המרכז לחינוך הומניסטי

המרכז לחינוך הומניסטי

סוג הארגון: תוכניות

תאור כללי:

המרכז לחינוך הומניסטי, אשר נוסד על-ידי רעיה קליסמן, פועל בבית לוחמי הגטאות מאז 1995 בתמיכת משרד החינוך ובשיתוף פעולה עם מוזאון השואה בוושינגטון. המרכז פרץ דרך בגישתו להוראת השואה ובפעולתו החינוכית הייחודית: השואה נלמדת כמשבר היסטורי המזמין עיסוק בדילמות חברתיות ואנושיות בעלות אופי אוניברסלי.

הנחת היסוד שלנו היא כי התמודדות עם נושא השואה מובילה להבנת חשיבותם של ערכים הומניסטיים ודמוקרטיים ומקנה כלים לשיפוט מוסרי ואחריות אזרחית. אדישות לסבלו של האחר או לפגיעה בזכויות האדם מסכנת את קיומה של כל חברה. אנו מאמינים כי התמודדות עם נושא השואה מעלה שאלות יסוד של קיום המין האנושי ודמות האדם, יכולה לקרב לבבות, לחבר בין אנשים בעלי תרבות ורקע שונים ולהבהיר את המשותף ביניהם.
• הפעילויות מותאמות לצרכי הקהילה ממנה באים הלומדים.
• עקרון הבחירה: ההשתתפות בכל התהליך היא מתוך בחירה אישית חופשית.
• תהליך מתמשך: סדנאות, סמינרים וקבוצות הבוגרים ברצף תהליכי המאפשר הפנמה ויצירת קשרים משמעותיים.
• הדרגתיות: התהליך מתחיל במסגרת קבוצת האם ההומוגנית והחד-תרבותית ומתפתח בהדרגה למסגרת רב-תרבותית, המאפשרת דיאלוג פלורליסטי.
• צוות רב-תרבותי ובין-תחומי: צוות המרכז כולל אנשי חינוך יהודים וערבים מנוסים בהנחיית.
• קבוצות רב-תרבותיות; עדים, מחנכים ומורים בעלי ניסיון מתחומים שונים.

מטרות וחזון:

א. המרכז לחינוך הומניסטי מבקש להקנות לקהלי יעד מגוונים את הידיעה ואת ההבנה של אירועי השואה, את הרקע להתרחשותה ואת משמעויותיה האוניברסליות והאקטואליות.
ב. המרכז שואף לפתח רגישות אנושית ושיקול דעת מוסרי ביחס לכל תהליך של רדיפת מיעוטים ופגיעה בזכויות אדם ואזרח.
ג. המרכז פועל לטיפוח ערכים דמוקרטיים ומעורבות חברתית כדי לשנות דפוסי התנהגות וכדי לפעול למען יתר סובלנות ושוויון בחברה הישראלית.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

אנו עובדים עם אוכלוסייה מגוונת: מורים ותלמידים יהודים וערבים – מוסלמים, נוצרים ודרוזים, מהגליל ועד הכרמל, מכפרים, קיבוצים, עיירות וערים.