Blend.Ar – בלנדר

Blend.Ar – בלנדר

סוג הארגון: עמותות, תוכניות

תאור כללי:

בלנדר (קיצור של Blend.Arabic) היא עמותה שמקדמת לכידות חברתית דרך לימודי שפה. אנחנו קהילה של לומדי ערבית ודוברי ערבית, שעושים קורסים ללימוד שפה ערבית, אבל גם סופי שבוע ביחד, סיורים, מפגשים, התנדבויות – ואפילו שיעורי תורה בערבית!
העמותה מפעילה מספר תכניות ללימוד ערבית בשיטות פדגוגיות חדשניות, בין היתר תכנית Immersion כל קיץ שכוללת לימודי ערבית, מגורים והתנדבות ביישוב ערבי (מעבר ללימודי השפה גם מתנדבים בשלל יוזמות חברתיות וחינוכיות בקהילה הערבית המארחת), אבל גם קורסי ערבית לקהל הרחב, במספר מודלים, תכניות של סופי שבוע ביישובים ערביים, וגם תרגולים אחד על אחד.

אנחנו בונים דור חדש של יהודים-ישראלים שהתרבות הערבית אינה זרה להם, אלא מעשירה אותם ומאפשרת להם להכיר טוב יותר את עצמם.
דור של יהודים-ישראלים שמבינים את השפה והתרבות הערבית ומסוגלים לייצר אינטראקציות משמעותיות יותר עם ערבים, מבחינה תרבותית, חברתית, וכלכלית.

מטרות וחזון:

החזון העיקרי שלנו הוא קידום לכידות חברתית דרך לימודי שפה.

מטרותינו:
• שימוש בעלייה בסקרנות ובעניין סביב השפה הערבית כאמצעי ליצירת חיבורים, תקשורת והיכרות מעמיקה בין פרטים שונים ומגוונים זה מזה בחברה הישראלית (יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים, מסורתיים וחילונים, ועוד).
• הרחבת פסיפס הזהויות שמקיימות אינטראקציות חברתיות משמעותיות עם החברה הערבית בישראל.
• עלייה בכמות ובאיכות הקשרים החברתיים ואינטראקציות החברתיות בין החברה הערבית ושאר החברה הישראלית.
• יצירת מסגרות אפקטיביות מבחינה פדגוגית מחד ובעלות אימפקט חברתי מאידך, המלמדות שפה ותרבות ערבית בישראל – שמתקיימות בשיתוף פעולה עם המועצות הערביות, קהילות ערביות, והחברה הערבית בכלל.

כיצד מתקשר לחיים משותפים?

למידת השפה הערבית היא כלי לקידום לכידות חברתית במובן העמוק של המילה. ערבית היא שפת הרמב"ם, שפתם של יהודים רבים שבאים מארצות המזרח, שפת המרחב סביב ישראל ובעלת תוכן תרבותי עשיר ומרתק. אנחנו רואים בשפה הערבית פתח להבנת התרבות הערבית על כל גווניה, פתח להבנת מסורת והזדמנות לקרב בין יהודים חילונים ודתיים, בין יהודים אשכנזים ומזרחים, וכמובן בין יהודים וערבים בישראל ובמזרח התיכון כולו.
העמותה מפעילה מגוון תכניות ללימוד השפה והתרבות הערבית, אנו מאמינים כי באזור בו אנו חיים הדרך הנכונה ללמוד את השפה ולהבין את התרבות הערבית היא באמצעות לימוד המשלב אינטראקציה קבועה עם האוכלוסייה הערבית ולכן כל התוכניות שלנו משלבות אינטראקציה קבועה עם האוכלוסייה הערבית כחלק מהמודל.