X
הצטרפו אלינו
Header Slogan

מסע יהודי ישראלי 2007

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

ב2005-6 כבר היה ברור לנו שמשהו תקוע בתהליכים הפנימים בישראל ובמזרח התיכון: פערים בין עניים לעשירים, בין דתיים לחילוניים , ימין לשמאל, מרכז לפריפריה וגו; היחסים בין היהודים לערבים בישראל נתקעו מאז אירועי אוקטובר 2000 ועם הפלשתינים מזה כ15 שנים סובבים המעגלים הממוחזרים של שיח, טרור, שקט-חלקי והסלמה. היה ברור שנדרשת עשייה אחרת, חשיבה מחוץ למוכר. במסמך הראשוני שתאר את הפרויקט והזמין להצטרף אליו נאמר: “מטרתו של מסע/פרוייקט זה הינה לפתח תרחישים אפשריים אשר יכניסו לשיח הציבורי זוויות חדשות להתייחסות, והזדמנויות לחיזוק ההנהגה היהודית-ישראלית בכללה במאמציה ליצור בטחון אמיתי ושגשוג בר קיימא לישראלים היהודים, הלא-יהודים ולשכניהם. מכיוון שמדינת ישראל הוקמה בשנת 1948 כמדינה יהודית, התרחישים השונים אשר יבטיחו מצב של קיימות לישראלים היהודיים, נוגעים למהות של כל פתרון אזורי בר-קיימא” .

זהות ושייכות בתקופת ההתנתקות 2005

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

“לצערי הייתי באוהל רק פעמיים – בערב הפתיחה בתשעה באב , ועכשיו בערב הסיום . אבל אני חייב לומר שבמשך שלושה שבועות , היה האוהל אתי , ובכל מקום שבו הייתי – אנשים שאלו אותי ורצו לשמוע עליו ; היה חשוב שיש משהו כזה , ושהוא גם נמצא באיזה מקום פיזי” ( התבטאות של אחד האנשים לגבי האוהל ). ישנו קטע שיר המשקף באופן המהותי ביותר את הכוונה ואת מאמץ העשייה שהביאו , לאחר תשעה חודשים , ל”היוולדו ” של אוהל ההידברות וההקשבה בצומת “סעד ” בנגב . זהו משפט המתאר נאמנה גם את טיבו של האוהל , אשר הופעל ופעל שם בצורה רציפה , בין ה 7 ל- 31 באוגוסט , 2005 תוך שיתוף פעולה בין גורמים רבים , אם כפרטים ואם בארגונים וקהילות, שהביאו עמם כוונה ועשייה :

בטרם התנתקות 2005 – דיאלוג בקרב קהילות מיועדות לפינוי כפוי

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

עבודתנו בקרב קהילות שהיו מיועדות לפינוי כפוי החלה בקיץ 2004, שנה לפני יישום ההתנתקות הצפויה. תכנית ההתנתקות עלתה על סדר היום הציבורי בסוף 2003, בנאומו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון, שהודיע על עזיבה חד צדדית של חבל עזה וצפון השומרון, ופינוי כל הישובים היהודיים ששכנו שם.

דיאלוג בין דורי בקהילה משתנה 2013

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

בקיץ 2013 התקבלה פניה במהו”ת ישראל (מרכז להיערכות חירום ובניית חוסן) מהישוב אלון מורה שבשומרון. לקראת שנת הארבעים לקיומו ביקשו לסייע בבניית חזון יישובי מתחדש עבור הקהילה אשר עברה שינויים רבים ומגוונים מאז היווסדה. בבדיקה ראשונית התברר כי הקהילה השתנתה מאד מבחינה דמוגרפית ואף טופוגרפית. זהו “יישוב קצה”, השוכן במרומי הר כביר, צופה על נחל תרצה ועל בקעת הירדן, אל מול העיר שכם. אלון מורה נוסד ע”י קומץ צעירים חדורי רוח שליחות, חברי “גוש אמונים”, שנאחזו בקרקע מספר פעמים ואף נעקרו ממקום מושבם (רוג’ייב) עד שהגיעו אל מקום הקבע הזה. ההיסטוריה של הישוב רצופה עקירות והתישבות מחדש, איומים בטחוניים ומדיניים ופיגועי טרור רבים, ומתח אידיאולוגי גבוה. מאז הקמתו היישוב התפתח, ייסד ישיבת הסדר מצליחה, קלט אוכלוסיות צעירות ושונות מאוכלוסיית המייסדים והוקמו שכונות חדשות, ובחלקן מרוחקות בגלל מבנה טופוגרפי הררי יחודי של הישוב..

דיאלוג במרחבי מפגש טבעיים – מכללת עמק יזרעאל 2015

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

פרק זה עוסק בסוגיות הקשורות לקיום דיאלוג בין-קבוצתי במרחב מפגש טבעי. הפרק מבוסס על תהליך מתמשך של ניסיון לקיים דיאלוג בין סטודנטים יהודים וערבים הלומדים יחד סיעוד במכללה האקדמית עמק יזרעאל. היוזמה לקיום התהליך היתה מצד מספר אנשי סגל, וביניהם כותבת פרק זה, וזאת כחלק מהניסיון לשפר את הלמידה והאווירה בחוג. אתאר כמה אבני דרך בתוך התהליך, אצביע על דילמות מרכזיות שליוו אותו ואביא כמה מהתובנות שהופקו.

כנס הסכמה לאומית 1998 – דיאלוג של מנהיגויות

בסוד שיח, סיפורים מהשטח – תיאורי מקרה ישראליים

בימים 27-28 לספטמבר 1998 התקיים כינוס להסכמה לאומית ביוזמת שר החינוך והתרבות דאז חה”כ יצחק לוי ובהזמנה של אנשי ציבור ובהם, יו”ר “בסוד שיח” אבנר הרמתי. תכנית הכינוס הוכנה על-ידי שני חברי בסוד שיח ברוח הנחיות צוות היגוי שהוקם בראשות מר רני שגיא, עוזר שר החינוך לעניין זה ובתאום עם מרכז יעקב הרצוג שקיבל על עצמו את הארגון. בכינוס השתתפו 107 מוזמנים ועשרה מנחי דיון מטעם “בסוד שיח”.