יצא לי להכיר אדם, אישה נפלאה ששמה חלי גלעד. בין כל הדברים שהיא עושה למען חיבורים בין א.נשים, היא נבחרה להיות אוצרת של תערוכה מיוחדת במינה. תערוכת אמנים מתרבויות שונות שנפגשו ביער ובמשך שבוע הם למדו, יצרו, התנסו וגם התחברו.

חלי גלעד, האוצרת, שיתפה אותי בכל התהליך המרתק הזה.

במהלך הכתוב, אשלב תמונות מדהימות של היצירות בטבע, שאת רובן צילמה אירה חייט. התמונות מעבירות במעט את החוויה… אך מומלץ להגיע ולהתרשם בעצמכם. לרשום בוייז אנדרטת יער הקיבוצים – כל כך פשוט.

זה מתחיל כמו סיפור אגדה, אי שם ביער הקיבוצים נפגשה לה חבורה של אמנים – יהודים, ערבים, אמן בלגי, אמן אנגלי, ואמנית מגרמניה.

יחד הם יצרו את התערוכה שנקראת חיבורים במרחב – ترابط في الحيز.

אירוע אמנות יחיד במינו, המתקיים זו השנה השלישית, בו אמנים יהודים וערבים, נפגשים ביערות מנשה ביוזמת מ.א. מגידו ליצירת עבודות פיסול משותפות המשתמשות אך ורק בחומרים הנמצאים ביער. הפסלים והמייצבים משתלבים ביער, הופכים לחלק מנוף המרחב הביוספרי. השנה 2018 אירוע האמנות קיבל עוד טוויסט, המשיכו וקראו.

פרויקט חיבורים במרחב מהווה הזדמנות יוצאת דופן לאמנים להתנסות ביצירת אמנות סביבתית בזירה הטבעית שבה נמצאים החומרים וזאת בניגוד לתהליך היצירה המוכר בו האמן מוביל את החומרים אל סביבה סטרילית (סטודיו או חלל תצוגה). עבור האמנים היער הוא מרחב העבודה וחלל התצוגה, העבודות נוצרות בו ונותרות בו עד התכלותן על-ידי כוחות הטבע עצמם.

התערוכה היא ביטוי של אמנות אדמה אשר קשובה לטבע ומכבדת אותו. ומתייחסת למרחב בו היא נוצרת. לתהליך היצירה שלושה שלבים:

1.שלב הקמת העבודה,

2.שלב אמצעי שבו העבודה עומדת במקום בו נוצרה,

3.שלב ההתכלות, בו כוחות הטבע משפיעים על העבודה ומשנים אותה.

השנה התפיסה האוצרתית שהנחתה אותי בפרויקט, מספרת חלי גלעד, שמה דגש על תהליך יצירת עבודות הפיסול במקביל ליצירת שיח בין האמנים לבין עצמם ובין האמנים לקהילה. מתוך השקפת עולם זו, הזמנו את האמן הבינלאומי Spencer Byles להנחות ולהדריך את האמנים. מצאנו כי האופן שבו הוא יוצר אמנות בטבע, בודק את האפשרויות הקיימות בחומרים ומגיב באופן אינטואיטיבי לסביבה בה הוא יוצר, הינה ייחודית ומשמעותית ובעלת אפשרויות של לימוד והרחבת האופקים לכלל המשתתפים בפרויקט. Byles בעל ידע רב בשימוש בחומרים מקומיים, אותם הוא יודע למצוא בכל מרחב בו הוא יוצר, עבודותיו מתמזגות באופן הרמוני בכל סביבה בה הוא בוחר ליצור. Byles פועל בכל רחבי העולם ומורגל בהתנסויות חדשות המזמן לו הטבע בכל מקום בו הוא יוצר.

קבוצת האמנים שהשתתפה השנה בתערוכה מורכבת מרבדים שונים בחברה הישראלית ואורחים שהגיעו מעבר לים. ומשקפת את העושר התרבותי המרכיב אותה. האמנים הביאו איתם ניסיון רב ועשייה עשירה בתחום הפיסול הסביבתי תוך התמקדות באמנות אדמה לסוגיה השונים, כולל אמנות אקולוגית.

החיבור לקהילה נוצר על ידי כך שהוזמנו חברי הקהילה, כמו תלמידים ותושבים מהאיזור לסייע, להשתתף ולהיות חלק בשבוע היצירה.

השנה נפגשנו כל הקבוצה לשני מפגשי הכנה:

1.אחד מהם היה סדנת אמן עם ספנסר וכללה לימוד הטכניקה איתה הוא עובד.

2.לאחר מכן נפגשנו ביער למשך שבוע שלם ואינטנסיבי שבו עבדנו יחד, אכלנו יחד, עזרנו אחד לשני ניהלנו דיאלוגים מעניינים ושיתפנו בסיפורים האישיים סביב שיחות אמיתיות וכנות בהזדמנויות שונות וגם סביב המדורה.

לאט לאט נבנו להם גופי העבודות. כל אחד בחר את המקום בו הוא עובד והמקום הזה היווה את ההשראה לתהליך העבודה. כל אמן היה אחראי לחפש את החומרים אתם הוא עובד.

בנוסף האמנים יצרו פסל משותף בהנחיית ספנסר ועבדו עליו במקביל לעבודתם האישית.

השבוע היה מלא בעוצמה, בטבע, ברגש, בשיחות מרתקות, בחיבור לאדם ולאדמה וחשיפה רבה לאחר.

האירוע הסתיים בהפנינג משפחות ובפתיחת תערוכה מרגשת שכללה מעל 1000 מבקרים.

הנה כמה פרטים חשובים:

רשימת האומנים:

איילת כהן ,ארז לביא, שיבלי אסע, עמאל סרחאן, שורוק אגרבייה, אסיל אגרבייה, דנה ניצני, דנה בהרב, יוסף סאלמה, דניאל גודינגר שני מיליגר, אבינועם שטרנהיים, אירה חייט, קלרה קייזר, אוגנב וולמינג, וספנסר ביילס.

כניסה לאתר חיבורים שם תוכלו לראות מי הם האנשים הנפלאים, צוות חיבורים.

דף הפייסבוק של האירוע.

סרטונים על התהליך אפשר לראות פה וגם פה. וכדאי גם פה.

כנסו לראות מפה למקום פה.

לחיבורים במרחב יש הרבה מאד שותפים למשל, גבעת חביבה בחיבור אמנים יהודים וערבים ודרך תכנית שותפות בין קהילות של מועצות מגידו ומעלה עירון, שגרירות ארה"ב, מרחב ביוספרי מגידו, קק"ל, מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט.

ועוד כמה תמונות לפני שנפרדים:

אם הייתם, או אם תהיו ותרצו לשתף מאד נשמח שתכתבו בתגובות.