נפגשתי עם כליל אגסי, מנהלת הפרויקטים ביוזמת ז'נבה כדי להבין ממנה קצת יותר לעומק על מה מדובר…

אז מה זה יוזמת ז'נבה?

יוזמת ז׳נבה פועלת כארגון משנת 2003 לאחר שבכירים משני הצדדים הציגו מודל משותף להסכם קבע ישראלי פלסטיני המוכר כהסכם ז׳נבה. לארגון שתי שלוחות – האחת ממוקמת ברמאללה ופועלת ברחבי הגדה המערבית ורצועת עזה, והשנייה פועלת ברחבי ישראל ממשרדיה ברמת גן. ביחד פועלים שני הצדדים גם מול הקהילה הבינלאומית כדי שהיא תסייע לצדדים להתקרב לסיום הסכסוך ביניהם.

אמרת פועלת, מה הכוונה?

היוזמה מקדמת רעיונות מדיניים ומסייעת לתהליכים מדיניים ולמשא ומתן כשהוא מתקיים. במקביל, מתבצעת בשני הצדדים פעילות חינוכית לקהלי יעד שונים, לרבות פוליטיקאים ומקבלי החלטות, אנשי תקשורת ומעצבי דעת קהל, אוכלוסיות שמסורתית לא תומכות בפתרון שתי המדינות (בצד הישראלי, למשל, מדובר בעולים מברית המועצות לשעבר, פעילי ש"ס, חברי ליכוד ועוד), וקבוצות שלא זוכות לייצוג ראוי במעגלי מקבלי ההחלטות כמו נשים וצעירים. כמו כן, עשרות חברי הקואליציה החדשה, כולל שרים ושרות תומכים ופעילים ביוזמה.

באיזה אופן נעשה קידום הרעיונות?

באמצעות ימי עיון, סמינרים, סדנאות, סיורים ובעיקר מפגשים משותפים לשני הצדדים. היוזמה פועלת להעשרת הידע, הקניית כלים להבנת התמונה המדינית ובהכרת הנרטיבים של הצד השני. כך, למשל, שומעים פלסטינים רבים על חשיבות ירושלים לעם היהודי וישראלים רבים מבינים טוב יותר את סוגיית הפליטים בעיני החברה הפלסטינית. במקביל מתקיימים דיונים על נושאי אקטואליה ועל הדרכים להגיע מהצב הנוכחי ליום בו נוכל לסיים את הסכסוך. היוזמה מוכיחה מדי יום ביומו שיש הסכם ויש פרטנר.

הנה דוגמה של פאנל שאני נכחתי בו בנושא מי שומר? איפה החומות? יושבים מימין לשמאל: יוני אשפר, יהודית אופנהיימר, קסניה סבטלובה וסמאח סלאימה.

אני התנתקתי מהעולם ליומיים ולמרות שיש לי ידע בנושא, למדתי וגם חוויתי מפגש מרתק עם קבוצה משובחת של נשים חזקות ומגוונות שנמצאות בעמדות רציניות ומשפיעות, מי מממן את זה?

פעילות היוזמה מתאפשרת בזכות תרומות, הן של אזרחים פרטיים והן של קרנות ציבוריות או ממשלתיות מהעולם. כל התרומות מועברות לפעילות הייעודית של קיום שיח, עריכת מפגשים והתמקצעות מדינית המאפשרת לארגון להגביר את הסיכוי לשנות כאן את המציאות. כולנו הרי יודעים שאם לא נדבר – זה לא ייגמר.

את כליל הנחת את הקבוצה המדהימה שלנו, וגם ראיתי אותך במפגש מקדים – ספרי קצת על עצמך… איך הגעת, למה לך?

אני כליל אגסי, אמא של תֹּאַם ובת הזוג של יהונתן, מנהלת פרויקטים ביוזמת ז׳נבה ודוקטורנטית למזרח תיכון באוניברסיטת אינדיאנה. חזרתי לארץ אחרי כמה שנים בארה״ב, ילדתי פה את בתי וחזרתי לעבוד ב׳שטח׳ שכל כך חסר לי באקדמיה. יש לי תואר שני בגישור ויישוב סכסוכים ובארץ עבדתי שנים בארגוני חברה משותפת עם יהודים ופלסטינים אזרחי ישראל כמנחת קבוצות, רכזת ומנהלת תכניות. הגעתי ליוזמת ז׳נבה מתוך מחשבה כי קיים קשר הדוק בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לבין יחסי יהודים וערבים בישראל. רציתי להתמקד בתפר שבין הסכסוך הפנימי והחיצוני כמו גם לפעול למען תהליך פיוס ובניית אמון בין יהודים לבין פלסטינים, בתוך ישראל ומחוץ לה. יוזמת ז׳נבה היא ארגון ייחודי בכמה מובנים: העבודה המשותפת עם פלסטינים בגדה, הגישה לבכירים בפוליטיקה הישראלית וכן, הגישה לאנשי מפתח בזירה הדיפלומטית העולמית. על כן, אני תופסת את העבודה בארגון כהזדמנות פז לפעול למען סיום הסכסוך בפלטפורמה דו לאומית ובינלאומית. קהלי היעד שמעסיקים אותי במיוחד הם צעירים ונשים, מה שמוביל אותי לדבר על פרויקט המנהיגות הנשית שלנו.

קדימה בדיוק הסתקרנתי בנוגע לפרויקט הספציפי הזה של מנהיגות נשית…

הפרויקט נולד מתוך הדיסוננס בין העובדה שמעורבות נשים בתהליכי שלום מעלה את הסיכויים להגיע להסכם בר קיימא, לבין כמות הנשים הנמצאות בפועל במעגל מקבלי ההחלטות בנושאים מדיניים. מטרת הפרויקט הייתה לבנות קבוצת נשים ישראליות משפיעות ומעצבות דעת קהל מכל גווני החברה אשר בתום ההכשרה תוכלנה לקדם את השיח על פתרון שתי המדינות. נכון לעכשיו ישנן שתי קבוצות- אחת מורכבת מנשות תקשורת ובכירות בארגוני חברה אזרחית והשניה מורכבת מראשות מועצה, סגניות ראשי ערים ומועמדות ברשימות לכנסת. הפרויקט כולל סדנאות העשרה, סמינרים, סיורים, נסיעות לרמאללה ומפגשים עם נשים פלסטיניות משפיעות. אחד האתגרים בפרויקט היה קיום הסמינר בסמוך למבצע ״שומר החומות״. במצב של לחימה ואיום, לכל צד יש נטייה להתכנס אל קבוצת השייכות שלו ויכולת ההקשבה והפתיחות לצד השני פוחתת (בוודאי כשאמצעי התקשורת מתווכים תמונה מאוד חלקית עם נרטיב אחד). מאחר ובקבוצה שלנו יש משתתפות ערביות ויהודיות, הקושי ניכר לפני הסמינר וגם במהלכו. לפני הסמינר היו כאלו שהתלבטו אם להגיע וכאלו שרצו לבטל את ההשתתפות. גם מבחינת המבנה- היה לי ברור שהסמינר חייב להיות מחובר למה שקורה בחוץ, גם אם המשמעות הייתה לשנות בהתראה קצרה חלק מהתכנים והדוברות. בנוסף, הרגשתי שחשוב להקדיש זמן למה שעבר על המשתתפות בימי הלחימה וזה כמובן היה דיון טעון ומורכב מאוד. בסופו של דבר, עצם העובדה שנפגשנו בהרכב כמעט מלא בזמן הזה ונגענו באומץ ובכנות בנקודות הכי כואבות, עצם האפשרות לשתף ולהיחשף והקשר שנוצר בזכות זה לקראת המשך התהליך- אלו הצלחות קטנות אך רבות משמעות עבורי כמנהלת הפרויקט.

נתחת את המצב המורכב בצורה רגישה, מתוכננים פרויקטים נוספים?

פרויקט נוסף שעומד לצאת לדרך ומרגש אותי מאוד זה פרויקט לפלסטינים אזרחי ישראל. מטרת הפרויקט היא להקנות כלים וידע על הסכסוך הישראלי-פלסטיני לצורך קידום שיח של פיוס בין אזרחי ישראל היהודים לפלסטינים אזרחי ישראל ואלה המתגוררים בשטחים הנשלטים על ידי ישראל. הפרויקט פונה למנהיגות צעירה בעיקר מערים מעורבות ובעלי השפעה ציבורית מקרב המנהיגות המקומית ואנשי ונשות תקשורת. הפרויקט יכלול ימי דיונים פנימיים והרצאות מומחים ישראלים ופלסטינים, סמינרים וביקורים ברמאללה למפגשים עם בכירים ופעילים פלסטיניים התומכים בתהליך פיוס ובהשגת פתרון קבע לסכסוך. לאור התלקחות האלימות בערים המעורבות והפצעים שעדיין מדממים, אני רואה בפרויקט הזה חשיבות עצומה להתנעת תהליך של ריפוי ואיחוי שכל כך נחוצים לנו, כעת ביתר שאת.

נשמע מרתק… מי הצוות של יוזמת ז'נבה, חוץ ממך שהכרנו?

גדי בלטיאנסקי: מנכ״ל, תהילה וונגר: רכזת תפעול, ג׳ס מנוויל: מנהלת קשרי חוץ, יריב אופנהיימר: מנהל קואליציית שתי המדינות ואני כליל אגסי: מנהלת הפרויקטים.

תודה רבה כליל, נשמח להמשיך ולהתעדכן מדי פעם בקורות יוזמת ז'נבה באופן כללי ובקורותייך באופן ספציפי…