בשבוע שבו נקבע לציין את יום השלום הבינלאומי (את סיבות לתאריך ופרטים על ציון האירוע תוכלו למצוא כאן בכתבת קודמת בנושא) התקיימו בישראל מספר אירועים. בכתבה זאת אציין שלושה מהם, בצפון, בירושלים ובת-א-יפו. רוב התמונות בכתבה בעיקר המקצועיות הם של הצלמת המוכשרת גל מוסינזון.

בצפון – לאירוע מפגש – יום השלום הבינלאומי לקידום השלום חברו 15 ארגונים המקדמים שלום 

הסיפור של האירוע התחיל כאשר לפני חודשיים וחצי  Suheil Diab העלה רעיון לקיים אירוע לציון יום השלום הבינלאומי ו  Mori Sela הצטרף בשמחה ויחד הם יזמו, הניעו, הפעילו ובעיקר התחברו יחד לשם הפקת האירוע עם 15 ארגונים המעוניינים לקדם את השלום. המקום הנבחר היה הצפון – בחנתון, המפגש התקיים אחר הצוהריים באוויר הפתוח. התוכנית כללה: הרצאות קצרות מעין נאומים של החברים, שיחות במעגלי שיח, מופע מוסיקלי ופעילויות לילדים.  15 הארגונים שחברו לאירוע-מפגש היו; פורום ארגוני השלום הישראלי, היוזמה הדמוקרטית המשותפת, רעך כמוך, פורום המשפחות השכולות, כפר מנדא, נשים עושות שלום, רבנים למען זכויות אדם, גליל לכולם, אלטרנטיב, ישראלים ופלסטינים למען שלום, שכנים של שלום, שלום עכשיו, לוחמים לשלום, סיפור-חכאיה, וארץ לכולם והוזמנו ארגונים נוספים והקהל הרחב. הגיעו לאירוע כ- 300 איש, הרעיון הוא להמשיך לגדול וגם ליצור מפגשים דומים פעם בחודשיים. התקשורת הערבית כיסתה את האירוע. בפתיחה מור סלע וסוהיל דיאב, מובילי האירוע, אמרו שהם מתרגשים בעיקר מהדרך שהקדימה את האירוע. הרב צבי ברגר ברך בשם הישוב חנתון. המופע המוסיקלי היה של דיאן קפלן ומירה עלבוני ואחריו דברו ארבעה נואמים: אליאס זנזנאירי וסלמן אל הרפי – נציגי וראשי המשלחת של הרשות הפלסטינאית, פרופ' גרשון בסקין, ת׳אבת אבו ראס – מנכ"ל שותף בקרן אברהם והרבה רותי בידץ מארגון רבנים לזכויות אדם. להקת הנוער של 'עומדים ביחד' נגנו ושרו. ובחלק האחרון של האירוע התקיימו בצד פעילות לילדים של שלום, מעגלי שיח שהנחו נציגים מהארגונים השונים בנושאים שונים הקשורים לשלום. כמו למשל, מעגל שיח עם הנציגים הפלסטינים, שיח בנושא דרכים לקידום שיח של שלום, מעגל שיח בנושא נרטיבים לשלום והתייקמו גם מעגלי הקשבה ועוד. והתמונות מהאירוע מדברות בעד עצמן (לתמונות נוספות מהאירוע של גל מוסינזון הצלמת ראו פה בקישור)

סוהיל דיאב ומור סלע היו ממובלי האירוע ושמחו לשתף כי יצאו ממנו בסיפוק גדול עם תיאבון למפגשים נוספים ובעיקר הם מעוניינים לקדם את נושא השלום בין פלסטינים לישראלים ולהעלות אותו לסדר היום הציבורי. מור מספר על הארגון החדש שהקים לא מזמן (בתקופת הסגרים ווירוס הקורונה) הארגון נקרא: "ישראלים ופלסטינים למען שלום" הייחודיות שלהם שהמפגש מתקיים במרחב הוירטואלי. הוא מוביל קבוצת פייסבוק שמונה 3300 איש כיום, למרות שהוקמה רק לפני שלושה חודשים. החברים בארגון נפגשים באופן קבוע כל שבוע באחד הערבים בזום. למפגשים מגיעים פלסטינים, ישראלים ומצטרפים מתעניינים מכל העולם כי כאמור, המרחב הוירטואלי יכול לאפשר זאת. מטרתם בין השאר קירוב לבבות ושיח על קידום השלום ומשא ומתן, לשם כך הם מזמינים מרצים אורחים המשוחחים בנושא. כיום הם חושבים לתכנן בנוסף לאירוע שהתקיים, פעולות לקידום השלום, במטרה להשפיע על דעת הקהל בישראל ועל דעת הקהל העולמי לקידום משא ומתן.

בירושלים – אירוע שהובילו נשים עושות שלום 

האירוע שהתקיים בירושלים נשא אופי של צעדה ושמו היה 4 מיליון אימהות ישראליות ופלסטיניות משוועות לחיים של שלום ביטחון ותקווה. אלפי נשים צעדו בירושלים ביום השלום הבינלאומי בדרישה לקדם הסכם מדיני עם הפלסטינים. הנשים וכל מי שחבר לצעדה, יצרו יחד שרשרת אנושית מול חומות העיר העתיקה. טקס האירוע התקיים ובו נשמעו קולותיהן של נשים מעוררות השראה שדיברו על כוחן של אימהות לשנות את המציאות ולהוביל את כולנו למציאות אחרת וטובה יותר למען הילדים של כולנו. בין הדוברות סהארה חמדאן Sahara Hamdan שתועד לגביה שהרעידה את לבבות המאזינים.
האמהות, נשים, שותפות ושותפים ישראליות ופלסטיניות קראו לשינוי למען עתיד משותף. הן דרשו ממנהיגי שני הצדדים לעשות הכל בכדי לפתור את הסכסוך באמצעות הסכם מדיני. "בלי תקווה, מעגל האלימות מתרחב, ותחושת הביטחון מתרחקת. בהיעדר הסכם מדיני, פתרונות צבאיים קצרי טווח הם על הפרק. וכולנו נשלם מחיר כבד ומיותר, בגוף ובנפש, וילדים, נשים וגברים חפים מפשע עלולים להיפגע." כך נכתב ונאמר כמסרים מתוך האירוע. ניתן לצפות כאן בקישור בשידור החי שהתקיים באירוע. או כאן בקישור לפאר לי שחר מראיינת חברות בתוכנית הפודקאסט המצלומת השבועית שלה בה היא משוחחת על האירוע שהתקיים. אוסף תמונות מהאירוע בהחלט יתן תחושה לעוצמה.

בת-א-יפו התקיים אירוע במרכז פרס לשלום ולחדשנות עם DREA.ME ושותפים נוספים

האירוע היה מיוחד ומקרב לבבות התקיים באנגלית, עברית וערבית וכלל שיחות ודיונים, מדיטציה מודרכת, מוזיקה ואמנות, דובר על החשיבות העצומה של שלום אזורי ועתיד בר קיימא לכדור הארץ. הסוכה נבנתה מחומרים ממוחזרים. על כל שותפי האירוע ופרטים נוספים אפשר לראות המקסים והקצר שנמצא פה בקישור. וכמו כן לראות את כל הפרטים ולפרגן לכל השותפים ראו פה בקישור. תמונה מסוכת השלום של האירוע. 

מקווה שסיקורי האירועים סייע ולו במעט להוסיף עוד קיסם למדורת השיח בנושא…