כידוע אני אוהבת לאסוף סיפורים מרתקים למדור המספר על נשים אקטיביסטיות לקידום החיים המשותפים. והנה תקראו הפעם סיפור של חיבור ועשיה מרתקים. 

"עלינו להיות מוכנים לפעול כמזור לכל הפצעים" (אתי הילסום)

לפני זמן מה, נחשפתי לשתי נשים עם יוזמה לריפוי עולמי מסקרן ומעורר התפעלות. אז ספרו לי מי אתן?

אנחנו, דינא עוואד סרור (פלסטין) ואמה שם-בה אילון (ישראל) פעילות שלום העובדות למען ריפוי גלובאלי. שתינו קיבלנו השראה עמוקה מאתי הילסום ורצינו לחלוק את ההשראה עם אחרים.

דינא עוואד סרור פלסטין – שמי דינה עואד סרור. אני פלסטינאית שגדלה בבית סחור, עיר קטנה מזרחית לבית לחם בפלסטין. כעת אני מתגוררת בעילבון, כפר ערבי קטן בצפון ישראל. אני מרצה וסופרת והתשוקה העיקרית שלי היא להעצים נשים ואמהות. פגשתי את יומניה של אתי לפני שמונה שנים כשהייתי בת 27, בדיוק הגיל בו אתי התחילה לכתוב את היומנים. מיד הרגשתי חיבור אליה ואל האתגרים איתם התמודדה כאישה צעירה. למדתי ממנה רבות על אהבה וחופש, איך להשאר עצמאית וחופשיה גם כשאני אוהבת מישהו. כאדם רוחני למדתי ממנה רבות על תפילה ועל החיבור לאלוהים. כפלסטינאית אתי עוררה בי הרבה השראה מפני שהיא העניקה לי זווית התבוננות רחבה יותר על הסכסוך הישראלי פלסטינאי מעבר לתפיסות של שחור/לבן, טוב/רע. למדתי לשאול שאלות ולמצוא את התשובות בתוך עצמי.

למדתי ממנה לראות את האדם בתוך החייל הישראלי וקיבלתי הבנה עמוקה יותר של המלחמה כמנגנון המשתמש בגברים הצעירים הללו.

אמה שםבה אילון ישראל – שמי אמה שם-בה אילון. אני אמנית, משוררת ורבה. הכרתי את יומניה של אתי הילסום לפני 15 שנים ומאז השפה הפנימית שלה הפכה לחלק ממני. כיהודיה שגדלה בישראל אני יודעת שאנו נושאים טראומה שמשפיעה עלינו כיחידים וכאומה. לטראומה שאנחנו נושאים מהשואה יש השפעה רבה על התפקוד שלנו כעם ובמיוחד על היחס שלנו לפלסטינאים. כפעילת שלום אני יודעת שאנחנו לא יכולים להתקדם לקראת חזון של שלום אם לא נרפא את הפצעים מהעבר. כתביה של אתי הילסום ריפאו באופן עמוק את ליבי ואיפשרו לי לבחור לצאת מתפקיד הקורבן ולמצוא בתוכי את הכוחות לתרום למען יצירת עולם טוב יותר.

 

איך הכרתן אחת את השנייה?

הכרנו אחת את השניה כשדינא הכירה את השותף שלה, חנא סרור ב 2010. חנא היה חבר בקבוצה של ישראלים ופלסטינאים שנשאו חזון להקים כפר לחקר השלום במזרח התיכון וגם אמה היתה חברה באותה הקבוצה. חנא מאד התרגש מהמפגש עם דינא והביא אותה למפגשי הקבוצה כך שהתחברנו מאד מהר. עבור דינא הקשר עם חנא היה קשר רומנטי עוצמתי והיא כתבה על החוויות שלה ושיתפה את אמה בקטעי היומן. הכתיבה של דינא וגם הגילויים הכנים שלה באהבה, ארוטיקה ורוחניות הובילו לידידות כנה בינינו ולהבנה שאנחנו נפעל ביחד. 

מה זה הקלפים?

יצרנו קלפים עם ציטוטים של אתי הילסום לפני עשר שנים עבור טקס יום השואה האלטרנטיבי שערכנו בישראל. הקלפים האלו הפכו לבסיס עבור הפרוייקט הנוכחי. מאז אנחנו עורכות טקס ביום השואה מדי שנה, ואתי הילסום היא ההשראה העיקרית עבור האירועים הללו. בסיומו של כל טקס המשתתפים מוזמנים לבחור קלף ובו ציטוט של אתי הילסום, כבסיס לתפילה. לפני כשנה החלטנו לפרסם את הקלפים עם חוברת קטנה הכוללת מידע נוסף על אתי הילסום ועל הנושאים עליהם היא כתבה ביומנים.  בחרנו מאה ציטוטים מתוך היומנים והמכתבים שהיא כתבה ממחנה המעבר ווסטרבורק ותרגמנו את הציטוטים ואת החוברת לשלוש שפות: אנגלית עברית וערבית.

אז מה מצאתם שם ביומנים של אתי הילסום?

עבור שתינו הקריאה ביומנים של אתי הילסום הוותה השראה ולימדה אותנו מה המשמעות של להיות פעילת שלום בזמנים מאתגרים שכאלו. שתינו נושאות חזון להקמת קהילה בה יגורו ביחד פלסטינאים, ישראלים ובינלאומיים. אתי עוזרת לנו לשאת את החזון הזה גם כשהוא נראה קשה או בלתי אפשרי. החלטנו לפרסם את הקלפים משום שאנחנו אנו מאמינות שהציטוטים יכולים לרפא לבבות רבים משום שהם מכילים חוכמה עמוקה ואנושית הנחוצה לעולם באופן כה דחוף.

מי היא אתי הילסום?

אתי הילסום היתה יהודיה הולנדית שכתבה יומנים בזמן מלחמת העולם השניה. היא נרצחה באושוויץ ב 1943, בהיותה בת 29 שנים. היומנים שנכתבו בשנתיים האחרונות לחייה הם עדות לאהבה, חמלה, אמון בחיים ורוחניות עמוקה. היא מתארת ביומנים ובמכתבים שכתבה ממחנה הריכוז ווסטרבורק את התהליך הפנימי של אישה שבחרה להאמין ברוח האדם. אלו מילותיה של אישה שבחרה לתת אמון בקולה הפנימי, לא משנה מה מתרחש מחוצה לה.

״אני מוכנה להעיד בכל מצב, ועד מותי שהחיים יפים ומלאי משמעות, ושזוהי אינה אשמתו של אלוהים שהדברים הם כפי שהם כעת, אלא אשמתנו שלנו. ניתנו לנו כל ההזדמנויות להיכנס לגן עדן, אבל עלינו עדיין ללמוד כיצד לנצל את ההזדמנויות הללו.״ (7 ביולי 1942)

למרות כל הסבל והכאב שהיו מנת חלקה היא מצאה עניין בחיים והתלהבה מהאפשרות להתבונן על כל מה שהתרחש בתוכה ומסביבה.

״עם כל מה שקורה, החיים ממשיכים להיות ׳מעניינים׳. שוב ושוב אני חוזרת ומביטה על סביבי במבט דמוני כמעט. רוצה לראות ולשמוע ולהיות נוכחת, לחשוף את כל סודות החיים, להתבונן בקור רוח בעוויתות פניהם של גוססים. וגם למצוא את עצמי עומדת פתאום נכחי, וללמוד הרבה מתוך מה שנשמתי מציגה לראווה בימים אלה. ולאחר מכן למצוא לכך את המילים הנכונות.״ (28 ביולי 1942)

 

המהדורה הראשונה של הקלפים נמכרה במהירות ומשכה הרבה תשומת לב. הקלפים הגיעו למקומות שלא צפינו מראש, לדוגמא, כמה עובדים סוציאלים רכשו אותם עבור עבודתם עם פליטים מסוריה השוהים ביוון ובגרמניה. קיבלנו בקשות רבות לתרגם את הקלפים לשפות נוספות. שני במאים מהולנד קראו מאמר על הפרוייקט שלנו והחליטו לצלם סרט תיעודי על הפרוייקט. הם רצו לתת ביטוי למשמעות של מילותיה של אתי הילסום לחיים כיום, במיוחד בישראל/פלסטין. הם צילמו אותנו מובילים מעגלים עם קלפי אתי הילסום בישראל ובפלסטין. בעקבות אתי הילסום והסרט שנעשה על הפרוייקט טסנו בינואר 2020 להולנד והשתתפנו ברטריט של הזן פיסמייקרס במחנה המעבר ווסטרבורק.  השתתפנו בטקס בו הוקראו שמות 102,000 הנספים שהועברו מווסטרבורק לאושוויץ. לצפייה בסרט ניתן לראות פה.  

למה בחרתן ליצור קלפים ולא משהו אחר?
היומנים והמכתבים הם ארוכים ומלאים באוצרות. כששולפים קלף אפשר יותר בקלות להתחבר למספר משפטים ולקחת אותם כהשראה להמשך היום. המסר שגלום בהם יכול להיות חלק ממדיטציה או תפילה. בהתחלה יצרנו את הקלפים עבור הטקסים שהובלנו ביום השואה. כל משתתף התבקש לבחור ציטוט של אתי ולשתף במשמעות הציטוט עבורו/עבורה. כמה משתתפים עדיין נושאים בארנק את הקלף שקיבלו בטקס לפני הרבה שנים.

אז מתי תצא המהדורה השנייה של הקלפים?

תוך כדי הימים המטורפים של הקורונה הצלחנו להדפיס מהדורה שנייה של הקלפים באפריל 2020. אפשר לרכוש את הקלפים דרך האתר שיצרנו.

והאם אתן עדיין מקיימות את טקסי יום השואה המיוחדים הללו?

השנה ערכנו את הטקס בערב יום השואה בזום. זה אפשר לנו להתכנס עם כשלוש מאות משתתפים מארצות שונות כמו: פלסטין, ישראל, ארצות הברית, פורטוגל, קולומביה, הולנד, שוויץ, גרמניה ורואנדה. פה תוכלו למצוא הקלטה של הטקס. (שימו לב שה 25 דקות הראשונות של הטקס לא הוקלטו בשל סיבות טכניות ועדיין תוכלו לקבל את רוח הטקס). הנושא בו בחרנו להתמקד השנה בטקס יום השואה הוא כיצד אתי הילסום יכולה ללמד אותנו למצוא חופש פנימי בזמנים מאתגרים.

תודה רבה, למדתי משהו חדש… והנה פה בקישור גם הפניה לאנסבל ע"ש אתי הילסום