טופז – ליזמות וחדשנות חברתית

טופז – ליזמות וחדשנות חברתית

סוג הארגון: עמותות

תאור כללי:

חזון וייעוד
“טופז לחברה האזרחית” פועלת במרחב החברתי והציבורי על מנת להבטיח כי החברה הישראלית על מכלול מוסדותיה, ארגוניה ואפשרויותיה תעניק שירותים חברתיים, חינוכיים, תרבותיים ואזרחיים איכותיים ושיווניים לכל אזרחיה. טופז מאמינה כי על החברה הישראלית להיות חברה ערה ורגישה גם לצרכים ובעיות גלובליות ואוניברסליות. חברה ששומרת ומקדמת את זכויותיו האזרחיות, החברתיות והתרבותיות של כל אדם וכל אזרח. חברה רותמת, נרתמת ותורמת.

טופז מושתת על ארבעה ערכי הליבה השלובים ומשלימים זה את זה:

פלורליזם וסובלנות – תרבותית וחברתית.
אחריות הדדית וצדק חברתי – ממלכתית, חברתית וקהילתית.
מחויבות וחתירה לשלום – בין עמים, בין תרבויות, בין קהילות, בין אנשים
התנדבות – יחידים, קבוצות וקהילות

טופז מקדמת את מטרותיה ומממשת את ערכיה באמצעות מודל ייחודי של יזמות וחדשנות חברתית, שבמסגרתו מפותחים מגוון רחב של תכניות ומיזמים, הן מיזמי תשתית והן מיזמי שרות. מודל זה מרחיב ומבסס את החברה האזרחית בישראל באמצעות רתימת קבוצות מנהיגות מתנדבות לצד מתנדבי שטח במיזמיה המגוונים.

במהלך קרוב לעשרים שנות פעילות הוקמו במסגרת חטיבת היזמות והחדשנות החברתית של טופז עשרות מיזמים חברתיים המובלים על ידי קבוצות מנהיגות מתנדבת, ובמסגרתה פעלו ופועלים אלפי מתנדבים. קרוב לעשרים מיזמים בינלאומיים הוקמו בחטיבת ברית עולם – להתנדבות ופיתוח בינלאומי (ע.ר), ובכללם ייזום והקמת עמותת נתן לסיוע הומניטארי בינלאומי בשותפות עם התנועה הקיבוצית. בזירת החרום ביצעו ברית עולם ונתן למעלה מעשרה מבצעי סיוע הומניטארי רחבי היקף. במסגרת חטיבת אינספיריישן – אמנות, מנהיגות, שינוי חברתי (ע.ר.) הופעלו בעשור החולף מספר תכניות מקומיות ובינלאומיות, הן בזירת הפיתוח והן בזירת הסיוע ההומניטארי והחרום.

מטרות וחזון:

מטרת העל

מטרת העל של טופז הינה לקדם שינוי חברתי ולפתח תשתיות של החברה האזרחית באמצעות יזמות, התנדבות ואמנות, בתחומי חינוך, רווחה, בריאות, קיימות, תרבות ופנאי בזירה הישראלית ובזירה הגלובלית.

אסטרטגיה ארגונית

ייזום, פיתוח והאצה וביסוס של מיזמים חברתיים בעלי אימפקט חברתי גבוה בישראל ובעולם.

מטרות משנה

ייזום ועיצוב מיזמים חברתיים בעלי אימפקט חברתי גבוה וברי שכפול, פיתוחם והטמעתם בקהילות בישראל ובעולם (חטיבת יזמות).
קידום והעצמת ילדים ובני נוער בסיכון, משפחותיהם וקהילותיהם ושיפור איכות החיים של אוכלוסיות מוחלשות וקבוצות מודרות באמצעות פיתוח מסגרות חינוכיות, טיפוליות ויצירתיות חדשניות (חטיבת יזמות) .
זיהוי ליווי וטיפוח יזמים חברתיים בעלי זיקה חברתית עמוקה בפיתוח המיזמים משלב הרעיון ועד לתפעול ארגוני יציב של המיזם ויצירת קבוצת עמיתים וקהילה פעילה ותומכת של יזמים חברתיים (חטיבת יזמות).
פיתוח והפעלת מיזמי תשתית, תמיכה וביזמים ובארגוני חברה אזרחית בתחומי הטכנולוגיה הדיגיטלית, ההתנדבות והמנהיגות המתנדבת (חטיבת תשתיות לחברה האזרחית).
יצוא והטמעת היידע הישראלי בתחומי הייזמות והפיתוח בפלטפורמות ובמסגרות בינלאומיות ובמיוחד בקרב קהילות נחשלות בעולם (חטיבת ברית עולם).
קידום תכניות לפיתוח בינלאומי ועשיה הומניטארית בתחומי הבריאות, החינוך, הסביבה והחקלאות, פיתוח קהילתי, העצמת נשים והחרום (חטיבת ברית עולם).
פיתוח מיזמים ומוסדות לימודים, חברתיים ואמנותיים המשלבים אמנות, מנהיגות ואסטרטגיות של שינוי חברתי (חטיבת אינספיריישן).
הפעלת תנועת התנדבות ישראלית – יהודית בישראל ובתפוצות, המבוססת על ערכיה האוניברסאליים וההומניטאריים של תרבות ומסורת ישראל. (תנועת IMPROVE).

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

פיתוח התנדבות, מנהיגות, פלורליזם חברתי ותרבותי, קידום שלום ואחווה בין יחידים קבוצות ועמים ומעורבות חברתית: תוך מתן דגש מיוחד על פיתוח מנהיגות בקרב צעירים בדגש על צדק חברתי, אחריות אזרחית ומעורבות קהילתית.