X
הצטרפו אלינו
Header Slogan

יום השנה העשרים וארבעה (2019) לציון רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מערך מקיף ומעמיק בנושא יום הזיכרון לרצח רבין שנכתב במסגרת ״המגדלור״ – פרויקט חדש ומשותף לתנועת ״החלוץ״ מבית המדרשה באורנים ו״אידאה״ – מרכז לדמוקרטיה ליברלית

הצעה לפעילות בכיתה: יום הזיכרון ליצחק רבין? או יום הזיכרון לרצח יצחק רבין?

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

כל שנה מחדש ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין עולה השאלה כיצד לציין את היום הזה בבית הספר ובכיתה. נראה שהשאלה מתחילה עוד קודם לגבי שמו של היום הזה: האם זה יום הזיכרון לרבין? או האם זה יום הזיכרון לרצח רבין? כל אחד מהשמות לוקח אותנו למקום אחר: האם אנו רוצות/ים לזכור את האיש עצמו? או האם אנו רוצות/ים לזכור את היום שבו נרצח?

ערכות פעילויות חינוכיות ממרכז יצחק רבין

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מחלקת החינוך במרכז יצחק רבין מציעה לקבוצות ולארגונים מהמגזר הציבורי והפרטי, ערכות פעילויות חינוכיות וכן ימי פעילות והעשרה העוסקים במורכבותה של החברה הישראלית ובאתגרים העומדים לפתחה וכן במנהיגות ודילמות של מנהיגים בזירות פעולה שונות, תוך קישור למטרות הקבוצה ותפקידם של חבריה. להלן קישור לערכות הפעילויות החינוכיות באתר מרכז יצחק רבין 

מאגר מקורות מידע וחומרים עיוניים ומעשיים לפעילות חינוכית בנושא חינוך לחיים משותפים ולמניעת גזענות

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

יש הכרח בטיפוח מתמשך של היחסים בין הקבוצות המרכיבות את החברה בישראל ובהבניית האחדות והחיים המשותפים בה הן כערך חיוני כשלעצמו והן כדי להבטיח את קיומה של מדינת ישראל לדורות. הכרח קיומי זה מחייב גם התמודדות אמיצה עם נגע הגזענות וביעורו. המאגר כולל חומרים עיוניים ומעשיים העוסקים באחדות, חיים משותפים ומניעת גזענות בחברה בכלל ובמדינת ישראל בפרט. במאגר יש נתונים על ההזדמנויות והאתגרים הקיימים בפני החברה בישראל בהווה בדרך למימוש החזון והתקוות; מתוארות פעולות הנדרשות במערכת החינוך לחינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות בין כל הקבוצות המרכיבות את החברה בישראל ומשולבים תכניות וכלים לאנשי החינוך ליישומן. כמו כן מוצגים במאגר משרדי הממשלה, יחידות משרד החינוך וגופים וארגונים שונים במגזר השלישי העוסקים בקידום אחדות וחיים משותפים ומניעת גזענות, ומובא בו ההקשר הבין-לאומי והמשפטי בנושאים של זכויות אדם ומניעת גזענות.

קישור לחוברת סקירה "פסיפס ישראלי חינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות"

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

אחד התפקידים המרכזיים של אנשי החינוך הוא לחנך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות. כדי לעמוד במשימה,"הכשרה שיטתית ומחייבת של מנהלים, מורים ועובדי מטה בנושא גזענות, ליצירת אקלים חיובי במסגרת החינוך ולטיפול בדעות קדומות". החוברת שלפניכם נכתבה על רקע דברים אלה. החוברת נועדה לתרום לקידום חינוך, הוראה ולמידה לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות. בחוברת מוצגים הבסיס העיוני, נושאים, עקרונות ודרכי פעולה לחינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות כחלק מלבת מערכת החינוך וכתהליך עקבי, מקיף ושיטתי לאורך הרצף החינוכי.

מערכי שיעור וחומרי מקור בנושא הסכמי השלום שריכזו תנועת שלום עכשיו

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מורות? מורים? הורים לילדים? יש לנו משהו במיוחד בשבילכם. לדור הצעיר שלנו מגיע ללמוד על שלום. הילדות והילדים שלנו לומדים על מלחמות ומפספסים עולם שלם של תקווה. לכבוד 25 שנה להסכם השלום עם ירדן, פעילי ופעילות ״שלום עכשיו״, יצרו אתר המרכז בתוכו מערכי שיעור וחומרי מקור בנושא הסכמי השלום. מוזמנים להכנס לאתר, להעביר את מערכי השיעור ולעודד את בתי הספר ללמד את הילדים שלנו על שלום ותקווה. כל מערכי השיעור והמידע מחכים לכם ממש כאן בקישור

יחידות לימוד לחינוך לסובלנות מגיל הגן ועד לפרחי הוראה בעברית ערבית ואנגלית.

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

בקישור בהמשך, יש הפניה לאתר שיזמה ליאורה ישראלי וובוא רשימת יחידות לימוד לחינוך לסובלנות. אוסף רב של יחידות לימוד ממקורות שונים. הרוח היא רוח של תפיסת עולם הומניסטית, מיועדות לתלמידים מגיל הגן ועד לסטודנטים במכללות להוראה (מתאימות גם להדרכת צוותי מורים בבתי-ספר). מומלץ לגלול לאורך כל האפשרויות שמציע העמוד. בהצלחה.

אין קצת דמוקרטיה – טיפוח תרבות דמוקרטית ואזרחות פעילה

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

תכנית לימודים לבתי הספר העל יסודיים, 12 מערכי שיעור וחלק מעשית למטלת הביצוע. עברית . התכנית נבנתה כיחידת העמקה במסגרת לימודי האזרחות וכוללת מערכי פעילות המתאימים למטלת הביצוע. היא משלבת למידה עיונית עם עשייה ובה שלושה מרכיבים מרכזיים: למידת ערכי היסוד הדמוקרטיים, בדיקת מציאות חברתית לאור ערכים, ושינוי חברתי. היחידה מאפשרת לקשר באופן מעשי בין הלימודים התיאורטיים לבין המציאות היומיומית. היא מזמנת אפשרות להכשיר את בני הנוער לפעול כשותפים פעילים בחברה האזרחית. (התכנית הועלתה לאתר משרד החינוך).

בשביל הדיאלוג – תכנית להתמודדות עם תופעת הגזענות

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

תכנית לימודים לבתי הספר העל יסודיים כוללת 6 מאמרים ו-9 מערכי פעילות. התכנית מציעה דרך חינוכית מעשית להתמודדות עם תופעת הגזענות בחברה הישראלית בכלל, ועם עמדות גזעניות של תלמידים במערכת החינוך, בפרט. היא מתמקדת בארבע סוגיות מרכזיות החיוניות להבנת תופעת הגזענות ולכל אחת מהן מוצעת פעילות אחת או יותר הממחישה אותה ונותנת כלים ראשוניים להתמודדות עמה. (התכנית הועלתה לאתר משרד החינוך).

כוחה של מילה – חינוך להגנה על חופש הביטוי ולהתמודדות עם הסתה וגזענות

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

תכנית לימודים לבתי הספר העל יסודיים כוללת מאמרים ורקע תיאורטי, 30 מערכי פעילות. התכנית מבקשת להעמיק את הבנת התלמידים בנוגע לחשיבות חופש הביטוי במשטר דמוקרטי מחד, ואת ההבחנות בינו לבין הסתה וביטויים גזעניים מאידך. חשיבות העיסוק החינוכי בסוגיות אלו נובעת לא רק ממקרי הקיצון העולים לסדר היום החברתי, אלא משום שדילמות ושאלות הקשורות לחופש ביטוי וגזענות הן חלק מההוויה היום-יומית של בני הנוער, לאור פעילותם הרבה ברשתות החברתיות. תכנית משותפת של מדרשת אדם והאגודה לזכויות האזרח