X
הצטרפו אלינו
Header Slogan

חומרים לשימוש עבור יום האישה הבינלאומי נשים מצליחות בחברה הערבית ונשים שמקדמות חיים משותפים

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מתי בפעם האחרונה עסקתם ביום האישה הבינלאומי בנשים מצליחות מהחברה הערבית או בנשים שמקדמות חיים משותפים? נשים ערביות מופלאות שעשו את זה וגם נשים ערביות ויהודיות שפועלות לקדם חיים משותפים. מידי שנה בשמונה במרץ מצוין יום האישה הבינלאומי ברחבי העולם. שלושה היבטים בפועלן של נשים נבחרו לעמוד במרכז יום זה: זיכרון הנשים שפעלו בעבר ופועלות בהווה למען השגת שוויון זכויות, תרומת הנשים למען שלום עולמי והישגיהן של נשים. בחברה הישראלית נשים רבות, יהודיות וערביות, מנהיגות ופורצות דרך, ומשפיעות על החיים הציבוריים בתחומי האזרחות, חינוך, תעסוקה, בריאות כלכלה וחברה.

"מחנכים לשינוי" – מאגר מערכים לדיון בנושאים הקשורים לקונפליקטים בחברה הישראלית, לגזענות וליחס ל"אחר".

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

האתר מיועד לנשות ואנשי חינוך העובדים עם בני נוער בגילאי חטיבה ותיכון, והרוצים להיות רלוונטיים עבור תלמידיהם. נשות ואנשי החינוך, השואפים להעז ולהוביל דיונים עם התלמידים גם בנושאים טעונים וקונפליקטואליים: נושאים כמו יחסי יהודים-ערבים, מתחים בין דתיים, חרדים וחילוניים, פערים בין אשכנזים למזרחים, היחס לקהילת הלהטב"ק, גזענות כלפי בני העדה האתיופית או אלימות מינית ומגדרית.

יום השנה העשרים וארבעה (2019) לציון רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מערך מקיף ומעמיק בנושא יום הזיכרון לרצח רבין שנכתב במסגרת ״המגדלור״ – פרויקט חדש ומשותף לתנועת ״החלוץ״ מבית המדרשה באורנים ו״אידאה״ – מרכז לדמוקרטיה ליברלית

הצעה לפעילות בכיתה: יום הזיכרון ליצחק רבין? או יום הזיכרון לרצח יצחק רבין?

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

כל שנה מחדש ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין עולה השאלה כיצד לציין את היום הזה בבית הספר ובכיתה. נראה שהשאלה מתחילה עוד קודם לגבי שמו של היום הזה: האם זה יום הזיכרון לרבין? או האם זה יום הזיכרון לרצח רבין? כל אחד מהשמות לוקח אותנו למקום אחר: האם אנו רוצות/ים לזכור את האיש עצמו? או האם אנו רוצות/ים לזכור את היום שבו נרצח?

ערכות פעילויות חינוכיות ממרכז יצחק רבין

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מחלקת החינוך במרכז יצחק רבין מציעה לקבוצות ולארגונים מהמגזר הציבורי והפרטי, ערכות פעילויות חינוכיות וכן ימי פעילות והעשרה העוסקים במורכבותה של החברה הישראלית ובאתגרים העומדים לפתחה וכן במנהיגות ודילמות של מנהיגים בזירות פעולה שונות, תוך קישור למטרות הקבוצה ותפקידם של חבריה. להלן קישור לערכות הפעילויות החינוכיות באתר מרכז יצחק רבין 

מאגר מקורות מידע וחומרים עיוניים ומעשיים לפעילות חינוכית בנושא חינוך לחיים משותפים ולמניעת גזענות

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

יש הכרח בטיפוח מתמשך של היחסים בין הקבוצות המרכיבות את החברה בישראל ובהבניית האחדות והחיים המשותפים בה הן כערך חיוני כשלעצמו והן כדי להבטיח את קיומה של מדינת ישראל לדורות. הכרח קיומי זה מחייב גם התמודדות אמיצה עם נגע הגזענות וביעורו. המאגר כולל חומרים עיוניים ומעשיים העוסקים באחדות, חיים משותפים ומניעת גזענות בחברה בכלל ובמדינת ישראל בפרט. במאגר יש נתונים על ההזדמנויות והאתגרים הקיימים בפני החברה בישראל בהווה בדרך למימוש החזון והתקוות; מתוארות פעולות הנדרשות במערכת החינוך לחינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות בין כל הקבוצות המרכיבות את החברה בישראל ומשולבים תכניות וכלים לאנשי החינוך ליישומן. כמו כן מוצגים במאגר משרדי הממשלה, יחידות משרד החינוך וגופים וארגונים שונים במגזר השלישי העוסקים בקידום אחדות וחיים משותפים ומניעת גזענות, ומובא בו ההקשר הבין-לאומי והמשפטי בנושאים של זכויות אדם ומניעת גזענות.

קישור לחוברת סקירה "פסיפס ישראלי חינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות"

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

אחד התפקידים המרכזיים של אנשי החינוך הוא לחנך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות. כדי לעמוד במשימה,"הכשרה שיטתית ומחייבת של מנהלים, מורים ועובדי מטה בנושא גזענות, ליצירת אקלים חיובי במסגרת החינוך ולטיפול בדעות קדומות". החוברת שלפניכם נכתבה על רקע דברים אלה. החוברת נועדה לתרום לקידום חינוך, הוראה ולמידה לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות. בחוברת מוצגים הבסיס העיוני, נושאים, עקרונות ודרכי פעולה לחינוך לאחדות וחיים משותפים ולמניעת גזענות כחלק מלבת מערכת החינוך וכתהליך עקבי, מקיף ושיטתי לאורך הרצף החינוכי.

מערכי שיעור וחומרי מקור בנושא הסכמי השלום שריכזו תנועת שלום עכשיו

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

מורות? מורים? הורים לילדים? יש לנו משהו במיוחד בשבילכם. לדור הצעיר שלנו מגיע ללמוד על שלום. הילדות והילדים שלנו לומדים על מלחמות ומפספסים עולם שלם של תקווה. לכבוד 25 שנה להסכם השלום עם ירדן, פעילי ופעילות ״שלום עכשיו״, יצרו אתר המרכז בתוכו מערכי שיעור וחומרי מקור בנושא הסכמי השלום. מוזמנים להכנס לאתר, להעביר את מערכי השיעור ולעודד את בתי הספר ללמד את הילדים שלנו על שלום ותקווה. כל מערכי השיעור והמידע מחכים לכם ממש כאן בקישור

יחידות לימוד לחינוך לסובלנות מגיל הגן ועד לפרחי הוראה בעברית ערבית ואנגלית.

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

בקישור בהמשך, יש הפניה לאתר שיזמה ליאורה ישראלי וובוא רשימת יחידות לימוד לחינוך לסובלנות. אוסף רב של יחידות לימוד ממקורות שונים. הרוח היא רוח של תפיסת עולם הומניסטית, מיועדות לתלמידים מגיל הגן ועד לסטודנטים במכללות להוראה (מתאימות גם להדרכת צוותי מורים בבתי-ספר). מומלץ לגלול לאורך כל האפשרויות שמציע העמוד. בהצלחה.

אין קצת דמוקרטיה – טיפוח תרבות דמוקרטית ואזרחות פעילה

חומרי הוראה מערכי שיעור, ספריה

תכנית לימודים לבתי הספר העל יסודיים, 12 מערכי שיעור וחלק מעשית למטלת הביצוע. עברית . התכנית נבנתה כיחידת העמקה במסגרת לימודי האזרחות וכוללת מערכי פעילות המתאימים למטלת הביצוע. היא משלבת למידה עיונית עם עשייה ובה שלושה מרכיבים מרכזיים: למידת ערכי היסוד הדמוקרטיים, בדיקת מציאות חברתית לאור ערכים, ושינוי חברתי. היחידה מאפשרת לקשר באופן מעשי בין הלימודים התיאורטיים לבין המציאות היומיומית. היא מזמנת אפשרות להכשיר את בני הנוער לפעול כשותפים פעילים בחברה האזרחית. (התכנית הועלתה לאתר משרד החינוך).