מי שעוד לא נחשף לתוכנית מיוחדת במינה – קבלו את הסיפור על אחי ישראלי

מדובר בתוכנית שמביאה לידי ביטוי הלכה למעשה את החיים המשותפים במטרה להגביר את הסובלנות.
התוכנית "אחי ישראלי" מאגדת צעירות וצעירים מזהויות שונות לקבוצה שחיה בקומונה במשך ארבעה חודשים, ויוצאת יחד למסע להכרת החברה הישראלית. הקבוצה מורכבת מדתיים, חילוניים – גם מצפון תל אביב, קיבוצניקים, מתנחלים, ערבים מוסלמים ועולים חדשים. פסיפס ישראלי טיפוסי של ריבוי תרבויות.
בכל חודש הם חיים במקום אחר בישראל –
חודש ראשון בקהילה חרדית בעיר העתיקה של צפת,
חודש שני בהתנחלות עפרה בשומרון ,
חודש שלישי בכפר הערבי מוסלמי – דיר אל אסד,
ובחודש האחרון בקהילת יוצאי אתיופיה שבשכונת קריית משה ברחובות.
בכל חודש כזה, ישנם מפגשים עם הקהילה בה מתגוררים. מנסים לחיות את חי היום יום של המארחים, ובכך להכיר בצורה התנסותית ובלתי אמצעית את הקהילה המקומית.
ההתנסויות מאד מגוונות, המשתתפים של "אחי ישראלי" ערבים, יהודים, חילונים , דתיים כולם הולכים יחד למקווה (כמובן בחלוקה המגדרית… כנהוג במקום), לומדים בישיבה חרדית, הולכים יחד למסגד כמו לבית כנסת, משתתפים בחתונה מסורתית האופיינית למקום האירוח, למועדון המקומי, לפעילויות הקהילתיות המקומיות ואם יש חג או אירועים נוספים מתנהגים כאנשי המקום.

אחי ישראלי

אחי ישראלי

FB_IMG_1467970363892

FB_IMG_1467970502508

FB_IMG_1467970549709

התוכנית "אחי ישראלי" מבית מדרשו של מרכז הינם היתה יוזמה של צעיר בשנות העשרים שלו, אדם מלבואר, אשר היה מעוניין לחבר בין צעירים כמותו לחיים משותפים בקהילות השונות בארץ. מפה לשם, במהלך שנה אחת הוקמה התוכנית , וכבר הפיקה שלושה מחזורים. התרשמויות מהפעילות רבות, ונציגי הקבוצה אף הוזמנו להציג את התוכנית "אחי ישראלי" בועדת החינוך של הכנסת שהתרשמה מאד.

FB_IMG_1467970723209

FB_IMG_1467970726143

המשתתפים גם הוזמנו לבית הנשיא בירושלים לחלוק את רשמיהם. הנשיא שיבח אותם ואמר כי התוכנית "אחי ישראלי" הוא פרויקט הכי ישראלי שיש. זוהי דרך מצויינת להכיר את האחר.ירון קנר מנכ"ל מרכז הינם שמוביל את "אחי ישראלי" הוא ירון קנר עו"ד בתואר אך לא בפועל, קנר, בן 47, בעל תואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בהיותו עיתונאי במוסף 7-ימים של ידיעות אחרונות פרסם כתבות תחקיר רבות בנושאי צדק חברתי וקבוצות מוחלשות, וכמנהל המחלקה המשפטית של עמותת טבקה הוביל מאבקים משפטיים כנגד אפליה פרטית וממסדית של יוצאי אתיופיה בארץ. בתפקידו האחרון שימש מנכ"ל פנים – איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל. מתגורר במודיעין. וכיום מנכ"ל מרכז הינם ובין יוזמי התוכנית "אחי ישראלי".

צוות הינם נפגש לדון בפרויקטים

צוות הינם נפגש לדון בפרויקטים

עוד מבית מדרשו של ירון קנר ושותפיו; הקמת מכינה קדם צבאית שתורכב מקבוצה של מסיימי תיכון, קבוצה הטרוגנית שתנדוד בין הקהילות. המכינה תפתח בשיתוף עם ארגון "בינה" – מכינת מסבח'ה (מסע בחברה הישראלית). יהיו בה חידושים נוספים ל"אחי ישראלי". ראשית, היא תהיה מכינה קדם צבאית מעורבת ממשתתפים ערבים, יהודים, דתים חילונים, חרדים מתנחלים ועולים חדשים. היא תתארח בנוסף לארבעת המקומות שהיום מתארחים בתוכנית "אחי ישראלי" בעוד שני מקומות בקיבוץ בדרום ו"במדינת תל אביב". זאת תהיה מכינה חצי שנתית ולכן ארוכה יותר ומשמעותית יותר.

בנוסף למכינה אישר משרד החינוך, לאשר גם מסלול שירות לאומי ייחודי בשיתוף עם עמותת "בת עמי לשירות לאומי" – קבוצה של 14 מתנדבות, שלראשונה תהיה מורכבת מזהויות שונות: דתיות, חילוניות ערביות ויוצאות אתיופיה. הן תתנדבנה בלוד תוך ניסיון לבנות גשרים בין הקהילות השונות בעיר המעורבת.
מסלולים נוספים בתכנון הם ימי חשיפה לחברות במשק, מסלול יחודי ארוך לסטודנטים המקנה נקודות זכות לתואר, טיולים שנתיים לבתי ספר במודל "אחי ישראלי" ועוד…
"המסגרות קיימות" אומר קנר, "מכינות, אקדמיה, שירות לאומי, טיול שנתי, יום כיף בעבודה, הכל קיים – אך היציקה של תכנים, והמתכונת של השינוי במגוון המשתתפים שמגיעים מהקשת הרחבה של החברה הישראלית – זאת המהפכה החשובה והכי טבעית שתקרה בחברה הישראלית שלנו".
הרווח בתוכניות הללו הוא היכרות אמיתית ובלתי אמצעית עם החברה הישראלית המרובה תרבויות, הכרות שיכולה לגרום להורדת מפלס הדעות הקדומות על השונה ממך… כאשר כל אחד מתבצר במוכר לו נוצרים פחדים מהשונה. וההכרות משככת את הפחדים ועובדת על קירבה, הכלה וסובלנות.

מרכז הינם
מרכז הינם, אשר "אחי ישראלי" היא תוכנית של המרכז, הוקם בשנת 2015 כדי לקדם באופן בלעדי ואינטנסיבי את רעיון הסובלנות וקבלת האחר והוא פועל לקידום הסובלנות כלפי כל הקבוצות בחברה באשר הן וזאת בדרך מקרבת. בבסיס התוכניות שמפעיל המרכז מונחת האמונה שרק היכרות אמיתית ובלתי אמצעית עם האחר – עולמו, ותרבותו וחייו – יכולה להביא לשיכוך היחס העוין כלפיו וההכרה הלגיטימית שלו ובמקומו בחברה. המשתתפים במיזמים השונים שמפעיל מרכז הינם ישמשו שגרירים של רצון טוב וסוכני שינוי במעגל מכריהם וקרוביהם. שני תומכים שהלוגו שלהם גם מתנוסס באתר של "הינם" ונציגיהם חברים גם בצוותי ההיגוי של התוכניות הם הפדרציה היהודית בסאן פרנסיסקו וקרן פוזן לידידות.

מעניין לראות את השותפות בתהליכי קבלת החלטות על ידי צוות שמורכב מחברות שונות וזהויות שונות, מה אתם חושבים על כך? אשמח לשמוע פה בתגובות.