החודש האחרון היה ללא כל ספק אחד החודשים המסעירים בשנת 2017 (נכון, רק פברואר עכשיו, ומי שמכיר אותי יודע שאצלי ברוב חודשי השנה יש חוויות מסעירות…. כן … אבל… נתמקד בחודש האחרון). הייתי שותפה לארגון אירוע שבו ההיי טק והחיים המשותפים התחברו להם. את המפגשים יזם ינקי מרגלית, פה בתמונה מימין מהאירוע "קאסם טק" שהתקיים בכפר קאסם. 

ב- 2016, ינקי מרגלית, החל עם יוזמת ארגון מפגשים מיוחדים, של מיזמים העוסקים בקידום החברה המשותפת בישראל, במטרה להוביל שיח, להעצים את הצד שרוצה להתרחק מגזענות ולעודד סובלנות,שיח בין בני אדם ועשיה חברתית. הפעם חברו לינקי פז הירשמן מארגון צופן והנס שקור יזם "מוביילמנדיי" – יחד הרימו אירוע לתפארת כפר קאסם ומדינת ישראל. פה בתמונה בנוסף לראש עיריית כפר קאסם עדאל בדיר (הרביעי משמאל), אפשר לראות את סמי סעדי (הראשון משמאל), הנס שקור (השני) פז הירשמן (השלישי) וגם אותי מימין…

לאירועים קודמים קראו פה, כי האירוע הראשון היה למעשה, ההשראה לפתיחת הבלוג כמיזם, אשר מטרתו לקדם מיזמים חברתיים בתחום של חיים משותפים. אח"כ התקיים אירוע חיים משותפים ביחד עם "פאפאיתו" ביפו, מקום שבנוסף להופעות, מאפשר לקדם נערים ונערות מיפו בתחום הפקת אירועים. ואירוע השלישי, האחרון – קאסםטק, אליו הגיעו מעל 500 מאות יהודים וערבים – 

בזה אחר זה עלו מנכ"לים/ות, יזמי/ות היי טק מהשורה הראשונה לבמה ודברו 60 שניות. היתה התרגשות רבתית מהחיבור בין ההיי טק לחברה הערבית והצהרת כוונות לקדם את החיבור בין ערבים ליהודים דרך הכלכלה וההיי טק. העובדה שהאירוע התקיים בכפר קאסם גררה תגובות נלהבות. ראשונה דברה אניה אלדן מהרשות לחדשנות ששיתפה במטרות החברתיות של הרשות. וכן שהם מעודדים, למרות שנשמע מופרך, לקיחת סיכונים ומקווים לקבל יוזמות חדשניות. ואחריה עלו יזמים רבים, יהודים וערבים. 

האווירה היתה של עידוד, קירוב לבבות והמון חילופי כרטיסי ביקור… מעניין לציין כי אוטובוס שלם הגיע גם ממזרח ירושלים עם סטארטאפיסטים נועזים. היה ערב מרתק. מעודד. ועוד עבודה רבה לפני כל העוסקים במלאכה. התחושה המסכמת בשתי מילים – עתיד ותקווה. תראו פה את פניהם של המצולמים, זה כבר אומר הכל.  

תודה לאלון כהן יזם ומיסד סייברארק שהסכים להיות אורח הכבוד שלי הפעם

הגיעו גם ארגונים חברתיים אשר פועלים למען חיים משותפים בישראל. כגון; נציגים של "אפשר אחרת",  ארגון "שתיל", "נשים עושות שלום", נציגת הארגון לגנים ובתי ספר דו-לשוניים, "MOONA", נציגים של ארגונים שתומכים ומסייעים למיזמי "חיים משותפים", כגון; נציג משגרירות ארה"ב – היחידה לחיים משותפים, נציגת פדרציית סן פרנסיסקו ועוד. לכל אחד התאפשר להציג עצמו ב – 60 שניות כמו כולם.  

גם אני הצגתי את המיזם שלי – "בלוג חיים משותפים" שמטרתו לקדם מיזמים וארגונים בתחום חיים משותפים. 

בנוסף הגיעו שני התיכונים מכפר קאסם. תיכון מקיף כפר קאסם בניהולו של איאד עאמר ותיכון חדש כפר קאסם בניהולו של עדנן סרסור. אפשר לקרוא על החינוך בכפר קאסם פה בכתבה שכתבתי לקראת האירוע. הם הגיעו עם הרכזים המובילים ועם תלמידים ממגמות הרובוטיקה והמחשבים והציגו בפני כולם בדוכנים את הדגמים והיוזמות שלהם אשר מלמדים רק על חלק מהעשייה הרבה. מספר תלמידים במסגרת מעורבות חברתית, קבלו את הבאים בסבר פנים יפות ורשמו את השמות על דבקיות בעברית וערבית.

כמובן שחלק חשוב באירוע היה שירי "להקת פשוטי הרחוב" ששרו בערבית ובעברית עם נורמן עיסא, אפשר לקרוא על להקת פשוטי הרחוב פה בכתבה.

ולסיכום היה קסם של ארוע בכפר קאסם. הכי חשוב שהוא היה חלק מתהליך מתמשך וארוך טווח שהחל מזמן וימשיך הרבה זמן. ולכן החיבור באירועי חיים משותפים עם ארגונים שפועלים כל השנה כל כך מוצלח לטעמי.