בשנת 2002 , פול מור צפה בטלויזיה בעוד דיווח, על עוד מעגל אלימות. תוך כדי משדר, נשמעו קריאות וקללות bloody Arabs"", תוך כדי צפיה ראה פול את בנו, צופה יחד איתו ומהשידור כביכול, מקבל את השכלתו בנוגע לסכסוך ולמורכבותו. פול נחרד מכך והבין שהוא למעשה רואה מול עיניו את מעגל האלימות ואת רוח הניכור וההפרדה עוברים לדור הצעיר… באותו רגע הוא החליט שהוא חייב לעשות מעשה. פול מור, מוסיקאי וזמר יליד בריטניה. מתגורר בישראל כמה עשורים ומופיע בהרכבי ג'אז. בעשרים השנים האחרונות הוא מופיע בהרכב ישאדיקסי של החצוצרן אברם פלדר. ובמופע יחיד המשלב יוקולליז, יוקולליז בנג'ו וכלים מחפצים ממוחזרים. הוא מרבה להופיע בפסטיבלי יוקולליז בעולם. בארץ מופיע פול, בין השאר, במוסדות חינוך ובפני ילדים ובוגרים מאותגרים שכלית, פיזית ונפשית.

הכלי יוקולליז גורם להרבה עונג ושמחה ולכן מיד חשב שהוא חייב לשלב בין הנגינה ביוקולליז והעובדה כי המוסיקה היא שפה בינלאומית, לבין הרצון שלו למגר את האלימות ולפעול למען ההכרות והחיבור בין יהודים וערבים. הוא ידע שהכלי מאד מתאים לילדים ובדוואי יצליח במלכאת החיבור. פול קבע מטרות למיזם; ראשית ליצור הזדמנויות למפגש עבור יהודים וערבים החיים בסמיכות גיאוגרפית. שנית לעודד חברויות אמת וסולידאריות בין ילדי המיזם ובני משפחותיהם, אשר יניעו את גלגלי השינוי החברתי.

בשונה מפרויקטים אחרים, אשר מנסים לבנות גשרים בין יהודים לערבים באמצעות סמינרים חד פעמיים או מפגשים בודדים, החליט פול, כי "יוקולליז למען שלום" הינו מיזם ארוך טווח. יהודים וערבים, בנות ובנים בגילאים 19-8, נפגשים בכל שבוע לאורך שנים ומופיעים יחד. החזרות יתקיימו בבתי ספר בבוקר ואחר הצהריים בבתי הילדים בהוד השרון ובטירה לסירוגין וזאת על מנת שיכירו טוב יותר את משפחות המשתתפים במיזם ואת תרבותם.colleen ricky 1לאחר שהבהיר לעצמו את המטרות ניגש פול, לבית ספר הדמוקרטי בו למד בנו בהוד השרון, הוא החל להתנדב ולהעביר שיעורים לילדים. לילדים בעיר טירה הוא הגיע דרך ראש העיר שהתלהב מהרעיון והפנה אותו להמשיך בפעילותו עם מנהל מחלקת החינוך. משם הדרך היתה קצרה לחיבור לבית ספר יסודי בטירה בשנים הראשונות התוכנית עבדה עם בית הספר היסודי אל נג'אח בטירה ומאוחר יותר עברה לבית ספר אל זהארה בניהולה של פאתן בשארה.ukulele-lesson-el-zahara-school-tira-arab-2שתי קבוצות הוקמו עוד באותו שבוע בשנת 2004 ומאז ועד היום 2016 המיזם עובד ואף אשתו של פול, דפנה ואמהות של הילדים המשתתפים החליטו להפוך את התוכנית לעמותה רשומה. ואכן משנת 2008 הפכו לעמותה ועובדים על גיוס תומכים לה. עדיין לא נמצאו תורמים מלבד תמיכה של מיתרי אקווילה באיטליה. החברה מייצרת מיתרים ליוקולליז ותומכת בעמותה. ב- 2010 הוזמנו להופיע לראשונה באיטליה במסגרת פסטיבל ליליאנו די פיורי, בוונציה ובבתי ספר השונים במחוז.

כיום 2016 יש כ- 70 ילדים בתוכנית. בכל שנה משנת 2004 נפתחות בין שתיים לארבע קבוצות חדשות באותם בתי ספר. חלק מהילדים נושרים כי לא מתאים להם להשתתף. בסופו של דבר לתזמורות מגיעים רק מי שמעוניין ומתחבר.ukulele-lesson-el-zahara-tira-2ההופעה הראשונה התקיימה בשנת 2005 . במסגרת אירוע עפיפונים מדברים שהתקיים בחוף געש. האירוע התקיים במשותף ברשות הפלשתינאית ובישראל. ילדים התבקשו לצייר על עפיפונים את חלום השלום שלהם והעפיפונים הועפו לשמים כבקשה להגשמת החלומות לשלום.talking kites show photo by Alan (2)בנוסף למופעים – הילדים גם מתנדבים בקהילה ומופיעים בבתי אבות בשני המגזרים, בפני אוטיסטים, חולים בבתי חולים וניצולי שואה. כמו כן, נטעה התזמורת בוסתן שלום בפארק לאומי ירקון (העצים, תרומת הורי הילדים). מופעים מסתיימים לעתים קרובות בשאלות של הקהל על העבודה המשותפת ובתשובות הילדים. באופן זה נחשף הקהל לעשייה למען חיים משותפים והתזמורת תורמת לחיזוק המרקם החברתי והחיים המשותפים בישראל.

michmoret-beach-familes-picnic-2

ב-2012, 2013 ו-2014 השתתפו נציגי המיזם בפרויקט פולני בינלאומי, "BRAVE KIDS", המיועד לילדים ובני נוער מכל רחבי תבל, העוסקים באמנויות הבמה. במסגרת זו הופיעו הילדים ביולי 2012 במרכז אונסק"ו בפריז והשיר "עוד יבוא שלום עלינו" (מרגש בטירוף) של מוש בן ארי נבחר כשיר הסיום, שבוצע ע"י כ- 100 ילדים בני 14 מדינות בפני קהל של מאות צופים נלהבים.

https://www.youtube.com/watch?v=8Z8hsJdP0HU

המצב בקיץ 2014 , תוך כדי "צוק איתן", היה מאתגר במיוחד. למרות האירועים, החברות האמיצה לא נפגעה. חברי התזמורת התעקשו להיפגש גם בפגרה למפגשים חברתיים וההורים, יהודים וערבים כאחד, חיזקו את ידי ילדיהם ותמכו בהם לכל אורך התקופה הלא פשוטה.

colleen ricci 8

בקיץ 2015 יצאה התזמורת לסיבוב הופעות בחוף המזרחי של ארה"ב, בוושינגטון הבירה (שם הופיעה התזמורת במרכז קנדי) ובהוואי (בפסטיבל היוקוללי הגדול והחשוב בעולם). המופעים התקיימו בפני קהל רב תרבותי. כל מופע הסתיים בסבב שאלות ותשובות, אשר היווה חלק אינטגרלי ורב חשיבות ובו ניתנה ההזדמנות לקהל לשאול שאלות באופן בלתי אמצעי ולדור הצעיר הגדל בארץ להשמיע את קולו.

ההופעות בפני קהלים מגוונים בני דתות ומוצאים אתניים שונים מחזקות את מימוש החזון של "יוקולייז למען השלום" אשר מפיצים את בשורת החיים המשותפים והשלום. הנגינה , השירה, גורמת להכשרת הלבבות לבניית גשר בין האנשים.

התזמורת זכתה לכבוד גדול. בחודש אפריל היא הוזמנה להופיע על הבמה עם הזמר הבריטי הנודע, Donovan בקונצרט למען שלום פנימי ועולמי וגם שמשה לו להקת חימום, על פי בקשתו.

לפול מור ולדפנה אוריון אשתו, המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה, עוד חלומות רבים, ביניהם להופיע בבניין האומות המאוחדות ובפני הנשיא רובי רבלין. אני התרגשתי מההכרות עם העשייה הזאת, מה אתם חושבים ומרגישים?