התחלת המסע –

שישי -שבת (15-16/7/16) – ירוחם

בני ובנות שנת השירות מטעם הצופים (שנה לפני הגיוס), צעירים בני 19 שחושבים שמשהו צריך להשתנות כאן החליטו לציין את סוף השנה במסע ברחבי הארץ. המטרה להפגיש בין אוכלוסיות שונות וליצור שיחה ישרה ובגובה העיניים. 23 הצעירים בני הגרעין "במדבר" פעלו במהלך השנה בבתי ספר ערבים בחברה הבדואית בנגב ובלוד ביחד עם נערות ערביות בנות גילם מטעם ארגון אג'יק. כסיכום לחוויות השנה, הגיעו למסקנה כי חובתה של החברה הישראלית – חברה כה מגוונת, לשמוע ולהכיר את זוויות הראייה השונות בכדי ליצור בסיס משותף לחיים משותפים. לכן, יצאו למסע ייחודי מדרום לצפון – במטרה לסחוף עוד רבים ולשתף אותם בתובנות שלהם לאחר שנה משמעותית זאת, העברת המסרים תהיה שימוש בפלטפורמת הרחוב ובמקומות מרכזים ביישובים שבחרו לעבור בהם במסע. השיח יסוב סביב היכרות אמיתית, שלדעתם ההיכרות והשיח הם הדרכים להתגבר על הגזענות בארץ.

ביום הראשון למסע נפגשו בני גרעין במדבר בבאר שבע כדי להתארגן למסע. לבשו את חולצות המסע עם הסמל עליו החליטו יחדיו – "דרך אחרת". ארגנו פליירים לחלק ברחובות על מנת ליצור טריגר לשיח. קיימו תדריך ונסעו לירוחם – התחנה הראשונה….

יום הראשון להתארגנות

ימים ראשונים 1ימים ראשונים 3

בירוחם ארחו אותם שבט הצופים בעיר. המסע כולל גם ארוחות שהם מבשלים לבד או מקבלים מתרומות במקומות האירוח או על ידי תורמים נוספים שנרתמו לרעיון של המסע ועזרו להם לממש אותו כמו גם תרומה אנונימית של כ – 10,000 ש"ח שזכו לקבל אותה באירוע חיים משותפים/משתפים במיזמים. בירוחם קייטרינג של אולם האירועים שער הנגב, פינק אותם.

במהלך השישי והשבת חוו בני הגרעין מפגשים עם בני נוער ומשפחות דתיות ומסורתיות מירוחם. הדיונים נסבו סביב שאלות בנושאי דת ומדינה, המצב בחברה הישראלית ודעתם בנוגע לחיים משותפים וחברה רב תרבותית. בעיקר התרשמו בני הגרעין מהמפגש עם משתתפי תנועת בני עקיבא. מדריכי הצופים החילונים העבירו פעולות לתנועת בני עקיבא ומהפגש היה מרשים גם עבור גרעין הצופים וגם עבור המשתתפים מתנועת בני עקיבא. הלמידה ההדדית היתה מספקת ועוררה שאלות רבות. התחושה היתה שנופצו סטיגמות של בני הגרעין החילוני על הנוער הדתי מבני עקיבא. פתאום הצעירים גרעין "במדבר" גילו שגם הצעירים הדתיים כדברם: "מעוניינים בדו-קיום, רק חוששים מהתבוללות" ומחפשים פיתרון לחשש שלהם. הנושא שלה התבוללות לא העסיק כלל את רובם של הצעירים מהגרעין והם התפלאו שהנושא הזה הוא אחד הדברים העיקריים שהעסיק את הצעירים הדתיים שפגשו בירוחם. השיח היה מכבד ומכובד. מעורר הערצה לתרבות הדיבור והדיון. שיח שבהחלט תרם לשינוי עמדות וללמידה רבה של כולם. התשובות של הצעירים הדתיים שהסתמכו על מובאות מהתנ"ך וסיפורים מהמשנה שינו את רוח הדיון למקומות מעניינים ורבדים עמוקים נוספים.

ירוחם

סוף השבוע עבר אם כן,בלמידה משמעותית והעצמה.

23 הצעירים המשיכו במסע לעבר היעד הבא. תמונות לא צולמו בפעילות עם הנוער והצעירים הדתיים מתוך רצון לכבד את החברים החדשים ששומרים שבת.

יום ראשון (17/7/16) – שדרות

את תחילת השבוע החלו הגרעינרים בפנימית לקיה "קמר", שם העבירו פעולה לילדים ונוער מכיתה ב' עד 19 (35 ילדים ונוער). גרעין במדבר העבירו פעילות לכל שכבה, לגדולים העבירו פעילות בנושא חלום, ולבנות הקטנות בנושא העצמה נשית. בסוף הפעילות כנסו את כולם וארגנו פעילות חווייתית משותפת; הכנת גלידה צופית ביחד וזריקות בלוני מים. הפעילות היתה מוצלחת עבור כולם.

בפנימינה קמר בלקיה TIU_3691

המשך היום התקיים בשדרות. התפצלו לשני מוקדים. מוקד אחד התמקם במרכז פרס – הקניון בשדרות.  והשני באונברסיטת ספיר. המטרה היתה להסתובב בשני המוקדים הללו אשר מטבעם מלאים בסטודנטים ואנשים. הצעירים תכננו לחלק פליירים ולדבר עם כל מי שיפגשו במקומות על מטרת המסע ועל המצב בארץ. כמו כן הם תכננו להזמין את כולם להרצאה שם שגיא יניב שתתקיים באותו הערב בפאב שדרות ותהיה פתוחה לקהל.

בני הגרעין מסכמים את המפגשים הללו ברחוב כמפגשים מאד מפרים. התחושה היתה שמכבדים אותם וגם אם לא מסכימים איתם, היתה הקשבה מלאה ומכבדת לדעותיהם וגם ההיפך. במרכז שדרות פגשו קבוצה מבוגרת יותר מגוונת ממקומות שונות בסביבות שדרות. שם סיפרו להם על החיים בצל הקאסמים, על המציאות הקשה בה חיים היום ושואפים למציאות אחרת שקטה ורגועה יותר. המבוגרים יותר סיפרו על מצב אחר שהתקיים לפני הרבה שנים עם עזה. סיפרו שפעם הגבול עם עזה היה פתוח ומאפשר יותר. נפגשים ברחובותברחובות בשדרותעוד ברחוב

בערב בפאב שדרות שמעו את שגיא יניב – מרצה בנושאים הקשורים לחברה הישראלית לאקטיביזם ופעילות חברתית. לפאב הגיעו מוזמנים שהוזמנו על ידי גרעין במדבר במהלך היום. היה מעניין לפגוש אותם שוב בערב. שגיא יניב העביר הרצאה ושיח מרתק בנושא עשייה משמעותית עבור החברה הישראלית. כדבריו: "לא לשבת ולקטר, אלא לקום ולעשות.. לצאת מהאדישות…" שגיא יניב סיפר והראה דוגמאות של אנשים ואף בני נוער שהחליטו לקום ולעשות משהו למטרת שינוי. דבריו נגעו לבני הגרעין כי הם יזמו והחליטו לעשות מעשה בסוף שנת השירות שלהם. גם שנת השירות היתה מלאת עשייה חברתית. שגיא יניב עצמו, גם התרשם מההחלטה שלהם ומימושה. בסוף הערב כולם נשארו לשוחח במעגלים בנושאים ששגיא יניב העלה. הנשארים היו סטודנטים, מבוגרים, צעירים, דתיים, ערבים, יהודים, בדואים – המעגלים היו מאד מגוונים והדעות שנשמעו היו רבות ושונות. 23 בני גרעין במדבר ישנו בקיבוץ העירוני בשדרות שגם הוא סיפור מעניין בפני עצמו לפעם אחרת. שדרותבפאבעוד בפאב בשדרות

יום שני (18/7/16) – באר שבע

את היום החלו בפעילות ב"מועדונית בשקל" מטעם קרן רש"י, בשכונה ד' בבאר שבע. את המועדונית מפעילים סטודנטים מפרויקט פר"ח, ומגיעים אליה ילדים מכיתות א' עד ו'. את הפעילות במועדונית העבירו בני גרעין במדבר ביחד עם השותפות הבדואיות שאיתם עבדו כל השנה. את הפעילות העבירו לילדים ביחד. מסתבר שזאת היתה הפעם הראשונה עבור חלק מהילדים החמודים, שבה הם נפגשו עם מדריכות ערביות והחוויה היתה מיוחדת לכולם. את כל הפעילות עבור הילדים בבוקר קיימו בהתנדבות ובאהבה וסיפוק רב.

TIU_3902 (1)

לאחר מכן נסעו לאוניברסיטת בן גוריון שם הופתעו לראות שמספר סטודנטים לא עודדו את הפעילות שלהם למסע של "דרך אחרת". הדעות הפעם היו מגוונות והיו גם מתריסות. יחד עם זאת, בני גרעין במדבר הקשיבו ולמדו, למרות שלעיתים לא הסכימו כלל עם הנאמר והופתעו לשמוע דברים שאולי השתמעו אף לנטיה של חוסר סובלנות והכלה.

משם נסעו למרכז אורות בבאר שבע במטרה לצייר יחד גרפיטי. הציור שתוכנן וגם יושם בסופו של דבר, היה של אישה אשר מראשה צומח עץ שעליו עלים בצבעים שונים ובצורות גאומטריות שונות. שיערה של האישה עשוי משורשים. הגרפיטי מתאר פתיחות ראש, פתיחות של מחשבה, ראיה שונה וחדשה, התפתחות, גדילה וצמיחה מתוך שורשים קיימים. מחשבות שמתפתחות ודינאמיות. החוויה של הציור היתה כייפית ומהנה והביאה לידי ביטוי בצורה אומנותית את כל אשר עברו עד עתה במפגשים, הרצאות ובשיח הרב תרבותי. וזה מה שיצא:

הגרפיטיגרפיטי 2

בפאב הגיזה בבאר שבע, שמעו הרצאה מאת שתי נשים משמעותיות ופורצות דרךאינסאף אבו שארב – פעילה למען זכויות נשים, מהמרכז לזכויות האישה הערבייה בנגב ומעמותת "אתך – משפטניות למען צד חברתי".  ועו"ד דבי גילד חיו מהאגודה לזכויות האזרח בישראל. המפגש איתם הרשים מכיוון שהנשים פורצות הדרך עוררו השראה, בסיפור חייהם והדרך שעשתה כל אחת מהן. עורכות הדין סיפרו על חוקים, דינים ומחלוקות משפטיות בהקשרים הנוגעים לחברה שלנו. על צורך בשינוי חקיקה בתחומים מסויימים ועל הקושי הגדול לעשות זאת ויחד עם זאת מאתגר וחשוב כן לפעול למען שינויים ברמה החוקתית. עוד שוחחו על מקומם של הנשים הבדואיות ועבודתה של עו"ד אינסאף אבו שארב עמן להעצמתן. מקהל המשתתפים שכלל גם חברים מהמכינה הבדואית, שאלו מדוע אינסאף פועלת לשינוי הנשים והעצמתן בעוד שהעצמתן גורמת להרחקתן מהחברה המסורתית הבדואית. עו"ד אינסאף אבו שארב, ענתה לשאלה זאת, כי האתגר הוא לא להחליש שוב את האישה אלא לחזק את כל החברה הבדואית כולה. וזאת על מנת שתאפשר גם לנשים חזקות ומועצמות לחיות בתוכה. קהל המשתתפים היה רב, הגיעו גם סטודנטים שפגשו באותו הבוקר, משפחות של חברי הגרעין ואנשים שראו באינטרנט את ההזמנה להרצאה. קהל רב נשאר עד השעות הקטנות של הלילה, ללמוד עוד על החברה הבדואית, ללמוד האחד מן השני ובעיקר להקשיב ולשוחח על החברה הישראלית בכללותה.

עורכות הדין

עו"ד אינסאף אבו שארב ועו"ד דבי גילד חיו

פאב הגיזה

על המשך המסע ועל המפגש של גרעין במדבר עם מתנחלים, חרדים וערבים כתבתי פה. המשיכו לקרוא…