האם ניתן לדמיין שסיור בעיר בישראל יכול להפוך למקור לשינוי חברתי? האם ניתן להאמין שדרך סיורים עלולים להתפתח יחסים חדשים בין בני אדם? האם אפשר לצפות שמפגש עם מקומיים והקשבה לסיפור חייהם יכול לפתח קירבה, אמפתיה ואף לקדם ערך של חיים משותפים? התשובה היא כן! תיירות מקומית יכולה לגרום לשינוי חברתי באופן בלתי צפוי.

הכל התחיל כשמעוז ינון ובת זוגו טיילו בדרום אמריקה לפני שנים. הטיול שעשו במרחק גדול מישראל, גרם להם להתחבר לבני המקום ובנוסף הם קלטו שהתיירות של מטיילים מכל העולם מקדמת תעסוקה של מקומיים ובעקבות כך לצמיחה כלכלית. מעוז חזר עם חלום בלב לקדם בישראל תיירות מקומית ככלי לשינוי חברתי וחיים משותפים. בינתיים וכחלק מהגשמת חזונות פתח יחד עם סוריידה שומר נאסר את הגסט האוס "פאוזי עזאר" בנצרת  ב 2005 ( מאז הוקמו בנצרת, בתי הארחה נוספים ובתי עסק החלו לפרוח סביבם) וב 2010 הוא ייסד, יחד עם ארבעה שותפים נוספים, את רשת אברהם הוסטלס בישראל. אך החלום להוביל סיורים שכוללים מפגש עם מקומיים לא נמוג וחיכה לרגע הנכון להבשלתו.

מעוז ינון

בעידן של טכנולוגיה מתקדמת, הצורך לחוות מקומות באופן בלתי אמצעי, להסתובב ולהיפגש עם תושבים, לטעום מאוכל מסורתי מקומי, לשוחח ולשמוע סיפורים אישיים – הפך לתופעה משמעותית ביותר המשמשת גם ככלי חוויתי וגם כלי  לחינוך דרך לימוד מבוסס מקום.

החוויה וההתנסות נשארות לאורך זמן, יש לכך פוטנציאל אף לשינוי תפיסות ועמדות. מהי למעשה, תיירות מקומית? מדובר בתיירות המזהה מקום עם היסטוריה ומסורת, התיירות מזהה במקום פעילויות ייחודיות המספקות למבקרים חוויה אותנטית. התיירות המקומית שיוצרת גם מפגש עם בני המקום, מאפשרת למטיילים לחוות את היעד התיירותי בצורה אישית ואותנטית, ובעזרתה ניתן לשקף ולסייע בשיפור היחסים והמודעות החברתית בין הקהילות השונות בארץ.

הקמת המיזם של סיורים למען שינוי חברתי, החל כאשר מעוז ינון פגש לראשונה את הפעילה החברתית ח'ולוד אבו אחמד, בדיוק לפני רמדאן 2021, אז הם עוד לא ידעו שלאחר שנתיים המיזם החברתי החדש ופורץ הדרך יוקם ויהפוך לאטרקטיבי במהרה.

במהלך השנתיים הללו נוצרה ביניהם, שותפות אידיאולוגית סביב האמונה ברעיון שתיירות חברתית היא כלי לשינוי חברתי, שיש לה את היכולת לתמוך בכלכלה המקומית ולעודד מעורבות חברתית. תוך כדי עשרות הסיורים שהעבירו יחד בנצרת, ח'ולוד ומעוז הגעו לתובנה שהצעד הראשון לחיים משותפים הוא להכיר את הסיפור של האחר, וזה היווה את הבסיס לשם של המיזם: אברהם אלטרנרטיב.

הרעיון של  AlterNarrative, לשמוע בגובה העיניים ובלי גורמים מתווכים על הקשיים, האתגרים, הפחדים, התקוות, החלומות וההשראה. ח'ולוד ומעוז ראו כיצד הסיורים מייצרים משמעות ואופטימיות גם ליזמיות וליזמים שפוגשים בדרך וגם למשתתפי הסיור, למי שזו פעם ראשונה שהוא בנצרת ולמי שחי פה ורואה אותה בסיור בעיניים חדשות. מפה, הדרך להקמת מיזם חברתי היתה צעד מתבקש.

 

למעשה, אברהם אלטרנרטיב הפך למיזם חברתי שהעיקרית שהשקיעה בהקמתו, המובילה שלו והמנכ"לית היא ח'ולוד אבו אחמד. המיזם הושק לפני מספר שבועות כמיזם חברתי של  סיורים מעוררי השראה, תקווה ואופטימיות. סיורים המתבססים על תיירות בת קיימא וכלכלה מקומית מקיימת.

ח'ולוד, מנכ"לית המיזם, נולדה לאקטיביזם בשכונה המזרחית של נצרת. את לימודיה האקדמיים סיימת במכללת צפת, שם הובילה מאבק נגד הגזענות ולמען זכותם של הסטודנטים הערבים לשכור דירות בעיר, את הקריירה המקצועית היא הקדישה למען קידום החברה והצעירים, היא עבדה במספר ארגוני חברה אזרחית בנושאים של תרבות ותעסוקה.

ח'ולוד אבו אחמד

במהלך השבועות הראשונים לפעילות אברהם אלטרנרטיב, עשרות קבוצות מהחברה הערבית, היהודית וקבוצות משותפות השתתפו בסיורים מעוררי ההשראה והתקווה בסמטאות בעיר העתיקה של נצרת. העיר אשר ידעה שנים ארוכות של שקיעה מתעוררת לאט ובזהירות לחיים בזכות עשרות מיזמים (רובם בבעלות נשית) אשר מחזירים הן את המקומיים והן את התיירים לעיר

ל- Abraham AlterNarrative יש 3 יעדים:

  1. לקדם חיים משותפים
  2. לתמוך בכלכלה מקומית ועסקים קטנים
  3. לעודד מעורבות חברתית

כרגע אברהם אלטרנרטיב מפעיל סיורי יום בנצרת והכוונה הינה להתרחב לקהילות נוספות בחודשים הקרובים.

 

החיבור בין ח'ולוד למעוז ולכלל קבוצת אברהם הינו חיבור של ערכים ואמונה ביכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לחולל שינוי ולהפוך את העולם למקום טוב יותר.

לפרטים נוספים כדאי להיכנס לאתר האינטרנט של אברהם אלטרנרטיב – https://abrahamtours.com/alter/alternarrative-tours/

הקרדיט לצלמים של התמונות המצויות פה הם ל: רן פרגמיןמירב כהןאירוס חיון, ורני גרף.