לפני שנכתוב כמה מילים על חודש הרמדאן כאן, ראו יוזמה מדהימה של תיכון אורט מח"ט עכו בהובלת איאד סלאח. הם העלו לאוויר מיזם "חודש הרחמים". צוות מחנכות ומחנכים מביה"ס,בשיתוף ותמיכה של מכון החינוך "דרך כפר" פיתחו אתר אינטרנט חדש וייעודי שמכיל תוכן חינוכי בערבית ובעברית שמאפשר להכיר את הערכים העומדים בבסיסו של חודש רמדאן. המטרה שעמדה בפניהם לכתוב בשתי השפות כך שגם יהודים יוכלו ללמוד על הרמדאן ולהכיר את מה שעומד מאחוריו היתה – לקרב דרך המידע. לדעתו של איאד מנהל התיכון הבורות יכולה להביא לקיטוב בין החברות. ולכן כדי לחבר את כל בני הנוער לערכים חשבו להכיר ליהודים את התרבויות, המנהגים והמטרות של הרמדאן. אולי זה גם עשה סדר לתלמידים המוסלמים מתוך כוונה לחבר את האוכלוסייה המוסלמית לערכים של הנתינה והצניעות וחשבון נפש. כך שכולם יצאו נשכרים מהמיזם הזה גם יהודים וגם מוסלמים ונוצרים וכל מי שמגיע אליו. באתר ישנם גם משחקים מתורגמים לעברית בנושא הרמדאן והערכים הנובעים מהחג. 

 

חשוב היה לאיאד לחבר גם את המוסלמים כי איאד אומר שחלק מהמוסלמים כיום לא מקיימים את הצד הדתי ברמדאן וחשוב לו והיה חשוב לצוות שפיתח את האתר לקרב אותם אל הערכים של הרמדאן. זהו הרי חודש שמכיל בתוכו ערכים חשובים מאד כמו: התנהגות אדיבה, צדקה, נתינה ומעשים רבים שנהג לעשות הנביא מוחמד. חלק מהמוסלמים נוהגים להתייחס רק לחלקים החיצוניים של הרמדאן וחשוב היה להזכיר גם את כל הערכים שלו.  יש חלק שמתעסקים בדברים שולייםכמו בזבוז כמויות גדולות של מזון, צפייה במסכים בשעות הערנות עד שעות הלילה המאוחרות. יש הנמצאים בזמן הזה בבתי קפה ובכל מיני גנים ציבוריים ופחות עם המשפחות. ולכן היה חשוב ליצור את התזכורת הנגישה הזאת.

את פרויקט אתר חודש הרחמים – شهر الرحمة . פיתחו צוותים חינוכיים ערבים ויהודים יחד.
והתגייסו לפני כשבועיים למיזם בעבודת צוות. זה היה דגש עיקרי של התנהלות העבודה – עובדים יחד – כמו שרמדאן מחזק את היחד, ההדדיות, הענווה והאכפתיות הם פיתחו וריכזו חומרים חינוכיים ופעילויות לרמדאן. חלק מהחומרים מונגשים גם לעברית. פסוקים מהקוראן לא תרגמו כי זה לא מקובל ולא מדויק לתרגם. אבל משחקים ופעילויות מתרגמים. עבודת הפיתוח נעשתה בשיתוף דרך כפר ובהשראתו. התפיסה מבוססת על ההבנה שחינוך צריך להוביל חברה ולא להשתרך אחריה. חגים, מועדים וימים מיוחדים בלוח השנה הם כלי והזדמנות בידי מחנכים בדרך כפר לחינוך בערכים.

אחד המשחקים שפותחו ויקודם ברשת בקבוצות יהודיות וערביות הוא משחק הזמן וההזדמנות ברמדאן- המאפשר להכיר ערכים מנחים בחודש, מקורות מהאסלם ולשתף במחשבות, רגשות ועשייה ביחס לצדקה, נתינה, רחמים ועוד. האתר מכיל סרטונים, משחקים ועוד תכנים רב גילאיים לדוברי ערבית ועברית.

ובכל אופן כמה מילים כאן בגוף הפוסט על חודש הרמדאן מאת עמותת מעיין בבוסתן : חודש הרמדאן הוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. מקור שמו בשורש הערבי ر م ض, הקרוב למילה העברית "רמץ" – "חום לוהט". נראה שחודש זה חל בשיא הקיץ בתקופה בה היו מעברים את השנה. כיום יכול לחול החודש בכל עונות השנה, כשתאריך הרמדאן נע אחורה בכ-10 ימים בכל שנה, על פי הלוח הגרגוריאני השמשי.

על פי הקוראן, בחודש זה החלו פסוקי הקודש של הקוראן לרדת אל מוחמד. המסורת מספרת שלקראת סוף חודש רמדאן התגלה המלאך ג'בריל למוחמד בפעם הראשונה, והוריד אליו את הפסוקים בקוראן
המכונים היום סורת אל-עלק.

זהו חודש של התבוננות פנימית, התקרבות לאל, צניעות ואיפוק, כפרה על עוונות ועשיית מעשי חסד ולא רק כך אלא גם להרגיש את הרעב והקושי שעובר על הרבה אנשים עניים או בעלי מצוקה שאין להם מה לאכול.

קודם לחודש זה, בחודש המוסלמי שעבאן, מתקיים 'ליל הסליחות', ליל מחילה ומחיקת עוונות שבין אדם לחברו, הבא כהכנה לרמדאן.

הייחוד העיקרי של חודש רמדאן באסלאם הוא הצום שמקיימים בכל יום של החודש מעלות השחר ועד השקיעה. בסוף כל יום נאכלת ארוחה חגיגית שנקראת אפטאר.

צום הרמדאן מצווה על כל מוסלמי בוגר בריא, שמסוגל לכך נפשית ופיזית. מצווה זו היא היסוד השלישי בחמשת יסודות.

מי שאינו יכול לצום כלל, עליו לתרום לצדקה במקום.

בעשרת הלילות האחרונים של רמדאן נוהגים המוסלמים להישאר במסגדים עד ה"אד'אן" עם עלות השחר, זאת במטרה להתקרב יותר לדת ולטהר את הנפש מהחטאים, ולקבל ברכה מאלוהים
בזכות המאמץ וההתקהלות ההמונית הרוחנית במסגדים באותם לילות. התגלות המלאך ג'יבריל למוחמד מצוינת באחד מהלילות האחרונים של החודש. לילה זה מכונה לילת אל-קדר והוא מצוין באחד מהימים האי-זוגיים מה-21 בחודש עד סופו. על לילת אל-קדר נאמר שהוא "טוב יותר מאלף חודשים". יש המאמינים כי לילה זה מתאפיין תמיד בשמים נקיים מעננים, ובמזג אוויר נוח. יש המאמינים כי בלילה זה שורר שלום זמני בכל העולם. אמונה נפוצה אחרת היא שלילת אל-קדר הוא מועד להבעת משאלות, ומשאלה שמובעת בו סופה להתממש.

בסיום חודש הרמדאן חל חג ששמו "עיד אל-פיטר" (חג הפסקת הצום).