מכירים את זה שהקשבתם לשיר ומאותו רגע, הוא כל היום מלווה אתכם, ואתם מזמזמים אותו… כך עם השיר "Wake Up Now" של סאן טיילור (ארנון נאור) וסאז (סאמח זאקוט) אמני המוסיקה. ואם מוכרחים להגדיר, אז סאן טיילור הוא אמן אינדי פולק יהודי וסאז אמן היפ הופ ערבי. הם נפגשו באחד מהמפגשים שארגנו seeds of peace –  זרעים של שלום, רטריט בנגב בישראל, של אמנים ערבים ויהודים ויצרו יחד. לראיין את ארנון זה היה קצת כמו "לחלוב פרה"… שלא לדבר על סאז שמדברים איתו הוא לפעמים מעדיף לענות במשפטים קצרים ואם אפשר בבוסטון אז עוד יותר טוב… (פעם אחרונה שנפגשנו היה שם והצלחתי להוציא ממנו כמה משפטים ובעיקר חיבוק חם). אז שתי נשמות שהכרתי בהזדמנויות שונות, גם במחנה הקיץ "זרעים של שלום" שעליו כתבתי כאן בקישור נפגשו הפיקו יחד שיר קליט וחשוב שקורא לכולנו להתעורר – וזה אפשרי. אחרי התמונה, הראיון המלא.

ארנון, ספר קצת כיצד השיר נולד?

השיר הזה נולד באמצע ג׳אם מקרי, במהלך ריטריט אמנים במצפה רמון. מפגש לא מתוכנן בינינו, נתן לנו השראה ויצר משהו חדש לגמרי. הכל התחיל עם קריאת השכמה. באחד מרגעי הג׳אם, סאז התחיל פתאום לשיר לבד את איסחא יא נאיים, מזמור שקוראים ברחובות בזמן הרמדאן להעיר את המתפללים. משהו בי ישר הגיב לזה, והתחלתי לנגן מקצב על הגיטרה. זה הדליק את שנינו, התחלנו לשיר ביחד, ופתאום היו לשיר בית ופזמון.

במהלך 48 השעות הבאות כל מה שחשבתי עליו זה השיר הזה, ואיך להפיק אותו נכון. הכל זרם מאוד מהר, התווספו בית ופזמון נוספים בעברית, ועוד בית באנגלית. התיישבתי בפינה בחלל הגדול שהיינו בו והתחלתי להקליט את כל מי שהיה בסביבה: כנר שוויצרי, פרקשניסט, מירה עוואד. השיא הגיע כשהקלטנו מקהלה של 15 איש ממשתתפי הריטריט, ששרו ביחד איתנו בהאנגר ענק. וזהו, "פתאום" היה שיר.

תמונות מהרטריט אמנים במצפה רמון שארגנו זרעים של שלום seeds of peace

                                  

ברמה האישית השיר הזה חידש בשבילי המון: זאת הפעם הראשונה שאני שר וכותב בעברית, פעם ראשונה שאני מפיק ומבצע משהו בסגנון הזה ומי יודע איך נקרא הסגנון הזה בכלל , פעם ראשונה שאני משלב כוחות עם אמן אחר, ופעם ראשונה שאני מתעסק באמירה חברתית מקומית עם המוזיקה שלי.

וואו ארנון, זה מטורף… על מה השיר הזה בכלל?

בדיוק כמו השורה הראשונה שהולידה אותו, השיר הזה בשבילנו הוא קריאת השכמה. קריאת השכמה לכולנו להתעורר ולהבין: אנחנו פה ביחד ואף אחד לא הולך לשום מקום. שני העמים שלנו הם שותפי גורל, והדבר הכי גרוע שקורה לנו הוא הניתוק המלאכותי שכופים עלינו. אנחנו לא חייבים להסכים, אנחנו יכולים לריב, ולהתווכח, אבל אסור לנו לתת לכוחות שמנסים להפריד ולמשול עלינו לנצח, כי הם פוגעים בנו. בכולנו. אני וסאז לא מסכימים על הכל, אבל על העיקרון הזה אנחנו מסכימים בפה אחד, ועל זה אנחנו שרים כאן. אנחנו צריכים להתעורר גם כחברה אחת, שמורכבת מערבים ויהודים במרחב הזה,וגם כקהילות שונות.

סאז מדבר אל הקהילה הערבית בישראל שצריכה לעשות סדר בבית, להסתכל ולשנות בפנים ולא רק כלפי חוץ, אני מדבר לשבט שלי, יהודים ישראלים שאנחנו צריכים להסתכל במראה, להתמודד עם מה שאנחנו רואים שם, ולראות איפה אנחנו יכולים וצריכים לשנות. מעל הכל אנחנו צריכים להתעורר ברמה האינדיבידואלית ולהבין שלכל אחד מאיתנו יש תפקיד בשינוי שיכול להגיע כאן. כל אחד ואחת מאיתנו צריך להיות חלק מהמאמץ ביצירת מציאות טובה יותר, לכל מי שכאן!

הנה הקליפ "תתעוררו!"

מוזיקלית, Wake up now הוא שילוב של חפלה מזרח תיכונית וביט היפ הופ, עם אקוסטיקה פולקית. במילות השיר מתקיימים במקביל שורה הלקוחה מהמקורות הערביים, ופרפרזה על קריאה של רבי נחמן מברסלב – לכאורה חיבור מפתיע, אבל בעצם מתבקש בין שתי המסורות. קונספטואלית, Wake up now  כבר אמרתי קודם שמדובר על כך שכדאי להתעורר ולהבין שאנחנו פה ביחד ולהמשיך הלאה, לעשות דברים משותפים כמו שאנחנו עשינו. 

למה בחרתם להוציא אותו בזמן הבחירות, ספטמבר 2019?

בזמן בחירות דברים שמוחבאים בדרך הכלל מתחת לשטיח פתאום מגיחים, ואז אי אפשר להתכחש לכיעור שמשתקף מחלקים בחברה שלנו. זאת הזדמנות להתבונן בעיניים פקוחות על מה שקורה כאן, ולנסות לתקן. הכל פוליטי בישראל 2019, בטח כשאמן יהודי ואמן ערבי מוציאים שיר ביחד. מעבר להכל, השיר שלנו הוא אמירה חברתית/תרבותית. אנחנו מעורבבים אחד בשני מעצם היותנו באותו מקום, והיצירה המשותפת הזאת שלנו מגיעה משם.


ספר קצת על עצמך ארנון?

ארנון sun tailor מוזיקאי ומפיק עצמאי, מאז 2011 אני עושה מוזיקה תחת השם סאן טיילור. הוצאתי 2 אלבומים תחת השם הזה, ב2020 ייצא השלישי. לאורך השנים התמזל מזלי והמוזיקה שלי הביאה אותי לכל מיני מקומות, הופעתי עם המוזיקה שלי מאות פעמים בכל רחבי העולם (רוסיה, הודו, ארצות הברית, יפן, וכל רחבי אירופה). המוזיקה שלי הושמעה רבות ברדיו הישראלי ומעל מליון השמעות ברחבי הרשת.

וגם קצת על סאז?

סאז הוא שם הבמה של סאמח זאקוט, ראפר ושחקן מרמלה. המוזיקה של סאז הייתה חלק מפסקול FIFA 2010, בסדרות הוליוודיות (Nikita) וסרטים דוקמנטריים (Hip Hop in the Holy Land). כשחקן הוא הופיע במספר סרטים והצגות, בינהם Junction 48 שזכה להצלחה רבה בארץ ובחו״ל. סאז הופיע בפסטיבלים בכל רחבי העולם, ביניהם Glastonbury באנגליה וUnited Islands בצ׳כיה, שיתף פעולה עם בלקן ביט בוקס והדג נחש, וחימם את הראפרית Little Simz בהופעתה בארץ.

         

ארנון מה אתה עושה בימים אלו?
אחרי שיתוף הפעולה עם סאז והכתיבה המשותפת, התחיל להתגלגל בראשי הרעיון לסדנאות המוזיקה שאני עושה היום עם בני נוער ערבים ויהודים (לינק ל  Yalla Moozika). עד אותו רגע לא חשבתי על האפשרות להשתמש במוזיקה ככלי שיחבר בין הקהילות. המפגש וההיחשפות לפעילות של זרעים של שלום seeds of peace וארגונים אחרים, גרמו לי להבין שיש כאן אפשרות למפגשים חיובים ויצירתיים סביב משהו נקי כמו מוזיקה, שהוא מעבר לזהויות, דעות קדומות ולהרגלים שמפרידים בינינו. היום הסדנאות האלו הן חלק גדול מחיי שעליו אני שמח מאוד. 
מרגיש שיש לי חוב גדול כלפי השיר הזה והתהליך שהוא התחיל אצלי. שמעבר להכל, אני התעוררתי דרך השיר הזה!

אגב קיבלנו חדשות מעולות! השיר נכנס לפלייליסט של גלגלצ. זה תמיד כבוד גדול, אבל כשמדובר בשיר שיש בו ערבית, ויותר מזה, זמר ערבי, זה כמעט חסר תקדים. בעשור האחרון נכנסו 4 זמרות ערביות לפלייליסט, אבל אנחנו לא מצליחים להיזכר אפילו בזמר ערבי אחד שהצליח… ואתם? כתבו בתגובות