בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים הינה תוכנית אשר הוקמה לפני כ- 15 שנה בישראל בהשראת פרוייקטים מקבילים בחו"ל ובתמיכתם ובעיקר באנגליה. התכנית פועלת בתמיכת אופ"א ובשיתוף ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגה והקבוצות עצמן. כחלק מהפעילות השוטפת של הפרויקט, שכוללת פעילויות לקידום חברה משותפת, סובלנות, שוויון וקבלת האחר באמצעות הכדורגל הישראלי. הארגון מאמין שהכדורגל הוא פלטפורמה מעולה לקדם את הערכים האלו. באופן טבעי יש שחקנים מכל גווניה של החברה הישראלית ולכן נוצר מקום טבעי לעבוד על הערכים ולקדם אותם. את כל המידע הזה קבלתי מגל קרפל מרכז "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים", הקרן החדשה לישראל בארבע השנים האחרונות.  גל שימש לפני כן כעיתונאי ספורט וכתב הרבה בנושא המאבק בגזענות. עם אהבת הכדורגל והידע הרב שיש לו הנושא של הגזענות והדרכים "לבעוט אותה מהמגרשים" היה בנפשו תחילה פעל כעיתונאי כדי לקדם את האג׳נדה הזו ולכן תפקידו היום כרכז התוכנית היא המשך טבעי לפעילות שבה עוסק בשנים האחרונות.

גל קרפל במגרש

בתוכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים" מספר תחומים. תחום אחד קשור לדו"חות שמוציאים בנושא של גזענות אשר מהם לומדים על התנהגות גזענית וכיצד למגר אותה מהמגרשים, אפרופו השם של התוכנית. ולכן יש מתנדבים שהם משקיפים במשחקי כדורגל וכל המשחק הם רושמים אירועי גזענות או אלימות וגם (איזה מזל) "אירועים חיובים. המשקיפים מתנדבים בכך מעל 10 שנים ולא מתעלמים מהמקרים השונים ולכן יש כבר תיעוד של דו"חות רבים שמטופלים במהלך ארוך טווח. למשל ב- 25/10/2018 הוצא הדו"ח הבא: "דו"ח המשקיפים בליגת העל – מחזור  7, מכבי תל אביב – הפועל חדרה לפני שריקת הפתיחה נערך טקס לזכר הרוגי הפיגוע באזור התעשייה ברקן. בעקבות הטקס שרו כ-200 אוהדים: "תנו לצה"ל לכסח, לז**ן ת'ערבים". המקרה תועד והוקלט על ידי אחד המשקיפים של תוכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים". 

דוגמא נוספת מדו"ח שהתקיים בתחילת ספטמבר 2018 במהלך משחק מכבי נתניה – בני סכנין נכתב כי "נציין לטובה שלפני המשחק הודיע הכרוז: ״בואו נגרום לספורט להיות גורם מאחד, של דו-קיום אמיתי, בו כולנו שווים״, וכן סיפר כי קבוצת הנוער של סכנין מתארחת ביציע. הרוב המכריע של האוהדים באצטדיון מחאו כפיים להודעה."

תחום נוסף של התוכנית הוא אירועים יזומים שמתקיימים סביב כדורגל. למשל, משחקי כדורגל בשיתוף עם אוכלוסיות מיוחדות. משחקים או פאנלים בדגש על נשים בכדורגל. או משחקים שמערבים ערבים ויהודים על סביב אירועים למיגור הגזענות. המטרה היא לעודד חברתית נושאים ערכיים של שיוויון והזדמנויות לכל. דוגמא לכך באוקטובר 2018, התקיים טורניר כדורגל יהודי-ערבי באצטדיון העירוני בטייבה, כחלק מקמפיין בינלאומי של אופ"א. הטורניר נערך לרגל שבוע העלאת המודעות שמקיימת אופ"א בנושא אחריות חברתית בכדורגל, והתקיים בשיתוף ההתאחדות לכדורגל בישראל, ארגון שחקני הכדורגל בישראל וארגון FARE, ארגון הבת של אופ״א למניעת גזענות בכדורגל האירופי. בטורניר השתתפו 200 נערים ונערות, יהודים וערבים מטייבה, פרדסיה, קלנסווה, כפר יונה, כפר סבא ונתניה. נכחו ראש עיריית טייבה, עו"ד שועאע מסארווה מנצור; נשיא הקרן החדשה לישראל הנכנס, מר דוד מאיירס, משלחת שוויצרית וכן שחקנים מליגת העל. להלן תמונות מאירוע זה:

תחום נוסף הוא "הנבחרת לאחריות חברתית". מדובר בנבחרת המורכבת משחקני כדורגל מובילים ואלו למעשה יובילו גם בעשיה חברתית בעידוד וקידום ערכים של קבלת האחר ושיוויון הזדמנויות. אלו נבחרת של שחקני כדורגל מוכרים ומקצוענים אשר נותנים רוח גבית לאירועים שמתקיימים ומובילים את האג'נדה הבועטת את היחס הגזעני. 14 שחקני ושחקניות כדורגל אלו חרטו על דגלם ערכים של שוויון, סובלנות וקבלת האחר. האמת היא שהם עשו זאת בעצמם עוד הרבה לפני שהצטרפו ל"נבחרת לאחריות חברתית" אך דרך התוכנית "בועטים את הגזענות מהמגרשים" מוענקת לפעילות שלהם תהודה. כך הציבור של האוהדים בישראל יכיר גם את הצד היפה של הכדורגל הישראלי. יחד עם שחקנים, מתקיימים אירועים לכל אורך העונה: בפאנלים בבתי ספר, בטורנירים, בפעילויות ספורט עם בעלי מוגבלויות, תמיכה בילדים מבקשי מקלט, בקידום כדורגל לנשים והידברות בין ערבים ויהודים דרך המגרש. הפרויקט בשיתוף מלא של התאחדות הכדורגל וארגון שחקני הכדורגל.

בתמונות חברי הנבחרת: אשרת עיני, מהראן ראדי, שרן ייני, אורן כהן ואמייה טגה.

הנבחרת לאחריות חברתית

הנבחרת באירוע לבעוט את ההומופוביה מהכדורגל

אירוע לכבוד יום האישה הבינלאומי, אמהות ובנות ערביות ויהודיות

הנבחרת בפאנל בפנימיה במרכז הארץ

ותחום נוסף שלישי לתוכנית הוא "קבוצת השווים". קבוצת השווים משחקת חמש שנים. מה שמייחד אותה הוא שהיא מפגישה בין שני מועדוני כדורגל על בסיס קבוע. כלומר האימונים אינם חד פעמיים אלא מתקיימים כל שבועיים. הפועל קטמון ובית הספר לכדורגל בבית צפפה מפגישים בין שתי קבוצות ילדים. כלומר, המפגש הקבוע מתקיים בין ילדים ממזרח ירושלים ומערב ירושלים. האימונים בשפה הערבית והעברית ומנוהל על ידי שני מאמנים. החוויה של הבקעת גול יחד מאד מחברת, משחקים ואימונים. הכדורגל היא שפה בין בנאלומית שאין לה גבולות ולילדים מאד קל להתחבר דרכו. זוהי השנה חמישית של תחום "קבוצת השווים" המתקיים בתוכנית של "בועטים את הגזענות מהמגרשים".

השבוע אמצע נובמבר 2018, שחקני הפועל קטמון ירושלים הגיעו לאימון הבכורה של ׳קבוצת השווים׳ שיצאה לדרך לעונתה החמישית עם דור חדש של 30 ילדים בכיתות ג׳-ד׳! מחציתם מהפועל קטמון ומחציתם מבית הספר לכדורגל בבית צפאפא, שאותו מנהל שחקן העבר, קפטן הפועל ירושלים והמאמן סלמן עמר. ילדי קטמון מגיעים מרחבי ירושלים, בעוד ילדי בית צפאפא מגיעים גם מג׳בל מוכבר ומעיסאוויה. ועם צוות האימון המסור: אמיר אבוקסיס, חסן חוסיין וסלמן מוסא.

והפעם לאימון הבכורה הגיעו ארבעה שחקני הפועל קטמון: ג׳ק רוזינסקי, וויליאם אגאדה, מוחמד פריג׳ ואדליי אדבאיו. הקשר ההתקפי ג׳ק רוזינסקי אמר: ״קבוצה השווים זו תכנית נהדרת, כי היא מביאה ילדים מרקעים שונים ודתות שונות כדי לשחק ביחד. זה מראה שבעולם שבו הרבה אנשים מנותקים זה מזה, הכדורגל יכול לאחד אותנו כבר מגיל צעיר ולהשפיע לטובה. הכדורגל זו הסיבה שיש לי חברים ממגוון מקומות: ערבים, יהודים, נוצרים וממקומות שונים בעולם. אנחנו לומדים את התרבות אחד של השני וזה והפך אותי לפחות לאדם טוב יותר״.

החידוש שבימים אלו הוקמה 15/11/208 בתחום "קבוצת השווים" במסגרת התוכנית "בועטים את הגזענות מהמגרשים" קבוצת בנות כדורגל חדשה. 30 בנות חצי מבית ספר לכדורגל בבית צפפה וחצי מקטמון ירושלים. כי גם הבנות שוות, הבנות המגיעות ממערב וממזרח ירושלים, ישחקו לאורך העונה אחת לשבועיים באימונים שיועברו בשפה הערבית ובשפה הערבית. יש תקווה גדולה שקבוצת הבנות תוכיח שבאמת אין גבולות בכדורגל. 

עוד אחת מהכתובת שנהנתי להכין ואם אתם אוהבים לקרוא על ספורט שמחבר בין ערבים ויהודים כבר מגיל צעיר קראו פה על נבחרת הנוער לבנות באולטימייט פריסיבי.