הכתבה על החינוך בכפר קאסם נכתבה בעקבות אירוע "קאסם טק" של ערבים ויהודים הייטקיסטים שהתקיים בכפר קאסם בשנת 2017 בנושא חיים משותפים ששם דגש על חדשנות והיי טק. אז חקרתי את התהליכים החינוכיים בהקשר של היי טק וחיים משותפים בכפר קאסם. תחילה שוחחתי עם וואליד טאהא, מנהל אגף החינוך של כפר קאסם. שמחתי לשמוע מוואליד שהוא מוביל את החינוך בכפר קאסם אל עבר העתיד ביחד עם חינוך ערכי לחיים משותפים בכל מערכת החינוך בעיר. ואני בטוחה שגם אתם תשמחו לקרוא על כך פה.

בכפר קאסם משקיעים בדור העתיד

מפגשים משותפים בכפר קאסם

 הגעתי למנהל תיכון מקיף כפר קאסם, איאד עאמר. מנהל אשר מוביל חינוך לחיים משותפים דרך 'מודלינג'. הוא מספר לי שסוד העניין להצלחת מפגשים של מורים ותלמידים משני בתי ספר, מתחיל במפגשים רק של המנהלים וצוות מצומצם מאנשי החינוך בבית ספר. אלו נפגשים בעצמם, מכינים יחד מטרות, בונים תוכנית והעיקר מתלהבים בעצמם מהמפגשים. מתוך כך נובעת ההשפעה על שאר באי בתי הספר.

צוות הנהלה מקיף כפר קאסם עם צוות הנהלה מתיכון אחד העם פתח תקוה

בנוגע לנכונות ההורים לאפשר תהליכי מפגשים, מסתבר על פי הסקרים שחשף לאחרונה פרופ' עירן הלפרין, קיימת נכונות של הורים לתוכניות מפגשים והם אף מעוניינים שתהליכי חיים משותפים יתקיימו במערכת החינוך, ע"י הצוות החינוכי.

תיכון המקיף כפר קאסם ותיכון אחד העם מפתח תקוה, עוברים דרך ארוכה יחדיו. המפגשים כוללים לימודים משותפים בנושאי תרבות והשנה גם עבודה על מטלת האזרחות המשותפת.  שני בתי הספר גם הפכו להיות בתי ספר תאומים במסגרת תוכנית של מנהל חברה ונוער והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במשרד החינוך. והם גם נמצאים ב "תקוה הישראלית" . תקווה ישראלית היא מטריית פעילות רחבה המאגדת תחתיה את מכלול פעילות בית הנשיא בנושא "הסדר הישראלי החדש" וזאת בתחומי מפתח לקיומם של חברה ומשק לאור חזונו של הנשיא בנושא 'ארבעת השבטים'. 

תמונה של התמונה הממוסגרת הנמצאת בחדר המנהל איאד , התלמידים משני בתי הספר עם הנשיא רובי רבלין

כאן המקום לציין כי הנשיא ראובן רבלין הגיע לכפר קאסם ב – 2014 והתנצל בשם מדינת ישראל על הטבח אשר התרחש באוקטובר 1956. מרגש לראות את העיר שסבלה כל כך מהיחסים המורכבים בין יהודים לערבים בישראל, דווקא עיר זו, בהובלת ראש העיר עו"ד בדיר עאדל, חרטה על דגלה את החיים המשותפים בין יהודים לערבים.

את אחד המפגשים של שתי הקבוצות העבירה ג'ודי טל קופלמן. היא שוחחה איתם על ההיסטוריה והחשיבות של גרפיטי ככלי אקטיביסטי ודרך לבטא אידיאולוגיות. שני בתי הספר התחלקו למספר קבוצות מעורבות ויצרו מתוך שבלונה אחת, מודלים שונים של "דמות הישראלי" בעיניהם. יחד יצרו קולאז' של מגוון הדמויות.

מפגשים נוספים התקיימו בהם הקבוצות משני בתי הספר, חוו גם פעילות חוץ ODT ופעילויות לימוד משותף. כמובן שלמפגשים גם נוספו שיחות עומק ועבודה על מטרות משותפות. (וזה מצטלם פחות טוב מכל הפעילויות חוץ :))

היי טק וחדשנות כבר מגיל צעיר…

בדיר נאזר, מרכז את מגמת 'הנדסת מחשבים עם התמחות מערכות אלקטרוניות' בתיכון המקיף כפר-קאסם. מספר כי התלמידים לומדים חשמל, אלקטרוניקה תקבילית, מערכות מיתוג ספרתיות, מערכות אלקטרוניות ושפות תוכנה מתקדמות בהיקף של 10 יחידות לימוד. בנוסף הם משתלבים בתעשייה. המגמה קשורה לעמותת תעשיידע, מייסודה של התאחדות התעשיינים  וחברת סימנס "SIEMENS"התלמידים מקבלים תדרוך ממהנדסים של חברת סימנס ולווי בפרויקטים בתחום הבקרה והאנרגיה הסולרית. כחלק מהתוכנית, התלמידים מבקרים במתקני תעשיה של החברה "שדה בוקר יצור אנרגיה סולרית". 

תלמידי הרובוטיקה בפעולה…

גם תיכון חדש בכפר קאסם בניהולו של עדנאן סרסור, נמצא בתוכנית היי טק מיוזמות ארגון צופן  אשר נוסד בשנת 2007 במטרה לשלב אקדמאים ערבים בתעשיית ההיי-טק המקומית. הארגון שוכן גם בנצרת וגם בכפר קאסם באיזור התעשיה המתחדש. צופן מקיימים תוכנית בקרב 250 תלמידים בכיתות י"א אשר לומדים כיום במגמות מדעיות-טכנולוגיות בתיכונים בישובים הערבים בטירה, טמרה, ג'לג'וליה ובכפר קאסם. מטרת התוכנית, להגדיל את מספר הסטודנטים הערבים באקדמיה.

בצופן מציינים כי התוכנית כוללת סדנאות אינטראקטיביות במרכזי מדע שונים ביניהם מדעטק (מוזיאון המדע בחיפה) ו-MOONA – מרכז טכנולוגיה וחלל אשר פועל במג'ד אל כרום. התלמידים שמשתתפים בתוכנית צפויים לבקר בשורה של ענקיות היי-טק בהן אינטל, סיסקו, מיקרוסופט ו-IBM. חלק מהרעיון הוא לחשוף גם תלמידות לתחום כדי לעודד שינוי בתעסוקת נשים ולכוון אותם למקצועות של הנדסה ולא רק רוקחות ורפואה. פז הירשמן, מנכ"ל משותף בצופן, הוסיף כי "כיום כ- 3% מהמועסקים בהיי-טק הם ערבים, כדי לגרום לנתון הזה לעלות, לא די בסיוע לאקדמאיים בהשתלבותם בתעשייה, צריך במקביל גם להעלות את הביקוש למקצוע באופן מסיבי".

האקתון תיכנוים מיוזמת ארגון צופן בנושא אפלקציות בחינוך

  • אסכם בציטוט מדברי ראש העיר עו"ד בדיר עאדל: "המגמה בכפר קאסם כיום היא של השתלבות בחברה הישראלית, בתעסוקה ובכלכלה, שכנות טובה וחיים משותפים עם היישובים היהודיים הסמוכים, אופטימיות וחתירה לעתיד טוב יותר. כפר קאסם נמצאת בתנופת בנייה וצמיחה, והיא תהפוך בשנים הקרובות לעיר עצמאית כלכלית ומשגשגת בעלת איכות חיים."

  • בפלייר כאן למטה אירוע שהתקיים בכפר קאסם בנושא היי טק בשיתוף פעולה עם חברות עסקיות וכמובן גם תלמידי ביהס הגיעו. והיה מדהים.