לאור הפרסום של המדריך למשתמש כיצד לחנך לחיים משותפים שוחחתי עם נועה שפירא אשר ממלאת מקום ראש צוות אזרחות, חינוך אזרחי וחיים משותפים, תחום חברה ורוח במט"ח, המרכז לטכנולוגיה חינוכית. נועה סיפרה כי מאחורי היוזמה הברוכה עומד פורום לחינוך לחיים משותפים שהיא והצוות שלה שותפים בו ואשר כולל ארגונים רבים המקדמים חיים משותפים בישראל:

הארגונים הם אג'יק- מכון הנגב I אורנים- המכללה האקדמית לחינוך I אנו I אפשר אחרת I בית הגפן I בית יגאל אלון I גבעת חביבה I האגודה לזכויות האזרח עמותת הגר Iיוזמות קרן אברהם I המטה למאבק בגזענות I השחר החדש – מרכז בדואי יהודי בנגב Iהתנועה הרפורמית I התנועה הקיבוצית I מדרשת אדם I מועצת המורים לאזרחות I מטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית I מכון מרחבים I מכון שלום הרטמן I סיכוי I עו"סים שלום Iע.מ.ל. – ערבית מדוברת לכולם I קרן עמרי – בוסתן נוף משותף I קרן פרידריך אברט Iשער לאדם ה- מרכז חינוכי יהודי-ערבי בגליל I שתיל – מיסודה של הקרן החדשה לישראלI פורום תג מאיר.

הפורום נפגש אחת לתקופה ומקיים דיונים בנושאים שונים. לאחרונה הוחלט בפורום להוציא מדריך בנושא חיים משותפים המתאר אפשרויות שונות לקידום חיים משותפים בהובלת הארגונים. כדי לצאת לדרך הוקמה וועדת היגוי לכתיבת המדריך: אמירם גולדין, נוף משותף; נעמי שפר, עו"סים שלום; מרים דרמוני-שרביט, מט"ח; הזאר חוסיין, קרן אברהם; עו"ד שארף חסן, האגודה לזכויות האזרח; עומר כהן ומרגנית אופיר-גוטלר, שתי"ל.

%d7%9e%d7%a4%d7%92%d7%a9-%d7%94%d7%a4%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%9dמפגש פורום חיים משותפים טיפוסי של נציגי הארגונים הנ"ל

הפורום לחינוך לחיים משותפים הוא קואליצייה של ארגונים העוסקים כולם בתחום החינוך ופועלים בשיתוף עם משרד החינוך בעשייה מאומצת לקדם את המאבק בגזענות, על פניה השונים, ולהכין את הקרקע לחיים משותפים של אוכלוסיות שונות אלה עם אלה. עיקר הפעילות מתמקד בפיתוח מקצועי של מורים, בהפעלת תכניות חינוכיות בבתי ספר וכן בפיתוח תכניות מודפסות ודיגיטאליות שנועדו לקדם ערכים של כבוד האדם, פלורליזם, סובלנות ודמוקרטיה, לשימוש המורים והמורות מזרמי החינוך השונים.

%d7%9c%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%93-%d7%9e%d7%a9%d7%95%d7%aa%d7%a3-%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a9%d7%9c%d7%99%d7%9d-2לימוד משותף בירושלים

הצוות ממט"ח גם מקדם חיים משותפים באמצעות השתלמויות מורים – מורים מובילים חיים משותפים; לימוד משותף בין בתי ספר יהודים וערבים באותו אזור גיאוגרפי במסגרת פרויקטים כמו שותפות לשלום באיזור רמלה, הנגב, השרון והמשולש בשיתוף עם בית ברל ואג'יק והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במשרד החינוך; ובמסגרת לימוד משותף בירושלים בין מזרח ומערב העיר – תכנית בשותפות בין מנהל חינוך ירושלים, משרד החינוך המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים, מחוז ירושלים במשרד החינוך וצוות חינוך אזרחי וחיים משותפים במטח.בפרויקט נוסף הצוות מסייע לבתי ספר וצוותי הוראה הקולטים תלמידים ערבים בבתי ספר עבריים בעיר רמלה.

%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%95%d7%91%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%a9%d7%95%d7%aa%d7%a4%d7%99%d7%9d-2

מורים מובילים חינוך לחיים משותפים

החוברת נכתבה כסוג של מדריך למשתמש, ניתן להכנס מהקישור פה, בסופו של יום כתבה אותה בפועל נועה שפירא, ממלאת מקום ראש צוות אזרחות, חינוך אזרחי וחיים משותפים בשיתוף עם וועדת ההיגוי. המדריך נכתב במטרה להציע דרכי פעולה עדכניות להתמודדות עם האתגרים העומדים בפני מי שרוצה לקדם חיים משותפים, ולהציג את מפת הארגונים ואנשי הקשר המקדמים חיים משותפים בישראל במגוון דרכים שיכולות להתאים לתפיסות עולם שונות. ולקהלי יעד מגוונים.

1454926_1699952633627711_7659011980576473803_n

צוות אזרחות, חינוך אזרחי וחיים משותפים, תחום חברה ורוח במט"ח, שלישית מימין היא מרים דרמוני ראש הצוות, הנמצאת בחל"ת השנה תשע"ז והשניה משמאל היא נעה שפירא אשר ממלאת את מקומה

דרכי הפעולה המוצעות בחוברת בליווי מגוון של דוגמאות:

א. דיונים בנושא בכיתה/בתנועת הנוער

דיונים בכיתה או בתנועה על הצורך לבנות חיים משותפים עם אזרחי ישראל הערבים הם נדבך מרכזי בעבודה החינוכית בתחום, ויכולים להתקיים כפעילות עצמאית או כהכנה למפגש שיבוא בהמשך.

ב. שילוב מורים ערביים בבתי ספר/מכללות עבריים או שילוב מורים עבריים בבתי"ס ערביים

שילוב מורים בני קהילה שונה בבתי-הספר הוא קודם כל ביטוי לעיקרון החברה השוויונית והמשותפת, בה אנשים מקבלים עבודה על-פי כישוריהם "ללא הבדל דת, גזע ומין" כפי שנאמר במגילת העצמאות. שילוב זה יתרום להיבט המקצועי/לימודי, וכן הוא יכול לסייע להיכרות והפחתת סטריאוטיפים ללא צורך בהסעות, תיאומים או ארגון מפגשים שכן הוא מתקיים כחלק מחיי היומיום.

ג. מפגשים בין מנהלים, מורים ותלמידים מבתי ספר, או בין חניכי תנועות נוער

ניתן לקיים מפגשים בין קבוצות בסיוע של עמותות שונות שיוצגו בהמשך או באופן עצמאי ובאמצעות קשר עם בתי ספר שכנים.

ד. לימוד משותף בין בתי הספר

מודל הלימוד המשותף מבוסס על הניסיון בצפון אירלנד. מודל זה אינו עוסק ישירות בחינוך לחיים משותפים או חינוך לשלום אלא בעקיפין, באמצעות לימוד משותף של תלמידים משתי הקבוצות.

מקווים שכל דורש ימצא חומר רב שיוכל לשמש כמדריך לעשייה משמעותית בחוברת ולהיעזר בה. וכמובן נשמח לשמוע מה דעתכם על החוברת והאם נתקלם בשאלות ובהתלבטויות כתוצאה משימוש בה. החוברת אמורה להיות דינאמית, להתפתח, להתעדכן ולהיות רלוונטית לכל תקופה.