האם שמעתם על נבחרת הנוער לבנות באולטימייט פריסבי ? אם לא, זה הזמן לראיין את יעל נחום – מאמנת הנבחרת וגם מה אומרות הבנות של הנבחרת? כי יש להם סיפור להתגאות בו…

נבחרת הנערות באולטימייט פריסבי היא קבוצה של נערות בגילאים 13-20 שמגיעות מכל הארץ מרקעים שונים. מחצית מהנערות ערביות המגיעות מיישובים בצפון הארץ והמחצית השניה, נערות יהודיות ממרכז הארץ. בקבוצה יש הרבה אהבה לספורט ולמשחק. בכלל לא ניתן לנחש מי ערביה ומי יהודיה. "הן אוסף של נערות מקצועניות בספורט והן הופכות לקבוצה חזקה עם קשר וחיבור מדהים, קבוצה תומכת ומלאה באהבה." כך מתארת אותם יעל, והנה גם תמונה שלהן שצולמה כמו כל שאר התמונות שפה, בeyuc2017 – מייצגות את ישראל באליפות אירופה לנוער באולטימייט פריסבי.

מה זה אולטימייט פריסבי?

אולטימייט פריסבי, מספרת יעל, הוא ספורט קבוצתי שמשחקים אותו על מגרש הדומה לפוטבול האמריקאי, רק שבמקום כדור יש צלחת מעופפת, זהו משחק ללא מגע והכי חשוב – ללא שופט. השחקנים עצמם נדרשים להכיר את החוקים ולהבינם לעומק. השחקנים הם השופטים על המגרש שקוראים את הקריאות המתאימות בעת הצורך. בצורה כזו, על כל השחקנים מוטלת האחריות לשחק בהגינות ובכבוד ולקרוא קריאות בכנות ובאחריות. מי יודע, אולי בגלל האופי של המשחק הזה והבגרות שהשחקנים נדרשים לה, על מנת לשחק ברמה גבוהה, הספורט הזה הוא קרקע פוריה לחיבור בין אנשים גם מתרבויות שונות.

יעל נחום, את המאמנת הראשית של נבחרת ישראל בנות, ספרי לנו כיצד הגעת לתחום הזה וגם קצת על הנבחרת עצמה?

אני התחלתי לשחק כילדה (15) פריסבי, ובעצמי שחקתי בנבחרת הנוער. עברתי מספר תפקידים, הייתי קפטנית ומאוחר יותר עוזרת מאמנת והיום הגעתי להיות מאמנת ראשית. האמת שאני כבר חזק בתחום החינוך וגם לומדת חינוך בסמינר הקיבוצים. הספורט לטעמי הוא דרך נהדרת לחולל שינויים בסטראוטיפים של בני אדם. דרך הספורט ובעיקר בתחום הפריסבי נוצר חיבור בין בני אדם למטרה מסויימת. הרצון הגדול שלי לעודד שיוויון מגדרי ולעודד ספורט של נשים ובעיקר לחנך נערות להאמין בעצמן מגיל צעיר. זוהי מצד אחד פעילות הפגתית – משחק, אך מצד שני, יש פה הזדמנות ענקית לחינוך לאחריות, לכבוד, להתנהגות בקבוצה, להתחשבות וגם להגיע להישגים ממקום של התמדה ואמונה בעצמך – אלו ערכים מובילים מבחינתי בדרך החינוכית שלי.

הנערות שמגיעות לנבחרת ישראל משחקות במועדונים שביישובים שלהן, ומגיעות לנבחרת אחרי שעברו מיונים ונמצאו מתאימות הן מבחינת רמת המשחק והן מבחינת רמת רצינות ומוטיבציה. רבות מהנערות משחקות ביישוביהן דרך ארגון מלכ"ר בשם ULTIMATE PEACE הפועל למען קידום שלום במזרח התיכון דרך הספורט.

עוד מוסיפה יעל שאימוני הנבחרת הם אינטנסיביים, ברמה גבוהה ועם דרישות גבוהות מהבנות. עליהן להיות מוכנות לשחק מול קבוצות מובילות מכל העולם. בקיץ הקרוב יש אליפות עולם שתתקיים בקנדה. בשל כך, נדרשת מהן השקעה גם ברמה האישית ובעיקר ברמה הקבוצתית – זהו ספורט שלא ניתן להצליח בו כיחידים וחייבים לשחק כקבוצה. הבנות למדו להתגבר על קשיי השפה, וליצור חברויות אמת שממשיכות גם מחוץ למגרש הדשא – הן מדברות ונפגשות בשעות הפנאי. הנערות מוצאות דרכים ליצירת הקשרים, להכיר ולהתחבר. הן מעריכות את ההזדמנות שנוצרה להן להכיר הכרות אמיתית את ה"אחרת" ולא לראות את השוני הגדול מהסטראוטיפים שרואים במדיה. הן בפועל לומדות שרב המשותף על השונה.

בתור מאמנת, אני חייבת להגיד שאנחנו לא משוחחים על ההבדלים ולא מנכיחים אותם – הדרך שלנו לגשר עליהם ולהתמודד איתם, היא פשוט לשחק יחד וליצור קשר דרך הספורט שחוצה כל מחסום שפתי וכל פער.

יעל עם עמרי מאמנים ביחד

הנבחרת קיימת בזכות ההתאחדות הישראלית לענפי הפריסבי. בזכות המאמנים העושים את כל עבודתם בהתנדבות מלאה, ובזכות ארגונים התומכים בפעילותינו, ובמיוחד ארגון "אתנה" לקידום ספורט הנשים בישראל.

יעל, בואי נשמע קצת את הנערות מהנבחרת, מה הן מספרות?

מעין ורנר-רייז מקרית אונו (15):

 • מה מחבר אותך לספורט ולקבוצה?

אולטיימיט זה ספורט תחרותי וידידותי בו זמנית. אנו עובדים קשה ושואפים להצלחה שלנו כקבוצה, אך זה לא בא על חשבון הקבוצה השניה. משחקים בלי שופט, כלומר המשחק עצמו מחייב תקשורת בין שתי הקבוצות. מה שגרם לי להכנס לספורט ולהתמיד בו זה האנשים המדהימים שנמצאים בו, שהם משפחה אחת גדולה מכל הארץ.

 • למה חשוב לך לטוס לאליפות העולם?

חשוב לי לטוס לאליפות העולם כי זה כיף עצום לבוא ולשחק מול השחקניות הכי טובות בעולם! זה משפר אותנו בטירוף! טסים לשבוע שאנחנו עושות בו את הדבר הכי כיף בעולם עם החברים הכי טובים שלנו! משחקים שבוע של טורנירים ובמשך כל יום יש כמה משחקים. נחשפים לרמות משחק של מדינות אחרות, מכירים שחקנים מכל העולם ומייצגים את המדינה שלנו. הטיסה לאליפות עולם זה מהדברים היותר משוגעים שאני אעשה בחיים!

 • מה המשמעות מבחינתך לזה שנבחרת ישראל מעורבת מערביות ויהודיות?

הזהות של אזרחיה של מדינת ישראל מורכבת. אני שמחה שיש לנו את ההזדמנות לייצג את המדינה שלנו שהיא באמת מגוונת, כמו שהקבוצה מעורבת מערביות ויהודיות.

 • האם לשחק יחד עם שחקניות ערביות לימד אותך משהו חדש? שינה משהו בחשיבה שלך?

איפה שאני גרה לא יוצא להכיר ערבים בכלל. הנבחרת פתחה לפני את האופציה שיהיו לי חברות אמיתיות ערביות. כל עוד לא הכרתי ערבים זה היה פשוט "הם" הערבים, הכללה אחת גדולה כלפי כולם. אך ברגע שהכרתי חברים ערבים הבנתי שהם בדיוק כמונו ושבתוך החברה כל אחד אחר. הערביות בקבוצה גדולות ומדהימות ואני ממש שמחה שאנחנו משחקות ביחד.

בראא מריח מהיישוב טמרה (15):

 • מה מחבר אותך לספורט ולקבוצה?

אני הייתי בקבוצות אחרות והחיבור היה טוב ולפעמים מצוין, אבל הקבוצה הזו היא ממש מיוחדת. בחיבור בינינו יש ידידות ואהבה למרות שאנחנו שחקניות ערביות ויהודיות. זה ממש משך אותי, כי לא כל אחד יכול להשתתף במפגש כזה, שיכול לעזור לנוער לשנות את החשיבה עלינו☺. וגם החיבור בין המאמנים לשחקניות חזק, כי ממש נוח לדבר איתם. והסיבה במקום הראשון שגרמה לי להיות כאן, היא הפריסבי עצמו. אני חושבת שאין מקום אחר בו יכולתי לעבור את ההתנסות הזאת.

 • האם לשחק יחד עם שחקניות יהודיות לימד אותך משהו חדש? שינה משהו בחשיבה שלך?

כן, למדתי הרבה דברים שלא ידעתי לפני. דברים שקשורים בחיים שלהן, למשל הנושאים שהן לומדות בבית ספר וגם הופתעתי שיש בנות שגם לומדות ערבית! למדתי גם שאין הבדל גדול בינינו אבל יש הרבה מאוד במשותף.

רשא עזאיזה מהיישוב דבוריה (17):

 • מה מחבר אותך לספורט ולקבוצה?

הספורט הזה חדש בארץ , ויש בנות בקבוצה מכל הארץ, וגם יש בנות ערבית ויהודיות, וזו הפעם הראשונה שאני פוגשת בנות יהודיות ומשחקת איתן.

 • למה חשוב לך לטוס לאליפות העולם ?

כי אני רוצה לשחק עם הבנות הכי טובות בעולם, להכיר אותם ולשחק ברמה הכי גבוהה.

 • מה המשמעות מבחינתך לזה שנבחרת ישראל מעורבת מיהודיות ומערביות?

שזה טוב, ושיש בנות מכל הארץ שמשחקות, וזה ממש יפה בגלל שאין הרבה קבוצות בארץ שיש בנות מעורבות מכל המגזרים.

 • האם לשחק יחד עם שחקניות יהודיות לימד אותך משהו חדש? שינה משהו בחשיבה שלך?

כן , למדתי הרבה על השפה העברית, והרבה דברים על מסורת יהודית ובכלל שינה לי את כל מה שחשבתי שאני יודעת על המגזרים האחרים בארץ.

 • עוד משהו שרצית להוסיף?

כן זה ממש חשוב לי וכיף לי להיות בקבוצה ייצוגית של נבחרת ישראל. כולם פה הם משהו מיוחד בלב שלי.

בתמונת סלפי מתוקה בדרך לאימון – ועוד תמונה של רשא ומעין באליפות בהולנד

אז אם אתם רוצים לעודד כאלו פעילויות של חיים משותפים דרך הספורט ובעיקר רוצים לתמוך ולעזור לנערות להגיע לאליפות בקנדה הקיץ, תוכלו לתרום להן דרך איילת בן ציון ayelet111271@gmail.com טלפון 0545442436 . ואם אתם גם מכירים או מפעילים פעילויות ספורט משותפות שמחוללות שינוי – ספרו לי על כך. מחכה לשמוע גם פה בתגובות.