מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה

מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה

סוג הארגון: מיזמים, עמותות

תאור כללי:

במקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה חברות נשים יהודיות, מוסלמיות ונוצריות. באמצעות שירתן המשותפת מקיימות נשות המקהלה דיאלוג מתמשך ומהוות מקור של תקוה והשראה.

מטרות וחזון:

מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה היא מקהלה יפואית שבה חברות נשים יהודיות, מוסלמיות ונוצריות. המקהלה שמה לה למטרה לתת ביטוי לקול הנשי אשר, למרבה הצער, אינו נשמע מספיק באזורנו, והיא פועלת מתוך אמונה בכוחן של היצירה והשירה לטפח דיאלוג וליצור גשר תרבותי ואנושי בחברה פלורליסטית דוגמת החברה הישראלי.
רפרטואר המקהלה מורכב משירים עממיים מתרבויות האזור בערבית, עברית, תימנית, מרוקאית, פרסית, יוונית ועוד. הרפרטואר כולל גם חומרים מז'אנר "שירת נשים" שנכתבו ע"י נשים מתרבויות שונות ובהם הן מספרות על קשייהן, אהבותיהן, סודותיהן וכו'. השירים עברו מאם לבת במשך דורות. החומרים נאספו מפגישות עם נשים ועם חוקרות שירת נשים מעדות שונות ומאוסף הספריה הלאומית.
ראנה קיימת ומופיעה בהצלחה רבה בארץ ובחו”ל משנת 2008. בסוף 2018 הוציאה המקהלה את אלבום הבכורה שלה המכיל את מיטב השירים מרפרטואר המקהלה. מקהלת ראנה מופיעה מידי שנה בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני שעורכים תנועת 'לוחמים לשלום' ו'פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני' והיא וכן בעצרות של תנועת 'נשים עושות שלום'. המקהלה היא בין מקבלי הפרס הבינלאומי ע"ש הראנט דינק לשנת 2016 בקטגוריה של יוזמות מעוררות השראה.
ראנה פועלת בחסות עמותת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה אשר מתמקדת בגילוי וליווי מוזיקאים מוכשרים במימוש יכולותיהם המוזיקליות. מאז ינואר 2016 הפכה המקהלה לגוף עצמאי ומתקיימת מתרומות ומהכנסות מהופעות.
הצוות המקצועי של המקהלה: מיקה דני - מנצחת ומנהלת מוזיקלית, עידן טולדנו – מנהל אמנותי.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

ראנה היא מקהלה יחודית בנוף הישראלי והיא מתקבלת באהדה רבה בארץ ובחו"ל בזכות שירתה הנפלאה ובזכות המסר החשוב – אם נשים יהודיות וערביות יכולות לשיר יחדיו בהרמוניה כבר יותר מעשור, אזי יש תקווה לשיח ושלום באזורנו.
בשירתן מבטאות נשות המקהלה את תחושת שותפות הגורל, את התקווה לחיים ולשלום ואת קשת הרגשות המשותפים לכולנו כבני אדם בכלל וכאמהות, בפרט. בכך מציגה המקהלה מודל של חברה משותפת במיטבו ומחזקת את תפקידה של השירה ביצירת גשר תרבותי ואנושי ובעיצוב עמדות בחברה רב-תרבותית.

סוג שירות

פעילות חווייתית

אזורי פעילות

כל הארץ