לא מזמן השתתפה מרים דרמוני שרביט בכנס קישור לאתר הכנס סביב נושא מרתק; ישראלים – פלסטינים ואחרים. מארגני הכנס קשורים לפורום הבין דתי. מרים החליטה לשתף אותנו ברשמיה מהכנס. הכנס התקיים בכנסיית פטרוס דה גליקנטו בשכונת סילואן בירושלים (ראו כאן בתמונה).

אולם רוב המשתתפים, פלסטינים, ישראלים ומשתתפים נוספים מאירופה, השתתפו באמצעות הזום כנהוג בימי הקורונה. המאמץ ראוי גם אם בעיות התקשורת והתרגום הקשו על הקיום התקין של המפגש. מרים שמחה על הריבוי הדוברים והדוברות מעמותות שונות. 

האם אפשר להמציא את השלום מחדש ביחד? זאת השאלה שמארגני הכנס הפנו למומחים ולאקטיביסטים ישראלים ופלסטינים. 

חמישה דברים שלמדה מרים מהכנס של פורום השלום הבין דתי ומשתפת אותנו כאן:

  1. למרות האווירה הקשה, החברה האזרחית הפלסטינית והחברה האזרחית הישראלית, בעזרת שותפים מאירופה ממשיכות לנסות לקדם את השלום. זה מאמץ ראוי גם אם הוא לא זוכה לשום סיקור תקשורתי.
  2. העמותות הישראליות שמנסות לקדם שלום וחיים משותפים פועלות בשלושה ערוצים: האנושי (להפגיש בין ישראלים ופלסטינים על-מנת ליצור גשרים של אנושיות); מכוני חשיבה שמציעים פתרונות יצירתיים; דיווח על פגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים בגדה. כל אלה טיפות בים – כוחות של עדות יותר מאשר של פעולה.
  3. דעת הקהל בישראל מתחלק לשלושה חלקים:
  • אלה התומכים בפתרון של פשרה טריטוריאלית להשגת שלום במסגרת מו"מ בין ישראלים לפלסטינים.
  • אלה המתנגדים לפתרון של פשרה טריטוריאלית למען שלום ומעוניינים לקדם ערוצים חדשים של נורמליזציה של יחסים עם מדינות ערב ללא קשר לסוגיה הפלסטינית.
  • אלה שמתלבטים על אודות הדרך לפתור את הקונפליקט בין ישראל לערבים באזור.
  1. בהעדר דיפלומטיה פורמלית נותר הדיפלומטיה הציבורית – כדאי שיהיו קולות פלסטינים וישראלים שיצהירו שהתביעות הלאומיות של ישראל ושל הרשות הפלסטינית הן לגיטימיות. הכרת הלגיטימציה של שני הצדדים לסכסוך מהווה תנאי הכרחי לשיח של שלום.
  2. דת אינה בעיה בדרך לעשיית שלום אלא יכולה דווקא לסייע. ולראייה, מנהיגים רוחניים מכל הדתות פעלו לקידום דרך המתינות ומנעו מוות מיותר של חפים מפשע.

אלה הארגונים שהשתתפו בכנס: נשים עושות שלום; פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, שורשים, kids4peace, לב אחד לשלום, שוברים שתיקה, לוחמים לשלום, allmep, פורום ארגוני השלום הישראלי. כמו כן נטלו חלק מנהיגים דתיים רבים ביניהם הרב מלכיאור והכומר אמיל שופאני.

מרים גם שיתפה אותנו בתמונות שצילמה מהכנס.