הנכם מוזמנים להירשם לקורס המנחים שמקיים ביה”ס לשלום מדי שנה. השנה יפתח הקורס בספטמבר 2019 . הקורס מכשיר אתכם להיות מנחי קבוצות בקונפליקט ובפרט בקונפליקט היהודי-ערבי

בית הספר לשלום הינו מוסד רעיוני חינוכי של הכפר וואחאת אל סלאם-נווה שלום, כפר ערבי יהודי הקיים יותר משלושים ושש שנים.  בית הספר לשלום מקיים קורסים המכשירים סוכני שינוי יהודים וערבים ממקצועות בעלי השפעה בחברה, ביה”ס לשלום מלמד את הנושא בשלוש אוניברסיטאות ובמספר מכללות, ומקיים סדנאות מפגש למוסדות בהם עובדים יהודים וערבים, לבני נוער ומבוגרים יהודים וערבים מכל רחבי הארץ. לאור הניסיון שהצטבר בעבודתנו עם למעלה מ65,000 משתתפים, והגישה הייחודית שהתפתחה בבית הספר לשלום בתחום החינוך החברתי פוליטי, ובתחום הקונפליקט היהודי-פלסטיני עם השנים אנו מכשירים מנחים בתוכנית הכשרה  שמתקיימת בבית הספר לשלום מאז שנת 1981.  במשך השנים הכשרנו מעל לאלף מנחים ומנחות שעובדים ומובילים בארגונים ובמוסדות שונים לקידום של שלום, שוויון, זכויות אדם וצדק חברתי פוליטי.

הפעילות שלנו בבית הספר לשלום, הינה חינוכית-פוליטית, ומטרתה שינוי מבני של החברה להומאנית, שוויונית וצודקת. כל זאת על ידי פיתוח של חשיבה ביקורתית וחשיפה של מכניזמים מדכאים שמבנים את החברה ומתחזקים את הקונפליקט הפלסטיני-יהודי.

ארבע הנחות יסוד מכוונות אותנו בעבודתנו ובבואנו להכשיר מנחות ומנחים לעבודה זו:

א – התפיסות והאמונות עליהן בנויה זהותו והתנהגותו של האדם הינן תפיסות יציבות ועמוקות, ולרוב קשה לשנותן.  עבודתנו מנסה לחשוף תפיסות אלה כדי שהאדם יוכל להתמודד אתן.

ב – המפגש הינו בין שתי קבוצות לאומיות ולא בין יחידים כאשר אנו רואים בקבוצה משהו מהותי מעבר לסך כל היחידים המרכיבים אותה.

ג – הקבוצה הינה מיקרו קוסמוס של המציאות.

ד – קבוצת המפגש הינה קבוצה פתוחה קשורה במציאות החיצונית ומושפעת ממנה.

מנחי הקורס

מאיה רביע וד”ר רועי זילברברג

תוכנית הקורס

חלק א’ של הקורס כולל סדנא התנסותית בת 45 שעות ויתקיים במסגרת של מפגש סוף שבוע וארבעה מפגשים בוואחאת אל סלאם/ נוה שלום מהשעה 9:00 ועד 15.00.

חלק ב של הקורס כולל שישה מפגשים יתקיים בימי שישי  בוואחאת אל סלאם/ נוה שלום מהשעה 9:00 ועד 15.00. בפגישה האחרונה יתקיים עוד מפגש סוף שבוע.

צפיה מודרכת: לאחר מכן בשנת הלימודים הבאה תהיה צפייה מודרכת בסדנה למשך שלושה ימים רצופים. התאריכים ינתנו בהמשך. סך כל הקורס 120 שעות.

הקורס יכלול את מרכיבי ההכשרה הבאים

א. התנסות מעמיקה בדיאלוג בין קבוצתי בין ערבים ויהודים.

ב. רכישת כלים בסיסיים בהנחיית קבוצות.

ג. תיאוריות בהנחיית קבוצות, תיאוריות על זהויות בקונפליקט, ותיאוריות פוסט קולוניאליות.

ד.  סוגיות בהנחיית מפגש יהודי-ערבי ובניהול פרויקטים משותפים.

פרוט חלקי הקורס : חלקי הקורס מובאים כאן באופן כרונולוגי, אך בפועל בכל מפגש מתקיימים החלקים באופן משולב.

סדנא התנסותית– בחלק זה יתנסו המשתתפים בסדנא במודל העבודה של ביה”ס לשלום.  הסדנא מהווה התנסות בדיאלוג בין-קבוצתי.  תינתן לכל משתתף ומשתתפת הזדמנות ללמוד על מכלול היחסים בין יהודים לערבים דרך תהליך הלמידה המשותפת בקבוצת המשתתפים.  ההנחה היא שמי שעתיד להנחות קבוצת מפגש חשוב שיתנסה במפגש בעצמו, כחלק מההכשרה, וזאת על מנת לעבד את הנושא באופן אישי, ולהכיר חלק מהתופעות, התהליכים האופייניים למפגש היהודי ערבי והנושאים שמבנים את הסכסוך.

רכישת כלים בהנחיית קבוצות בקונפליקט-

בחלק זה ילמדו המשתתפים לזהות תהליכים בקבוצה ויתנסו בהנחיה.

תיאוריות- בחלק זה תהיה חשיפה לגישת בית הספר לשלום ולתיאוריות נוספות עליהן מושתתת גישה זו, ביניהן: תורתו של ביון, חינוך ביקורתי ע”פ משנתו של פאולו פריירה, תיאורית הזהות החברתית, תיאוריות על התפתחות זהות אתנית, ותיאוריות פוסט קולוניאליות.

סוגיות- בחלק זה נלמד סוגיות מרכזיות במפגש כגון: השפה במפגש היהודי ערבי, הנחיה במסגרת חד לאומית, הנחיה בזוג, על הקשר בין מגדר ולאום, בנייה של פרויקטים משותפים ונושאים אחרים על פי הצורך.

התנסות מעשית- בחלק זה כל משתתף ומשתתפת ילמדו מיומנויות דרך הנחיית עמיתים, כמו כן תהיה הזדמנות לצפות בהדרכת מנחים ותיקים, בסדנת נוער בת 3 ימים כדי ללמוד לקרוא תהליכים בקבוצה. כל משתתף זכאי גם לפגישת הדרכה אישית עם חבר מצוות הקורס לאחר ההנחייה הראשונה שלו.

רישום וקבלה

רשאים להגיש מועמדות  אנשים בעלי תואר ראשון לפחות.

מועדי הקורס

חלק ראשון:  סוף שבוע  6-7.9.2019  ביום שישי מ9.00 בבוקר עד הערב וביום שבת מ9.00 עד שש אחר הצהרים.

בימי שישי מ9.00-15.00 בתאריכים הבאים:  13.9, 20.9, 27.9, 4.10.

 חלק שני: בימי שישי מ9.00-15.00 בתאריכים הבאים:  25.10, 1.11, 8.11, 15.11, 22.11.

הפגישה האחרונה תתקיים בתאריך 29-30.11.2019  ביום שישי מ9.00 בבוקר עד הערב וביום שבת מ9.00 עד שש אחר הצהרים.

על המעונינים לשלוח קורות חיים  לבית הספר לשלום במייל     sfp@nswas.Info

בכל שאלה אפשר לפנות למזכירת בית הספר לשלום, פאתן: 02-9916282 שלוחה 101

מועמדים שימצאו מתאימים ע”פ קורות החיים יוזמנו לראיון, ועל סמך הראיון יתקבלו המתאימים ביותר מבין המועמדים והמעומדות.

עלות הקורס

עלות למשתתף הנה 3000 ש”ח. כל מי שמעוניין ללון בבית הארחה בנווה שלום, לפי שלושה בחדר – לינה וארוחת בוקר 300 ₪ עבור כל לילה.

התשלום כולל:

– כל המפגשים בקורס

– מקראה דיגיטאלית עם חומרים הנלמדים בקורס

– את הספרים:  “דיאלוג בין זהויות” העוסק בגישת העבודה של בית הספר לשלום ואת ספר “דיאלוג מאתגר זהות”.

דרישות מהמשתתפים ומהמשתתפות

השתתפות חובה בכל פגישות הקורס ועמידה בזמנים.  כמו כן כל משתתף יכתוב יומן המתעד ומנתח את התהליך שעבר ויגיש אותו בכתב.