לפני כמה ימים חזרו משלחת מיוחדת במינה אשר משתתפיה הם בוגרי תוכניות ספורט שונות המתקיימות במרכז פרס לשלום ולחדשנות. הם יצאו לפסטיבל כדורגל fairplay 2019 אשר התקיים בגרמניה. חשבתי שחשוב שכולם ישמעו על השימוש בספורט כדרך לקדם שלום וחדשנות. הגעתי אל ליאון בוז'ו, (30, תל אביב-יפו) מנהלת תכניות הספורט של מרכז פרס לשלום ולחדשנות, שגם הובילה את המשלחת ושאלתי אותה מספר שאלות שהיא ענתה עליהם בליווי של תמונות מהחוויות שלהם מהשבוע האחרון:

הסבירי לנו קודם כל מה עומד מאחורי הפעילות הזאת?

מרכז פרס לשלום ולחדשנות מחוייב לקידום שגשוגה של מדינת ישראל, טיפוח והפצת החדשנות הישראלית, ולסלילת הדרך לחיים משותפים ולשלום בר קיימא בין כלל אזרחיה, ובינה לבין שכנותיה. אנו מאמינים כי יש לחבר את הדור הצעיר לחלום השלום של שמעון פרס, מתוך הבנה כי הם מנהיגי המחר אשר יעצבו את עתידנו. אנחנו רואים.ות את הספורט ככלי מגשר, מגבש וחוצה תרבויות, ולכן אנחנו מפעילות פרוייקטים מגוונים אשר משתמשים בספורט ככלי לגיבוש, איחוד ופלטפורמה ניטרלית שבה לא משנה השפה, המגדר או מאיפה את.ה בא.ה.

מחלקת חינוך לשלום של מרכז פרס, שאותה מנהלת תמי חי שגיב, מפעילה תכניות ספורט ופרוייקטים שונים, אשר מטרתם להביא יחד ילדים וילדות, ישראלים ופלסטינים, מיישובים פריפריאליים בעיקר, לפעילות אחר שעות הלימודים בסביבה בריאה, בטוחה ומהנה, המבוססת על עקרונות של שוויון וכבוד הדדי. לפרויקטים למעלה מ- 20,000 בוגרים ובוגרות ו- 8 פרסים בינלאומיים.
פרויקטי הספורט של מרכז פרס, מהוותיקים בתחומם באזורנו, מאחדים צעירים מתרבויות, דתות ורקעים שונים כשכולם משחקים במדים זהים מצייתים לאותם החוקים, ומבטיחים למשתתפים בהם פעילות בסביבה בריאה, בטוחה ומהנה. לפרויקטים השפעה רבה לא רק על המשתתפים עצמם, אלא גם על המאמנים, ההורים, בני המשפחה המורחבת, החברים והקהילות בהן הם פועלים.

אז ספרי קצת על "נבחרת השלום" מי הם המשתתפים בה?

השנה הוצאנו את "נבחרת השלום" שלנו, המורכבת מ-8 שחקני ושחקניות כדורגל, שכולם לקחו חלק בפרוייקטים השונים של מרכז פרס לשלום ולחדשנות, סטודנטים ומנהיגים צעירים, ערבים ויהודים, שישחקו כנבחרת אחת בטורניר שיתקיים בפרורה (גרמניה). המשתתפים :
עבדאללה (ירושלים 20) ודליה (28, חיפה), משתתפי הפרוייקט "יאללה" של מחלקת חינוך לשלום.

'יאללה מנהיגים צעירים'

הוא פרויקט שעובד במטרה לקדם ולבנות חזון אזורי חדש של חופש, שיוויון, שגשוג ושלום. יאללה היא תנועה של אנשים צעירים מרחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה, אשר שוברים תבניות ישנות ומציירים מחדש את המפה בכדי לייצר קהילה משותפת. הקהילה מחברת בין צעירים אקטיביסטים באיזור ומקנה להם כלים של מנהיגות ושל עיתונות אזרחית.
ענאן (22,רמלה) עמנואל (26, לוד ) ג'ודי (29, טבעון ), מהפרוייקט סטודנטים שלנו,"משחקים הוגן, נפגשים לשלום".

"משחקים הוגן, נפגשים לשלום".

תוכנית שמאגדת עשרות סטודנטים וסטודנטיות מרקעים שונים – יהודים וערבים, חילונים ודתיים, מרכז ופריפריה – מאוניברסיטאות ומכללות מרחבי המדינה, עוברים תהליך הכשרה בנושא מנהיגות, חינוך לשלום באמצעות ספורט, והובלת תהליכים חינוכיים. לאחר ההכשרה, הסטודנטים יוצאים לשטח, ובבתי ספר מצפון ועד דרום מובילים תוכנית חינוכית חוצת מגזרים וגבולות. ילדי בתי הספר נחשפים לחוקי המשחק ההוגן, נפגשים על מגרש הספורט עם חבריהם מכיתה "תאומה" לסדרת פעילויות משותפות, ולומדים לשחק ביחד כקבוצה אחת ומאוחדת.

ליר (19 , תל אביב- יפו), עדן (25, קריית גת) ענוד (20, עין ראפה) מהפרוייקט "בתי ספר תאומים לספורט ולשלום".

"בתי ספר תאומים לספורט ולשלום"

בקהילות מגוונות ברחבי ישראל והאזור , ילדים וילדות לוקחים חלק בפעילות חינוכית ספורטיבית, מעמיקה וייחודית. קבוצות כדורגל "תאומות", יהודיות-ערביות וישראליות-פלסטיניות, משחקות יחד, כקבוצה אחת, לאורך שנת פעילות שלמה. מאמנים ומאמנות, המקבלים הכשרה וליווי, מעבירים את האימונים תוך שימוש במתודות חינוכיות ייחודיות אשר פותחו על ידי מרכז פרס. בסוף כל שנת פעילות, כלל המשתתפים נפגשים לאירוע שיא – המיני מונדיאל – ויחד עם שגרירים ודיפלומטים מהעולם, ראשי רשויות מרחבי ישראל, ושחקני ליגת העל, נהנים הילדים והילדות מיום מלא בספורט, משחק הוגן וחיים משותפים. עדן וענוד הגיעו לפרויקט בתור משתתפות, שם הכירו כילדות, במשלחת זו נפגשו שוב כנשים בוגרות המעבירות מסר של אחדות ושלום.

ליאון היות ואת ליוות את המשלחת, ספרי לנו עליה.

הנבחרת של מרכז פרס מסמלת את הכוח של הכדורגל בחיבור הלא מובן מאליו של יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים תחת אותם מדים עם דגש ברור על חשיבות החברות וההוגנות על המגרש מאשר הניצחון. היה צורך לגבש את הנבחרת שהרי היא הורכבה מנציגים של תוכניות שונות ומכל הארץ.

ספרי לנו מה זה הפסטיבל הזה בגרמניה?

בפרורה – גרמניה, מתקיים טורניר הכדורגל. מדובר על יוזמה של ארגון Deutsche Soccer Liga. הטורניר מתקיים מדי שנה, זו השנה השנייה בה מרכז פרס זכה להשתתף בו. הפסטיבל התקיים בתאריכים 22-29/8/19 והביא יחדיו נבחרות מרחבי גרמניה לצד 8 נבחרות מרחבי העולם – שוויץ, רוסייה, הולנד, איטליה, פראג ,ישראל ופלסטין.
כולן מייצגות ארגונים חברתיים המשתמשים בספורט ככלי חינוכי. מטרת הטורניר והפסטיבל כולו הוא חיבור בינלאומי ובין-תרבותי על המגרש ברוח "המשחק ההוגן".

איך את מתארת את השבוע שעברתם?

התחלנו את שבוע המשלחת בהתרגשות וחששות שונים, אם זה מהשפה, גם בתוך הקבוצה וגם עם הנבחרות האחרות, אם זה מבחינת המשחק עצמו, תקשורת על המגרש, להגיע למקום שאנחנו לא מכירים.ות עם אנשים שאנחנו עוד לא מכירים. כבר ביום הראשון כל החששות די נעלמו, התגברנו על מכשולי השפה והרגשנו שאנחנו באים כנבחרת חזקה ומגובשת, שהדבר שמאחד את כולנו הוא לא רק האהבה לכדורגל, אלא גם הרצון להכיר את השונה ולהתגבש כקבוצה. התרגשנו לפגוש אנשים ממדינות שונות, קיבלנו מהם פירגון אדיר. התחברנו עם אנשים שבדרך כלל לא יוצא לנו – כמו סוריה ואיראן, ושוב ראינו את הכוח האדיר של ספורט לחבר בנינו.


משפט שלך לתיאור סיכום החוויה?

הימים היו מלאים בעשייה, שיחות, תוכן ומשחק. שבוע מלא חוויות שישאירו לכולנו זכרון טוב מהשבוע הזה ביחד.

וציטוטים של המשתתפות.ים?

ליר:
חוויתי המון חוויות שונות- זכיתי להכיר אנשים שימשיכו איתי ‏גם לאחר המשלחת,זכיתי לשחק עם אנשים ממגוון מדינות. אני מאוד תומך בפרויקט הזה.
ענאן:
‏אפשר לסכם את המשלחת במילה הישג.היה לנו כבוד גדול להשתתף ולייצג בטורניר גדול כזה.
דליה:
‏הייתה חוויה מרגש את ומהנה והיה ממש כיף לא רק לשחק כדורגל אבל גם לראות איך זה יכול לקשר בין אנשים
עמנואל:
‏כדורגל זה לא רק להבקיע שער, אלא גם להתחבר לאנשים…