זכיתי להשתתף בסמינר תקשורת ערוץ ליישוב הסכסוך. היוזמה של הסמינר היא שותפות של הטלויזיה החברתית ומדרשת אדם ובמימון האיחוד האירופי. קהל היעד של התוכנית היה בעיקר אנשים עם נגיעה לעולם התקשורת. אלו עברו ראיון ותיאום ציפיות עם היוזמים של הסמינר ואז התגבשה קבוצה אחת. ואחריה עוד אחת ועוד מעט תתחיל עוד קבוצה. הקבוצה שלי היתה מורכבת ממגוון המגזרים בחברה הישראלית ובעלי תפקידים שונים שקשורים בדרך זאת או אחרת לעולם התקשורת. היו יועצים ויועצות פרלמנטריות, עיתונאיות ועיתונאיים בעיקר אלטרנטיביים, היו גם פעילים חברתיים ונציגים מעמותות. השיחות קלחו והיו גם וויכוחים ואי הסכמות ובעיקר הרבה מאד שאלות ותהיות. למשל, האם ייתכן שאנחנו כאילו מגוונים אך למעשה – כל משתתפי הסמינר הם למעשה, בעלי אותם דעות?

אחרי הכרות קצרה, התחלנו עם הרצאה של פרופ' דב שנער על עיתונות של שלום. וואו זה היה פתיחה בום! הרעיון המחקרי של החוקר ג'ון גלטונג הוא שלמעשה התקשורת אוהבת את סיקור המלחמה, זה לא חדש. אבל מה שכן חדש היה, שהחוקר בדק את הנושא והכין כללים ברורים ואף הוכיח שלו היו אנשי התקשורת מקדמים זאת כעיתונות של שלום, ייתכן והתקשורת יכלה לסייע בקידום השלום. שהרי ידוע כי כאשר מודגשים הנושאים של הסכסוך, התקשורת  מלבה וגם מעלה את סדר היום לשיח הציבורי את הסכסוך. לטענת החוקר גלטונג, יש אחריות חברתית לתקשורת לקדם גם עיתונות של שלום על פי הכללים שקבע. במחקר היו לגלטונג מתנגדים רבים, אך עצם העיסוק בכך בסמינר הניב שיח מפרה ביותר. מי שמעניין אותו יכול להקשיב להרצאה של פרופ' דב שנער להלן.

ובכן, מה עוד עברנו בסמינר שהתקיים מספר סופי שבוע שהיו רחוקים זה מזה בחודשיים שלושה? ראשית גיבוש קבוצה מגוונת. ושנית נחשפנו לתכנים בנושא תקשורת הקשורים לשלום ולסכסוך. ראינו דוגמאות לעיתונות של שלום אל מול עיתונות של מלחמה. הכרנו את הנרטיבים השונים של הסכסוך ומקומם בסיקור העיתונאי. הסיקור העיתונאי של הפתרונות השונים לסכסוך – רצוי ומצוי. הנושאים גם נגעו בהדרה, בקבוצות מיעוט, במערכת המשפט ועוד. דברנו על מעורבות נשים בקבלת החלטות בנושאים הקשורים לסכסוך ולתהליך שלום ועוד.

שמענו גם מרצים שונים כגון, ערבייה מנסור ושולי דיכטר (כאן בתמונה). את עו"ד אופיר טובול ואת ד”ר סמי שלום שטרית על הדרת מזרחים. על החלטת האו"ם 1325 שמענו את עו"ד לינא בשארה ואת ד"ר מירב שמואלי. על הדרת הבדווים שמענו את ד"ר עלי אבו זיאד. על הסתה וחופש הביטוי את פרופ' יצחק זמיר.

 

עברנו גם סדנאות שונות מהבנת מנגנוני ההשתקה בתקשורת ועד דיונים בנושא חופש הביטוי, הדרה וייצוג קבוצות מיעוט בתקשורת. הכל תובל בכתבות שנעשו במקצועיות רבה בטלוויזיה החברתית וגם פעילויות שהעבירו המנחים הנהדרים שלנו.

אסכם ואומר שהיתה זאת חוויה שעוררה הרבה מחשבה. חוץ מתעודה שקבלנו – קבלנו גם כלים לעשיית כתבות וכל משתתפי הסמינר הכינו כתבות שונות בנושאים הקשורים לכל מה שנחפשנו אליו בסמינרים. להלן מספר כתבות לדוג'

כאן אפשר לראות את הקישור לכל הכתבות שנעשו במסגרת הסמינר. כתבות מעולות אחת אחת.

וכאן גם אותי מקבלת את תעודת הסיום…

תודה רבה, זכיתי. ואם יש מקום עוד… רוצו להירשם כאן בלינק הפרטים

והכי חשוב אלפי תודות לצוות המדהים שכל כך השקיע בנו…

צוות התכנית:

ד”ר אוקי מרושק-קלארמן ­– מנהלת אקדמית של מדרשת אדם וממייסדיה

לאה טוביאס – מנהלת עמותת מדרשת אדם

אהוד שם טוב – עורך ראשי ומייסד הטלוויזיה החברתית

חן פטר –  מנכ”לית הטלוויזיה החברתית

סאבר ראבי – מנהל תכניות ופרויקטים, מדרשת אדם

יולנדה גרינהוט – מנהלת פרויקטים ופרסומים, מדרשת אדם

מנחי התכנית:

ערין הווארי – דוקטורנטית בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון. חוקרת במרכז מדה אל-כרמל בחיפה, עורכת את כתב העת ג’דל ומנחה בפרויקט לשוויון מגדרי של מרכז אדוה.

ליאור אלפנט – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. ממקימות פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל וכיום עומדת בראשו, ומנכ”לית שותפה של עמותת נשים בתמונה, מבקרת קולנוע וממקימות ומנהלות המיזם התקשורתי “פוליטיקלי קוראת”.

עזריקם עמרם – דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, היה עיתונאי במחלקת החדשות של ערוץ 2, פעיל ומעורב חברתית במסגרות דיאלוג בין יהודים לערבים.

עלי ואקד – מנהל ערוץ i24News בערבית, עבד שנים רבות כעיתונאי באתר  ynet תסריטאי הסרט “בית לחם”, מנחה במכון מרחבים לקידום אזרחות משותפת.

תוייבה מג’דוב – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היתה חברה בפורום לחשיבה אזורית של מכון מולד.

יפתח אשכנזי – סופר ומבקר ספרות בעיתון הארץ, במעריב ובכתבי עת ספרותיים. דוקטורנט במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון.