לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה אנו מציגים רשימת מקורות מידע המתייחסים לציון הדרך הטרגי ההיסטורי והמכונן אשר היינו מצפים שישפיע על קבלת ההחלטות הפוליטיות והאנושיות בחיינו כאן היום. דיון פתוח של כולנו יהודים, ערבים, נוצרים ובני מיעוטים אחרים בשואת היהודים במלחמת העולם השנייה הוא חשוב ומועיל מוסרית ופוליטית. יום הזיכרון הבינלאומי לשואה חל ב – 27/1. שלי ארידור רכזה עבורנו מידע שמתקשר לנושא ולאג'נדה שמוביל אתר חיים משותפים בהקשר זה.

אנדרטת הזיכרון לשואה בבודפשט, ברחבי העולם קיימים אנדרטאות זיכרון לשואה – בל האנושות תשכח

כשמוסלמים הצילו יהודים מנוצרים פורסם ב- 12.2.2018

רגע אחרי יום השואה הבינלאומי, בשוך מהומת החוק הפולני ועם הסכסוך הישראלי-פלסטיני תמיד ברקע, כדאי לדבר על חסידי אומות העולם המוסלמי. העדויות על מעשי חסד רבות מספור, אבל אקט ההכרה הרשמי כבר סבוך בהרבה. מורכבות המזכירה הרבה ביחסים בינינו.

מושגים בערבית ליום השואה – מאתר חיכמה – ביה"ס ללימודי ערבית

לזכור את השואה יחד, יהודים וערבים כתבה מאת יוסף חדאד בישראל היום מה- 22 בינואר, 2019

ללמד על השואה בבית ספר ערבי-יהודי מאת גיא אלוני פורסם ב- 24.4.2017

מאחורי הזיכרונות הלאומיים שלנו עומדים פחדים עמוקים הקשורים לנרטיבים הבונים אותנו כעם. ישנם מורים יהודים המתקשים לוותר על האחיזה בשואה, אולי כי הם חוששים שבלעדיה תישמט אחת ההצדקות החשובות לקיומנו הלאומי. אך חשוב גם להתייחס לחלקם של המורים הערבים בישראל, אשר אולי גם הם מתקשים לוותר על האחיזה באסונותיהם הקבוצתיים הקשורים לנרטיב. מה שכן חשוב לכתוב כאן בהקשר הזה שזיכרון השואה, ואכן נקבע לכך גם יום זיכרון בינלאומי, יכול ללמד את האנושות כולה, את גזע בני האדם, רבות על חשיבות המאבק נגד גזענות במובן הרחב של המילה והמעוניינים להעמיק, להתייחס, להמשיך ולדון מומלץ להכנס לכל הקישורים, לחפש מידע, וניתן להוסיף עוד מידע חשוב לכאן.

(יום) השואה והחברה הערבית בישראל – ריכוז כתבות מאתר ערבים בישראל מרחב מידע רב תחומי

מערכי שיעור בנושא יום השואה הבינלאומי – 27/1  מאתר משרד החינוך

מערך שיעור בנושא יום הזיכרון הבין-לאומי להנצחת קרבנות השואה לחטיבה העליונה מאתר יד ושם

מערך שיעור בנושא יום השואה הבינלאומי מאתר הסתדרות המורים

אמפתיה ושינוי עמדות של תלמידי בית-ספר תיכון ערבי כלפי האחר בעקבות לימוד אקדמי וחווייתי של פרק השואה בהיסטוריה עבודת MA מאת: טאהר אבו-ריא ; בהנחיית: חגי קופרמינץ מאוניברסיטת חיפה (2014)‏

השפעת מסע בני נוער לפולין על האמפתיה לסבלם של ערביי ישראל עבודת דוקטורט מאת: חוה שכטר ; בהדרכת: גבריאל סלומון מהחוג לחינוך באוניברסיטת חיפה, (2002)

נודה לכם/ן אם בתגובות, תכתבו לנו אם מצאתם חומרים נוספים חשובים שקשורים ליום השואה הבינלאומי ומתקשר לאתר חיים משותפים. אולי ספר שקראתם, פרק בסדרה שצפיתם. נשמח לשמוע ולהוסיף למאגר זה.