תנועות

אגודת המפגש הבין דתי

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

אגודת המפגש הבין דתי קמה בשנת 2001 במטרה לעודד פעילותם של אזרחים מן השורה לעיצוב החברה בה הם חיים כך שתהיה חברה המקבלת, מכבדת ומעודדת את זהותה העצמית הייחודית של כל קהילה ובה בעת מקיימת יחסי שכנות טובה וידידות ביניהן.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אגודת המפגש הבין דתי פועלת לקידומם של רב-קיום אמיתי בתוך החברה הישראלית ושלום אנושי עם שכינינו באמצעות שימוש בשיח בין-דתי אינטראקטיבי שאיננו פוליטי והנטול סדר יום פוליטי – גלוי או סמוי. אנו מאמינים שבכל פתרון פוליטי אפשרי ימשיכו לגור יחד יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים ושעדיף לכולם שנלמד להתקיים יחד בהרמוניה תוך שמירת וכיבוד ההבדלים שבינינו. אנו מאמינים שהשיח הבין-דתי מתאים במיוחד למטרה זו שכן הוא מזמין את משתתפיו לבוא ממקום עמוק יחסית בתוכם, הוא עוזר לגלות קווי דמיון משמעותיים בין משתתפיו והוא מעודדם לקבל ולכבד את ההבדלים שביניהם כגורם מעשיר ולא כגורם מאיים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אגודת המפגש הבין דתי מקיימת קבוצות קבועות למפגש בין דתי ומעודדת הקמת קבוצות נוספות בכל רחבי הארץ. עד כה הקימה האגודה 78 קבוצות – מהגליל העליון ועד אילת, כולל שבע-עשרה קבוצות ישראליות-פלסטיניות.

במה מעוניינים?

- משתתפים לקבוצות קיימות
- יזמים להקמת קבוצות מפגש חדשות (כולל סוגי קבוצות חדשים)
- עריכת סרטוני תדמית
- יחסי ציבור
- עיצוב תוכן וגרפיקה של מסמכים

קישור לאתר
שם איש קשר: יהודה סטולוב
מייל איש קשר: yehuda@interfaith-encounter.org

אנו

סוג: תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

על הארגון
ארגון אנו פועל לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית דרך העצמת יכולת הפעולה של אקטיביסטים ויזמים חברתיים ומקומיים. המטרה שלנו היא לגרום למקבלי ההחלטות לשמוע את הקולות השונים בחברה בישראל, וכך גם לחזק את יכולת האזרחים לקחת חלק ביצירת הפתרונות. הטכנולוגיה משנה את הדמוקרטיות ברחבי העולם. הכלים החדשים מאפשרים לאזרחים להתארגן כקהילה, לקחת חלק ולהשפיע על מקבלי ההחלטות. אנו פועלים להבאת הכלים האלו לכל אזרח ואזרחית בישראל, כדי ליצור כאן חברה טובה יותר.
איך זה קורה?
דרך חיבור עם מאבקים חברתיים עצמאיים, וגם ארגונים וקואליציות לשינוי חברתי, אנחנו עוזרים ליצור קמפיינים לקידום מטרות ממוקדות. בעזרת הניסיון והכלים שלנו אנחנו מסייעים גם לקמפיינים גדולים בקנה מידה ארצי, וגם ליוזמות קטנות ומקומיות לשינוי, וקובעים יחד תכנית - מטרות, קהלי יעד ודרכי פעולה. הכלים של אנו כוללים סיוע בהתארגנות, גיוס שותפים ופעילים שימוש בכלים הדיגיטליים שלנו - יצירת אתר מאבק, קמפיין מיילים, פרסום ברשת ועוד. סדנאות הכשרה ותקשורת לפעילים ואקטיביסטים
הקהילה שלנו
הקהילה של אנו כוללת חברים וחברות מרחבי ישראל, שרוצים ורוצות לראות כאן חברה טובה יותר. האמון שלהם בנו - לקחת חלק בקמפיינים אותם אנחנו מובילים - הוא זה שמאפשר לנו לפעול וליצור פה שינוי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אנו פועלים בטווח רחב של נושאים; הקמפיינים שלנו נעים מעצירת עקירות עצים בגן ציבורי בתל אביב, ועד קידום שינויים במערכת הבריאות בישראל. המטרה שלנו היא לקדם ישראל טובה יותר: צדק חברתי, שיוויון מגדרי, הוגנות כלכלית, מגוון וקיימות סביבתית. דוגמאות לקמפיינים בהם לקחנו חלק:
• קידום נשים ומיעוטים בתקשורת
• קידום התחדשות עירונית ודיור בר השגה
• סייעת נוספת בגן ילדים; המאבק נגד צפיפות בכיתות
• שווה לי: הגברת התעסוקה של ערבים אקדמאיים במגזר העסקי בישראל
• המאבק על מתווה הוגן למשק הגז הישראלי

מה מציעים עבור קהל היעד?

באתר פעילים ופעילות יכולים להקים לעצמם אתר מאבק ולהשתמש בכלים שונים כדי ליצור שיח על המאבק, להתחבר לפעילים אחרים ולהפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות. הקמת אתרי מאבק אפשרית לכל אחד ואחת בהתאם לתנאי השימוש. לאנו אין שותפות בקמפיינים העצמאיים באתר. ניתן לבקש ליווי וייעוץ ואנו נבחן את הבקשה הקריטריונים הערכיים, ונסייע ככל שנוכל.

במה מעוניינים?

אנחנו מחפשים: מעצבים גרפים, מנטורים לקמפיינים חברתיים, מתמחים למדיה חברתית ומתכנתים לשינוי חברתי. תוכלו לראות למטה פירוט לגבי אופי התפקיד והדרישות. כדי להתנדב ולעזור במאבק ספציפי - אתם/ן גם מוזמנים ומוזמנות להיכנס אל עמוד המאבק שלו, וליצור קשר ישירות. כל תפקידי ההתנדבות כמובן נעשים בליווי והדרכה צמודים.

קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: anu@anu.org.il

אתגר

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

"אתגר" מקדמת חשיבה ועשייה יצירתיות להתמודדות לא אלימה עם הסכסוכים והשסעים בחברה הישראלית.
מטרות "אתגר" הן:
• לקדם חברה ישראלית שוויונית וסובלנית יותר.
• להוריד את רמת האלימות בחברה הישראלית על ידי פיתוח יכולותיהם של אזרחי ישראל.
• להעלות את המודעות להתפתחויות בתחום של התמרת סכסוכים.
בתפיסתנו סכסוך הינו מצב בו אסטרטגיות מתנגשות ביניהן. סכסוכים עשויים להיות מקור של אנרגיות מעשירות או לגרום לסבל מיותר. ברשותנו הכלים המתודולוגיים המאפשרים להתמודד בצורה יצירתית עם כל סכסוך, לא כדי לבטל קולות או לדכא אנשים או קבוצות, אלא להיפך כדי לייצר הרמוניה עשירה שבה כל אחד מבטא את עצמו באופן מלא וייחודי, מתוך הקקופוניה האלימה הקיימת היום בחברה שלנו. על ידי התמרת הסכסוכים הפנימיים והחיצוניים של ישראל, נסייע בבניית חברה מתוקנת המכילה את כל מרכיביה. חברה המשולבת באופן טבעי ובר-קיימא בסביבתה הבינלאומית. כעמותה אזרחית "אתגר" פועלת בשיוויוניות מהותית ושואפת להוות דוגמא לחברה הישראלית כולה. לרשות "אתגר" מגוון כלי ניתוח והתערבות המאפשרים לנו לסייע הן לארגונים וקבוצות והן למקבלי החלטות בתהליכי פיתוח חשיבה ובתהליכי עומק להתמודדות אסטרטגית. כלים אלה מעוגנים בתפיסה של "התמרה חברתית בסכסוך" כפי שפותחה, בין היתר, על ידי רשת "קומי" הבינלאומית. מקימי "אתגר" הינם בין מובילי רשת זו ותרמו רבות לפיתוח תפיסתה. שיטות הפעולה של "אתגר" מבוססות על דיאלוג שוויוני, משתף ובוחן הנחות יסוד. תהליכי העבודה של "אתגר" מתבססים על תיאוריה, מובלים על ידי חזון ומכוונים לפעולה משמעותית בשטח. לכן הם אינם תהליכים ניטראליים. "אתגר" נותנת ליחידים ולקבוצות כלים להתמודד עם סכסוכים פנימיים וחיצוניים ועוזרת בבנייה ובשימור של קהילת הפעילים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הפעילות שלנו מורכבת מתכניות לשיפור דרכי ההתמודדות שלנו עם השסעים הקיימים בחברה הישראלית. חלקן של תכניות אלו מופעלות באופן ישיר על ידינו ואילו עבור חלקן אנחנו משמשים בעיקר בית זמני. ההתמקדות שלנו היא פנים-ישראלית מתוך מחויבות עמוקה לחברה שלנו, על מורכבותה הרבה. אנחנו מבינים שרב-גוניות זו היא מקור לעושר הדדי. יחד עם זאת, אנחנו מודעים לכך שבגלל שלל סיבות ומצבים, הדינאמיקה הקיימת בישראל בתחילת המאה ה-21 היא דינאמיקה הרסנית. החברה שלנו מפוררת בין תתי-קבוצות הנלחמות זו בזו וגורמות סבל אחת לשנייה. "אתגר" מחויבת לעבוד עם כל הקבוצות, המגזרים והקהלים בחברה הישראלית ולשתף פעולה עם ארגונים בארץ וברחבי העולם המקדמים שינוי מהותי בדרכי ההתמודדות של אנשים עם הסכסוכים בהם הם מעורבים. מטרתנו לסייע לחברה הישראלית, המרגישה כמו מראה מנופצת לרסיסים, להפוך לקלידוסקופ צבעוני אשר מעצים את החוויה של כל חתיכה בפני עצמה ובשילוב עם החתיכות האחרות.

מה מציעים עבור קהל היעד?

פעילות "אתגר" מתבצעת במגוון דרכים, כאשר המרכזיות שבהן הינן:
- קורסים והשתלמויות ללימוד כלים מתודולוגיים מעשיים לשיפור היכולת להתמודד עם סכסוכים בדרך שתצמצם את הסבל ותעודד מציאת פתרונות חדשניים של גם וגם במקום פשרות כואבות
- תהליכי עומק בקרב קבוצות וארגונים, לרבות סדנאות וליווי, המאפשרים להם לחדד את החזון, להתגבר על חסמים ומכשולים ולגבש תכניות פעולה מסודרות למימוש מטרותיהם
- איתגור השיח הציבורי, באמצעות כנסים ואירועים וכן תוך שימוש ברשתות החברתיות.
תחומי הפעילות העיקריים:
* קידום חברה משותפת בתוך ישראל
* פיתוח תפיסת העמיות היהודית
* הסכסוך הישראלי-פלסטיני
בכל תחומי הפעילות אנחנו שמים דגש הן על עשייתם של שחקנים הפועלים בשטח והן למימדים המבניים המתווים את התנהגות השחקנים גם אם הם לא מודעים לכך.

במה מעוניינים?

נשמח למעורבות אקטיבית בתכניות שלנו ובמיוחד אנחנו מאמינים בשיתופי פעולה וביצירת סינרגיות.
כל תרומה של משאבים - זמן, ידע, וגם כסף - תתקבל בברכה ובהערכה רבה


שם איש קשר: מריו שכטמן
מייל איש קשר: mario@challenge.org.il

בוגרי מפגשי ישראלים-פלסטינים Israeli AIPE

סוג: מיזמים, פורומים, תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

תכירו: בוגרי מפגשי ישראלים-פלסטינים. Israeli AIPE הינה תנועה פתוחה הפועלת ליצירת קהילה ובית עבור ישראלים (יהודים וערבים/פלסטינים הגרים בישראל) שנחשפו למפגש הישראלי-פלסטיני. קיימות מאות יוזמות שונות שיוצרות מפגשים מסוג זה, ואנו קהילה רחבה המאגדת את אותם בוגרים מתוך אמונה בחוזקה של קהילה ובחשיבות תהליך שמתמשך גם בשנים שלאחר ההשתתפות באותם מפגשים. חשיפה והיכרות בלתי-אמצעית לנושא המפגש והסכסוך הישראלי-פלסטיני מצריכות תהליך עיבוד ארוך טווח. אנו יוצרים עבור הבוגרים הזדמנות להמשך תהליך זה תוך דיאלוג עם אותה חוויה באופן רלוונטי ועכשווי. אנו רואים בבוגרי המפגשים (alumni) כאבן שואבת לתכניות אלו ולחברה הישראלית כולה.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?
מה מציעים עבור קהל היעד?

השפעה תוך ארגונית:
פעילות אזורית - בניית קהילה ארצית ושבירת המחסום הגאוגרפי באמצעות יצירת תאים אזוריים. כרגע ישנה פעילות אזורית קבועה בירושלים, תל אביב, באר שבע ובצפון (בבית לוחמי הגטאות). במתכונת הנוכחית מתקיים מפגש אזורי אחת לחודשיים.
פעילות ארצית - בנוסף, אנו עתידים לקיים מפגשים ארציים. בעוד שהמפגשים האזוריים יעסקו בעיקר בתחום האישי והרגשי, המפגשים הארציים יהיו בעיקר אינפורמטיביים ומעשירים.
פעילות במרחב הווירטואלי - קיומה של קבוצת פייסבוק, בנייה של ניוזלטר (מידעון) ואתר אינטרנט. פעילות במרחב זה מאפשרת שמירה על קשר עם הבוגרים, ללא קשר למחויבות שלהם.

השפעה חוץ ארגונית (outreach and deliever):
יוזמות חברתיות שיועלו ויבוצעו ע״י חברי ארגון הבוגרים.
השפעה על תכניות וארגונים - ע"י מתן ייעוץ וחשיפה. evaluation. העצמה של תכניות קיימות, יצירת שותפויות והאצה של יוזמות חדשות.
השפעה על החברה הישראלית - ע"י הנגשת חווית המפגש הישראלי-פלסטיני לחברה הישראלית הרחבה. אנו מאמינים שהמרחב אותו אנו מפתחים יאפשר לאותם בוגרים לשתף את החברה בחוויה שעברו ולהביא לשינוי עמוק בשיח המתקיים בה.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: מיכאל
מייל איש קשר: israeliaipe@gmail.com

גבעת חביבה – מרכז לחברה משותפת

סוג: מיזמים, עמותות, פורומים, תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

גבעת חביבה, ארגון ללא כוונת רווח שנוסד בשנת 1949 כמרכז הארצי לחינוך של הקיבוץ הארצי. הארגון מתמקד בקידומן של ערבות הדדית, שוויון אזרחי ושיתוף פעולה בין קבוצות במחלוקת, כבסיס לבניית עתיד משותף וחברה משותפת - מרכיבים חיוניים לדמוקרטיה ישראלית בת-קיימא ופורחת. המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה, שואף לבנות בישראל חברה מכילה ומלוכדת, על-ידי שיתופן של קהילות מפולגות בפעולה קולקטיבית למען קידומה של דמוקרטיה ישראלית משגשגת ובת-קיימא, המבוססת על ערבות הדדית, שוויון אזרחי וחזון משותף לעתיד.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה מעודד קהילות מפולגות לפעול יחד להשגת יעדיהן המשותפים, תוך תהליך של אינטראקציה, תמיכה והעצמה הדדית. הדבר נעשה על-ידי הובלה של מיזמים בין-קהילתיים; הדרכות מונחות ופעילויות בונות יכולת; כינוס ימי עיון, סדנאות וכנסים לפיתוח רעיונות מעשיים תומכי שינוי; ותרגומם של רעיונות אלה לכדי ממש. גבעת חביבה, כמובילה בתחומה, זכתה בפרס אונסק"ו לחינוך לשלום עבור פעילותה רבת השנים לקידום דיאלוג יהודי-ערבי ופיוס.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תוכניות המרכז לחברה משותפת בגבעת חביבה פועלים במספר מישורים:
מחלקת חינוך מפעילה תכניות מגוונות למבוגרים, מורים, סטודנטים, ותלמידים בגילאים שונים. רוב התכניות הינן ארוכות טווח- מסמסטר ועד שנתיים. חלק מן התכניות מופעלות על ידי מנחים מקצועיים וחלקן על ידי מורים בהדרכה שלנו. אנו מציעים גם סדנאות חשיפה לתלמידים בנות יום ויומיים סביב לימודי אזרחות. התכניות שלנו מבוססות על שילוב בין מודלים שונים בתחומי הדיאלוג, בהתאמה לגיל ולמשך התהליך. אנו מפעילים אסטרטגיה ייחודית המקדמת שותפות חינוכית מבוססת אזור משותף. בנוסף,תוכניות לשותפויות בין קהילות שונות, תוכניות למעורבות ציבורית, תוכניות לשפה ותרבות וללימודי השפה הערבית ותוכניות לשיוויון והעצמה.

במה מעוניינים?

מעוניינים להציע את כל התוכניות של המרכז לכל הגילאים, יישובים, קהלי יעד שונים ומגוונים.

קישור לאתר
שם איש קשר: דודו אמיתי 046309288
מייל איש קשר: dudu_am@givathaviva.org.il

מרכז הדרכה המעורר

סוג: תוכניות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

המעורר הוא מרכז הדרכה שמדריכיו ומדריכותיו חברים וחברות בתנועת "דרור ישראל", ששמה לעצמה למטרה להקים חברה שבמרכזה שוויון ערך האדם. פעולתו החינוכית של המרכז פרושה בכלל בתי הספר העל-יסודיים בישראל ונערכת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך והתרבות. מטרותיה של הפעילות הן בין היתר: הבנת הסיבות להיווצרותה של גזענות והענקת כלים להתמודד עמה; יצירת זהות ציונית הומניסטית שמכילה את האחר; הזדהות עם ערכי הדמוקרטיה (בדגש על שוויון, חופש ופלורליזם); קריאה לאקטיביות ולמעורבות חברתית בשמירה על הדמוקרטיה ועל הערך של שוויון בין בני האדם בחברה הישראלית; יצירת ברית עירונית-ירושלמית של מחנכים ותלמידים שמתנגדים לגילויי הגזענות ומקדמים קיום משותף.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

הקיום משותף הנו תפישה המושתתת על ההכרה בקיומם של לאומים שונים אלה לצד אלה תחת כיפת מדינת ישראל. בקיום משותף מכירים בחשיבות הזיקה של כל לאום להיסטוריה, לדת, ולתרבות הייחודית לו, תוך הסכמה על המסגרת והחוקים בתוכם פועלים.
פעילות המעורר בעולם התוכן קיום משותף באה להתמודד עם קשיים העולים מחיי לאומים שונים על קרקע משותפת ולהציב קווי יסוד ראויים לכך. דרך למידה חוויתית ודיאלוגית ננסה לשבור חומות של זרות ודעות קדומות ונעמיק את היכרותנו עם ערביי ישראל על השאלות והדילמות הניצבות בפניהם.

מה מציעים עבור קהל היעד?

פעילות המרכז כוללת סמינרים חד-יומיים לתלמידים בבית הספר (6‑8 שעות) בנושאים כגון דמוקרטיה, הקיום המשותף של העם הערבי והעם היהודי ושונות ואחרות בחברה הישראלית; סדנאות למחנכי כיתות (2‑16 שעות) שמקנות כלים להתמודדות עם חוויותיהם של התלמידים והתלמידות. המסע לארץ הבחירה – תכנית חינוכית שמטרתה לקשור את בני הנוער לזהותם היהודית-ציונית מתוך העמקה בשורשים ההיסטוריים היהודיים וכן בדילמות החברתיות-ערכיות של החברה הישראלית כיום (התכנית משלבת סיורים וסדנאות עיוניות); תהליך לקבוצות מנהיגות יהודיות וערביות (הפגשת קבוצת מנהיגות מבתי ספר יהודיים וערביים לשיח משותף); ומפגשים להרצאות מפי פעילים חברתיים ממגוון אוכלוסיות בחברה הישראלית ולשיחה עמם.

במה מעוניינים?

תנועה פונה אל קהל יעד מגוון- אל יהודים ותיקים, יהודים שעלו לארץ מאתיופיה, מדינות חבר העמים ועוד, בדואים, דרוזים ועוד. המטרה המשותפת של כל המשתתפים בתנועה היא להגשים את החלום- לצור מדינה דמוקרטית ולעודד את ערכי השוויון והשלום בין בני האדם באמצעות למידה, יצירת דו שיח, הקניית כלים, שיתופי פעולה ועוד.

קישור לאתר
שם איש קשר: רפי סטינגר
מייל איש קשר: rafi-s@meorer.co.il

נשים עושות שלום

סוג: עמותות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

למנוע את המלחמה הבאה ולהוביל לפתרון לא אלים, מכבד ומוסכם של הסכסוך בין שני הצדדים,
הישראלי והפלסטיני
להבטיח ייצוג הולם ושוויוני לנשים ממגוון קהילות בתהליך המשא ומתן ובמוקדי קבלת ההחלטות

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

חברות בתנועה נשים בעלות דעות פוליטיות שונות, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מכל רחבי הארץ; כולן קוראות להשיב את חזון השלום למרכז השיח הציבורי וללב הפעילות המדינית.
שיתוף פעולה בין נשים פלסטיניות ונשים ישראליות, הפועלות במקביל לתנועתנו במעגלים גדלים והולכים, מגדיל את הסיכוי לפתרון בר קיימא. כדי ליצור תרבות של שלום, אנו לוקחות על עצמנו אחריות, כתנועה וכיחידות, לקדם שיח ועקרונות של אי-אלימות וכבוד הדדי (מתוך הקריאה לשלום, ספטמבר 2017) . התנועה מכירה בצורך במגוון הקולות כחלק ממטרותיה מתוך ההבנה שככול שיהיו יותר שותפות לתהליך קידום והשגת ההסכם כך גדלים סיכוייו של הסכם זה להיות גורם מאחד ולא מפלג וכך גדלים סיכויי ההסכם להיות בר קיימא. מתוך עקרון זה עולה גם אופן הפעילות של התנועה בפנייתו לציבורים שונים.
התנועה שותפה לעמותת "איתך" ולמדרשת "אדם" בפרויקט "בונות עתיד משותף" הפועל להעצים נשים מכל קצווי הארץ והחברה ולהכשיר אותן לדבר על שלום וביטחון.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תנועת נשים עושות שלום מקיימת פעילויות שטח רבות: חוגי בית, מעגלי שיח, מפגשי סלט ישראלי בהן נשות אזור המרכז באות להתארח אצל נשות הפריפריה הגאוגרפית והחברתית, עמידה בצמתים, דוכני הרשמה בכיכרות ובשווקים, פעילות בכנסת ובוועדותיה, הכנת פיסות שלום לשטיח השלום ופרויקט שנתי גדול. בסתיו 2017, יצאנו למסע שלום ברחבי הארץ.
התנועה מציעה לנשים השתתפות בסמינרים של "בונות עתיד משותף".

במה מעוניינים?

אנחנו מעוניינות בהצטרפות נשים לתנועה (המונה באוקטובר 2017 25,000 חברות) ; בשיתוף פעולה עם ארגונים הדוגלים בדו-קיום ובשלום למען פעילות משותפת, בהצטרפות נשים ערביות ויהודיות לסמינרים של "בנות עתיד משותף".
התנועה (ע"ר 58-060230-8 ללא כוונת רווח) מגייסת תרומות הדרושות לפעילותה באמצעות מימון המונים ובאירועים במרחב הציבורי.

קישור לאתר
שם איש קשר: פסקל חן
מייל איש קשר: pascale1@013.net

עוז ושלום

סוג: מיזמים, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

לאחד יהודים שומרי מצוות המאמינים שהגשמת הציונות הדתית בימינו מחייבת בראש ובראשונה שמירה על דמותה המוסרית של החברה בישראל

* לתמוך במאבק למען חברה דמוקרטית החותרת לשלום עם העם הפלשתינאי תוך כיבוד זכויותיו האזרחיות והלאומיות

* להשיב לחברה הישראלית, הדתית והחילונית, את האמונה בתורת חיים שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

תפיסתנו הציונית-דתית רואה בתקומתנו הלאומית בארץ ישראל אתגר מוסרי ורוחני, ומאמינה שתורת ישראל יכולה לשמש מצע לבניית חברה מוסרית וצודקת, החותרת לשלום והמכבדת כל אדם שנברא בצלם.
שלום, צדק וביטחון אמיתי – השלום הינו ערך דתי ומטרה חיונית בחיי הפרט והכלל. כמו העלייה ובניין הארץ, אין להשאיר אותו בגדר של משאת נפש לימות המשיח. עלינו לחתור ליצירת מציאות מדינית של שלום עם שכנינו, המבוסס על כבוד הדדי ושיתוף פעולה – "לא מצא הקב"ה כלי מחזיק ברכה לישראל אלא השלום". שלום אמת לא ייכון אלא על בסיס של צדק. הכלל הגדול "מה ששנוא עליך על תעשה לחברך", חל גם על היחסים שבין עמנו ובין העם הפלסטיני. רק הסכם שלום צודק, המקובל על שני העמים, יבטיח את ביטחוננו לטווח רחוק.
קדושת החיים וגבולות מדינת ישראל – אנו מצווים להשיב את קדושת החיים, שלום הבריות וכבוד הבריות לראש סולם העדיפויות של הציונות הדתית – "שאין משפטי התורה נקמה בעולם אלא רחמים וחסד ושלום בעולם". בתנאים של היום אין החתירה לשלום ולצדק יכולה לעלות בקנה אחד עם השמירה על שלמות הארץ, שהינה יסוד מרכזי בתודעתנו ובהשקפתנו, ולכן אין מנוס מהכרעה גורלית בין הערכים הללו. עם כל הכאב הכרוך בכך, עלינו להסכים לחלוקת הארץ בינינו ובין העם הפלסטיני. הוויתור אינו פרי של חולשה אלא הכרעה אמיצה – "ה' עוז לעמו ייתן, ה' יברך את עמו בשלום".
חביב אדם שנברא בצלם – מדינה יהודית נדרשת להקפיד על כבודו של כל אדם- יהודי וערבי כאחד – שכן "חביב אדם שנברא בצלם". "ממלכת כוהנים וגוי קדוש" אינה רשאית לכפות את שלטונה על אוכלוסיה ערבית גדולה, המחוסרת כל זכויות פוליטיות. עינינו רואות כיצד השליטה הממושכת רבת השנים על העם הפלסטיני מעוותת את דמותנו היהודית ואת ערכינו הדמוקרטיים, מערערת את שלטון החוק, מקהה את רגישותנו המוסרית, ומעודדת מגמות כוחניות – בעיקר בקרב הנוער.
גאולת העם בארצו – ציונות של אמת חותרת לא רק לגאולת הארץ אלא לגאולת העם בארצו.תפיסה זו מחייבת הקצאת משאבים לקיבוץ גלויות ולקליטת עולים, לגישור פערים חברתיים וכלכליים, לחינוך יהודי נרחב ומגוון, ולטיפוח סובלנות דתית ופוליטית.

מה מציעים עבור קהל היעד?

הסברה בקרב החברה הדתית והחילונית באמצעות חוגי בית והרצאות בבתי ספר
* כנסים ושבתות עיון
* הפצת עלונים, דפי פרשת השבוע (שבת שלום)
* הצגת עמדתנו בתקשורת ובמרחב האינטרנטי:
* תגובות על פסקי הלכה הנוגדים את תפיסתנו היהודית
* הצגת עמדה דתית מוסרית בשיח הציבורי

במה מעוניינים?

- אנחנו מבקשים כל עזרה אפשרית כדי להגביר את חשיפת עמותינו לציבור הרחב כולו, על כל "שבטיו" (כפי ש מגדיר הנשיא ריבלין)
פעילות כפי שאנחנו מקיימים:
כנסים ושבתות עיון
* הפצת עלונים, דפי פרשת השבוע (שבת שלום)
* הצגת עמדתנו בתקשורת ובמרחב האינטרנטי:
* תגובות על פסקי הלכה הנוגדים את תפיסתנו היהודית
* הצגת עמדה דתית מוסרית בשיח הציבורי
דורשים משאבים אנושים, חינוכיים, הסברתיים וכספיים.
כמו כן מתבקדים ודרושים שיתופי פעולה ומידע בין אירגונים וקהילות המעוניינים בקידום שיח של שלום מתוך כיבוד הדדי ויכולת חיים משותפים מתוך שיוויון והכרה כי "חביב כל אדם שברא בצלם" וכל בני האדם נולדו שווים.

קישור לאתר
שם איש קשר: אלי רבל
מייל איש קשר: ozveshalom.netivotshalom@gmail.com

עומדים ביחד نقف معًا

סוג: תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

אנחנו יכולים לחיות בחברה טובה לכולנו. חברה שוויונית שמתייחסת בכבוד לכל אדם, ושיש בה מקום לכל אדם. חברה שבוחרת בחיים של שלום, צדק ועצמאות לשני העמים. חברה בה כל אחת ואחד יכולים לחיות בביטחון אמיתי: זכות לדיור הולם, לחינוך איכותי, לבריאות, לפרנסה הוגנת, ולזיקנה מכובדת. חברה כזאת אפשרית. אנחנו מתארגנים יחד כדי לבנות אותה.
بإمكاننا توفير العيش الكريم لنا جميعا وبناء مجتمع متساوٍ يحترم به افراده بعضهم بعضا ويعطي حيّزا لكل فردٍ يعيش به. مجتمع كهذا يختار الحياة السلمية، والعدالة الاجتماعية والاستقلالية لكلا الشعبين ويحيا به كل فرد بأمان حقيقي, ويحظى بأحقية لمسكن لائق، ولتربية نوعية، ولصحة جيدة، ولمصدر رزق عادل، ولشيخوخة كريمة. بإمكاننا ان نعمل معا من اجل بناء مجتمع كهذا.
השלטון בישראל מייצר מציאות חיים חונקת. מציאות הכיבוש מזינה אלימות בלתי-פוסקת, פחד ושנאה. הפערים בחברה גדלים בלי הרף. העוני מעמיק. הפריפריות מתמודדות עם מצוקה מחריפה. המיעוט הלאומי הערבי מופלה וקבוצות רבות אחרות מודרות ומוחלשות: נשים, מזרחים, יוצאי אתיופיה וברה"מ, קהילת הלהט"ב, זקנים, ואנשים עם מוגבלויות. ציבור העובדים השכירים נאלץ לעבוד שעות רבות יותר, בשכר לא ראוי שרק הולך ונשחק, ולהתמודד עם יוקר מחייה ההולך וגדל.
تقوم الحكومة الاسرائيلية بخلق واقع خانق والمتمثّل بالاحتلال والسّيطرة على شعبٍ آخر وبهذا تغذي العنف اللانهائي والخوف والحقد بين شرائحه. من الملاحظ ان الفجوات القائمة بين فئات المجتمع آخذة بالاتساع بلا توقف وأن الفقر يزداد ويتجذّر، والضواحي المهمشة تواجه محناً مزمنة والأقلية القوميّة العربيّة تعاني من التمييز العنصّري ونشاهد العديد من الأقليات الأخرى المُستبعدة والمستضعفة: كالنساء واليهود الشرقيين والمهاجرين من اثيوبيا والاتحاد السوفيتي سابقًا والمثليين والمسنين وذوي الاحتياجات الخاصة. ويضطر العمّال الأجيرون الى العمل لساعات أطول بأجرٍ بخيس ومتآكل، ويجبرون على مواجهة غلاء المعيشة الآخذ بالارتفاع دائما.
כל הקבוצות האלה מוסתות זו נגד זו באמצעות גזענות והפחדה, שיוצאות מלשכות השרים וראש הממשלה. במקום להציע פתרונות אמיתיים למציאות של איומים ושל היעדר ביטחון אישי, מבטיחים לנו שגרה של מלחמות. במקום לשרת את האזרחים, השלטון מקדם את בעלי ההון המקורבים לו. הממשלה מנותקת מהציבור, פוליטיקאים נחשפים

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

"עומדים ביחד" מנסה להיות התנועה הזו. תנועה צומחת שבונה אלטרנטיבה על בסיס ערכים סוציאליסטים: בית משותף לכל מי שמסרבים לשכפל את הדפוסים הקיימים במציאות הישראלית – עשייה נפרדת ליהודים ולערבים, הסתגרות והתנשאות חברתית ועדתית, התכנסות בתחומי השבט, טשטוש עמדות וערכים, שנאה וניכור במקום אמפטיה וסולידריות. שונים ככל שנהיה זה מזה, אנחנו רוצים לעמוד ביחד. עם כל חילוקי הדעות בתוכנו, יש לכולנו אמונה עמוקה: שהגיע הזמן להפסיק להיכנע לגורמים המפרידים. שהגיע הזמן לפעול ביחד. לא נמחק את ההבדלים – בזהות, בהזדהות או בהשתייכות המפלגתית. ניתן להם כבוד ומקום, אבל על בסיס המגוון והשוני נבנה שותפות סביב חזון משותף. נסכים על המקום שאליו נרצה ללכת ביחד.
"نقف معًا" تحاول أن تكون هذا الحراك. حراك ينمو ويزدهر ويبني بديلًا يرتكز على قيم اشتراكيّة: بيت مشترك لكل من يرفض نسخ النماذج الموجودة اليوم في الواقع الاسرائيلي – نشاطات منفصلة لليهود والعرب وتقوقع واستعلاء اجتماعي وطائفي وانعزالية داخل حدود القبيلة وضبابية في المواقف والقيم وحقد وانسلاخ بدلًا من التّعاطف والتّضامن. لن نعبأ بمدى اختلافنا الواحد عن الآخر وسنسعى للوقوف معًا رغم اختلافنا في الرأي. حان الوقت لكي نتوقف عن الخضوع والاستسلام وآن الأوان لكي نبدأ بالعمل معًا. لن نتجاهل الفروقات القائمة بيننا فيما يتعلق بالهويّة او تعريف الذات او الانتماء الحزبي. بل سنحترمها ونعطيها مكانتها، لكن على أساس هذه التعدديّة والاختلافات سنبني رؤية مشتركة. ونتفق على المستقبل الذي نريده معًا.
אנחנו רוצים לבנות ביחד תנועה שהיא בית משותף. מקום לכולנו.
نريد ان نبني معًا حراكًا يكون بيتًا مشتركًا ومكانًا لنا جميعًا.
המאבקים שלנו:
עומדים ביחד נגד הגירוש نقف معًا ضد الترحيل
כל האזרחים שווים – كل المواطنين متساوين
צעדות החופש مسيرة الحريّة
מאבק הנכים نضال المقعدين
המאבק על הנגב النضال في النقب
הצטרפו למאבק להכנסה של לפחות 5,000 ש"ח בחודש לאזרחים הוותיקים. כי מפחות מזה – אי אפשר לחיות בכבוד.
انضموا إلى النضال من أجل دخل على الأقل 5000 شيكل في الشهر للمواطنين المسنين. لأنه بأقل من هذا – لا يمكن أن نعيش بكرامة.

מה מציעים עבור קהל היעד?
במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: info@standing-together.org

פנימה

סוג: תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

מדינת ישראל היא המדינה של כולנו. אנחנו מאמינים במדינת ישראל, אנחנו מאמינים בישראלים. לא מוכנים להשלים עם הפילוג והקיטוב, עם השנאה, עם העדר הסולידריות. לא מוכנים להשלים עם חומות גבוהות של פיצול בין קהילות, מגזרים ודתות.
אנחנו - ישראלים רבים מכלל חלקי החברה - עומדים יחד - באומץ - אל מול המציאות ומבינים שהחברה הישראלית פצועה. בואו היו שותפים בתנועה רחבה שתפעל לאיחוי וריפוי הפצעים.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

"פנימה" מחבר בין אלפי ישראלים מכל חלקי החברה: נשים וגברים, ימנים ושמאלנים, ערבים ויהודים, עולים חדשים וותיקים, אשכנזים ומזרחיים, דתיים, חילוניים וחרדים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

עד שנת השבעים למדינה, מיליון ישראלים ייפגשו ויהיו מעורבים בקביעת סדר היום הישראלי. ניזום מהלכים ציבוריים וחברתיים רחבים לגיבוש זהות ישראלית משותפת.
מהלך "פנימה" מושתת על שלוש שאלות:
1. מה מחבר בינינו?
2. איך היינו רוצים שהמדינה שלנו תראה?
3. מה אנחנו מוכנים לעשות כדי לשנות?

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: office@pnimail.co.il

צועדים יחד לעתיד משותף

סוג: עמותות, תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף" , היא גם עמותה רשומה כדין . הוקמה באוגוסט 2014 כתנועה חברתית, בלתי מפלגתית, תנועה התנדבותית שצומחת מלמטה, ששמה לה למטרה לקדם חיים משותפים בין יהודים וערבים במדינת ישראל. חיים הוגנים, של כבוד הדדי, של הבנה ואבחנה מהו להיות מיעוט ערבי במדינת ישראל ,במזרח התיכון. אנחנו תנועה ערכית ותנועה מעשית מאד. במשך כשנה מאות ערבים ויהודים מהתנועה נסחו "אמנה חברתית" שהיא הבסיס הערכי שלנו, תמצית המסמך הוא : מדינת ישראל היא מדינה יהודית ,דמוקרטית ולכל אזרחיה. מצוין במסמך גם שאנו תומכים בשתי מדינות לשני העמים אך עיסוקנו מתמקד בפעילויות בתוך מדינת ישראל. החברה היהודית אינה מכירה את החברה הערבית וכך גם ההפך, חוסר ההכרות מגביר את החשש ומחזק את הסטיגמות.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אנחנו פועלים בנושא חיים משותפים במקומות בהם קמה קבוצת פעילים מתנדבת שמוכנה באחריות, בסבלנות ובנחישות לחוש את השליחות שבמעשה ולעשות. יש לנו פעילויות מחיפה ועד לבית שאן,
באזור שפרעם, נצרת, באזור טירה ורעננה, אבו גוש וירושלים, חלקן בתחילת הדרך והדרך קשה וארוכה. יש לנו פרויקט שנקרא "חגים ומועדים משותפים", חגגנו יחדיו את חג החנוכה שהמוטיב הערכי היה חג האור והתקווה, כ 106 משפחות יהודיות התארחו אצל משפחות ערביות ברמדאן, ובימים אלה אנו מתכננים להזמין למספר ישובים יהודים משפחות ערביות כ"אושפיזין" בסוכות בסימן של " סוכת שלום" ושכנות טובה. התחלנו את הפעילות עם קבוצות מבוגרים, אנחנו בשלבים של הקמת חבורות צעירים ופורומים של נשים. התחלנו לגשש פעילויות חינוכיות עם בתי ספר על בסיס תכניות
שנתיות שבהם יהיו מעורבים התלמידים ,המורים וההורים.

מה מציעים עבור קהל היעד?

אנו מפעילים עשרות פעילויות רצופות וארוכות טווח משותפות לערבים ויהודים, המביאות לחיבור וקשר בין אנשים ובין קהילות. קיימנו כבר מעל ל 200 "חוגי שיח" בבתים יהודים וערבים, מדברים על הכול ובעיקר לומדים להקשיב אחד לשני, מותר שלא להסכים אבל יש לכבד. יש לנו קבוצות צילום מעורבות, קבוצת ציור, מטיילים ביחד, רוקדים ביחד. הקמנו פרויקט של "לומדים ביחד" בשלב זה הוא פועל בעמק יזרעאל ובאזור הגלבוע, יותר מ 250 יהודים וערבים לומדים בקורסים מעורבים, ע"י טובי המרצים כמו :זכויות אדם ביהדות ובאסלם, אמנות מזרח –מערב, אימון אישי, הכרות עם אתרים
מיוחדים באזור, מעגל מספרי סיפורים אישיים, הנכבה בריחה או גרוש? מנהגים ומסורת בחברה הערבית, תולדות התנועה הלאומית הפלשתינית, יזמות ועוד.. יש לנו כתות ללמוד ערבית מדוברת. כאחת לחודש אנחנו מקיימים ערבים חד פעמיים גדולים כמו : מוזיקה מחברת אנשים, מפגשים של אנשי דת שונים. קיימנו יחד עם פורום "תג מאיר" את צעדת"הסובלנות האחווה והשלום" ברמת יששכר בהשתתפות מאות יהודים וערבים, בסוכות אנחנו מתכננים צעדה נוספת בין כוכב יאיר –לטירה.

במה מעוניינים?

אנחנו בעד שיתופי פעולה. באזורים מסוימים אנו משתפים פעולה עם עמותות נוספות וגורמים בעלי עניין. בימים אלה אנו מתחילים בפרויקט "צועדים לפיוס" ,במספר פגישות, בהנחיית חברי "המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית" נקיים דיאלוג פתוח שבסופו נגבש "מסמך פיוס" של התנועה שיהווה בסיס להקמת חבורות פיוס בישראל שיעלו למודעות ולשיח את בניית החיים המשותפים. זו ההזדמנות לפנות לבעלי עניין, רצון ויכולת להתגייס להרמת תרומה להעמקת הפעילות והרחבתה, כמובן הכל כדין עם קבלות מסודרות, נשמח להיפגש עם שותפים פוטנציאלים.

קישור לאתר
שם איש קשר: יעקב יוניש 0523311177 יו"ר משותף ו/ או סאלח גריפאת 0505503881 יו"ר משותף
מייל איש קשר: yonish41@gmail.com

תנועת הפריפריות

סוג: תנועות
מה מובילים? המטרות/החזון

תנועת הפריפריות מכוונת ללקיחת אחריות וקידום מציאות הלכה למעשה, כי אין למי לחכות. היא גם מכוונת למאבק פוליטי על משאבים ודרכי השקעתם. על מנת לצמצם את פער שלוש שנות תוחלת החיים בין איש נגב/גליל ממוצע, לאיש מרכז. את פערי ההכנסה הגבוהים. את פערי האבטלה. התקצוב לתלמיד במערכת החינוך. טיב התחבורה הציבורית. ועוד ועוד.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

תנועת הפריפריות מבוססת על מגוון. בזה כוחנו. ערבים ויהודים. דתיים וחילונים. נשים וגברים. עירוניים וקיבוצניקים.
על מנת לנצח את החושך, יש להוסיף אור.

מה מציעים עבור קהל היעד?

תנועת הפריפריות צמחה מתוך הבנה עמוקה שללא כח אזרחי- עממי, שיחבר קבוצות בפריפריות החברתיות והגיאוגרפיות, לא יבוא שינוי ביחסי הכח בין מרכז ופריפריות בישראל ובפערים ההולכים ומעמיקים כבר שישים שנות.

במה מעוניינים?
קישור לאתר
שם איש קשר: 
מייל איש קשר: periphmove@gmail.com