ללמוד ערבית בסלון בבית. לימוד מתובל בפתגמים ובמוזיקת הקאנון.

הבנו שעל מנת לחיות חיים בשכנות וחיים משותפים… ראשית, יש ללמוד את השפה הערבית.

מוזר בכלל שלא למדנו את השפה הערבית בדומה לאנגלית עד היום…
גם ילדיי לא ממש למדו זאת בבתי הספר.
שתפנו את המחשבה שלנו עם חברים ופתאום גילינו שאנחנו לא לבד בתחושה. עוד חברים רוצים ללמוד ערבית. "בטח" אמרו. אבל איפה.
לקחתי זאת כמשימה ומצאתי מורה לערבית מוכשר. אבשלום פרג'ון , שמלמד ערבית בכיף בסלון, במרחב הביתי. אספנו חברים מכל קצוות הקשת הפוליטית והמגזרית כי באמת מסתבר שהרצון ללמוד את השפה הערבית וההבנה שאנו גרים ביחד עם ערבים דוברי ערבית כשכנים היא עובדה, הרצון ללמוד את השפה משותף לרבים.
הלימוד כלל את השפה. פתגמים. סיפורים מרתקים ובדיחות… הכל בערבית. ואבשלום תמיד תיבל את סוף המפגש בנגינה על קאנון.
אבשלום עצמו נגן במקצועו וחבר בלהקת בוסתן אברהם. בשנים האחרונות חזר למקורות בהקשר של העמקה בשפה הערבית. אבשלום החל מתוך בקשת הקהל והחברים ללמד את השפה הערבית ואת התרבות הערבית בסלון פה ושם אצל מכרים שהסכימו לארח.
בנוסף לשיעורים רגילים הקבוצות הלומדות נפגשות עם קבוצות נוספות של אבשלום ממקומות שונים בארץ ומטיילים בכפרים ערביים ופוגשים אנשים מרתקים וגם חוגגים חפלות. הווי שלם כתוספת ללימוד השפה הערבית.
סיימנו 16 מפגשים של ערבית למתחילים ושנה הבאה ממשיכים למתקדמים…
בינתיים השפה כל כך קשה וגם מדוברת כל כך מהר שלמרות שלומדים המון עדיין מרגישים עילגים. אבל זה פי אלף יותר טוב ממה שהיה קודם…נכון?

הנה לדוג', 3 דק' מהחפלה שהתקיימה בסוף שנת לימודים, שיר, ריקוד, משחק (אליעזר והגזר בערבית) ועוד..:

אבשלום, כאמור, היה חבר בלהקת "בוסתן אברהם" אשר הוציאה שישה אלבומים והופיעה בעשרות פסטיבלי מוסיקה בארץ ובעולם, בעשר שנות קיומה. לפני מספר שנים הופיע אבשלום בצמד עם חברו אבי אגבבה, מבכירי נגני כלי ההקשה בישראל והם יצרו מופע מחשמל.יום אחד פנתה אל אבשלום, חברה שיבוא ללמד בביתה חברים, ערבית. וכך החל אבשלום להתמקצע בלימוד ערבית בהיבט רחב של התרבות הערבית בשילוב המוסיקה.

אבשלום פרג’ון, נולד בחיפה, שם התגורר רוב שנותיו. בן למשפחה שורשית, דור עשירי פלוס פלוס בארץ.

את לימודיו האקדמאים בחר לעשות בלימוד שפה וספרות הערבית. בשנות ה-80 הפיק ויזם פסטיבלים שיוחדו בעיקר לג’אז ישראלי. בתחילת שנות ה-90 כאמור, ייסד את להקת "בוסתן אברהם". כבר 18 שנים שהוא מתגורר במושב עופר, מאוד אוהב לחקור שפות חדשות מלבד אלו שהוא דובר ולברר את מקורן של מילים בהם נתקל. לפעמים הוא מגיע לשיעורים עם דברי שירה שכתב, מוסיקה ונעימות שהוא כתב או מאלתר. וגם משפטים בערבית שמצא להם קישורים דומים בתנ"ך ובמקורות.

והנה תשובות לשאלה – למה בחרת ללמוד ערבית פתאום באמצע החיים?

הלל בן 33, במקצועו מנהל פיתוח עסקי בחברת ספנות : "חוץ מלברוח מהבית בשעות של הרדמות הילדים… סתתתם… אני האמת לא למדתי בבית ספר בכלל, הפסקתי ללמוד בכיתה י', והלכתי לעבוד, וידעתי תמיד שאני רוצה ללמוד ערבית. בהמשך השלמתי בגרויות, למדתי גם לימודים אקדמיים. אבל תמיד נשאר לי הצמא הזה ללמוד ערבית. אני רוצה לראות מה קורה בעולם הערבי. לא רוצה שיהיה לי מתווכים. אני לא מבין את השפה, אז אחרים אומרים לי מה קורה בעולם הערבי ומה הערבים חושבים עלי. לא מתאים לי. אני רוצה לדעת בעצמי. להכיר את השכנים. את החדשות. אני רוצה לדעת, להכיר ללמוד ."

גלעד בן 26, מקצוע – עצמאי מטפל הוליסטי: "פתאום הבנתי שאבסורד שלא לומדים ערבית בבית ספר כמו שצריך. מצאתי הזדמנות עכשיו ומיד קפצתי על זה."

רן מנשה בן 50, במקצועו עצמאי ומלווה אנשים ועסקים להצלחה: "אחד הדברים החשובים ללמוד במדינה שלנו זה ערבית. אנחנו חיים עם ערבים, זה השפה של השכנים שלנו. אני מאמין שאם נתחיל עם לימוד השפה ההמשך יהיה שלום."

יואב (47) במקצועו רואה חשבון ומנהל כספים בחברה: "הגעתי ללמוד ערבית כי אני אוהב ללמוד. הייתי סקרן מאד. יש לי יצר לימודים גדול. וזאת הסיבה."

יהודה וגלית (זוג בגיל 50+) הגיעו ללמוד יחד: "אנחנו חושבים שיהודים צריכים לדעת ערבית בדיוק כמו שהערבים יודעים לדבר עברית. חלום חיי היה ללמוד לדבר ערבית מתוך ההכרה במצב המורכב שלנו במדינה של ריבוי תרבויות. אני מרגיש שחייבים לדעת ערבית לא מספיק מדגישים את זה במערכת החינוך.

מיכל (45) במקצועה ארכיטקטית: "היה לי חלום ישן ללמוד ערבית מתוך הרצון להכיר את התרבות הערבית."

ומה אתכם? מה דעתכם? תרצו ללמוד ערבית? שתפו אותנו