היום ה- 28/9 יום השנה לפטירתו של שמעון פרס נשיאה התשיעי של מדינת ישראל. שמעון פרס שירת את הציבור במדינה במשך שבעה עשורים.

רבות נכתב ויכתב. אני כותבת מהמקום האישי והדרך שבה אני חוויתי, ביחד עם מרכז פרס לשלום, את הדרך והחזון של שמעון פרס.

בשנת 2012 עד 2015 עבדתי כמנהלת פרויקטים ברשת אורט, במכון שטיינברג למורשת וחברה, וקבלתי על עצמי לפתח ולנהל תוכנית "גשרים לשלום" המשותפת למרכז פרס לשלום ולחברת גוגל. התוכנית מחברת בין בתי ספר של אורט כיתות שלמות של ערבים ושל יהודים. המפגשים התקיימו באופן וירטואלי באמצעות פלטפורמת ":הנגאווט" (כן, כן, בשנת 2012 מפגשים מקוונים בין תלמידים) היו גם מפגשי פנים אל פנים וכמובן כל שנה טקס סיום עם שמעון פרס , שבו מראים את התוצרים שהמפגשים בין הכיתות יוצרים.

הנה קצת הסבר על אופי התוכנית:

כל שתי כיתות לאחר מפגש ביניהן עובדות על תוצר שיש לו השפעה על עוד מעגלים בקהילה. למשל, שתי כיתות החליטו לערוך יום ספורט לבתי ספר יסודיים ערבים ויהודים בעיר. התוצרים היו מדהימים הנה פה סרטון על תוצר מדהים של שני בתי ספר בעכו.

בסיום שנה ראשונה לתוכנית הוזמנו לערב מיוחד בבית מרכז פרס לשלום להראות לנשיא ה-9 שמעון פרס את התוכנית. זה היה מפגש קסום איתו ועם אנשים קרובים לו, שהגיעו לשמוע על כל התוכניות שלו לקרב בין אוכלוסיות. פרט שולי ממש, אבל אישי, באותו הערב לבשתי שמלה שמאז נקראת שמלת שמעון פרס… לערב זה הוזמנו תלמידים נציגי התוכנית והם ספרו על הבמה את החוויות שלהם מהתוכנית שממשיכה לפעול בבתי ספר בכל רחבי הארץ. הנה פה מספר נציגים מתלמידי התוכנית הצטלמו בערב החגיגי עם שמעון פרס הנשיא ה -9. ומיד תוכלו לקרוא את דבריה של מנאל.

%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%9d-%d7%a4%d7%90%d7%91%d7%99%d7%90%d7%9f-%d7%a7%d7%95%d7%9c%d7%93%d7%95%d7%a8%d7%a3-209

צלם פביאן קולדרוף

והנה דברי מנאל אבו כף מאורט אום בטין , "שלום לכולם, שמי מנאל, בת 16, מבי"ס אורט אום בטין. אום בטין הינו כפר בדואי בדרום, מתגוררים בו כ- 3000 תושבים. פירוש המילה "בטין" הינו גבעה קטנה מעל לאדמה בערבית בניב הבדואי. נשמח מאד אם תבואו לבקר אותנו בכפר שלנו. כשמנהל בית הספר והרכז הציעו לי להשתתף בפרויקט והסבירו לי שמטרתו לקדם היכרות, כבוד והבנה, מאד שמחתי כי לא הכרתי את הצד השני ולא היו לי חברים יהודים בעבר. דרך הפרויקט, הייתה לי ההזדמנות להכיר אותם ושהם יכירו אותנו וזו הייתה חוויה שונה, מעצימה ומרגשת, ובזכות הפרוייקט יש לי היום חברים מכל רחבי הארץ." גם שחר רם, תלמידת אורט יקנעם, דברה באותו מעמד ותוכלו לראות בתגובות למטה את רשמיה היום מספר שנים אחרי התוכנית.

הנה כך נקלט בעדשת מצלמת הפלאפון שלי בשיאו וזה היה בגיל 90 לשמעון פרס ז"ל

shimon-1

באחד מטקסי הסיום של התוכנית. כאשר הסלפי כל כך פופלארי. הסכים שמעון פרס לרעיון שלי, שבסוף הנאום של כל המכובדים, נצטלם ביחד סלפי עם התלמידים. ראו את הסלפי שלנו עם שמעון פרס וכל המכובדים, מי שמחזיק את המוט הוא בכיר בחברת גוגל, דורון אבני, אשר קידם מטעם גוגל ותמך בהובלת  התוכנית גשרים לשלום, והתלמידים הכי חשובים כמובן באולם המלא.

shimon-2

מכל החוויות האלו ונוספות חשוב לי להיות במקום הערכי הנובע כמעין המתגבר משמעון פרס. איזה ערכים נלמדים ממנו, של התמדה, חתירה לאמת שלו ולאידיאולוגיה שמקדמת עשייה, תמיד שאף לחדשנות, להגשמת חלום, יכולת ההתגמשות שלו בתקופת הנשיאות והתאמה שלו לכל העם, פעילות ועשייה כל העת. יושר. אמונה בחיים משותפים.

והנה עוד שמעון פרס שמדבר אלינו , אל התלמידים , צעירים וצעירות הוא פונה אליהם בצילום ומדבר אליהם ישירות.

אשמח אם תשתפו מה הם הערכים שלמדתם משמעון פרס ופועלו. מה זכור לכם משמעון פרס?