מהו חודש הרמדאן – קבלו הסבר מאתר אאוריקה על הרמאדן וצילומי פריטים מאוסף אוסף האסלאם והמזרח התיכון אפשר למצוא כאן בספרייה הלאומית. גם יוזמות חינוכיות ישנן סביב חודש הרמדאן, על יוזמות חינוכיות לחודש הרמדאן מאתר חיים משותפים במחודש מאי 2019. מערכי שיעור מאתר בריינפופ – לבעלי מנוי או באמצעות מנוי של משרד החינוך. מערך שיעור בערבית מאתר הסתדרות המורים. מדריך הוראה לרמדאן מאתר עמותת הגר לחינוך יהודי-ערבי לשוויון.

חודש הרַמַדֿאן – משמעויות חובות ומנהגים מאתר מט"ח. על ערכיו ומנהגיו היפים של החג, מעיתון דבר מה- 07.05.2019. מעניין לקרוא גם על האיש שאחראי על "תותח הרמדאן" שמסמן שהצום היומי הסתיים, מה-  11.05.2019 מגלובס.

ובאותה הזדמנות – הספריה הלאומית הכינו שיעור מקוון עם המון מידע על חודש הרמדאן – חודש דאגה לזולת כאן בקישור.

כמה מילים כאן על חודש הרמדאן מאת עמותת מעיין בבוסתן : חודש הרמדאן הוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. מקור שמו בשורש הערבי ر م ض, הקרוב למילה העברית "רמץ" – "חום לוהט". נראה שחודש זה חל בשיא הקיץ בתקופה בה היו מעברים את השנה. כיום יכול לחול החודש בכל עונות השנה, כשתאריך הרמדאן נע אחורה בכ-10 ימים בכל שנה, על פי הלוח הגרגוריאני השמשי.

על פי הקוראן, בחודש זה החלו פסוקי הקודש של הקוראן לרדת אל מוחמד. המסורת מספרת שלקראת סוף חודש רמדאן התגלה המלאך ג'בריל למוחמד בפעם הראשונה, והוריד אליו את הפסוקים בקוראן
המכונים היום סורת אל-עלק.

זהו חודש של התבוננות פנימית, התקרבות לאל, צניעות ואיפוק, כפרה על עוונות ועשיית מעשי חסד ולא רק כך אלא גם להרגיש את הרעב והקושי שעובר על הרבה אנשים עניים או בעלי מצוקה שאין להם מה לאכול.

קודם לחודש זה, בחודש המוסלמי שעבאן, מתקיים 'ליל הסליחות', ליל מחילה ומחיקת עוונות שבין אדם לחברו, הבא כהכנה לרמדאן.

הייחוד העיקרי של חודש רמדאן באסלאם הוא הצום שמקיימים בכל יום של החודש מעלות השחר ועד השקיעה. בסוף כל יום נאכלת ארוחה חגיגית שנקראת אפטאר.

צום הרמדאן מצווה על כל מוסלמי בוגר בריא, שמסוגל לכך נפשית ופיזית. מצווה זו היא היסוד השלישי בחמשת יסודות.

מי שאינו יכול לצום כלל, עליו לתרום לצדקה במקום.

בעשרת הלילות האחרונים של רמדאן נוהגים המוסלמים להישאר במסגדים עד ה"אד'אן" עם עלות השחר, זאת במטרה להתקרב יותר לדת ולטהר את הנפש מהחטאים, ולקבל ברכה מאלוהים
בזכות המאמץ וההתקהלות ההמונית הרוחנית במסגדים באותם לילות. התגלות המלאך ג'יבריל למוחמד מצוינת באחד מהלילות האחרונים של החודש. לילה זה מכונה לילת אל-קדר והוא מצוין באחד מהימים האי-זוגיים מה-21 בחודש עד סופו. על לילת אל-קדר נאמר שהוא "טוב יותר מאלף חודשים". יש המאמינים כי לילה זה מתאפיין תמיד בשמים נקיים מעננים, ובמזג אוויר נוח. יש המאמינים כי בלילה זה שורר שלום זמני בכל העולם. אמונה נפוצה אחרת היא שלילת אל-קדר הוא מועד להבעת משאלות, ומשאלה שמובעת בו סופה להתממש.

בסיום חודש הרמדאן חל חג ששמו "עיד אל-פיטר" (חג הפסקת הצום).