X
הצטרפו אלינו
Header Slogan

ניהול כנס יחסי קבוצות 'בסוד שיח' (בהשראת טוויסטוק) – בעקבות תיבת התהודה

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

ניהול כנס התנסותי של יחסי קבוצות Group Relations ("טוויסטוק") הוא כנראה אחד הדברים המרתקים והיצירתיים בתחום של הנחיית קבוצות. מנהל כנס, מעבר לאקורד המרכזי של קולו, ומציאת הנעימה הייחודית לו, משמש כ"תיבת תהודה" לתהליכים המתרחשים בכנס, ואשר הוא, וצוות הכנס, המניע המרכזי להם.

כולנו יחד וכל אחד ייחוד: הלכה ומעשה

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

איך אנחנו כיועצים/כמנחים/כמנהלים יכולים ליצר פלטפורמות שמאפשרות לכל חלקי המערכת להיות נוכחים בו זמנית ולקדם יחד משימה משותפת ובזמן קצר? איך מקדמים נושאים מורכבים ולעתים אף כואבים, מתוך אנרגיה של חדוות עשייה? איך עובדת קבוצה גדולה מאוד של אנשים, דמוית "המון"(מאות/אלפים) ועם זאת לכל אחד יש קול ייחודי שנשמע? כל אחד יכול להוביל ולהשפיע? בעשרים השנים האחרונות התפתחו בעולם שיטות עבודה בארגונים המנסות להתמודד עם אתגרים אלו. במאמר זה נסקור את תפישות העולם והפרקטיקות של שלש מהגישות הללו: מרחב פתוח (Open Space Technology ), תחקיר מוקיר ( Appreciative Inquiry ) וקפה עולמי World Café) ונספר דוגמאות מיישומים ישראליים.

לפתוח מרחב בארגונים – מרווחים ומרוויחים

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

שיטת "המרחב הפתוח" הנה טכנולוגיה המאפשרת מפגש משמעותי בין מספר רב של אנשים בעלי עניין משותף לשם שיחה ודיון פתוח, יצירה של רעיונות ומימושם לכדי מעשים. "טכנולוגיה במרחב הפתוח" נוצרה ע"י הריסון אוון ב 1985 כשהתחוור לו שהמקום הפורה והמעשיר, המהנה והיצירתי ביותר לאנשים בעת כינוסים הינו – הפסקת הקפה! היא ממשיכה להווצר על ידי קהילת העוסקים בכך מזה כמעט 20 שנה בלמעלה מ90 מדינות (בישראל בעקר מ1999).

"בסוד שיח"- שני עשורים ושני כנסים מדעיים

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

מאז הקמתה נוהגת העמותה לקיים בכל שנה כנס שנתי, שהיה רובו ככולו כנס התנסותי אשר הלמידה בו הייתה בעיקר מתוך ה"כאן ועכשיו". המודל המרכזי ששימש לנו השראה היה מודל יחסי הקבוצות של טוויסטוק באנגליה וכן של IFSI- הפורום הבינלאומי לחדשנות חברתית, הממוקם בפריז, בניהולו של ד"ר דוד גוטמן.

במעלה מדרג הדיאלוג

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

מודל "במעלה מדרג הדיאלוג" הינו ייחודי לעמותת "בסוד שיח" ומשמש אותה מיום הקמתה בשנת 1992 . הוא פותח על ידי עמי פרגו-גופר וקבוצת המייסדים של עמותת "בסוד שיח". (אבי ברמן, ענת הורנונג-זיף, דובי הדרי, אבנר הרמתי, מרים שפירא) מייסדי "בסוד שיח" מצאו שכל קבוצת דיאלוג תעבור את השלבים האלה.

ההשלמה ההדדית של חלימה חברתית

בסוד שיח, מתודולוגיות – הלכה למעשה

פיענוח חלומות וחלימה מייצגים את מהות החוויה האנושית. מאז שלבני האדם היתה שפה הם סיפרו זה לזה את חלומותיהם. אכן הקשר בין חלימה לשפה תואר על ידי א' פ' שארפ (Sharpe) לפני כשישים שנה. שארפ טען כי באמצעות התהליך של "גילוי הלא ידוע המרומז בידוע" ניתן לחוות את צמיחת השפה. בעיקר, קיימת צמיחה של "הדיקציה ששורשיה נטועים באינסופי כמו גם בפואטי". על המשורר והחולם מוטלת אותה משימה, להביע חוויה באמצעות שפה שהנה "פשוטה, חושנית ומלאת תשוקה" (מילטון) (Sharpe 1937, עמ' 18). דימוי, מטפורה וכל ביטויי הלשון האחרים הנם חיוניים להבעת מאבקו של החולם בעולם הטבעי היומיומי. מאבק זה בא על מנת לתת משמעות לעולם של הלילה שהוא עולם הקיים מעבר לטבעי. ביטויי לשון אלו הן דרכים שבהן אנו מביעים בשיח הרגיל את תחושת האינסוף שלנו.