השנה בחר פסטיבל יערות מנשה לנסות ולחדש את החזון לעתיד שאולי אברהם אבינו חלם עליו – מפגש על פי יסוד התרבות הערבית, העברית והמזרח תיכונית, המשותפת לדתות ולשפות באזור. אירוע רב משתתפים, חי ומחייה, בעל מנעד אמנותי המשתרע מהמוזיקה העממית, ועד לחידושים עכשוויים – מפגשי אמן, שיחות, סשנים משותפים לאמנים הנפגשים לראשונה, ומפגשים עם הקהילה.

יואל וירבה המנהל האומנותי של פסטיבל יערות מנשה זאת השנה ה- 11 וגיל רון שמע מנהל האומנותי של היום המיוחד הרב תרבותי חברו יחד להכין יום מיוחד במינו. הם קראו לו אוהל אברהם خيمة إبراهيم פופ אפ בלאדי  بوب أب بلدي

יואל וירבה, כאמור המנהל האמנותי והיזם של פסטיבל יערות מנשה זאת השנה ה- 11, סיפר לי כי פגש את גיל רון שמע שנה שעברה (2018) ויחד החליטו להקדיש יום מיוחד בפסטיבל 2019 לרב תרבותיות. היות וכל שנה לקראת הפסטיבל מתקיים גם שבוע האומנים ערבים ויהודים ביערות מנשה – חיבורים במרחב (מומלץ לקרוא על כך פה) והמועצה האזורית מגידו מעודדת מפגשים ועשייה משותפת עם השכנים מואדי עארה והמועצה האזורית עירון – הרעיון ליום כזה היה טבעי. המשרד לשיתוף פעולה אזורי גם תמך והיום המדהים הזה בפתיחת הפסטיבל התאפשר לצאת אל הפועל.

גיל רון שמע 2018 בפסטיבל יערות מנשה

הסימפוזיון הרב-תרבותי מתקיים לראשונה השנה וישאף למרחב חופשי שמח ומכובד בתוך שטח יערות מנשה. מפגש יהודי וערבי – מקום משותף לרקוד לשמוח ולשיר יחד בפשטות. מרחב המהווה מטריה למפגש של תרבויות המזרח התיכון המגוונות.

הפרוייקט הייחודי, הזמין באופן אישי אמנים פורצי גבולות מהמזרח התיכון, איסטנבול, קלקליה, ג'נין, מרוקו, ירושלים, נצרת ועכו – לתת טעימה מחווית המזרח התיכון שיכול להיות כאן באהבה וכבוד הדדי. ללילה אחד, מתוך לילות רמדאן נרקוד נשיר בערבית, עברית, ארמנית, מרוקאית ותורכית ולשפת המוזיקה השייכת לכל העמים.

ומי ישתתף?

צלילי פלסטין نغمات فلسطين

להקת דבקה מסורתית עם שישיית הנגנים שמגיעים אלינו לחגיגה מג׳נין, קלקיליה ושכם

מקלדות הרעם & קפה ג׳לאל , لوحات مفاتيح الرعد אלקטרו-ערב רייב

הפקת מקור לפסטיבל

מפגש פסגה של  קלידני הרבע-טיון קלידים ותיכנותים אלקטרוניים. גיל רון שמע جيل رون شمع, , הוד מושונוב هود موشونوف , מועין שעיב معين شعيب, פראס סעד فراس سعد, עמיד חורי عميد خوري

 מומין ססלר והצוענים

הפקת מקור לפסטיבל

מופע עם המאסטר התורכי מומין ססלר, נגן הקאנון המוערך מתורכיה, בליווי ארבעה נגנים שייקחו אותנו לרחובות איסטנבול בצליל נוגה

להקת שהריאר شهريار

מפגש תרבותי מוסיקלי בין הגליל למזרח ירושלים, עם מיטב השירים הקלאסים של הזמר הערבי במאה השנים האחרונות. סאלח היבי בליווי נגנים מסורתיים, ורקדן טנורה מצרי

אנסמבל פארן

יוצרים וגרים בערבה, ומקבלים את ההשראה במדבריות, במופע משותף עם זמרת הג׳אז הערבי Teema  ממרוקו

Apo Sahagian

הפקת מקור לפסטיבל

מנהיג להקת Apo & the Apostles, מגיע עם חומרים מקוריים בארמנית, בליווי מעיין ליניק ולירון מיוחס

תזמורת מקאמאת – תזמורת האקדמיה למוזיקה מהמזרח שבגליל

דיג׳יי סט, של היוצר Mencachem26 שיעלה בחצות הליל לסט ערב-אלקטרוני מאיסטנבול.

היום "אוהל אברהם", כאמור, חלק מפסטיבל יערות מנשה, שלושה ימים (30.5-1.6) ביער הקיני שבמועצה אזורית מגידו. שלושה ימים של יצירה, אמנות, טבע וקהילה.

פסטיבל יערות מנשה נחשב לאחד הפסטיבלים המובילים בישראל בתחום המוזיקה העצמאית, ומפגיש מאז 2009 קהל של אלפים, מכל חלקי האוכלוסייה, עם אמנות רב-תחומית עדכנית, איכותית ומאתגרת.

יערות מנשה נוצר מתוך הקהילה של מועצה אזורית מגידו, ולמעשה הוא לא שייך לאף אחד, לאף אדם פרטי. כולם מוזמנים לקחת חלק, גם בהקמה. התכנים של הפסטיבל שואפים לעורר השראה, לאתגר את המחשבה, להביא אלטרנטיבה לתרבות הנפוצה, עם דגש על המגוון – כדי שכל אחת וכל אחד יוכלו למצוא בו משהו שאליו הם מתחברים. ובאמת, חיבור היא מילת מפתח. חיבור אל הטבע, אל היצירה, אל הקהילה, חיבור של אנשים עם אנשים, חיבור אל הרגע ואל החוויה. שני סבבי המכירות המוקדמים נגמרו, אבל עוד נותרו כרטיסים במחיר מלא. ולמי שלא רוצה להשתגע אפשר גם לרכוש כרטיס יומי או דו-יומי בשביל טעימה מדויקת.

בשנים האחרונות, בזכות שיתוף הפעולה בין מ.א. מגידו למועצה המקומית מעלה עירון (ואדי ערה) ויחסי השכנות הטובים, עולה הרצון לשיתופי פעולה רב-תרבותיים ולהנכחת התרבות הערבית בתוך מגוון התרבויות המיוצגות בפסטיבל ובפרויקטים משותפים נוספים.  מתוך תפיסה זו צמחה גם יוזמת "חיבורים במרחב", מוזיאון יער בגישה רב-תרבותית שגם מומלץ לבקר וכמובן היוזמה המתוארת כאן בכתבה.