את שרון אשכנזי הכרתי דרך הצוות שלה המופלא של המיזם שלה, פה בארץ. אורן כנען, פנה אלי מזמן כדי שנוסיף פה באתר, למאגר הארגונים המפואר שלנו (שמנהל דן נועם היקר גם בהתנדבות) ארגון בשם "סלט ישראלי". ובשיחה עם אורן, הוא סיקרן אותי כאשר סיפר לי מה עומד ובעיקר מי עומדת מאחורי היוזמה הזאת. החלטתי שחשוב להוסיף את הסיפור של שרון למדור המספר על נשים אקטיביסטיות לקידום החיים המשותפים.  וכך חוצות יבשות (וירטואלית כמובן – מי חשב אחרת בימי הקורונה). התחברנו שרון אשכנזי האקטיביסטית, יזמית והפעילה שהקימה את סלט ישראלי ואני, והצלחנו לקיים ראיון מעורר השראה.
ספרי לי קצת מי את שרון אשכנזי?
מי אני? פעם כינתה אותי חברה, מתנ"ס מהלך, האיש שלי טוען שאני עדיין קצינת חינוך וחבר ילדות טוען שאני מגשימה… ברוח התנועה.
לא יודעת אם ׳ישראלית לשעבר׳ (AKA 'יורדת'…) יכולה להקרא ׳מגשימה׳, אבל כידוע, אפשר להוציא את הילדה מהמולדת ומהתנועה, וכנראה שאי אפשר להוציא את המולדת, רוח התנועה, קורס חוויה וההגשמה, נו הבנתם……מהילדה, ואם להודות על האמת, גם הילדה, כבר לא ממש ילדה.
שמי שרון אשכנזי, כמעט יובל חיים, שלושים מתוכם במולדת, ועוד שני עשורים בין ניו יורק לקליפורניה, מעצבת פנים, בלוגרית, אשת חינוך וקהילה עם נסיון רב בשדה הפורמאלי ( הוראת אזרחות והיסטוריה בתיכון, הוראה ב (State University of NY ) ובשדה הלא פורמאלי (צופי שבט המפרץ, בגד כפת), יזמית חינוכית, פעילה בקהילה הישראלית ובקהילה היהודית בעמק הסיליקון, יזמית חינוכית, לשעבר חברת דירקטוריון בOFJCC, בICC ובעוד מגוון ארגונים וועדות. אחרי שנים ארוכות של הנהגה ועשיה קהילתית, שלמדו אותי לזהות צרכים ולתת להם מענה חינוכי בתוך הקהילה שלי, הרגיש לי שהגיע הזמן, לעשות מעשה בישראל, ולהשתמש בתבונה, בנסיון, בקשרים ובמשאבים של עמק הסיליקון.
ככה נולד ׳סלט ישראלי׳.
ספרי לנו על העבר שלך, האם הוא קשור להולדת הרעיון?
אני בעצם ׳ילדת סלט׳, מה שקראו פעם ״ילדת תערובת״. (היום זה נשמע לי מצחיק, אבל בשנות השישים והשבעים, זאת הייתה התייחסות לנישואין בין עידות). אמי, ילידת הארץ, בת להורים ניצולי שואה מפולין, שכל בני משפחתם ניספו  במלחמת העולם השניה.
גם סבי וגם סבתי מצד אמא, איבדו בני זוג ושני ילדים, הם הכירו במחנה פליטים בגרמניה, שם נישאו ונולד בנם בכורם, הם עלו לארץ, אימי ואחיה הצעיר נולדו בישראל, סבי וסבתי חוו טרגדיה נוספת כששכלו את בנם הצעיר בצה״ל. כל תלאות העם היהודי מגולמים במשפחת אמי.
אבי ז״ל, נולד באלג’יר, תחת השלטון הצרפתי וגם משפחתו עלתה ארצה בלהט הציונות. משפחה אחרת מזאת הפולנית, עם אנרגיה ושמחה צפון אפריקאית במבטא ותרבות צרפתית, מימונות, חינות, מלא בני דודים בישראל ובצרפת. בעצם, גדלתי בין תרבויות כל חיי, בין מזרח למערב, עם המון פתיחות ואהבת אדם, אבל רק כשהגעתי לאמריקה לפני למעלה מעשרים שנים, גיליתי לתדהמתי, כי על אף שגדלתי במדינת ישראל מיטב שנותי, כל חברי הם ׳כמוני׳, יהודים, צברים, לבנים….והנה איך קרה שהייתי צריכה להגיע עד אמריקה כדי שתהיה לי חברה מוסלמית?
   
אז מה השתנה שהביא להקמת התוכנית "סלט ישראלי"?
כמו ישראלים רבים, גם אני בעצם תוצר של מערכת חינוך מפולגת, תקשורת מפצלת ופוליטיקה מסכסכת.
המסע שלי לסלט החל במסע לפולין עם הדרג המתנדב של תנועת הצופים. בשנים האחרונות, זכיתי לצאת למסע הבוגרים הראשון של התנועה לפולין. עבורי זה היה מסע שורשים. שם באושוויץ, עם עמוד בספר המתים, שמוקדש לבני משפחתי, הבנתי את הקשר בין גזענות, הסתה ושואה. זה אגב נכון לכל תקופה, לכל מקום. השד הגזעני הוא אלים ביותר. עוד על חוויות המסע לפולין ועל מה שנולד בזכותו בבלוג יומן מסעזיכרון בשבטאת כל אשר אבד לי
ומצד שני, לפני כמה שנים בטיול משפחתי למרוקו, נדהמתי ונבוכתי כאחד לגלות שקול המואזין  ״אללה הוא אכבר…״ מפחיד אותי, אותי?
משם הדרך לעשות עבודה, כבר הייתה לי ברורה. נאום השבטים של רובי ריבלין סידר לי את ההבנה, שעתיד המדינה תלוי בחיים משותפים.
יש משפט מאוד יפה של מתמטיקאי פילוסוף מוסלמי מימי הביניים: ׳הבורות מולידה את הפחד, הפחד מוליד את השנאה, השנאה מביאה את האלימות, והנה המשוואה….׳ מיד חשבתי איך אפשר להפוך, במקום בורות לייצר מפגש, היכרות, למידה משותפת, במקום פחד, הכלה ובטחון, במקום שנאה, חברות ואהבה.
איך בשלט רחוק הצלחת להקים את הפרוייקט? 
היה לי ברור, שמאחר והפרויקט עוסק בחיים משותפים, חייבים להיות לו שותפים, אנשי חינוך מכל המגזרים. וזה הדבר הראשון שעשיתי.
לפני כשנתיים, רכזתי סביב המיזם אנשי חינוך מרשימים מכל קשת המגזרים של החברה הישראלית.
דר׳ הילאל טרודי, רופא דרוזי ויזם ההתאחדות האקדמית, דר׳ ניירוז זועבי, בוגרת ביהס לרפואה של הטכניון, שרון וויט גלפרין ממקימי ביהס גשר על הואדי, בכירה בארגון מרחבים, רונן דרורי, מנהל בית ספר למנהיגות של הבינתחומי, הרב שמואל יוסף, רב ואיש חינוך, שעלה ארצה במבצע משה, עומר זוננשיין, רכז ההדרכה לשעבר של תנועת הצופים והיום כבר מנכ״ל סלט, ירדן בן פורת מבינ׳ה וסביל חטאר, יזמית תארות, נשים עושות שלום.
ובמקביל, גייסתי את עו״ד אורי גיל בר און ואת יונה קנלר כמנהלת חשבונות, כולם כ ו ל ם בהתנדבות מלאה, מתוך רצון של שליחות לעצב ולהיטיב את פני החברה הישראלית. בשותפות מלאה עם וועדת ההיגוי, גיבשנו את הסלט, מחזון למעשה.
בפעם הראשונה, כשהתיישבו כולנו עם ברק בעיניים אצל הילאל בחיפה ועשינו מן סלט קטן של הוועדה, הייתה התחלה מרגשת ומאז הכל טס… שכרנו ארבעה אנשי חינוך מדהימים צעירים ומנוסים, אורן כנען ורנין דיאב מנהלים ומנחים את התוכנית לצד המנחים, לאה דסטה ואמיר אנבוסי, גם הם מייצגים את מגוון המגזרים. עומר זוננשיין, שהיה ממקימי וועדת ההיגוי, קיבל על עצמו את תפקיד המנכ״ל. יש לנו צוות מרשים מאוד, שמאמין בחינוך ובחיים משותפים.
הנה נראה פה דוג' למפגש נשי אצלי בבית באמריקה… של בראנצ' בחודש פברואר 2020, חברים וחברות ויקרים ויקרות שבאו לשמוע כיצד מתקדמת התוכנית שלנו "סלט ישראל" ואמשיך לספר כיצד הצלחנו להרים את הכל גם בעזרת עוד אנשים שעזרו לנו בדרך והרבה שיתופי פעולה שגרמו לכך להצליח לאורך זמן.
אכן, המון אנשים טובים עזרו לנו בדרך, אבישי נכון, אפי רמתי, אלון פרנס ותמי מנוקביץ, מקימאמה שהציעו את המחנה היוקרתי לחוף הים, כבית במהלך סמינר המנהיגות. רשימה ארוכה של דוברים מעוררי השראה, שבאים בהתנדבות מלאה, ותורמים, מהקהילה המדהימה שלי בעמק הסיליקון, שבזכותם…! הצלחנו להכפיל את התוכנית תוך שנה!
סלט ישראלי התברך בהרבה אנשים ערכיים לצידו, כמו שאומרים:’ it takes a village to raise a child’. והנה קצת תמונות חוויתיות מחברי סלט ישראלי: ומיד אחריהם נבין יותר לעומק מזה בדיוק… וכיצד המיזם מתנהל. 
עכשיו הגיע הזמן שתפרטי לנו, מה זה סלט ישראלי?
סלט שראלי- נפגשים. מכירים. יוצרים.
סלט ישראלי הינה תוכנית מנהיגות לבני נוער מכל השבטים והגוונים השונים של החברה הישראלית, שמטרתה לייצר שגרירות של שיח דמוקרטי, שוויוני, מכבד וסובלני.
נפגשים-התוכנית מייצרת מפגש בין בני נוער מכל המגזרים בחברה הישראלית. מפגש חוויתי, מהנה, על בסיס המכנה המשותף- היותנו בני נוער
מכירים-את עצמנו, אחד את השנייה ואת המגזרים, התרבויות והסוגיות. לומדים, מרחיבים דעה ומתקרבים
יוצרים-יוזמות ושיתופי פעולה בין בני נוער ליצירת מרחב של חיים משותפים
בתוכנית משתתפים בני נוער בוגרי כיתות ט' וי', מכל המגזרים, נוצרים, מוסלמים, דרוזים, בדואיים, יהודים, צברים, עולים חדשים בני העדה האתיופית, ובני עולים, דתיים וחילוניים, בני עיר וכפר, סלט!
בסלט ישראלי הכל סלט, החניכים, המנחים, חברי וועדת ההיגוי, כמו גם התכנים, במקורם, מארונות הספרים של מגוון התרבויות.
סלט ישראלי היא תוכנית צומחת, רב שנתית, שבוגריה, מנהיגיה.
 
יצאנו לדרך בסמינר המנהיגות הראשון בקיץ 2018, התארחנו לחוף הים במחנה קימאמה המושקע, (עבורי זאת הייתה הלידה הרביעית:-) והתוכנית גורמת לי גאווה ונחת כמו הילדים הפרטיים שלי). היה מרגש עד דמעות לראות שמונה עשר בני נוער מובילים, נפגשים ולומדים להכיר ולהוקיר אחד את השני מעבר לתוויות ומסגרות.
בנבחרת הראשונה היו דרוזים, מוסלמים, נוצרים, יהודים צברים ועולים חדשים בני העדה האתיופית, דתיים וחילוניים, בני עיר וכפר מאיזור הצפון. בנבחרת השניה, כבר התווספו לנו בדואיים ובדואיות!
הילדים הגיעו כזרים עם חששות ופחדים, שהם בעצמם הודו שהתקשורת מלבה… פחד משחורים, פחד מערבים,הרבה דעות קדומות נופצו, כעבור כמה ימים הם כבר היו משפחה. בסלט ישראלי, הכל סלט! החניכים, המנחים, הדוברים, אנשי ההשראה, מקורות התוכן, וועדת ההיגוי,
הסלט מתרחש כמעט בכל מעגל.
זה היה "חיסון נגד גזענות", וזאת הייתה רק ההתחלה.
בקיץ 2019 כבר נוספה נבחרת צעירה לפרוייקט, סה״כ נחשפו לפרוייקט עד כה כארבעים בני נוער.
סמינר המנהיגות בקיץ, הוא רק הפתיחה, לאחריו נפגשים בני הנוער של סלט אחת לחודש לסנדא ארוכה, יום טיול או סמינר בן יומיים. הרעיון להפגש, להכיר וליצור מציאות אחרת. המפגש הוא חגיגה רב תרבותית ומתרחש במרחבים, מהם מגיעים ילדי סלט. זה יכול להיות חגיגת רמדאן באבו סנאן, סיור חג המולד בנצרת, יום כיף בקיבוץ, חנוכה בחיפה, או יומיים בירושלים.
במפגשים מתקיימים דיונים  ושיחות עומק במגוון נושאים, שרלוונטיים לחברה הישראלית. אנחנו בצורה מודעת נוגעים במורכבות. זה יכול להיות דיון בקונפליקט הישראלי ופלשתנאי והצצה לפאודה, שהובילו עמרי אסנהיים וצחי הלוי, או סשן על השתלבות המגזר הערבי במגזר העסקי שהוביל סאמי אסעד, אנחנו נוגעים כמעט בכל נושא שעל סדר היום של מדינת ישראל, חוק הלאום, הקהילה הלה״טבית, מעמד האישה, שיטור יתר כנגד החברה האתיופית, אקולוגיה ועוד.
הרעיון הוא לאמן את שריר האכפתיות והצדק החברתי ולהקנות מיומנויות מנהיגות לבני הנוער, כדי שיוכלו להוביל פרויקטים קהילותיהם, לפי הצרכים שיזהו. אם מתאים לכם הצצה לקיץ 2018 היה זה קיץ מרגש שבו התוכנית הרגישה חיה יותר מתמיד. 

שרון מה היתה התוכנית חוץ מלהפגיש בין בני הנוער בכל חלקי החברה הישראלית?
רציתי שהצעירים ישמשו שגרירים. רציתי גם שהם יעשו זאת לאורך זמן. חשבנו רבות כיצד הרעיון הזה יכול להוכיח את עצמו לאורך זמן. היום אני יכולה לספר שבני הנבחרת הבוגרת של סלט ישראלי כבר מובילים פרוייקטים בקהילותיהם. כל אחד לפי הצורך שזיהה בקהילתו, אם זה מעמד האישה בחברה הערבית, חיים משותפים בין יהודים לערבים, קידום פרוייקטים של מנהיגות בתוך הקהילה האתיופית או שמירת טבע ועוד, ועוד.
סלט הוא דרך חיים, והנוער הזה יגדל להיות ממנהיגי המדינה, לא משנה במה יבחרו לעסוק, חינוך, טכנולוגיה, רפואה, ממשל או פוליטיקה, הם מבינים את חשיבות החיים המשותפים, מכירים זה את תרבותו של זה, יודעים לזהות עוול חברתי, יודעים לזהות צורך קהילתי, ומדברים שפה של סובלנות, כבוד והכלה. תארו לכם איזה עתיד נפלא הם יביאו למדינה ולעולם?
דווקא בגלל המצב בישראל, הקיטוב, הגזענות וההסתה, יש מקום לפרוייקט כזה, וחינוך לא פורמאלי הוא הפורמט הנכון. מדינת ישראל לא התברכה בשטח רחב, אבל היא התברכה במשאב אנושי ומגוון, אם לא נשכיל לנצלו ליצירת טוב משותף, זאת תהיה בכיה לדורות. וחשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם עם "החיסון נגד גזענות", יחד עם עיצוב הזהות של בני נוער, לנצל את התשוקה של הנוער להביא שינוי, את הסקרנות והניצוץ, להשתמש בחברות ככח משותף לעשות תיקון.
עכשיו תקופה של הסתגרות מפני מגיפת הקורונה, ולא ניתן לקיים מפגשי סלט ישראלי, מה אתם עושים?
הקורונה לא פסחה על סלט, ולצערנו נאלצנו לבטל את חגיגות סלט, אבל בסלט, יודעים להפוך את הלימון לרוטב מצוין:-) והחלטנו להגביר את המפגשים למפגשים וירטואליים גם חברתיים אבל גם עם תוכן מרתק.
רק השבוע התארח אצלנו במפגש נהד באשיר, שחקן ויוצר ׳פאודה׳ ו׳דר קראז׳ה’, היה מרתק, החבר׳ה העלו שאלות והדיון נתן השראה. עומר מנכ׳ל סלט, כרגע במילואים בחיל הרפואה, בודק חולי קורונה, התארח במפגש נוסף וענה על שאלות, מירה עוואד וסתיו שפיר הסכימו לבוא לבקר וגם יסמין לוקאץ׳ מהכרישים, כך שהולכים להיות מפגשים מרתקים. כנסו לעמוד הפייסבוק שלנו להתעדכן סלט בפייסבוק
תשתפי אותנו כיצד אפשר לעזור?
שאלה מצויינת….!
משאבים
הקסם של סלט מתרחש בזכות תורמים פרטיים מעמק הסיליקון, אנשים נדיבים שמרגישים אחריות לדמותה של מדינת ישראל. כל התרומות הן לרווחת התוכנית והנוער, שהרי אין כאן ארגון מסורבל, אין אדמניסטרציה.
וועדת ההיגוי והדוברים,  עושים זאת בהתנדבות מלאה!
כישורים- מומחים לנושא רלוונטי? אתם מרצים מרתקים? אולי אמנים? יש לכם פעילות לבני נוער? אתם בעלי אכסניית נוער?
אולי אתם מומחים בשיווק? כל תרומה של זמן, מקום ותוכן- היא ברכה לתוכנית!
קשרים- אתם מקושרים היטב ומכירים משהו שיכול לתמוך במשאבים או בכשורים, חברו אותו אלינו…!
ואם תרצו לקראו עוד אז כתבו עלינו עיתונות על סלט ואם מתאים לכם להגיב, ספרו לנו כאן בתגובות.