יצא לי להכיר אדם, אישה נפלאה ששמה חלי גלעד. בין כל הדברים שהיא עושה למען חיבורים בין א.נשים, היא נבחרה להיות אוצרת של תערוכה מיוחדת במינה. תערוכת אמנים מתרבויות שונות שנפגשים ביער ובמשך שבוע הם לומדים, יוצרים, מתנסים וגם מתחברים שנה אחר שנה, כל פעם אומנים שונים.

חלי גלעד, האוצרת, שיתפה אותי בכל התהליך המרתק הזה גם בשנת 2018 וגם 2019.

במהלך הכתוב, אשלב תמונות מדהימות של היצירות בטבע, הצלמים הם אירה חייט ורן פרץ בשנת 2018 ובסוף הכתבה רצף של תמונות שאני צלמתי 2019. התמונות מעבירות במעט את החוויה… אך מומלץ להגיע ולהתרשם בעצמכם כל שנה יש יצירות חדשות ב- 2019 הכניסה היא מצומת מגידו. ההסבר הגעה: מצפון מצומת מגידו נוסעים לכיוון ואדי ערא ת-א, עוברים את תחנת הדלק (לא נכנסים אליה) ממשיכים עוד ישר ומסתכלים ימינה כי בפעם הראשונה שיש פניה ימינה לכביש עפר פונים וגם רואים שילוט "חיבורים במרחב", אחרי שפונים ימינה.  עכשיו נוסעים רק ישר עם כביש העפר עד לשדרת עצי ברושים גבוהים. ישר בלבד ללא פניות וחונים. שימו לב שהכביש פונה שמאלה. לא לפנות עם המכונית!!! שם בדיוק הכניסה היא ברגל אל תוך מרחב התערוכה. פשוט להחנות ולהכנס פנימה לתוך הסבך בשביל הולכי רגל קטן. ישר. תוכלו כבר לראות בצד ימין ושמאל כבר יש מספר יצירות. אם תגלללו מטה פה את הכתבה לתמונות בסוף תדעו גם למה לצפות. ממשיכים אחכ קצת צפונה לכיוון עבודות נוספות ויורדים לכיוון נחל קייני ומסתובבים בכל המרחב הזה כדי לראות מעל 10 עבודות (על כל שלט יש מספור של העבודות.

זה מתחיל כמו סיפור אגדה, אי שם ביער הקיבוצים/ יער מגידו, נפגשה לה חבורה של אמנים – יהודים, ערבים, בשנת 2018 הגיעו גם אמן בלגי, אמן אנגלי, ואמנית מגרמניה.

יחד הם יצרו את התערוכה שנקראת חיבורים במרחב – ترابط في الحيز.

אירוע אמנות יחיד במינו, המתקיים זו השנה הרביעית, בו אמנים יהודים וערבים, נפגשים ביערות מנשה ביוזמת מ.א. מגידו ליצירת עבודות פיסול משותפות המשתמשות אך ורק בחומרים הנמצאים ביער. הפסלים והמייצבים משתלבים ביער, הופכים לחלק מנוף המרחב הביוספרי. 

פרויקט חיבורים במרחב מהווה הזדמנות יוצאת דופן לאמנים להתנסות ביצירת אמנות סביבתית בזירה הטבעית שבה נמצאים החומרים וזאת בניגוד לתהליך היצירה המוכר בו האמן מוביל את החומרים אל סביבה סטרילית (סטודיו או חלל תצוגה). עבור האמנים היער הוא מרחב העבודה וחלל התצוגה, העבודות נוצרות בו ונותרות בו עד התכלותן על-ידי כוחות הטבע עצמם.

התערוכה היא ביטוי של אמנות אדמה אשר קשובה לטבע ומכבדת אותו. ומתייחסת למרחב בו היא נוצרת. לתהליך היצירה שלושה שלבים:

1.שלב הקמת העבודה,

2.שלב אמצעי שבו העבודה עומדת במקום בו נוצרה,

3.שלב ההתכלות, בו כוחות הטבע משפיעים על העבודה ומשנים אותה.

התפיסה האוצרתית שמנחה אותי בפרויקט, מספרת חלי גלעד, שמה דגש על תהליך יצירת עבודות הפיסול במקביל ליצירת שיח בין האמנים לבין עצמם ובין האמנים לקהילה. מתוך השקפת עולם זו, בשנת 2018 גם הזמינו את האמן הבינלאומי Spencer Byles להנחות ולהדריך את האמנים. מצאנו כי האופן שבו הוא יוצר אמנות בטבע, בודק את האפשרויות הקיימות בחומרים ומגיב באופן אינטואיטיבי לסביבה בה הוא יוצר, הינה ייחודית ומשמעותית ובעלת אפשרויות של לימוד והרחבת האופקים לכלל המשתתפים בפרויקט. Byles בעל ידע רב בשימוש בחומרים מקומיים, אותם הוא יודע למצוא בכל מרחב בו הוא יוצר, עבודותיו מתמזגות באופן הרמוני בכל סביבה בה הוא בוחר ליצור. Byles פועל בכל רחבי העולם ומורגל בהתנסויות חדשות המזמן לו הטבע בכל מקום בו הוא יוצר. כמובן שהשפעת המפגש איתו בשנת 2018 השפיעה מאד גם על התהליך של שנת 2019. 

קבוצת האמנים אשר משתתפים בתערוכה מורכבת מרבדים שונים בחברה הישראלית. השילוב האנושי משקף את העושר התרבותי של המשתתפים. האמנים מביאים עמם ניסיון רב ועשייה עשירה בתחום הפיסול הסביבתי תוך התמקדות באמנות אדמה לסוגיה השונים, כולל אמנות אקולוגית.

החיבור לקהילה נוצר על ידי כך שהוזמנו חברי הקהילה, כמו תלמידים ותושבים מהאיזור לסייע, להשתתף ולהיות חלק בשבוע היצירה. העבודות עצמן יוצרות חיבורים מעניינים. למשל בין עץ אורן יחסית חדש לעץ זית עתיק. כל יצירה לוקחת בחשבון את המרחב והתוצר משקף גם את התהליך. צריך לעמוד קצת מול כל עבודה להביט סביב סביב, לנסות לדמיין מה היה פה קודם. לפעמים סבך עצום כמו ג'ונגל ופתאום השטח נוקה ומקבל מרחב אחר בתוך המרחב הגדול.  

לעיתים גם מתקיימים מפגשי הכנה הנשואים אופי שונה, למשל:

1. סדנת אמן עם ספנסר וכללה לימוד הטכניקה איתה הוא עובד.

2. תהליך היצירה ביער למשך 3 ימים ולעיתים אף שבוע שלם ואינטנסיבי. ואז ישנה עבודה ביחד, אוכלים ביחד,ועוזרים האחד לשני. בנוסף, מתנהלים דיאלוגים מעניינים ומשתפים בסיפורים האישיים סביב שיחות אמיתיות וכנות בהזדמנויות שונות וגם סביב המדורה.

לאט לאט נבנו להם גופי העבודות. כל אחד בוחר את המקום בו הוא עובד והמקום הזה מהווה את ההשראה לתהליך העבודה. כל אמן היה אחראי לחפש את החומרים אתם הוא עובד וגם אם מעוניינים ליצור עבודות משותפות (למשל העבודה השנה 2019 שנקראת "חלום משותף" תמונה בסוף הכתבה, נעשתה במשותף על ידי יסמין ואמל.

בשנת 2018 האמנים יצרו פסל משותף בהנחיית ספנסר ועבדו עליו במקביל לעבודתם האישית. ובשנת 2019 יצרו ביחד פסל קהילתי שכל אחד יכול להוסיף לו משהו (תמונה בסוף הכתבה)

שבוע כזה הוא מלא בעוצמה, בטבע, ברגש, בשיחות מרתקות, בחיבור לאדם ולאדמה וחשיפה רבה לאחר.

האירועים מסתיימים בטקס פתיחה התערוכה ובהפנינג משפחות.

הנה כמה פרטים חשובים:

רשימת האומנים (2018):

איילת כהן ,ארז לביא, שיבלי אסע, עמאל סרחאן, שורוק אגרבייה, אסיל אגרבייה, דנה ניצני, דנה בהרב, יוסף סאלמה, דניאל גודינגר שני מיליגר, אבינועם שטרנהיים, אירה חייט, קלרה קייזר, אוגנב וולמינג, וספנסר ביילס.

רשימת האומנים (2019):

אבירו לילו, ענבל תימור, אמל סרחאן, סונדוס לחאם, יסמין פנחסי, שי גטריידה, ארז לביא, איילת כהן, זיו עופר, שבלי עיסא, נועה בירן, רועי טלמון, יוסף סלאמה, צביקה אלטמן, דנה בהרב, נעמי זך, לואיס פולט (בלגיה).

כניסה לאתר חיבורים שם תוכלו לראות מי הם האנשים הנפלאים, צוות חיבורים.

דף הפייסבוק של האירוע.

סרטונים על התהליך אפשר לראות פה וגם פה. וכדאי גם פה.

לחיבורים במרחב יש הרבה מאד שותפים למשל, גבעת חביבה בחיבור אמנים יהודים וערבים ודרך תכנית שותפות בין קהילות של מועצות מגידו ומעלה עירון, שגרירות ארה"ב (אף הגיעו  נציגיהם לפתיחה של 2019), מרחב ביוספרי מגידו, קק"ל, מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט.

ועוד כמה תמונות לפני שנפרדים הפעם מ- 2019 :

 

אם בקרתם, או אם תהיו בהמשך ותרצו לשתף מאד נשמח שתכתבו בתגובות.