מתכון מפתיע נוצר כאשר השף הראשי של מסעדת רומרס הידועה בפרנקפורט, ביקש להגיע לישראל לפגוש שפים ישראלים – יהודים וערבים כדי ללמוד מהם מהו "התפריט" לקידום ערכים של סובלנות וסולדריות במרחב המשותף. הוברטוס מרקווארדט, בן ה- 33 מגרמניה, הצליח בגיל צעיר יחסית להתקדם לתפקיד הנחשק שף ראשי ברומרס. הוא לא הסתפק בכך, ויש לו דרייב נוסף למקצועו כשף. הוא מחפש משמעות וערך מוסף. הוברטוס, נמשך לחיבורים מעניינים וחיפש דרך להגיע לישראל כדי לפגוש את השפים מארגון "שפים למען השלום". כאן גם אני נכנסתי לתמונה כשהוזמנתי למפגש הטעים והמיוחד הזה, על תקן של בלוגרית לחיים משותפים. – מתכון אמיתי בסוף…

הוברטוס התגלה כאישיות סקרנית ומסקרנת. הוא הצליח באמצעות הקסם האישי שלו להתחבר לכולם. כאן הוא מצולם בבגדי השף הלבנים שלו שקנה במיוחד למפגש , בניגוד למדי השף במסעדה שלו שהינם בשחור בכלל. כאן הוא רצה להיות שווה ודומה ולא רצה להיות שונה. הוא למד על ארגון "שפים למען השלום" וראה שהם תמיד עם בגדי השף הלבנים.

את היום התחלנו בסיור בהתכנסות בשער יפו בירושלים והמשכנו לעבר השוק בעיר העתיקה. עצרנו פעמיים במסעדות קטנטנות. והבנתי שלמעשה אלו מסעדות בוטיק (לא נראות כך) אבל המשמעות של בוטיק בכך שכל מסעדה כזו מתמחה בתבשיל מסויים אחד בלבד ואין תפריט. למשל מסעדת חומוס LENA-לינא, שבה אוכלים רק חומוס משובח. שם דברנו עם השפים על "תורת החומוס השלמה" – האם מסננים או טוחנים את הגרגרים, האם רוצים שיצא מרקם קרמי או מחוספס, האם גרגרי החומוס עוברים שינוע עם או בלי הקליפות, באיזה ברנד של טחינה משתמשים? וכאן בכלל גלשנו ליחסים בין החומוס לטחינה וכמובן ליחסים בין ערבים ליהודים לגרמני שהיווה את סיבת המפגש. אחר כך הלכנו בסמטאות השוק עד שהגענו למקום בו מכינים רק קינוח מסורתי mutaba שמו, הצטופפנו בחדרון שיש בו מקום בקושי לתנור וכמה כסאות שנקרא Zlatatemo Sweet/

ההליכה בסמטאות השוק הצרות היתה חוויה מיוחדת. עברנו ברובע המוסלמי הנוצרי והארמני. עברנו בשוק הבשמים, שוק הקצבים ושוק הצורפים. מערכת הסמטאות נשארה כפי שהיא מהתקופה הביזנטית כאשר השוק שימש הולכי רגל וסוחרים. כל פעם שף אחר מהארגון "שפים למען השלום" סיפר קצת על ההיסטוריה של השוק ועל שלל החנויות שבו. הקשיתי ולא הרפתי ושאלתי את השפים על הדיאלוגים שהם מנהלים ביניהם תוך כדי אפיה ובישול, אך הם פטרו אותי בכך שהם חיים את החיים המשותפים יחד. הם מכירים שנים גם את המשפחות, הם יוצאים לבלות יחד – הם חיים יחד חיים משותפים! מחפשים מסעדות חדשות שכדאי לנסות ובעיקר משתפים בסיפורים אישיים. כמעט ולא מדברים על פוליטיקה או על המצב במדינה.

העיסוק באוכל אומר לי השף בעז כהן, הוא מאד יצרי. השפים ביחד מתמכרים למגע, לתחושות, לריחות, וסביב זה יש להם שפה משותפת שהיא מעבר לכל קונפליקט. הבישול מוריד את כל המסכים ומאפשר שיחות מאד אותנטיות וישירות. יש בעיסוק הזה ביחד, שפים מכל מגוון האוכלוסיה ואפשרות לבטא יצירתיות, סקרנות, ניסוי וטעיה, אינטימיות ואף פיתוח נפש בריאה. בעז כהן הפך עם השנים למטפל באמצעות בישול.

השף הוברטוס קנה בדרך מספר תבלינים לתבל את התבשיל שהתבשל לו בראשו. ואולם כל שאר השפים נראו דווקא שלווים ורוגעים- מסתבר שהם מכירים כבר את נוהל הסיור בשווקים מאחר והם מקיימים סיורים כאילו לאורחים ולקבוצות מהארץ וגם מחו'ל. מהשוק שמנו פעמנו אל עבר מסעדת אקליפטוס.

שף המסעדה הוא אחד ממקימי הארגון "שפים למען השלום" והסיורים מסתיימים אצלו במסעדה הכשרה. נודע לי שגם פמליית האפיפיור הגיעה לסעוד אצלו. האקליפטוס ידועה ברחבי העולם בהתמחותה בתחום המיוחד של המטבח הירושלמי-ארץ-ישראלי ותנ"כי. הפעם השף משה בסון לא היה אך בנו רוני הלבבי קיבל את פננו. פה בתמונה.

ובמסעדה כל השפים נכנסו למטבח ל"קרב סכינים" יהודים, ערבים, ארמנים, גרמנים, בעלי המקום, ומי לא… ובמקום התבשלו להם מאכלים יוצאי דופן. אני טעמתי כמובן. אתכם אשתף רק בתמונות. הכל היה טעים ולא הורגש טעם הקונפליקט….

לסיום התמוגגתי מהטעמים, הריחות, המשקאות, ובעיקר בעיקר מאהבת האדם שהיתה נוכחת בכל המפגש הזה. תודה לאיברהם אבו סיר שהפך עם השנים להיות יועץ קולינארי וגם צלם של הארגון וחלק מהתמונות פה הם שלו. לפליאה קטנר ולחנה בית הלחמי מנהלות בארגון שהזמינו אותי.

והנה מתכנון אמיתי של קובניה של שף וליד עשאייר:
*פילה בקר 180 גרם
*בורגול כוס1
*פטרוזיליה חצי כוס קצוץ
*כוסברה חצי כוס קצוץ
*1 בצל לבן
*גרעיני רימון חצי כוס
*1 עגבניה
*לחם ברוסקטה פרוס *מיץ לימון
*שמן זית
*פלפל שחור
*מלח גס
…………………………………
(הכנה)
*חותכים את העגבניות והבצל לקוביות
*חותכים את הפטרוזיליה והכוסברה דק
*לבשל את הבורגול במשך רבע שעה במים פושרים.
* להוסיף גרעיני רימון ומיץ לימון
להוסיף מלח, פלפל שחור ושמן זית
לערבב את הכל ולהגיש מונח על פרוסות הברוסקטה
………………………………
*הכנת לחם פרוס ברוסקטה: להכניס לתנור בחום 180 מעלות 5 דקות.
……………..
בתאבון