. המקהלה שמה לה למטרה לתת ביטוי לקול הנשי, אשר, למרבה הצער, אינו נשמע מספיק באזורנו, והיא פועלת מתוך אמונה בכוחן של היצירה והשירה לטפח דיאלוג וליצור גשר תרבותי ואנושי בחברה פלורליסטית דוגמת החברה הישראלית.
המקהלה הוקמה ע"י מיקה דני בשנת 2008 במסגרת המרכז הערבי-יהודי ביפו, שם פעלה בניצוחה עד סוף 2015 תחת השם "שיראנא". בינואר 2016, יחד עם מנהלה האמנותי של המקהלה, עידן טולדנו, עזבה המקהלה את המרכז הערבי-יהודי והפכה למקהלה עצמאית בשם "ראנה". נשות המקהלה הן חברות מקהלת שיראנא לשעבר.
הצוות המקצועי של המקהלה: מיקה דני - מנצחת ומנהלת מוזיקלית, עידן טולדנו – מנהל אמנותי, לובנה סלאמה – יועצת לרפרטואר ערבי, אגסן חלילה – מדריכת שירה ערבית
רפרטואר המקהלה מורכב משירים בערבית, עברית, תימנית, מרוקאית, פרסית, יוונית ועוד שפות מתרבויות האזור. הרפרטואר כולל גם חומרים מז'אנר "שירת נשים" שנכתבו ע"י נשים מתרבויות שונות בו הן מספרות על קשייהן, סודותיהן וכו'. השירים הועברו מאם לבת במשך דורות. החומרים נאספו מפגישות עם חוקרת שירת הנשים הפלסטינית נאילה ליביס ומאוסף הספריה הלאומית.
המקהלה מופיעה מידי שנה בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני ביוזמת תנועת 'לוחמים לשלום' יחד עם פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני והיא הוזמנה להופיע בעצרת נשים עושות שלום יחד עם יעל דקלבאום. מקהלת ראנה היא בין מקבלי הפרס הבינלאומי ע"ש הראנט דינק לשנת 2016 בקטגוריה של יוזמות מעוררות השראה.
המקהלה פועלת בחסות עמותת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה אשר מתמקדת בגילוי וליווי מוזיקאים מוכשרים במימוש יכולותיהם המוזיקליות. מאז ינואר 2016 הפכה המקהלה לגוף עצמאי שאינו נתמך עדיין ע"י גורם ציבורי או פרטי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

המקהלה הינה ייחודית בנוף הישראלי ולא בכדי מתקבלת באהדה בארץ ובחו"ל - בזכות השירה הנפלאה ובזכות המסר החשוב שהן מעבירות יחדיו – אם נשים יהודיות וערביות יכולות לשיר יחדיו בהרמוניה כבר 9 שנים, אזי יש תקווה לשיח ושלום באזורנו.
בשירתן מבטאות נשות המקהלה את תחושת שותפות הגורל, את התקווה לחיים ולשלום ואת קשת הרגשות המשותפים לכולנו כבני אדם בכלל וכאמהות, בפרט. בכך, מציגה המקהלה מודל של חברה משותפת במיטבו ומחזקת את תפקידה של השירה ביצירת גשר תרבותי ואנושי ובעיצוב עמדות בחברה רב-תרבותית. רפרטואר המקהלה כולל שירים עבריים, ערביים ושירי עם מרחבי העולם.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה היא עצמה פרויקט קהילתי שמטרתו לחבר וליצור דיאלוג, באמצעות שירה, בין נשים מהאוכלוסיות השונות בקהילה. מעבר לשיתוף שנוצר בין נשות המקהלה ולאפקט המעצים שיש לפעילות עליהן באופן אישי, מהווה המקהלה בהופעותיה דוגמא ומקור השראה לקהילת יפו בפרט ולשאר הקהילות ברחבי הארץ באשר ליכולת לקיים דיאלוג וחיים משותפים בין יהודים לערבים.

במה מעוניינים?

המקהלה שכאמור פועלת עצמאית זקוקה למשאבים ע"מ להבטיח המשך קיומה וחזונה. אחת הדרכים היא באמצעות הופעות מוזמנות.
בשנת 2017 שואפת מקהלת ראנה להרחיב את קהל מאזיניה בקהילות השונות, באזורי פריפריה ובערים המרכזיות, ולחשוף אנשים רבים ככל האפשר למסר אותו היא מבקשת להעביר. המקהלה מעוניינת בהזדמנויות להופעות ע"י גופים וארגונים שונים בארץ ובחו"ל.
כמו כן, מקיימת המקהלה מפגשי שירה ושיח עם קבוצות מהמגזרים השונים ואורחים המבקרים בארץ.
נשמח לסיוע על בסיס פרו-בונו בתחומים: גיוס משאבים, כתיבת בקשות, צילום ועריכת וידאו, יחסי ציבור ושיווק הופעות.

קישור לאתר
שם איש קשר: עידן טולדנו
מייל איש קשר: ranachoir@gmail.com

מרחבים- המכון לקידום אזרחות משותפת בישראל

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

בכל קהילה ובכל מוסד חינוכי, בכל קבוצה ובכל כיתה נמצא רבגוניוּת, שונוּת ואחרוּת. לכן, מחויב כל מוסד חינוכי לתת לכל תלמידותיו ותלמידיו את הכלים לפרוח, על מנת שיוכלו להצליח בלימודיהם ולשגשג כאזרחים בוגרים, במוסדות ההשכלה הגבוהה, במקום העבודה ובקהילה. התגובה לאתגר השונות איננה להימנע או להתעלם ממנו, אלא למצוא דרכים להתמודד איתו באופן בו כולם מרוויחים בסופו של דבר. מכון מרחבים הינו עמותה ישראלית, אשר הוקמה ב־ 1998 ופועלת לסייע לאזרחים ולאזרחיות צעירים מרקעים שונים להכיר את האחר, להעריך שונות, לפתח תודעה אזרחית משותפת וליצור כיתות, בתי ספר, קהילות וארגונים הוגנים יותר. ייחודו של המכון הוא במודל האזרחות המשותפת, שפותח ע"י קבוצה רבגונית של אנשי חינוך, אשר כולל שפה אזרחית מוסכמת המחברת בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית. המכון פועל בקרב כלל הקבוצות בחברה הישראלית, מבלי להגביל את פעילותו לממד מסוים של זהות כמו דתיים-חילוניים, ערבים-יהודים, עולים-ותיקים וכדומה.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

על בסיס מודל האזרחות המשותפת פיתח המכון, בשיתוף עם משרד החינוך, מגוון תכניות ייחודיות. התכניות מיועדות לכלל שכבות הגיל. אז הקמתו הכשיר מכון מרחבים קרוב ל־ 4,000 אנשי חינוך בהשתלמויות מעמיקות בנות 30 עד 60 שעות, ודרכם הוא מגיע למאות אלפי אזרחים צעירים מדי שנה. זאת בנוסף לעשרות אלפי תלמידים המשתתפים ישירות בתכניותיו מדי שנה. כ־ 15 מחקרי הערכה שבוצעו לאורך השנים הראו שתכניותיו של המכון מביאות לשינוי עמדות משמעותי בקרב מורים ותלמידים, המשפיע הן על ההתנהגות בביה"ס ובחברה והן על הגישה כלפי האחר והשונה. בשנים האחרונות הרחיב מכון מרחבים את פעילותו ועובד עם מגוון ארגונים בהקניית כלים לטיפוח רבגוניות והוגנות - שוויון הזדמנויות, כבוד ותחושת שייכות, בקרב העובדים וקהל הלקוחות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

רבגוניות בחדר מורים מרחבים פועל בשותפות עם משרד החינוך באמצעות מיזם משותף לשילוב 500 מורים ערבים בבתי ספר יהודים במקצועות: אנגלית, מדעים ומתמטיקה, כדי לייצר מפגש משמעותי בין אזרחים יהודים וערבים ולהבטיח שכל תלמיד יזכה למורה הטוב ביותר, ללא קשר לזהותו. החל משנת הלימודים תשע"ז יסייע מרחבים למשרד החינוך בשילובם של מורים יוצאי אתיופיה במערכת. השתלמויות וסדנאות במערכת החינוך מרחבים מקיים מגוון השתלמויות חווייתיות לגננות, למורים במקצועות השונים ולבעלי תפקידים במערכת החינוך, השתלמויות המקנות כלים ליצירת מרחב הוגן ונגיש בכיתה ובקהילה שלהם באמצעות עבודה על תכניות הלימודים. השתלמויות מתקיימות בקבוצות רב-גוניות (דתיים, חילוניים, חינוך מיוחד, עולים, וותיקים, ערבים, יהודים, מרכז, פריפריה וכו'). יום מעשים טובים - כולאננה המיזם הינו שיתוף פעולה בין עמותת רוח טובה ומכון מרחבים ומטרתו לחזק את לכידותה של החברה ישראלית. במסגרתו, עשרות צמדים של ארגוני חברה אזרחית העובדים עם קהילות שונות מקיימים פרויקט משותף וכן נפגשים במסגרת קהילת הארגונים בה עוסקים בנושאים של אזרחות, רבגוניות והוגנות, בליווי ובהנחיה של צוות מרחבים. רבגוניות בארגונים מרחבים מציע למנהלים ולבעלי תפקידים בכל הרמות סדנאות שיסייעו להם לקדם הוגנות ולהרחיב את הרבגוניות בארגון ובקרב הלקוחות, זאת על בסיס ניסיונם הנרחב והמגוון של אנשי המכון. הסדנאות מאפשרות לייצר תחושת שייכות, מרחב בטוח ואמון בהוגנות הארגון, כדי להבטיח מיצוי הפוטנציאל של העובדים והלקוחות, להגביר את היצירתיות ולפרוץ לקהלי יעד חדשים. "מתחברים" מרחבים פועל לקדם חיבור, מפגש והכרות בין תלמידים ותלמידות מקבוצות שונות בחברה הישראלית באמצעות תחומי הדעת הנלמדים במערכת החינוך. במסגרת זו מתקיימות השתלמויות מורים ונערכים מפגשים ולימוד משותף בתחומים כמו אמנות, אנגלית, ארכיאולוגיה וחינוך גופני למאות מורים ולאלפי תלמידים מדי שנה. ערבית מדוברת והחברה הערבית במסגרת תכנית "בואו נדבר" לומדים מדי שנה כ־ 8,000 תלמידים בבתי ספר יסודיים יהודים ערבית מדוברת ואזרחות משותפת. את התכנית מלוות שתי ערכות הדרכה נוספות: "בואו ניפגש" לקיום מפגשי תלמידים ותלמידות יהודים וערבים, ו"בואו נכיר" העוסקת בהכרת העולם הערבי והאסלאם ובהוראת הערבית המדוברת ומיועדת לחטיבת הביניים.

במה מעוניינים?

מעוניינים בשיתופי פעולה, משחבות משותפות כיצד לפתח את התחום, מנחים, וקשרים עם ארגונים הרוצים בחיים משותפים.

קישור לאתר
שם איש קשר: רונית רובננקו- מנהלת תכניות חינוכיות
מייל איש קשר: ronit@merchavim.net

מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים הוקם בשנת 2003 על מנת להתמודד עם האתגרים העולים מהמפגש הראשון מזה מאות בשנים, בין יהודים ונוצרים בארץ הקודש. לראשונה חיים זה לצד זה יהודים וקהילות נוצריות החולקים הסטוריה ארוכת שנים של קיום כמיעוט. היהודים שהגיעו למולדתם ההיסטורית והקימו כאן לאום מודרני נפגשו עם קהילות מקומיות ותיקות ומכובדות בעלות מסורת ארוכת שנים בארץ הקודש. בנוסף לכך, המפגש היהודי נוצרי נעשה על רקע הקונפליקט הפוליטי המתמשך באיזורינו, הגורם לחיץ בין הצדדים ומעיב על היחסים בין העדות הנוצריות והיהודים. לפיכך מבקש מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים להגיע לכל חלקי האוכלוסיה הישראלית יהודית ומגוון העדות הנוצריות המקומיות ולסייע להם להלחם בבורות ובדעות קדומות ולעודד הבנה ואמפטיה בין הרוב היהודי והקהילות הנוצריות המהוות מיעוט.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

בפעילות המרכז משתתפים יהודים ממגוון רקעים של החברה הישראלית, ערבים בני העדות הנוצריות השונות, וכן מוסלמים ממגוון זרמים דתיים. בין המשתתפים: ילדים בבתי ספר, בני נוער, תלמידי מכינות, חיילים, סטודנטים, ומבוגרים. אנו פועלים במבחר מעגלי השפעה: אנשי תקשורת; האקדמיה ומערכות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות; פוליטיקאים ושירות המדינה; שירותי הביטחון, צבא ומשטרה; הציבור הכללי. על מנת להרחיב את מעגלי ההשפעה המרכז פועל להעמקת שיתוף הפעולה עם מוסדות חינוכיים ואקדמיים, מוסדות מחקר, מוסדות קהילתיים, קהילות דתיות ומנהיגיהם, ארגונים שונים, גופים ציבוריים ופעילים חברתיים. למעלה ממאה מוסדות וארגונים שותפים ליוזמות ולפעילויות הארגון מקרב באוכלוסיה היהודית והנוצרית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מציעים מספר תוכניות: התכנית "דיאלוג וזהות" – פרויקט חינוכי דיאלוגי להכרת האחר בחברה משותפת – מציעה מפגש ראשון לילדים יהודים וערבים בני 10‑12. מורים מזוגות של בתי ספר מרשת תל"י ומהרשת הקתולית מפעילים תכנית שנתית של מפגשים ולימודים בליווי צמוד של צוות התכנית. התכנית מאפשרת לתלמידים להכיר את המסורות של שלוש הדתות ושני העמים, ולהכיר ילדים מרקעים דתיים שונים באווירה מאפשרת ומכבדת. עוד מעודדת התכנית העמקה בזהות האישית של כל ילד וילדה.
התכנית "מחנכים לשינוי" – המיועדת להכשיר מורים בבתי ספר על-יסודיים להתמודד עם גזענות – מאפשרת תהליך אישי של הבנת הגזענות שבכל אחד ואחד מאתנו וכן לימוד ותרגול של הנחיית דיון כיתתי בנושאים קונפליקטואליים. הנחיית דיון כיתתי היא מיומנות שחסרה עד מאוד למורים, ועל כן רבים מהם חוששים לגעת בסוגיות שנויות במחלוקת. ההשתלמות מציעה אפוא מיומנויות בסיסיות בהנחיה, ובראשן מעבר מהוראה להנחיה, דבר שמאפשר לתלמידים להביע עמדות, להכיר ברגשות המעצבים את העמדות, וכן לקבל תמיכה, הזדהות ומרחב לעבד את עמדותיהם. התהליך האישי שהמורים עוברים בחדר המורים תורם להם באופן אישי, אך גם מרחיב את יכולתם לקבל ולהכיל עמדות שונות בכיתה.

במה מעוניינים?

שיתוף פעולה עם ארגונים אחרים במטרה: א. להגביר את המודעות לחשיבות היחסים בין יהודים לנוצרים למען השכנת שלום בארץ הקודש. ב. להבטיח את רווחתם של המיעוטים הדתיים בארץ הקודש.

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@jcjcr.org

מרכז מוסאוא

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

המרכז פועל לבנות חברה דמוקרטית נטולת גזענות ונאבק בכל צורות האפליה על בסיס לאומי, עדתי, דתי, מעמדי, מגדרי, או על רקע מוגבלות פיזית או נפשית.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מרכז "מוסאוא" הינו עמותה שפועלת להשגת זכויות כלכליות, חברתיות, תרבותיות ופוליטיות לערבים הפלסטינים אזרחי ישראל, תוך הכרה בייחודם הלאומי, התרבותי וההיסטורי כמיעוט יליד.

מה מציעים עבור קהל היעד?

המרכז יוזם פעילויות יהודיות-ערביות למלחמה בגזענות בציבור הישראלי.

במה מעוניינים?

אנו פונים אליכן/ם לתרום למרכז מוסאוא ולתמוך בפעילותיו למען קידום זכויות האזרחים הערבים בישראל

קישור לאתר
שם איש קשר: עו"ד אבו עקל ראג'ה
מייל איש קשר: themossawacenter@gmail.com

מרכז מעשה

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

אנחנו במעשה מאמינים כי התנדבות היא כלי למוביליות חברתית כלכלית ולבניית חברה אזרחית. חברה המקדמת שוויון הזדמנויות וערכי דמוקרטיה של סובלנות ומעורבות. אנחנו מחוללים שינוי חברתי יחד עם צעירים המחפשים הזדמנות להתפתח ולהשפיע. צעירים מכלל הקשת החברתית בישראל ובעיקר מהפריפריה החברתית-כלכלית: יהודים, ערבים, דרוזים, חילוניים, דתיים, ותיקים ועולים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

ההתנדבות במעשה היא יותר מעשייה חברתית, היא כלי לפיתוח יכולות אישיות ואמצעי להעצמה אישית של המתנדב.
מידי שנה משתתפים בתכניות מעשה מאות צעירים: יהודים, ערבים, דרוזים, חילוניים, דתיים, ותיקים ועולים.
הם פעילים בעשרות ישובים ברחבי הארץ ומתנדבים עם אלפי ילדים ובני נוער.

מה מציעים עבור קהל היעד?

במהלך שנת ההתנדבות צעירי מעשה מקבלים מעטפת של ליווי אישי וקבוצתי: בהכשרה מקצועית להתנדבות, הכוונה בפיתוח קריירה ומפגשים רב תרבותיים עם כלל מתנדבי הארגון. אנו ממשיכים ללוות את הצעירים גם בתום שנת ההתנדבות, בהכוונה להשכלה ולתעסוקה והמשך מעורבות חברתית, לטובתם ולטובת החברה. למעשה תוכניות רבות: לנוער - תוכנית הצעד הבא, תכנית נעורים
ותוכנית שורשים. למתנדבים - גרעין איתן, מכינת גל, גרעין יחד, מכינת מעשה בגליל, המכינה למנהיגות בדואית בגליל, גרעין בשותפות, תוכנית אחווה ותכנית דורוב. עבור הבוגרים - מעשה עולם‏, תכנית המלגות, תוכנית המנטורינג, מאגר המידע לבוגר ומעשה לעתיד. חברה אזרחית משותפת - גרעין בשותפות, סמינר מעשה במפגש, חממות, סמינר מעשה ותוכנית במפגש לנוער.

במה מעוניינים?

עמותת "מרכז מעשה" פועלת במטרה להעצים צעירים מהפריפריה מכל המגזרים ולאפשר להם להתפתח ולממש את הפוטנציאל האישי שלהם ללא חסמים ותיוג. הצעירים יוצאים לשנת התנדבות בקהילה, פועלים עם אלפי ילדים ובני נוער במוסדות חינוך בעשרות יישובים ובין היתר מהווים בשבילם מודל לחיקוי והשראה – צעירים מהפריפריה למען הפריפריה.

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@maase.org.il

מרכז רוסינג לחינוך ולדיאלוג

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

מרכז רוסינג לחינוך ולדיאלוג הוא ארגון בין-דתי היושב בירושלים ומקדם חברה אינקלוסיבית לכל הדתות, העדות והקבוצות הלאומיות.
באמצעות חינוך, מפגש, מחקר וייעוץ, אנו מטפחים יחסים טובים יותר בין יהודים, נוצרים ומוסלמים בארץ הקודש.
אנו מאמינים כי הבנה, כבוד, צדק ושוויון יאפשרו לכולנו לחיות בשלום.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מרכז רוסינג לחינוך ולדיאלוג הוקם על בסיסו של מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים (JCJCR), אשר פועל בירושלים משנת 2004 והוקם על-ידי דניאל רוסינג.
עם הרחבת תחומי הפעילות של הארגון הוחלט להנציח את שמו של מייסדו, שכן תכניות הארגון פועלות על בסיס מורשתו החינוכית והערכית של דניאל.
תכניות המרכז נאבקות בדעות קדומות ובסטריאוטיפים שליליים כלפי האחר,תורמות להבנה ולהערכה של הנרטיבים, האמונות והמסורות הדתיות/תרבותיות/לאומיות שלו,
ואף יוצרות ומעמיקות יחסים חוצי-קווים דתיים, על אף ההבדלים והמחלוקות בין כל צד וצד.

מה מציעים עבור קהל היעד?

המרכז כולל בתוכו תכניות שונות ומגוונות, אשר כל אחת ואחת מהן עוסקת בדרכה שלה בתחומים דומים ושונים: חינוך בין-דתי, יצירת דיאלוג בין קבוצות דתיות/אתניות/לאומיות שונות בחברה בה אנו חיים, חינוך לסובלנות ומאבק בגזענות, השתלמויות מורים להתמודדות עם נושאים קונפליקטואלים בכיתה, הכשרות למדריכים ולאנשי חינוך בנושאי הדתות השונות, קורסים אקדמיים העוסקים בנצרות, סיורים מרובי-נרטיבים לקבוצות מקומיות ומחו"ל, והיד עוד נטויה. מידי פעם אף מתקיימים כנסים (מקומיים ובינלאומיים) אשר פתוחים לקהל הרחב.
מוזמנים ומוזמנות לבחון את אתר האינטרנט (החדש) שלנו, או לעקוב אחרינו בפייסבוק, בכדי לקבל פרטים נוספים...

במה מעוניינים?

בכדי להגיע למעגלים רחבים בחברה, מרכז רוסינג שואף ליצירת קשרים עם מוסדות וארגונים אחרים, על מנת:
א. לעורר את המודעות לחשיבות שביחסים בין-דתיים ובין-תרבותיים בתהליך בניית השלום בארץ הקודש
ב. לדאוג לרווחת המיעוטים הדתיים בארץ הקודש

קישור לאתר
שם איש קשר: שחף אביטל
מייל איש קשר: shakhaf@rossingcenter.org

משחקים לשלום

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

משחקים לשלום הינה עמותה הפועלת לצמצום דיעות קדומות בקרב בני נוער דרך פלטפורמה של משחקי מחשב מקוונים. אנו מארנים תוכניות בבתי ספר וכן אירועים וירטואלים המנצלים את הפופולריות של מדיית משחקי המחשב לטובת יצירת חוויה משותפת חיובית, נגישה ובלתי פורמלית במטרה ליצור מקפצה למפגש בין אישי איכותי בין בני נוער.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הארגון מפעיל תוכניות בבתי ספר בכל רחבי הארץ במטרה לצמצם תופעות של גזענות ולקדם סובלנות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

לארגון שתי תוכניות - הראשונה, Play2Talk, הינה תוכנית לתלמידי בית ספר מגילאי חטיבת ביניים, אשר משתמשת בפלטפורמה של משחקי מחשב פופולריים דוגמת Minecraft ואחרים לייצר מפגש וירטואלי מהנה בין תלמידי שני בתי ספר - האחד יהודי והשני ערבי. במהלך התוכנית עוברים הילדים חוויות משותפות הדורשות רמה הולכת וגוברת של שיתוף פעולה ותקשורת. שיא התוכנית הוא מפגש פנים אל פנים, אשר ניזון מההיכרות המוקדמת במרחב הוירטואלי בין התלמידים וממשיך לעתים קרובות להמשך פעילות בין תלמידי בתי הספר.

הפעילות השניה היא ארגון אירועים משחקיים וירטואלים, בהם משתתפים ילדים מבתיהם, אשר מאפשרת תקשורת מקרבת ומשחקית בין ילדים ובני נוער ממגזרים ולאומים שונים.

במה מעוניינים?

הארגון מחפש חיבור עם בתי ספר המעוניינים להשתתף בתוכנית. כמו כן, יש צורך במשאבים לסיבסוד תוכניות והמבנה הארגוני.

קישור לאתר
שם איש קשר: אורי משעול
מייל איש קשר: info@gamesforpeace.org

נוף משותף

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

קרן עמרי (ע"ר), היא עמותה המפעילה בלב הגליל את המיזם החברתי נוף משותף حيز مشترك, שהוקם לזכרו של עמרי גולדין ז"ל, אשר נרצח בפיגוע במירון, באוגוסט 2002.
העמותה פועלת למען יצירת מנהיגות משותפת צעירה ואותנטית הדוגלת בחיים משותפים, קיימות ויזמות וככזו מעצימה שיתופי פעולה אזוריים בלב הגליל בין יהודים וערבים המקדמים את האזור מבחינה חברתית וכלכלית ופועלים יחד בכבוד הדדי ומתוך חדשנות יזמית.
בחזוננו, הגליל הוא מרחב אנושי מגוון, בו חיות זו לצד זו קהילות שונות ברווחה חברתית וכלכלית, הרואות בשותפות ביניהן, בכבוד ההדדי ובחדשנות יזמית מפתח לשגשוג הפרטים, הזהויות והקהילות. בוסתן נוף משותף حيز مشترك, יהיה מרחב משותף לקהילות השכנות בכדיי שיצמיחו מנהיגות, חשיבה ועשייה יזמית, בגליל ובישראל

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מהות החזון של נוף משותף حيز مشترك הוא עיגום המשאבים המשותפים (הכלכליים, אנושיים וחברתיים) המאפיינים את שתי החברות לחוד למען מטרות משותפות המובילות לשגשוג של שתי החברות יחד. אנו פועלים מתוך ההבנה כי כאשר יפעלו יחד שתי החברות מתוך אמון, היכרות עמוקה וכבוד הדדי, ינוצל הכוח האזרחי באופן שלם יותר בכל תחומי החיים והדבר יטיב עם שני הצדדים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הלב הפועם שלנו הוא בוסתן בנוי טרסות הממוקם בין טמרה, אעבלין ומצפה אבי"ב. שטחו 47 דונם, משמר בתוכו כרם זיתים ומטע עצי פרי, לצד מגוון החי והצומח המקומיים. 100 מתנדבים בשנה שמוכשרים במתודות חקלאות אורגנית, מתחזקים ומטפחים גינון קהילתי. 3 פעמים בשנה כלל הקהילה מוזמנת לאירועים המוניים (מאות משתתפים כל פעם)- בזמן מסיק הזיתים (סוכות, איד אלאדחא, חגי סתיו בנצרות), באביב (פסח, פסחא) ובקיץ (איפטאר-שבועות)-מופעים חיים, סעודה, מפגש חברתי, תערוכות ופעילות לילדים.
אנו מפעילים את תכנית "רקמה גלילית نسيج جليلي Galilee Culture - קבוצות בני נוער משותפות (כ-25 משתתפים בקבוצה) המקיימות קורס שנתי מאתגר של מפגשים שבועיים לצד סמינרים תקופתיים, המתמקדים בפיתוח מיומנויות מנהיגות, וחשיבה יזמית. בסיום התהליך כל קבוצה מפתחת יוזמה חברתית-עסקית. בכל שנה פועלות כמה קבוצות במקביל, 100 משתתפים.
בנוסף אנו מציעים לקהל הרחב סדנאות (בוסתנא بستاننا viaBustan) העשרה חווייתיות לבתי ספר, למוסדות, לחברות עסקיות - עד 100 משתתפים דוברי ערבית ועברית במפגש חד פעמי למשך 3 שעות בבוסתן. המשתתפים מעבדים יחד את האדמה, לומדים על קיימות, יזמות, מנהיגות וחיים משותפים, ורוקמים חברויות חדשות. בכל שנה עשרות קבוצות.

בעתיד הקרוב נפעיל את תכנית ה"מאיץ" - יזמות לצעירים (21+) מובילי המחר בגליל, המשלב הכשרה בתחומים מגוונים ל- 12 מלגאים- יזמים לחיים משותפים 20 שעות שבועיות, מחזור חדש כל שנה. לצד מרחב CoWorking צעיר לקהל הרחב ליזמות ויצירה-ליזמות בחינוך, בחברה, באמנות, בתרבות, בקיימות ו בחקלאות- 6 ימים בשבוע.

במה מעוניינים?

אנו בנוף משותף حيز مشترك מעוניינים במתנדבים (לפרטים נוספים- חנא בידס: hanna@nofmeshutaf.org):
- מתנדבים קבועים לעבודה חקלאית בבוסתן
- מתנדבים קבועים עם ידע בצילום ועריכת סרטים
- מתנדבים בעלי יכולת ורצון לעזור בפעילות משרדית שוטפת (טלפונים ואדבוקציה)
- מתנדבים המעוניינים לעזור בהקמה של אירועים חד פעמיים

אנו בנוף משותף حيز مشترك נשמח עם תצטרפו לפעילות שלנו:
- תכנית שבועית ומשותפת לבני נוער בגילאי 15-18 בני הגליל - לפרטים חנא בידס hanna@nofmeshutaf.org
- תכנית בת שנה לצעירים בני 21+ - לפרטים נוספים - לימור לוגסי limor@nofmeshutaf.org
- סדנא חד פעמית למוסדות ולקהל הרחב ומכירת שמן זית אורגני למימון פעילות העמותה - לפרטים נוספים - עמית מאיר-מרגלית sales@nofmeshutaf.org

- אנו בנוף משותף حيز مشترك מציעים לאקדמאים התנסות במחקר בתחום חיים משותפים בגליל (מתחום הסוציולוגיה, חינוך, עבודה סוציאלית וישוב קונפליקטים): פרטים נוספים: יערה בלייוייס קטן yaara@nofmeshutaf.org
נשמח לקשרים עם חוקרים המעוניינים ליצור קבוצה לבחינה ויצירת מודלים חינוכיים לחיים משותפים - yaara@nofmeshutaf.org

לשותפויות נוספות ותרומה לעמותה: amit@nofmeshutaf.org

קישור לאתר
שם איש קשר: עמית מאיר-מרגלית
מייל איש קשר: amit@nofmeshutaf.org

נשים עושות שלום

סוג: עמותות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

למנוע את המלחמה הבאה ולהוביל לפתרון לא אלים, מכבד ומוסכם של הסכסוך בין שני הצדדים,
הישראלי והפלסטיני
להבטיח ייצוג הולם ושוויוני לנשים ממגוון קהילות בתהליך המשא ומתן ובמוקדי קבלת ההחלטות

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

חברות בתנועה נשים בעלות דעות פוליטיות שונות, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מכל רחבי הארץ; כולן קוראות להשיב את חזון השלום למרכז השיח הציבורי וללב הפעילות המדינית.
שיתוף פעולה בין נשים פלסטיניות ונשים ישראליות, הפועלות במקביל לתנועתנו במעגלים גדלים והולכים, מגדיל את הסיכוי לפתרון בר קיימא. כדי ליצור תרבות של שלום, אנו לוקחות על עצמנו אחריות, כתנועה וכיחידות, לקדם שיח ועקרונות של אי-אלימות וכבוד הדדי (מתוך הקריאה לשלום, ספטמבר 2017) . התנועה מכירה בצורך במגוון הקולות כחלק ממטרותיה מתוך ההבנה שככול שיהיו יותר שותפות לתהליך קידום והשגת ההסכם כך גדלים סיכוייו של הסכם זה להיות גורם מאחד ולא מפלג וכך גדלים סיכויי ההסכם להיות בר קיימא. מתוך עקרון זה עולה גם אופן הפעילות של התנועה בפנייתו לציבורים שונים.
התנועה שותפה לעמותת "איתך" ולמדרשת "אדם" בפרויקט "בונות עתיד משותף" הפועל להעצים נשים מכל קצווי הארץ והחברה ולהכשיר אותן לדבר על שלום וביטחון.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תנועת נשים עושות שלום מקיימת פעילויות שטח רבות: חוגי בית, מעגלי שיח, מפגשי סלט ישראלי בהן נשות אזור המרכז באות להתארח אצל נשות הפריפריה הגאוגרפית והחברתית, עמידה בצמתים, דוכני הרשמה בכיכרות ובשווקים, פעילות בכנסת ובוועדותיה, הכנת פיסות שלום לשטיח השלום ופרויקט שנתי גדול. בסתיו 2017, יצאנו למסע שלום ברחבי הארץ.
התנועה מציעה לנשים השתתפות בסמינרים של "בונות עתיד משותף".

במה מעוניינים?

אנחנו מעוניינות בהצטרפות נשים לתנועה (המונה באוקטובר 2017 25,000 חברות) ; בשיתוף פעולה עם ארגונים הדוגלים בדו-קיום ובשלום למען פעילות משותפת, בהצטרפות נשים ערביות ויהודיות לסמינרים של "בנות עתיד משותף".
התנועה (ע"ר 58-060230-8 ללא כוונת רווח) מגייסת תרומות הדרושות לפעילותה באמצעות מימון המונים ובאירועים במרחב הציבורי.

קישור לאתר
שם איש קשר: פסקל חן
מייל איש קשר: pascale1@013.net

סדאקה-רעות: שותפות נוער ערבי ויהודי

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

סדאקה-רעות נוסדה ב-1983 על ידי קבוצת סטודנטים יהודים ופלסטינים. מאז פועלת התנועה באזורים שונים בארץ. פעילותנו מתמקדת בחינוך למעורבות פוליטית וחברתית של בני נוער וסטודנטים, וביצירת קהילת פעילים דו-לאומית לשינוי חברתי. לקחנו על עצמנו משימה להצמיח דור של פעילים יהודים ופלסטינים בעלי תודעה דו-לאומית. סדאקה רעות הוא ארגון דו-לאומי הפעיל מזה שלושה עשורים. פעילותנו ארוכת השנים מייצרת אלטרנטיבה למציאות הסכסוך, וקהילה הולכת וגדלה של פעילים פלסטינים ויהודים הבוחרים בשותפות ופועלים להשגתה. לאורך שלושים שנות פעילותינו הדרכנו אלפי בני נוער וצעירים וצברנו מוניטין כארגון חינוכי המתמחה בחינוך דו לאומי, במאבק בגזענות ובחינוך לאקטיביזם חברתי-פוליטי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

סדאקה-רעות מקדמת מודלים חלופיים של יחסים חברתיים ויוצרת מרחב שבו צעירים בישראל – יהודים ופלסטינים – חשים שוויון, כבוד הדדי והכרה הן כיחידים והן כחלק מקהילותיהם. בכל שנה, מעל 30 יוזמות וקמפיינים מאורגנים על ידי פעילי/ות הארגון והמשתתפים. יוזמות אלו מגיעות לאלפי אנשים נוספים – בקהילות, בארגוני החברה האזרחית ובתקשורת. הידע והניסיון שלנו הוא מצרך מבוקש בבתי ספר ובעמותות הפועלים במציאות דו-לאומית. . אנו שמחים לתרום מניסיוננו הרב באמצעות מתן סדנאות, השתלמויות והכשרות למורים, צוותים חינוכיים וארגוני חברה אזרחית. מאות מבוגרי הארגון השתלבו והמשיכו בפעילות ארוכת טווח בתנועות ובארגונים לשינוי חברתי. חלקם מועסקים בעמותות וארגונים, אחרים פועלים בהתנדבות מלאה, ורובם ככולם מובילים מאבקים ופרויקטים קהילתיים בקהילות בהם הם חיים. חלק מבוגרי הארגון אף הקימו עמותות והתארגנויות אזרחיות הנותנות מענה לצרכים קהילתיים ומספקות מסגרת להובלת השינוי בו הם חפצים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

ישנם מספר פרוייטקים - (1) פרויקט הוער של סדאקה רעות. (2) פרויקט "לשם שינוי" לצעירים 18-25. (3) פרויקט יוצרים יחד מציאות - פעילות של סטודנטים.

במה מעוניינים?

מעוניינים במצטרפים ומתעניינים. הפקה של יוזמות חברתיות-פוליטיות מהווה נדבך מרכזי בכל הפרויקטים החינוכיים בסדאקה-רעות, משום שהן מקנות למשתתפים בטחון ואמונה ביכולתם להיות סוכני שינוי. המנחים מעודדים את המשתתפים לפעול ברמה המקומית-קהילתית, ובו בזמן להבין ולקשור סוגיות אלה להקשר הפולטי הרחב יותר, ועל ידי כך לשלב בין החברתי והפולטי באופנים משמעותיים. בכל שנה, מעל 30 יוזמות וקמפיינים מאורגנים על ידי פעילי/ות הארגון והמשתתפים. יוזמות אלו מגיעות לאלפי אנשים נוספים – בקהילות, בארגוני החברה האזרחית ובתקשורת.

קישור לאתר
שם איש קשר: אילת קסטלר ו/או רואן בשאראת
מייל איש קשר: info@reutsadaka.org

עו"סים שלום (ע"ר) עובדים סוציאליים לשלום ולרווחה

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

"עו"סים שלום" הינה אגודה מקצועית, חברתית, בלתי תלויה של עובדים סוציאליים יהודים וערבים מכל גווני הקשת הישראלית, הפועלים לקידום שוויון, צדק חברתי ושלום בחברה הישראלית בכלל ובין יהודים וערבים בפרט, ולקידום רווחה ושלום באיזור.
האגודה נוסדה בשנת 1990, מתוך אמונה שהשלום הוא תנאי לרווחה חברתית ורווחה חברתית היא תנאי חיוני להשגת השלום.
לאגודה שני יושבי ראש שותפים, יהודי וערבי. הביסוס הרעיוני והערכי שלנו
* כעובדים סוציאליים אנו חייבים להיות קשובים למצוקות הפרט והחברה ולפעול להקטנת פערים ולחיזוק הלכידות החברתית.
* כעובדים סוציאליים אנו מצווים מקצועית ומוסרית לשמור על רווחת הפרט, המשפחה והחברה.
* כעובדים סוציאליים אנו מאמינים ששינוי סדר העדיפויות בתחום המדיני יביא לצמיחה כלכלית, הגברת התעסוקה והרווחה.
* כעובדים סוציאליים אנו חותרים להשפיע על שינוי תפיסות שליליות כלפי אזרחי המדינה, יהודים וערבים, ולקדם שוויון בין כל תושבי מדינת ישראל בכל תחומי החיים.
* כעובדים סוציאליים אנו מאמינים שהידברות מתמשכת ובלתי נלאית תקדם את השלום.
החזון שלנו - שלום ורווחה בקרב אזרחי ישראל ובקרב עמי האיזור.
המטרות שלנו - קידום השלום והרווחה באמצעות ארגון פעילות הסברה, לימוד וחינוך בקרב העובדים הסוציאליים העוסקים ברווחה וכן בקרב כלל האוכלוסיה.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

תחומי פעילות מרכזיים שלנו
1. יזמות פעילה, שדולה, הפצת מידע, ימי עיון, כנסים מקצועיים שנתיים, סדנאות ומעורבות ציבורית וחינוכית בין העובדים הסוציאליים, עובדי הרווחה ובקרב הציבור הרחב.
2. הכשרה והכוונה של עובדים סוציאליים על פי העקרונות והמודלים של "עוס"ים שלום" כסוכנים לשינוי חברתי במסגרת עבודתם היומיומית ובקבוצות יעודיות.
3. השתתפות בפורומים של ארגוני שלום ורווחה ושל של לובי חברתי.

מה מציעים עבור קהל היעד?

המשימות שלנו
1. להשתמש בכלים המקצועיים של העבודה הסוציאלית לשינוי עמדות ולקידום פתרון סכסוכים שונים כולל הסכסוך עם הפלסטינים.
2. לפתח מודלים ומתודות ולהכשיר על פיהם עובדים סוציאליים כסוכנים לשינוי חברתי.
3. לתמוך בכל יוזמה מדינית לקידום השלום עם העם הפלסטיני ויתר ארצות ערב.
4. לקדם את השלום באמצעות הדברות המבוססת על כבוד הדדי לזכויות הלאומיות, התרבותיות, הדתיות והאחרות של כל העמים המעורבים בסכסוך, שיוליכו להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינה יהודית.
זאת על ידי :
1. סדנאות להתמודדות עם דעות קדומות וקונפליקטים בקהילה ולפיתוח מנהיגות דמוקרטית מקומית.
2. קורס מנחים להכשרת מנחים בסדנאות הנ"ל, תוך דגש על הקונפליקט היהודי-ערבי.
3. פעילות משותפת של לשכות רווחה יהודיות וערביות ושילוב פעילויות ברמה הקהילתית ללימוד משותף למימוש זכויות הפרט, שוויון, צדק חברתי וצמצום פערים.
4. פיתוח והעצמה קהילתית תוך בניית תשתית התנדבותית בישובים ערביים.
5. פיתוח דיאלוג באמצעות המשחק והפחתת דפוסי אלימות והתנהגויות אלימות במשפחה.
6. סדנאות משותפות של סטודנטים יהודים ופלסטינים לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת אל קודס והאוניברסיטה העברית בירושלים.
7. הכשרת עו"סים מהצפון להתמודדות עם ארועים טראומטיים.
8. סדרת מפגשים שנתית בסינמטק ירושלים בנושאי חברה ורווחה שכוללת הרצאה וסרט.
9. פיתוח מנהיגות מקצועית משותפת, פלסטינית -ישראלית, לעובדים סוציאליים בכירים.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: ברוך שליו
מייל איש קשר: ossim-shalom@bezeqint.net

עיר עמים

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עיר עמים היא עמותה ישראלית בלתי-מפלגתית העוסקת במורכבות החיים בירושלים בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובעתידה הפוליטי של העיר. עיר עמים פועלת במגמה שירושלים תהיה עיר תקינה ושוויונית, תוך קידום התנאים לעתיד פוליטי יציב יותר בירושלים. בשל מעמדה הסמלי והממשי של ירושלים כעירם של שני עמים ושלוש דתות, ומקומה הקובע בהשגת הסדר מדיני, מעמידה עיר עמים בראש מעייניה את ירושלים כעיר הוגנת בה חולקים שני העמים, הישראלי והפלסטיני, עיר הדואגת לרווחתם ולכבודם של כל תושביה על קודשיהם ונכסיהם ההיסטוריים והתרבותיים. העמותה נוסדה בשנת 2000 על ידי עו"ד דניאל זיידמן והחלה לפעול במתכונתה הנוכחית בשנת 2004. הידע והמומחיות של עיר עמים בכל הקשור לתנאים הפוליטיים, הכלכליים והחברתיים בירושלים זמין לארגונים ולפרטים כאחד, ביניהם רשויות המדינה והעוסקים בניהולה של העיר, וכן לאלה הלוקחים חלק בדיפלומטיה שמאחורי הקלעים והפועלים למציאת הסדרים פוליטיים עתידיים לגבי ירושלים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

לעיר עמים יחסי עבודה מתמשכים עם הקהילה הפלסטינית בירושלים; כן יש לעמותה קשרים שוטפים עם גורמים בכירים בקהילה הבינלאומית הפועלים למען העיר ועתידה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

עיר עמים פועלת במגוון של דרכים המשלימות זו את זו:
איסוף וניתוח של נתונים ומידע בנוגע להתפתחויות שוטפות בירושלים והפצתם לקהלי יעד בארץ ובעולם.
פעילות משפטית וציבורית במטרה לעכב ולמנוע צעדים חד צדדיים הפוגעים במרקם החיים בעיר ובאפשרות להגיע להסדר מוסכם לגבי עתיד העיר.
פעילות חינוכית ותקשורתית במטרה ליצור מודעות למתרחש בירושלים ולחשיבותה המקומית, האזורית והעולמית. פעילות זו כוללת בין היתר סיורים לימודיים במזרח ירושלים, סמינרים ואירועים, הכשרות מקצועיות ועוד.
פעילות מול גורמי ממשל וגופים מקצועיים אחרים בארץ ובעולם, במטרה להשפיע על המדיניות בנושא ירושלים.
פעילות לחיזוק החברה האזרחית בירושלים המזרחית תוך עבודה משותפת עם ארגונים ופעילים בשכונות, לקידום סוגיות אזרחיות ומדיניות.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: יהודית אופנהיימר
מייל איש קשר: mail@ir-amim.org.il

עמותת הגליל לחינוך ערכי-שורשים

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת הגליל לחינוך ערכי-שורשים הוקמה בשנת 1992 על ידי גרעין קטן של חברי מושב שורשים. העמותה פועלת כגוף מקצועי, ומפתחת ומבצעת תכניות חינוכיות לישראלים ולתיירים מחו''ל. החזון הציוני, המשלב את הקשר לארץ, אחדות העם היהודי, ערכי שוויון, פלורליזם אתני ודתי, הם העומדים בבסיס עבודתה של העמותה כיום.
חזון העמותה
הובלת שינוי חברתי בגליל, תוך מודעות למורכבות של המציאות הישראלית
מפגש ישיר של האדם, המקום והטקסט
פנייה לקהל יעד רחב ומגוון, המשקף את החברה הישראלית

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

פעילות העמותה מתמקדת בשלושה מוקדי חיכוך בחברה הישראלית ובעולם היהודי:
זהות ותרבות יהודית
יחסי יהודים-ערבים בגליל
ישראל והתפוצות
הפעילות נגזרת מחזון העמותה, תוך גמישות והתאמה תוכניתית ומתודית של התוכניות השונות, כך שינתן מענה לצורכי הקבוצה ולמטרות המפעיל.
תוכניות העמותה מיועדות ליהודים וערבים, אנשים מקצוע, אנשי חינוך, אנשי דת, מכינות קדם-צבאיות ולקהל הרחב, בטווח הגילאים שבין תלמידי בי''ס יסודי ועד מבוגרים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הפעילות נגזרת מחזון העמותה, תוך גמישות והתאמה תוכניתית ומתודית של התוכניות השונות, כך שינתן מענה לצורכי הקבוצה ולמטרות המפעיל.
תוכניות העמותה מיועדות ליהודים וערבים, אנשי מקצוע, אנשי חינוך, אנשי דת, מכינות קדם-צבאיות ולקהל הרחב, בטווח הגילאים שבין תלמידי בי''ס יסודי ועד מבוגרים.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: bagalil1@netvision.net.il

עמותת הגר جمعية هاجر

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת הגר נוסדה בשנת 2006 על ידי הורים ופעילים חברתיים ערבים ויהודים שחיים בנגב ומאמינים שבניית מרחב קהילתי חינוכי דו לשוני שמבוסס על הכרות סובלנות וכבוד הדדי, יוכל לפרק את חומת הפחד והבורות שמפרידה בין אנשים ערבים ויהודים.

אנו מאמינים כי מרחב כזה יכול לתת מענה למציאות העצובה בה ילדים יהודים וערבים לומדים בבתי ספר וגנים נפרדים, אינם מכירים זה את זה ואינם יודעים זה את שפתו של האחר. מציאות בה על אף השכנות הגיאוגרפית נשים ואנשים חיים בעולמות מקבילים, ללא סיכוי למפגש או דיאלוג משמעותי.

החזון של מייסדי העמותה קרם עור וגידים בשנת 2007 והוביל לבניית הגן הדו לשוני בנגב. כיום שנים מועטות אחרי ההקמה כולל המיזם הקהילתי חינוכי של הגר פעוטון, שני גני טרום ובית ספר יסודי צומח.

تأسّست جمعية هاجر سنة 2006 من قبل مجموعة من الأهالي والناشطين اجتماعياً، عرباً ويهوداً، سكّان النقب. تؤمن المجموعة بأنّ بناء حيّز جماهيريّ تربويّ ثنائيّ اللغة أسسه المعرفة والتسامح والاحترام المتبادل، كفيل بإزالة حاجز الخوف والجهل الذي يفصل ما بين العرب واليهود.

إنّنا نؤمن أيضاً أنّ بإمكان هذا الحيّز توفير الردّ على الواقع المحزن حيث يتعلّم الطلاب اليهود والعرب بمدارس وبساتين منفصلة، لا معرفة فيما بينهم ولا يتكلّمون لغة بعضهم البعض. في ظلّ هذا الواقع، ورغم التجاور الجغرافيّ، تعيش النساء وكذلك بقية الأشخاص بعالمين متوازيين دون فرصة لقاء فيما بينهم أو حتى حوار حقيقيّ.

لقد تبلورت رؤيا مؤسّسي الجمعية واتخذت لها شكلاً واضحاً سنة 2007 لينتج عنها إنشاء البستان ثنائيّ اللغة في النقب. أمّا اليوم فيضمّ مشروع هاجر الجماهيريّ التربويّ، وبعد سنوات قليلة من نقطة الإنطلاق، حضانة لجيل الطفولة المبكرة، صفيّ بستان تمهيدي ومدرسة ابتدائية آخذة بالنموّ والتقدّم.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

העמותה שלנו מעצם קיומה מתקשרת לתחום של חיים משותפים ומבקשת לחבר בין יהודים לערבים במערכת החינוך באופן שיוויוני הנותן ביטוי מלא לכולם וכן נותן דגש על שימוש שיוויוני בשתי השפות: עברית וערבית.
הילדים בהגר גדלים יחד מגיל צעיר ובכך מתחנכים לסובלנות והכלה יומיומית ונחשפים לריבוי התרבויות בחברה הישראלית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

עמותת הגר מקיימת אירועים קהילתיים אחת לחודש, טיולים, מסיבות, ציון משותף של החגים, מפגשי בוגרים, מעגלי שיח ועוד.
מוקד הפעילות שלנו הוא באר שבע וסביבתה.

במה מעוניינים?

נשמח לעזרה בשדרוג דף האינטרנט ודף הפייסבוק שלנו ובעצות מעשיות כיצד להרחיב את מעגלי ההשפעה

קישור לאתר
שם איש קשר: איל אלכסנדר - רכז קהילה
מייל איש קשר: eyal@hajar.org.il

עמותת השחר החדש בנגב

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

משימת ארגון "השחר החדש" היא להביא לשוויון הזדמנויות ולסטנדרטים גבוהים בחינוך בחברה הבדואית בנגב על-ידי זריעת זרעי יצירתיות, פיתוח אישי והעצמה בחברה הבדואית. אנו מבקשים להקנות לצעירים ולצעירות הקהילה הבדואית את הזכות להגשים עצמם כדי להבטיח לחברה הבדואית עתיד מנהיגותי אחראי וערכי.
מטרות הארגון:
יצירת שוויון בסטנדרטים בתחום החינוך הפורמלי ובלתי פורמלי.
שבירת הבידוד החברתי של צעירים בדואים (פריפריה בפריפריה),
הקניית כלים וכישורי חיים להשתלבות בחברה הישראלית והבין-לאומית,
פיתוח הזהות האישית,
טיפוח התרבות הבדואית כמשאב לצמיחה מתוך תפיסה רב-תרבותית,
חינוך לערכים של שלום, כבוד הדדי ואחריות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הארגון מאמין מיסודו בחיים משותפים. מתנהל על ידי עובדים יהודים ובדואים באופן משותף. הועד המנהל של הארגון משותף, ערבי יהודי מהנגב והאזור. מנסה לאמץ הלכה למעשה את האג'נדה של חיים משותפים וגיוון בחברה. עמותת השחר החדש השיקה לפני כשנתיים את הפורום של חיים משותפים באיזור הנגב בשיתוף פעולה עם מועצת בני שמעון, עיריית רהט, להבים, קיבוץ כרמים ומיתר. הפורום הזה פועל יחד על הפרוייקטים שהוא חרט על דגלו כגון; הקמת פסטיבל שכנים המבוסס על פעילות אומנותית עם בני נוער בדואים והיהודים שיוצרים יחדיו פסלים אומנותיים והפסטיבל מזמן אליו את כל הקהילה כדי לצעוד יחדיו בישובים היהודים והבדואים.
פרוייקט נוסף, אנו מנחילים תכנית מפגשים בין בני נוער יהודים לבדואים ופועלים להנגשת השפה בין שתי אוכלוסיות בני הנוער באמצעות לימוד הדדי של השפה.בכך, השפות הופכות להיות מוחשיות עבור הבני נוער.
אנו משתפי פעולה עם בתי ספר רבים ועם מכינת נחשון השוכנת בקיבוץ שובל.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תכניותינו כוללות:
- מעגלי מנהיגות, מעורבות בחברה אזרחית למנהיגות קהילתית.
- נוער בסיכון: הכשרה תעסוקתית ומסוגלות תעסוקתית בשיתוף קרן האריסון, הקרן לילדים ולנוער בסיכון, עיריית רהט.
- תכנית ללימוד אנגלית אחרי שעות הלימודים בבתי הספר לנוער בר הישגים גבוהים בשיתוף עם משא וארגון בינה.
- פרויקט "סראב" תכנית חינוך למוסיקה לילדים בדואים בשיתוף עם משרד החינוך, קונסרבטוריום באר שבע והמנצח עומר ולבר.
- מרכז תרבות דיגיטלי לתרבות בדואית: לספר את סיפורינו במילים שלנו, לפיתוח זהות אישית.
- חילופי בני נוער גרמני עם נוער מרהט.
- פרוייקט חיים משותפים בני שמעון-רהט במימון של הקרן החדשה לישראל, רוח טובה, כולאננה ובשיתוף עם קיבוץ במה לקהילה.
- לימודי עברית במפגשים בין בני נוער בשיתוף מכינת נחשון קיבוץ שובל.
- השקה של פרלמנט הצעירים יהודי בדואי בשיתוף עם ארגון ציוני דרך,בית ספר נווה שלום.

במה מעוניינים?

מעוניינים למצוא שיתופי פעולה מקומיים וארציים. מעוניניים להיות חלק ממעגלי השינוי המרכזיים ולהיות חלק מהארגונים הפועלים תחת המטריה של חיים משותפים. בנוסף, לחבור לארגונים מקומיים לצורך המשך פעילות.

קישור לאתר
שם איש קשר: ג'מאל
מייל איש קשר: jamal@anewdawninthenegev.org

עמותת יד ביד – המרכז לחינוך יהודי-ערבי בישראל

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת יד ביד הוקמה בשנת 1997 במטרה לקדם ולפתח בישראל חברה משותפת לערבים ויהודים, באמצעות תשתית של מסגרות חינוכיות וחברתיות לחיים משותפים של אזרחי המדינה. תכנית הלימודים בבתי הספר "יד ביד" מושתתת על עקרונות המשקפים את שתי התרבויות והלשונות, ללא יחס מועדף לאחת מהן, ועל חינוך לאוריינות רב-תרבותית ולאזרחות משותפת ושוויונית. בתי הספר של העמותה הם ציבוריים, מוכרים ורשמיים בפיקוח משרד החינוך. ילדים יהודים וילדים ערבים מתקבלים לכל כיתות הלימוד, החל מגן הילדים ועד לכיתה י"ב (התיכון - בירושלים בלבד), כאשר אלו פותחות שעריהן לכל השכבות והקבוצות בחברה היהודית ובחברה הערבית, והקבלה אליהם אינה תלויה ביכולת הכלכלית של המשפחה או בעמידה במבחנים ובדרישות כלשהן. העמותה שואפת להרחיב את פעילותה, ולהקים להקים מוסדות קהילתיים משותפים בצורות שונות ומגוונות, מסביב לכל אחד מבתי הספר הדו לשוניים. מוסדות אלה יבטיחו קיומה המתמשך של פעילות חברתית, תרבותית ואזרחית, ביניהם בתי המדרש/מדרסות ללימודי טקסטים ערביים ויהודיים; מרכזים ללימוד שפה ותרבות; סיורים רעיוניים ליישובים ומקומות הקשורים לחיים המשותפים; מיסוד של טקסים וציון מועדים על לוח השנה; ומוסדות נוספים, על פי היוזמות של חברי קהילות יד ביד. העמותה שואפת להקים מסגרות חינוך נוספות בערים מעורבות כגון עכו, רמלה, כרמיאל, נצרת עלית ולוד או באיזורים בהם קהילות כפריות, יהודיות וערביות, כגון טירה-כפר-סבא, השוכנות זו לצד זו.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

מוסדות החינוך "יד ביד" הם בתי ספר וגני ילדים לחינוך דו־לשוני,הפועלים על בסיס אידאולוגיה הומניסטית, שממנה נובעת תפיסת עולם המושתתת על חיים משותפים ושוויוניים בין ערבים ליהודים, כולם אזרחי ישראל. על פי תפיסת העמותה, חובתה של החברה להכיל שונוּיוֹת של פרטים וקבוצות, אף אם הם שרויים בקונפליקט היסטורי. לכן, פועלים בעמותה לקדם מימוש של פדגוגיה שתוביל את התלמידים לחיים מלאים ואוטונומיים של הגשמה עצמית לצד הוגנות חברתית המבוססת על עושר תרבותי.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מאז שנת 1998 עמותת "יד ביד" הקימה שלושה בתי ספר: במשגב, בירושלים ובכפר קרע. בשנת 2012 הוקם גן דו לשוני "יד ביד" בחיפה, ובספטמבר 2013 נפתח גם גן ילדים דו לשוני ביפו. החל מספטמבר 2015 בוגריו יכולים ללמוד בשתי כיתות א' הדו-לשוניות, שנפתחו לראשונה ביפו. התוספת האחרונה, נכון לעכשיו, למשפחת "יד ביד" היא גן הילדים החדש שפועל במתחם בית ברל, ומיועד לתושבי השרון והמשולש הדרומי. פרט למסגרות החינוכיות, מתקיימות בעמותה פעילויות קהילתיות למבוגרים, המיועדת להורי התלמידים, לצוות המורים ולאזרחים המעוניינים להצטרף ולטפח יחדיו מרחב קהילתי משותף ושוויוני המושתת על דיאלוג פתוח וסובלני.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@handinhand.org.il

עמותת מעגל הקשבה

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת מעגל הקשבה משמשת מעיין מקצועי בעל השפעה רחבה ליצירת שינוי בקהילות ובתרבויות הקיימות בישראל ושכנותיה בדרך ההקשבה והדיבור מהלב. קהילת העמותה הינה בעלת מרחב הומאני, חיה, צומחת ומתפתחת בדרך של תרגול הקשבה ודיבור מהלב.
מטרות העמותה: * ליצור שינוי באקלים חברתי בארץ ע"י הבאת המעגלים לרובדי האוכלוסיה השונים * להכשיר מנחים באופן מקצועי בדרך מעגל הקשבה כתחילת תהליך להקמת בי"ס מטעם העמותה * להעצים ולטפח את קהילת המנחים, שיהיו במקום של צמיחה, תרגול והתפתחות מתמיד.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הסיפור הוא לב המעגל, הוא מאפשר לנו להתחבר למקום בסיסי באנושיות שלנו. דרך זו מעודדת כנות, הקשבה בלתי שיפוטית, אמון, ספונטניות, כבוד לזולת ולעצמי. במהלך המפגש יוצאים משתתפי המעגל למסע לעריכת סדר במערכת הפנימית שלנו, לחקר הכוחות הפועלים בתוכנו. התבוננות זו מאפשרת חשיבה הכרתית לזיהוי מקור הדברים ולבניית כלים לחיים בדרך מיטיבה.
מעגל הקשבה מאפשר לנו לתרגל ולפתח הקשבה עמוקה לסובב אותנו ולעולמנו הפנימי. הוא מציע כלים יעילים לפתרון לא אלים של עימותים ולחשיפת המעמקים של צרכי היחיד והקבוצה. כוונה מרכזית של "מעגל ההקשבה" היא לספק לכל משתתף את תחושת הערך
של חווייתו הפרטית ואת התחושה שכל יחיד חשוב.
העבודה על פי שיטה זו מספקת כלים לקבלת החלטות מתוך הקבוצה עצמה.
מעגל ההקשבה לא מתיימר לרפא, לעבוד עם האישיות, או לחנך לערכים בצורה ישירה, אלא לחשוף את המשתתפים לתהליך שבו מתרחשים השינויים. עם זאת, מעצם המבנה שלה מעודדת שיטה זו כנות, הקשבה בלתי שיפוטית, אמון, ספונטניות וכבוד לזולת ולעצמי.
התפתחות ההבעה ההדדית במהלך המפגש מביאה לתוצאות רבות, ביניהן: גמישות מחשבתית, חקירה והבאה לתיווך של עימותים שונים, יכולת הבעה, חקירה עצמית של ערכים ונושאי דיון שונים, הפחתת אלימות, קבלת החלטות קבוצתיות, גיבוש מודל לשיתופיות לפי הצורך, אחריות והנהגה שמחולקות בין כולם.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו מקיימים סדנאות חד פעמיות או תהליכיות, להתפתחות אישית, לחיבור וגיבוש, להקשבה הבנה ויישוב סכסוכים,
ברחבי הארץ ולקהלים מגוונים: לארגונים, לצווי עובדים, לאנשי חינוך, לתלמידים, לנוער, לקבוצות רב תרבותיות ועוד ועוד.

במה מעוניינים?

נשמח להעביר סדנאות , אנא התקשרו ונשמח לשוחח.
אם ברצונכם לרכוש את הספר "דרך מעגל ההקשבה", שילחו צ'ק על סך 137 ש"ח (כולל עלות טיפול ומשלוח) לכתובת: עמותת מעגל הקשבה (אצל נועה מעיין), מושב אלקוש, ת"ד 37, 1380400 . ההכנסות ממכירת הספרים הינן תרומה לעמותת מעגל הקשבה, המקדמת הקשבה ותרגול מהלב בבתי ספר, במסגרות רווחה, בארגונים ובקידום פעילות ליצירת חברה משותפת.לפרטים על הסדנה ולרכישת הספר ניתן לפנות לעמותת מעגל הקשבה בטלפון 052-6123986
דף הפייסבוק שלנו: https://www.facebook.com/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%AA-%D7%9E%D7%A2%D7%92%D7%9C-%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%91%D7%94-1752180788255976/
עמותת האם שלנו בארה"ב: http://ojaifoundation.org/

קישור לאתר
שם איש קשר: נועה מעיין, עמותת מעגל הקשבה
מייל איש קשר: hakshava.info@gmail.com

ערוס אלבחר לאישה ביפו

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

"עמותת ערוס אלבחר (כלת הים) לאישה ביפו" רואה כחזון שלה - העצמת הנשים הערביות ביפו מבחינה אישית, כלכלית וקהילתית והגברת מעורבותן ועשייתן הקהילתית ברמות השונות .
אנו מאמינים כי מגיע לכל אישה - ללא כל אפליה על רקע גזע,לאום, מגדר, דת או מעמד - שוויון הזדמנויות בהגשמה עצמית, תוך ניצול מלוא הפוטנציאל האישי הטמון בה ובקבלת מלוא הזכויות שלה במישורים השונים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?
מה מציעים עבור קהל היעד?

מותת "ערוס אלבחר לאישה ביפו" הינה עמותת נשים ללא כוונת רווח, אשר נוסדה לאחרונה, בשנת 2007, על ידי קבוצת נשים ערביות תושבות יפו, אשר ראו צורך וחשיבות בהקמת עמותה שתנוהל על ידי נשים למען נשים ותיתן מענה לצורכיהן הייחודיים של נשים ערביות תושבות עיר מעורבת כיפו.
על אף הצרכים והמצוקה הרבה עמה מתמודדות הנשים היפואיות (רמת אבטלה גבוהה, עוני, אנאלפאבתיות, מצוקת דיור קשה, נשירה בגיל צעיר מבתי ספר, אלימות ודיכוי מגדריים ואפליה על רקע לאומי ומגדרי, החלשה ודיכוי ועוד..), קיים מחסור במענים ובשירותים בתוך הקהילה, דבר המעצים את היחלשותן של הנשים.
עמותת ערוס אלבחר נוסדה לאור העדר פתרונות מספקים בקהילה ועל מנת לקדם את מעמד האישה הערבייה וזכויותיה במישורים השונים.
על מנת לאפשר הגדלת הפעילויות שלנו והגעה לאוכלוסיית נשים רחבה יותר, הקמנו את בית "ערוס אלבחר " – שהינו מרכז העמותה, המשמש למרחב נשי מוגן ומעצים , ממוקם בתוך הקהילה, ובו מתקיימות באופן שוטף הפעילויות השונות והמפגשים עם הנשים.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: arous.elbahr@gmail.com

פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

סוג: עמותות, פורומים
מה מובילים? המטרות/החזון

פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי הוקם בשנת 1997 על ידי תושבים ערבים ויהודים בנגב, במטרה לשמש מסגרת לשיתוף פעולה ערבי-יהודי כבסיס למאבק משותף לשוויון זכויות מלא בין ערבים ויהודים המאפשר צדק חברתי וצדק חלוקתי לאוכלוסיות הנגב. אחת הסוגיות המרכזיות שעומדת לנגד הארגון היא המאבק למען הכרה בכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

ייחודו של הפורום בהיותו ארגון ערבי-יהודי יחיד שהוקם בנגב, הפועל למען דו-קיום ושוויון אזרחי ועיקר פעילותו מתמקדת במדיניות ובאוכלוסיית הנגב. הארגון משתף פעולה עם ארגונים יהודיים וערביים בנגב וברחבי הארץ כולה. פורום דו-קיום בנגב רואה בכל ממשלות ישראל ורשויותיהן השונות, אחראיות למניעה של זכויות אזרחיות מלאות מערביי הנגב. לאור תפיסה זו, רואה הפורום כאחת ממשימותיו העיקריות את עידוד השותפות היהודית-ערבית במאבק למען זכויות אזרח, זכויות אדם ושוויון אזרחי לערבים-הבדואים בנגב. כל הפעילויות והפרויקטים של הארגון מבוססים על פעילות משותפת ערבית-יהודית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הפקת מידע ודו״חות בנושאי זכויות אדם בנגב, הדרכת עשרות סיורים בנגב מדי שנה לקבוצות מהארץ ומחו״ל, מעקב אחר מדיניות הריסת הבתים בנגב, פעילות לובי מול גופים מדיניים ובינלאומיים ומגוון פעילויות נוספות.

במה מעוניינים?

שיתופי פעולה עם ארגונים יהודיים וערביים בנגב וברחבי הארץ כולה.

קישור לאתר
שם איש קשר: חיה נח
מייל איש קשר: hn@dukium.org

פרדס- מרכז לחינוך ערכי

סוג: עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

מרכז להדרכות קצרות או ארוכות שמורכב ממחנכים צעירים, ערכיים ומחוברים לנוער. המסר המרכזי שלנו הוא הומניזם ושוויון ערך האדם, אבל אנחנו יודעים לגרום לזה להישמע מעניין ומושך גם לבני הנוער..

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

סדנאות, סיורים וסמינרים שמתאימים בעיקר כהכנה לקראת המפגשים הדו לאומיים או דו תרבותיים.
בירור משותף של הערכים שבבסיס הישראליות, שיח על חברה משותפת, יהדות פלורליסטית, היכרות עם זרמים שונים בחברה, סיורים חוויתים ועוד. בסדנאות ובמפגשים בני הנוער ייחשפו לזוויות הסתכלות שונות על המציאות הישראלית וינסו יחד ולחוד לגבש עמדה על הסובב אותם.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנחנו מציעים סדנאות, מפגשים, סיורים וסמינרים בנושאים מגוונים. כל הפעילויות מותאמות לנוער והן משלבות אטרקטיביות וכיף עם שיחה ודיון מעמיק.
בנוסף, אנחנו מציעים סדנאות והכשרות למורים ומחנכים לקבלת כלים להובלת שיח קונפליקטואלי בכיתה, לגיבוש עמדה סביב הסוגיות האלו ואחרות.

במה מעוניינים?

- קשר עם תיכונים וחט"ב
- קשר עם מסגרות בלתי פורמליות: מתנ"סים, מושבים וישובים, ועוד
- הנחיית מורים ומחנכים
- אנחנו תמיד מחפשים מדריכים נוספים! אם אתם מתעניינים בנושאים האלו ורוצים להצטרף לצוות שלנו, מוזמנים לשלוח לנו מייל עם הפרטים שלכם.

קישור לאתר
שם איש קשר: ארז
מייל איש קשר: erez@pardesnet.org

צועדים יחד לעתיד משותף

סוג: עמותות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף" , היא גם עמותה רשומה כדין . הוקמה באוגוסט 2014 כתנועה חברתית, בלתי מפלגתית, תנועה התנדבותית שצומחת מלמטה, ששמה לה למטרה לקדם חיים משותפים בין יהודים וערבים במדינת ישראל. חיים הוגנים, של כבוד הדדי, של הבנה ואבחנה מהו להיות מיעוט ערבי במדינת ישראל ,במזרח התיכון. אנחנו תנועה ערכית ותנועה מעשית מאד. במשך כשנה מאות ערבים ויהודים מהתנועה נסחו "אמנה חברתית" שהיא הבסיס הערכי שלנו, תמצית המסמך הוא : מדינת ישראל היא מדינה יהודית ,דמוקרטית ולכל אזרחיה. מצוין במסמך גם שאנו תומכים בשתי מדינות לשני העמים אך עיסוקנו מתמקד בפעילויות בתוך מדינת ישראל. החברה היהודית אינה מכירה את החברה הערבית וכך גם ההפך, חוסר ההכרות מגביר את החשש ומחזק את הסטיגמות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אנחנו פועלים בנושא חיים משותפים במקומות בהם קמה קבוצת פעילים מתנדבת שמוכנה באחריות, בסבלנות ובנחישות לחוש את השליחות שבמעשה ולעשות. יש לנו פעילויות מחיפה ועד לבית שאן,
באזור שפרעם, נצרת, באזור טירה ורעננה, אבו גוש וירושלים, חלקן בתחילת הדרך והדרך קשה וארוכה. יש לנו פרויקט שנקרא "חגים ומועדים משותפים", חגגנו יחדיו את חג החנוכה שהמוטיב הערכי היה חג האור והתקווה, כ 106 משפחות יהודיות התארחו אצל משפחות ערביות ברמדאן, ובימים אלה אנו מתכננים להזמין למספר ישובים יהודים משפחות ערביות כ"אושפיזין" בסוכות בסימן של " סוכת שלום" ושכנות טובה. התחלנו את הפעילות עם קבוצות מבוגרים, אנחנו בשלבים של הקמת חבורות צעירים ופורומים של נשים. התחלנו לגשש פעילויות חינוכיות עם בתי ספר על בסיס תכניות
שנתיות שבהם יהיו מעורבים התלמידים ,המורים וההורים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו מפעילים עשרות פעילויות רצופות וארוכות טווח משותפות לערבים ויהודים, המביאות לחיבור וקשר בין אנשים ובין קהילות. קיימנו כבר מעל ל 200 "חוגי שיח" בבתים יהודים וערבים, מדברים על הכול ובעיקר לומדים להקשיב אחד לשני, מותר שלא להסכים אבל יש לכבד. יש לנו קבוצות צילום מעורבות, קבוצת ציור, מטיילים ביחד, רוקדים ביחד. הקמנו פרויקט של "לומדים ביחד" בשלב זה הוא פועל בעמק יזרעאל ובאזור הגלבוע, יותר מ 250 יהודים וערבים לומדים בקורסים מעורבים, ע"י טובי המרצים כמו :זכויות אדם ביהדות ובאסלם, אמנות מזרח –מערב, אימון אישי, הכרות עם אתרים
מיוחדים באזור, מעגל מספרי סיפורים אישיים, הנכבה בריחה או גרוש? מנהגים ומסורת בחברה הערבית, תולדות התנועה הלאומית הפלשתינית, יזמות ועוד.. יש לנו כתות ללמוד ערבית מדוברת. כאחת לחודש אנחנו מקיימים ערבים חד פעמיים גדולים כמו : מוזיקה מחברת אנשים, מפגשים של אנשי דת שונים. קיימנו יחד עם פורום "תג מאיר" את צעדת"הסובלנות האחווה והשלום" ברמת יששכר בהשתתפות מאות יהודים וערבים, בסוכות אנחנו מתכננים צעדה נוספת בין כוכב יאיר –לטירה.

במה מעוניינים?

אנחנו בעד שיתופי פעולה. באזורים מסוימים אנו משתפים פעולה עם עמותות נוספות וגורמים בעלי עניין. בימים אלה אנו מתחילים בפרויקט "צועדים לפיוס" ,במספר פגישות, בהנחיית חברי "המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית" נקיים דיאלוג פתוח שבסופו נגבש "מסמך פיוס" של התנועה שיהווה בסיס להקמת חבורות פיוס בישראל שיעלו למודעות ולשיח את בניית החיים המשותפים. זו ההזדמנות לפנות לבעלי עניין, רצון ויכולת להתגייס להרמת תרומה להעמקת הפעילות והרחבתה, כמובן הכל כדין עם קבלות מסודרות, נשמח להיפגש עם שותפים פוטנציאלים.

קישור לאתר
שם איש קשר: יעקב יוניש 0523311177 יו"ר משותף ו/ או סאלח גריפאת 0505503881 יו"ר משותף
מייל איש קשר: yonish41@gmail.com

צופן מרכזי טכנולוגיה עילית

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

המטרות של צופן:
לקדם את תעשיית ההייטק, ואת התעשיות המתקדמות בחברה הערבית בישראל
להגדיל באופן משמעותי את מספר המהנדסים הערבים העובדים בהיי טק
לתת יעוץ והכוונה לגורמים השונים הפועלים בתוך החברה הערבית, כדי למנף פיתוח אזורי בתחומי תעשיות מתקדמות.
לתת הדרכה ולהציע פתרונות לכשלים המהווים מכשול בדרך לפיתוח תעשיות מתקדמות באוכלוסייה הערבית

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

צופן הוא ארגון שמטרתו לקדם את שילובם של מהנדסים ערבים לתעשיית היי-טק כאמצעי להתפתחות כלכלית ואינטגרציה בחברה.
הפעילות שלנו מבוססת על גישור בין תעשיית ההיי-טק לחברה העברית, ולכן אנו מקדמים חברה משותפת בעבודה ובחיים יום-יוםמיים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

קידום הקמת מרכזי פיתוח תוכנה בישובים ערביים: חשיפה ושיווק של הפוטנציאל הכלכלי בהקמת
שלוחות / קבוצות פיתוח ביישובים ערביים בקרב המגזר העסקי. אנו מסייעים לחברות למנף תמיכה
ממשלתית ומוניציפאלית לטובת הנושא על מנת שיינתנו תמריצים לחברות הייטק להקים מרכזים
ברשויות מקומיות ערביות , כגון סבסוד ממשלתי לשכר או סבסוד מוניציפאלי באמצעות הטבות נדל " ן
והקמת התשתיות הנדרשות . במשולש אנחנו מקדמים גם פתיחת מרכזי תמיכת הייטק מקצועות הייטק
שאינם פיתוח תוכנה . כמו כן , צופן יוצרת מרחב מקצועי משותף לקהילה היהודית והערבית בארץ
באמצעות אירועים טכנולוגיים וחשיפה תקשורתית של הפוטנציאל היזמי הקיים בקהילה הערבית
במטרה לקדם שוויון הזדמנויות ושינוי השיח החברתי .
2 ) התאמת כלים ממשלתיים למטרת קידום ההייטק בחברה הערבית: לממשלה מגוון כלים למטרת עידוד
וקידום תעשייה ותעסוקה. צופן פועלת להשפיע על הדרך בה הממשלה מעצבת יעדים בנושא, ומחברת
בין בעלי העניין שלנו לבין כלים ממשלתיים רלוונטיים.
3 ) הכשרה מקצועית והשמה של אקדמאים ערבים בעבודה בתעשיית ההייטק: גיוס אקדמאים ערבים
הנמצאים במצב של תעסוקה שאינה הולמת את כישוריהם או אבטלה ושילובם במסלול הכנה לקראת עבודה בהייטק באמצעות הפעלת מערך הכשרה וחונכות מקצועית אינטנסיבית המקנה את הידע
והמיומנויות המעשיות הנדרשות להשתלבות במקום עבודה תחרותי. מסלולי התעסוקה של צופן מקנים
למועמדים הכשרה עדכנית ושדרוג הרמה הטכנולוגית כמו גם מיומנויות "רכות" הנדרשות כדי להכין את
הסטודנטים לתרבות הארגונית של התעשייה

במה מעוניינים?

אנחנו מחפשים ערבים אקדמאים וסטודנטים המועניינים להשתלב בהייטק בארץ.

קישור לאתר
שם איש קשר: האריס אנגלמן, רכז פיתוח משאבים
מייל איש קשר: harris.engelmann@tsofen.org

קו משווה

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

חברה משותפת היא לא רק חברה שוויונית וצודקת לכל אזרחיה - היא גם חברה שמתקיים בה מפגש יום-יומי, במרחב משותף. המרחב המשותף הנפוץ ביותר, זה שאנו מבלים בו את רוב חיינו הבוגרים, הוא מקום העבודה. קו משווה מסייעת לארגונים ליצור מרחב משותף - על ידי שילוב אקדמאים ערבים בעבודה שהולמת את כישוריהם. קו משווה תחדל להתקיים כאשר יהיה ייצוג הולם של ערבים במקומות עבודה (כפי חלקם באוכלוסיה - 20%). נייחל ליום הזה ובינתיים נמשיך לקדם אקדמאים ערבים ומנהלים וארגונים שמוכנים להכליל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?
מה מציעים עבור קהל היעד?

סיוע לארגונים / חברות שרוצים להכליל ולשלב אקדמאים ערבים
סיוע לאקדמאים ערבים שמחפשים עבודה בתחום לימודיהם
הכוון קריירה לתלמידי תיכון ערבים על מנת לבחור במסלול אקדמי מתאים לתשוקתם ולדרישה בשוק.

במה מעוניינים?

אנו מעוניינים בשוויון אזרחי ורוצים לקדמו.

קישור לאתר
שם איש קשר: דני גל
מייל איש קשר: danny@kavmashve.org.il

רצים ללא גבולות نركض بلا حدود Runners without bor

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

Runners Without Borders is a unique running team of Jewish & Arab youth from East and West Jerusalem.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

Runners Without Borders is a unique running team of Jewish & Arab youth from East and West Jerusalem.

מה מציעים עבור קהל היעד?

ב-3 שנות פעילותנו גילינו דבר מדהים: איך בני נוער שחונכו לפחד זה מזה יכולים להפוך לחברים, ולעבוד יחד למען מטרה משותפת.
אנו מחברים בין בני נוער מהאזורים הקשים ביותר הנחשפים אל מעגל האלימות על בסיס יום יומי, ומצליחים להפגיש אותם עם מציאות אחרת ולהשפיע על תפיסת עולמם!
בואו להכיר אותנו -->> http://bit.ly/2mmidKi

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: לינקולן 9 ירושלים, מ טלפון: 050-5810690
מייל איש קשר: israelh@runnerswithoutborders.org

שלומית – עמותה להפעלת מתנדבים לשירות לאומי (ע"ר)

סוג: עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

עמותת שלומית הוקמה בשנת 1993 כעמותה פלורליסטית, א-פוליטית והיא מנוהלת על ידי הנהלה ציבורית נבחרת. העמותה מפוקחת על ידי רשם העמותות ורשות השירות הלאומי. שלומית פועלת להקניה ולטיפוח של ערכים אוניברסאליים, המדגישים חיים דמוקרטיים חופשיים, סובלנות הדדית, אזרחות שוויונית ואחריות חברתית.
החזון: עמותת שלומית תהייה שותפה בבניית אזרחות טובה בחברה רב-תרבותית ותהווה בבואה של החברה הישראלית במיטבה.
המטרות: הפעלת צעירות וצעירים בעלי פטור מצה"ל או שלא נקראו לשירות, המסוגלים להתנדב, להשתלב, לתרום ולהיתרם בשירות הלאומי ואזרחי, באמצעות יצירת תהליך המעצב חוויה חיובית, העצמה ושייכות למסגרת על ידי צוות מקצועי וערכי.
הבטחת שוויון הזדמנויות לשירות הלאומי ואזרחי ולזכויות המוקנות בגינן, לצעירות ולצעירים אזרחי ישראל, שהינם בעלי פטור משרות צבאי או שלא נקראו לשירות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

שלומית מציעה מגוון רחב של אפשרויות לצעירות ולצעירים שאינם מגויסים לצבא מטעמים רפואיים ואחרים כגון: נפגעי נפש, עיוורים ולקויי ראייה, בעלי מוגבלות פיזית ושכלית התפתחותית, חרשים וכבדי שמיעה, נערות במצוקה, נוער בסיכון ונוער מנותק, כמו גם לבנות מסורתיות ודתיות ולמתנדבים ולמתנדבות מקרב המיעוטים בישראל: מוסלמים, נוצרים, בדואים, צ'רקסים ודרוזים.
העמותה הינה חלוצה בהפעלת שירות אזרחי לבני המגזר הערבי 0כמו גם לבנים יהודים). זכותם לשרות לאומי ואזרחי ולזכויות המוקנות בגינו, הובטחה לאחר מאבק ציבורי ומשפטי ממושך שניהלנו לרבות פנייה לבית דין גבוה לצדק באמצעות האגודה לזכויות האזרח בשנת 1996. מימוש החזון של מייסדי העמותה חולל מהפיכה חברתית בישראל בכל הקשור להתנדבות פלורליסטית, חילונית ואזרחית ושינה את סדר ההעדפות של הפרט. מזה למעלה מ-23 שנה שאנו מהווים פורצי דרך וסמן ימני בתוך השרות הלאומי והאזרחי וגאים להיות שותפים מובילים ומשפיעים בשדה זה.

מה מציעים עבור קהל היעד?

שלומית מאתרת, מגייסת ומשבצת מתנדבות ומתנדבים לשירות לאומי ואזרחי בכל רחבי הארץ והם פועלים בתחומים הבאים: חינוך, רווחה, בריאות, קליטת עלייה, הדרכה, בטחון ובטחון פנים, סיוע לאזרחים ותיקים מהחברה היהודית והערבית ועוד. הליווי, ההנחיה וההדרכה האישית המתנדבים מרגע קליטתם ועד יציאתם לאזרחות מתבצע על ידי צוות מקצועי, מימון ומסור. הליווי וההדרכה הם בנושאים הקשורים לתחומי השירות השוטפים, בצד הדרכה והנחייה להתמודדות עם קשיים אישיים והכנה מיטבית לחיים האזרחיים בדגש על השכלה ותעסוקה. המתנדבים משתתפים בהדרכות קבוצתיות בהתאם לקבוצת ההשתייכות שלהם ואנו משתפים פעולה עם ארגונים מתמחים שונים. כמו כן המתנדבות והמתנדבים משתתפים באירועים משותפים לכולם כמו ימי כיף, כנס זכויות ויריד תעסוקה והשכלה לקראת תום השירות. מדי שנה משרתים בעמותה מעל ל-3,000 מתנדבים. עד היום שירתו בעמותה מעל ל-35,000 מתנדבות ומתנדבים מכל גווני ורובדי החברה הישראלית.

במה מעוניינים?

אנו מבקשים לקיים מיזמים משותפים עם ארגונים אחרים בנושא גרעינים קהילתיים וצמצום פער דיגיטלי בחברה הערבית והדרוזית. מיזמים משותפים לשילוב בחברה של מתנדבות ומתנדבים מהחברה הערבית והדרוזית, מתנדבות ומתנדבים עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, נוער מנותק ועוד. אנו מחפשים שיתופי פעולה לבניית אזרחות טובה בחברה רב תרבותית. אנו מחפשים שותפים אסטרטגים לגיוס משאבים בכדי לעמוד באתגרים המרובים העומדים בפנינו. אנו זקוקים למשאבים בכדי לממן פרויקטים ייחודיים שאין עבורם מימון. א. למתנדבות בודדות עולות מצרפת אנו מאפשרים לימודים בקורס פסיכומטרי בצרפתית עוד במהלך השירות כאשר הן משתתפות בסכום סמלי בלבד. ב. אנו מחפשים ציוד לדירות השירות של העולות הבודדות מצרפת שאותן אנו מציידים ברמה גבוהה מהנדרש בכדי שיהוו בית בכל מובן עבורן. ג. למתנדבים מצטיינים מהחברה הערבית והדרוזית אנו מעוניינים להעניק השתתפות בקורס פסיכומטרי בכדי לעודדם להשתלב במוסדות להשכלה גבוהה מיד עם יציאתם לאזרחות. ד. אנו מעוניינים לקיים קורס הכשרה טרום שירות למתנדבות ומתנדבים מהמגזר הערבי והדרוזי בנושא צמצום הפער הדיגיטלי כך שבמהלך השירות יהיו מדריכים בבתי ספר. ה. לקיים קורס עברית טרום שירות למתנדבים ולמתנדבות מהמגזר הערבי והדרוזי בכדי שימצו היטב את השירות. הניסיון והידע שהם רוכשים במהלך השירות מעניק להם כלים להכנה ולהתמודדות עם המעבר לאזרחות ולהשתלבות בחברה רב תרבותית, בלימודים ובתעסוקה. ו. קורס הכנה לקראת היציאה לאזרחות. כל התוכניות הללו הן עתירות משאבים שעלינו לגייס בכדי לתת תמיכה והכשרה מיטבית לצעירות ולצעירים המתנדבים לשירות לאומי ואזרחי.

קישור לאתר
שם איש קשר: ארנה קוטלר
מייל איש קשר: orna@shlomit.org.il

תזמורת יוקולילי למען שלום בי"ס אלזהרא טירה

סוג: מיזמים, עמותות, תוכניות
מה מובילים? המטרות/החזון

אנחנו מאמינים שזאת הדרך היחידה לחיות במדינה שלנו, ואנחנו צריכים להכיר אחד את השני ובלי לדבר אף פעם זה לא ישתנה, ההיכרות חייבת להיות מתוך רצון ואמונה ושיתוף הורים, זה מה שמייחד אותנו שהמשפחות שותפות ונוצרו קשרים וחבריות אמיתיות ברמה משפחתית. התזמורת מורכבת מילדים יהודים וערבים מטירה והוד השרון דרך עמותת היוקלילי למען שלום כבר יותר מ12 שנים, המיוחד בפעילות שזה מפגשים קבועים שבועיים בבתי הספר בימי ג' ומפגשים בבתים בימי ב' לסרוגין פעם בטירה ופעם בהוד השרון, הורים מארחים והורים מסיעים , חוץ מהמפגשים האלה המשפחות והילדים נפגשים גם בהופעות בארץ ופעילויות חברתיות שמתקימות במשך השנה כמו מסיבות, טיולים וכו'. התזמורת מופיעה גם בעולם וכל שנה כמעט משתתפים בBRAVE KIDS בפולין שילדים מכל העולם נפגשים במקום אחד לתקופה של 21 ימים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

זה נטו חיים משותפים של ילדים הורים ומשפחות שלמות שנפגשים קבוע לאורך השנה, מטיילים ביחד מדברים כל הזמן ונוצרות קשרים מיוחדים בין המשפחות, הילדים והמשפחות מכבדים אחד את השני מכירים זה בזה ומודעים לשונות ביניהם אבל גם למשותף, הם משתתפים גם באירועים משפחתיים ופרטיים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

מופיעים מדהימים מטקסים, אירועים מהקטן לגדול.

במה מעוניינים?

את האמת התוכנית מופעלת לאורך השנים בהשתתפות סמלית של ההורים וממעט תרומות שמצליחים לגייס אנחנו מופיעים בארץ ובחול ולפעמים קשה לארגן הסעה ובמיוחד שזמני ההופעות משתנים וזה לא תואם לזמני העבודה של ההורים, מדי פעם נאלצים לארגן הסעה וזה מאוד קשה בגלל חוסר התקציבים, בנוסף ההופעות מתקיימות באזורים שונים בשטח או באולמות בכיכרות ... לפעמים קשה לסדר מערכת כרזה מתאימה לתזמורת ולדרישות של ההרכב, לכן נשמח אם נקבל ציוד ותמיכה להסעות.
מייסד התזמורת אב היוקלילי בארץ פול מור ומנהלת העמותה אשתו דפנה אוריון, אני מנהלת ביה"ס בטירה שותפה, חברה בעמותה ומתכננת את המפגשים ומרכזת את הפרויקט
פאתן בשארה 0528089934
דפנה אוריון 0523369543


שם איש קשר: פאתן בשארה , דפנה אוריון
מייל איש קשר: fatin_3_b@hotmail.com

תמר – מחוללים שינוי

סוג: מיזמים, עמותות
מה מובילים? המטרות/החזון

מרכז תמר הוקם במטרה לחולל שינוי.
בעקבות אחוז התעסוקה הנמוך ביותר במדינה וההשגים הירודים של מערכת החינוך בקרב צעירי החברה הבדואית כמו גם התמורות החברתיות והפוליטיות שמתחוללות בשנים האחרונות, הולך וגדל הקושי להשתלבות של הבדואים בחברה הישראלית
מרכז תמר נוסד בערוגות החברה הבדואית מתוך הכרה במציאות ורצון כן לשינוי המצב הקיים. המרכז פועל תוך שיתוף משרדי הממשלה ורשויות המדינה השונות.
מרכז תמר מבקש להפיח רוח חדשה
וליצור תקווה בקרב החברה הבדואית בנגב
למען עתיד משותף טוב יותר לחברה הבדואית בפרט ולמדינה בכלל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

למען עתיד משותף טוב יותר לחברה הבדואית בפרט ולמדינה בכלל

מה מציעים עבור קהל היעד?

המיזם לקידום מצוינות במדעים - המיזם הוקם בכדי לתת מענה למיעוט במספר הצעירים בחברה הבדואית בנגב הניגשים לבחינות הבגרות ברמת 5 יחידות לימוד במקצועות מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית.
המיזם לפיתוח מקצועי למורים - המיזם לפיתוח מקצועי למורים במקצועות המדעים הוקם בכדי ליצור היצע הולם של מורים המכינים את הצעירים בחברה הבדואית בנגב לבחינות הבגרות ברמת 5 יחידות לימוד במקצוע המתמטיקה.
מיזם שותפות הורים בחינוך:מטרות המיזם
1.הגברת מעורבות ההורים בחינוך הפורמלי של ילדיהם.
2.הקניית כלים חינוכיים ופדגוגיים להורי תלמידים הניגשים לבחינות בגרות.
3.חשיפת ההורים למעורבות חינוכית וחברתית אצל ילדיהם בעולם המתפתח.
4.הקניית כלים להתמודדות חינוכית של נערים מתבגרים.
-המיזם לשיפור השליטה בשפה העברית
-המיזם לצמצום נשירה מבתי ספר תיכוניים בדואים בנגב

במה מעוניינים?

קידום מצוינות
השאיפה למצוינות היא שתהפוך את הרצון לשינוי לממשי ותאפשר את ההזדמנות לשינוי מכח הזכות.
שיתוף פעולה
מרכז תמר איננו מהווה תחליף למוסדות ורשויות המדינה אלא כלי שרת הפועל להגביר נגישות זרועות המדינה בקרב האוכלוסייה.
יוזמה ואחריות אישית
אנו מאמינים כי האחריות העצמית של צעירי ובוגרי החברה הבדואית היא שתביא לאחריות הקולקטיבית לכלל האוכלוסייה ולנגב כולו.
יצירת הזדמנויות
יצירת הזדמנויות לכלל האוכלוסייה הבדואית ולצעירים בפרט מהווה כרטיס כניסה לחיי החברה והכלכלה.

קישור לאתר
שם איש קשר: מרכז תמר, מורדי הגטאות 106 באר שבע 08-9317345
מייל איש קשר: info@mtamar.org.il