למעלה מ-120 מובילים חברתיים לקחו חלק בהאקתון הראשון לקידום חברה משותפת בגליל. יוזמה יצירתית למינוף חברתי-כלכלי לתושבים היהודים והערבים בצפון, של ארגון שתיל – קרן החדשה לישראל ושגרירות ארה"ב. ההאקתון משחקים הקודם והמוצלח התקיים בדצמבר השנה, הנושא כאמור היה, משחקים בדגש על חברה משותפת תוכלו לראות פרטים על כך בקישור כאן. האקתון לקוח מעולם החדשות והמחשבים ומרוץ המרתון, והרעיון הוא בזמן קצוב מגבשים משלב הרעיון לשלב תכנון וביצוע של תחום. במקרה הקודם משחקים לחברה משותפת ובמקרה הזה פרויקטים יישומיים בגליל בנושאים שונים הקשורים לחברה משותפת. פה תמונה של שלבי התכנון להם שותפים פעילים חברתיים ומומחים מכל הארץ.

עבור ההאקתון נבחרו שישה אתגרים אמיתיים מהשטח הקשורים לחיים בצפון. סביב כל אתגר גובש צוות שכלל נציגי רשויות ממשלתיות, מועצות מקומיות, אנשי חינוך ואקדמיה, מנהלי מוסדות תרבות, ראשי ארגונים חברתיים, מומחי חדשנות ומנטורים. בתהליך מובנה של עבודה יצירתית בצוותים, גובשו במהלך היום פתרונות ישומיים לאתגרים.

היועץ הכלכלי זאב שילור, חבר הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל,  הנחה את צוות אתגר התיירות, שדן בדרכים למיצוי הפוטנציאל של תיירות חברתית, המפגישה אנשים מתרבויות שונות, ככלי לשינוי חברתי. היוזמה שהוצעה על ידי הצוות היא פתיחת קורס באחד מהמוסדות האקדמיים בצפון להכשרת "שגרירי תיירות חברתית" – שיקנה לסטודנטים כלים מעשיים להובלת עסקי תיירות חברתית בגליל, ויעודד אותם להישאר בצפון גם לאחר סיום לימודיהם. בנוסף, חשב הצוות על מיתוג חופשה בגליל כחופשה בריאה, והציע להקים אתר המאגד את כל המטפלים, מסלולי הטיול, מסעדות בריאות וסדנאות בגליל, תוך דגש על קידום התיירות במגזר הערבי.

היזם ישי שורק ואיש האקדמיה ד"ר חוסיין נסראלאדין הנחו את אתגר היזמות. המשתתפים באתגר הציעו לפעול לגיוס גופים פילנתרופיים לקידום יזמות טכנולוגית בצפון תוך מטרה להקים קרן אימפקט שתסייע במימון יוזמות ופיתוח אקו סיסטם יזמי ערבי בגליל.

הצוות שעסק באתגר התרבות, בהנחיית אשת האקדמיה שירה לפידות והיזם החברתי שולי דיכטר, הציע להקים מוקדי פעילות תרבותית אקטיבית משותפת במרחבים ציבוריים שונים.

על שאלות אלו כמובן שיש לי תשובה חלקית. רשת – אתר חיים משותפים וגם מאגר מידע חיים משותפים, קיים ועוד איך קיים פה כאן…יש לוח אירועים. וגם בלוג עם המון כתבות על עשייה תרבותית. אולי הכוונה רשת של שיתופי פעולה וזאת ניתן לשפר.

צוות אתגר האקדמיה בהנחיית עביר חלבי ויעל מעיין, עלה עם רעיון להקמת סדנאות דיאלוג לסטודנטים במוסדות האקדמיים ועידוד מגורים במעונות משותפים.

הצוות שעסק באתגר החוסן, בהנחיית דני לוי ויהודה ויסקין,  הציע להקים שני מרכזי חוסן קהילתי- חברתי- אזורי משותף ומשתף רב תחומי. מרכז חוסן אזורי יהודי ערבי ששם לנגד עיניו אג׳נדה משותפת בתחום החירום. ״שנינו ביחד ולכל אחד ייחוד״.

הרעיונות שעלו במסגרת האקתון יהיו מלווים בתהליך המשכי של יעוץ על ידי מנטורים מקצועיים לשלב יישום המסקנות שינבעו מיום חשוב זה,  ומשתתפי האקתון יוכלו להשתלב בתהליכי ההמשך של יישום המסקנות.

ומה אומרים משתתפים?

נועה סינגר: "הגעתי דרך קשרים אישיים כך נחשפתי ועניין אותי מאד מאחר ועבדתי השנה כמורה ליזמות בכוכבי המדבר בחממה ובתיכון ונושא הדו קיום קרוב לליבי. החוויה החזקה מהיום הזה היתה החשיבה המשותפת על תובנות מדוע לדוגמא אין חיבור בתחום התרבות בין ערבים ליהודים. וההבנה אחרי ששמעתי בחדשות באותו בקר שמי שלא תושב עפולה ( היינו פלסטיני) לא יורשה להכנס לפארק בשבת – ההבנה שאם החיבור בין שני העמים לא יתחיל במגרשי משחקים, אין הרבה סיכוי שילכו להצגה ביחד…"

אסתר סיוון, מנכל"ית שתיל, סיכמה את האירוע: “השתתפות של מעל 120 משתתפים בהקאתון משותף ערבי ויהודי הינו הוכחה לצורך העולה מהשטח של מומחים, ארגונים, חברה משותפת ועסקים לקיים חיים משותפים בשלל תחומים. אנחנו בשתיל נמשיך ללוות ולעודד את היוזמות והתוצרים שנוצרו במהלך היום הזה עד ליישומם לטובת תושבי הצפון וחיים משותפים”.

אליזבת פריטשלי, נספחת התרבות של שגרירות ארה"ב בישראל: "פרויקטים כמו ההאקתון מאפשרים לאזרחים לחקור אפשרויות ולפתח רעיונות יצירתיים למען חברה מלוכדת וחזקה יותר בישראל. שגרירות ארה"ב מקדמת דיאלוג ושיתוף פעולה בין כל המגזרים בחברה הישראלית דרך תכניות תרבותיות וחינוכיות מגוונות. אנו מצפים לראות את התוצרים שיוליד ההאקתון מתוך שיתוף פעולה יהודי-ערבי למען חברה משותפת."