ובכן פוסט שפרסמתי בשנת 2016 ועדיין רלוונטי ל- 21/9 כל שנה (כל הקישורים עודכנו כמובן), יום השלום הבינלאומי עליו נכתב בכמה מקומות באינטרנט את הדברים הבאים:

יום השלום הבינלאומי, החל ב21 בספטמבר, הוא יום שכולו מוקדש לשלום, נגד מלחמות ואלימות מכל סוג שהיא. יום זה נועד על מנת ליצור שקט והפסקת אש ליממה אחת שאולי תוכל להמשיך אף אחרי ה21 בספטמבר.

יום השלום התחיל ביוזמתו של איש אחד, צלם בריטי בשם ג'רמי גיליי שהיה מתוסכל מהמלחמות, הרעב והסבל על פני כדור הארץ. ג'רמי ראה בחזונו יום אחד של אחדות גלובלית, של שיתוף פעולה בין תרבויות ושל שלום. הוא יצא למסע ברחבי העולם, תיעד תרבויות וסיפורים שונים, פגש ראשי ממשלות, ארגונים גדולים ושחקנים מפורסמים וכולם יחד פעלו למען הכרזה רשמית של יום השלום על ידי האו"ם, ב21 לספטמבר.

על פי החלטה 55/282 של האו"ם מהווה ה- 21 בספטמבר את יום השלום, או יום הפסקת אש עולמי, וכולו מוקדש לנושא זה. החלטה בדבר קיומו של יום זה התקבלה כבר בשנת 1981 אך רק בשנת 2001 נקבע תאריך קבוע לציון היום.

יום זה נתפס כיום של הפסקת אש עולמית ויום ללא אלימות, ומזמין את כלל האומות והאנשים לכבד זה את זה ולהימנע מעימותים ועוינות ביום זה, להתאחד סביב נושא השלום ולהעלותו לסדר היום על ידי דיון ועשייה.

היום מתאפיין בשלל אירועים ברחבי העולם הכוללים הופעות קומיות, קונצרטים והופעות מוזיקליות, תפילות, דקת דומיה, פעילויות בית ספריות, מיזמים, התנדבויות ואירועים מקומיים נוספים.

הנה אסופה של שירי שלום:

לחצו כאן כדי לראות תרגום  לעברית של השיר imagine של ג'ון לנון

מירי אלוני עם "שיר לשלום"

עוזי חיטמן עם "נולדתי לשלום"

קישור לחומרים שיכולים לעזור למי שמעוניין לציין או להעביר פעילות בנושא בהתאמה לגיל המשתתפים כמובן :

  1. אתר בין הצלצולים יש שם הצעות לפעילות לגיל יסודי אך ניתן להסב בהתאמה לרצונכם
  2. אתר של ה- UN מראה בשפה האנגלית את הנושא הנבחר לשנת 2017 ליום השלום הבינלאומי, מדובר ב- Together for peace: Respect, Safety and Dignity for all, שווה צפייה. יש גם סרטונים שמתארים שני פליטים לא בהקשר של מדינת ישראל.
  3. בסדנא של האגודה לזכויות האזרח – ראו כאן בקישור.
  4. באתר של שיחה מקומית ראו כאן.
  5. כאן אפשר למצוא סרטון קצר של נשים עושות שלום, בנושא מהו שלום בשבילי שהופק לקראת יום השלום הבינלאומי בשנת 2016 – מגוון ומעניין.

עוד קראתי שכדי לחנוך את היום, מצלצלים בפעמון השלום שנמצא במטה האו"ם (בניו יורק). פעמון השלום יצוק ממטבעות שנתרמו על ידי ילדים מכל היבשות חוץ אפריקה, והיה מתנה מהאומות המאוחדות של יפן, כ"תזכורת למחיר האנושי של מלחמה"; על הצד של הפעמון כתוב: "יחי השלום העולמי המוחלט" (Long live absolute world peace). האם משהו שמע על כך? רשמו פה בתגובות וגם אם מצאתם עוד תכנים מעניינים שתפו אותנו פה בתגובות.