השבוע נודע לי שעמותת "משחקים לשלום" עליה כתבתי פה בהרחבה (כדאי לקרוא ולחזור לכאן), קבלה פרס Intercultural Innovation Award‏ מטעם United Nations Alliance of Civilizations – אז החלטתי שבטוח מעניין אתכם כיצד זה קרה? אולי עוד עמותות שמקדמות חיים משותפים, יהיו מעוניינות להגיש לקבלת הפרס. או בכלל מעניין לכולם שעמותה שלנו מישראל קיבלה הכרה בינלאומית לתוכנית ישראלית לקידום דיאלוג. ולכן ראיינתי הפעם את שחר רז, המנכ"לית החדשה של העמותה. הנה פה בתמונה קרדיט ל"איתי אבירן – צילום" :

אז ראשית שחר, ספרי לנו מהו הפרס הזה בכלל ?

הפרס ניתן לעמותה על תוכנית בתי הספר שלנו Play2Talk . הארגון נבחר להיות אחד מעשרה זוכים מרחבי העולם (והיחיד מישראל) מתוך יותר מ 1300 ארגונים שהגישו את מועמדתם. הפרס הוא שותפות בין ה United Nations Alliance of Civilizations (גוף הקשור לאו"ם שהוקם על ידי מר קופי אנאן) וחברת BMW. הפרס מיועד לארגוני Grassroots העוסקים בתחום של מפגשים בין תרבותיים וכמתבקש משמו הוא ניתן על חדשנות בתחום.

שחר, למרות שכתבתי על התוכנית שלכם בקישור פה, בבקשה תני כמה מילים למי שלא מתחשק לעבור מלינק אחד לשני.

אז ב-3 משפטים, התוכנית משתמשת במשחקי מחשב פופולאריים (מיינקראפט) בכדי ליצור מפגש חיובי בין תלמידים יהודים וערביים ועל ידי כך להפחית סטריאוטיפים וחששות הדדים ולהעלות מוכנות לקשר ולשיתוף פעולה עם האחר. המשתתפים משחקים בצוותים מעורבים ומתמודדים ביחד בסדרה של אתגרים הדורשים תקשורת ושיתוף פעולה וזאת כהכנה למפגש פנים אל פנים. כך שכשהילדים נפגשים פנים אל פנים הם כבר מכירים זה את זה ויש בניהם קשרי חברות! וכמובן שבגלל הפופולריות של המשחק כל הילדים תמיד שמחים להשתתף בתוכנית. הנה פה בתמונות רואים מפגשים מקדימים בשני בתי ספר והתמונה השלישית מפגש פנים אל פנים, קרדיט לתמונות הבאות לצלמת ליאורה זייתון.

וואו, אז איך מגיעים לקבל פרס כזה?

לאחרונה נכנסתי לתפקיד המנכ"לית ובמסגרת הכניסה לתפקיד אורי משעול, היו"ר שלנו סיפר לי שמדובר בתהליך ארוך מאוד. הכל התחיל לפני כשנתיים כאשר אורי משעול, השתתף בכנס שהתקיים בקפריסין והרצה על התוכנית. בעקבות ההרצאה פנו אליו נציגים של ה United Nations Alliance of Civilizations שהיו במקום והזמינו אותו להשתתף בכנס שלהם ולספר על התוכנית. לאותו כנס נסע מר הנס שקור, עליו גם כתבתי כאן במסגרת כנס היי טק חיים משותפים שהוביל במשותף בכפר קאסם. נחזור להנס שקור שהוא בין שאר עיסוקיו חבר דירקטוריון העמותה "משחקים לשלום". הנס ייצג בכנס השני בחו'ל, את הארגון וסיפר על הפעילות שאנחנו מקיימים בארץ בין בתי ספר. בעקבות אותו הכנס הוזמנו להגיש מועמדות אך למרבה הצער למרות שעברנו את השלב הראשון נכשלנו בשלב השני ולא זכינו בפרס. לפני כחצי שנה קיבלנו פניה נוספת מהארגון בו התבקשנו על ידיהם להגיש בשנית. כמובן שבמשך אותה תקופה חלו התפתחויות רבות בארגון מה שככל הנראה תרם ליכולת שלנו לעמוד בסף הדרישות הפעם ולזכות בפרס!

אלו התפתחויות חלו הפעם שאפשרו את פריצת הדרך לפרס?

למשל העובדה שהארגון פעם ראשונה כעמותה החליט לתקצב מנכ"לית כתפקיד אינטגרלי שמראה על קיימות של העמותה לטווח הרחוק. כמו כן, הצלחנו לקדם הכרה רשמית בתוכנית שלנו, על ידי משרד החינוך. ודבר חשוב שהשפיע הוא שפרסמנו את תוצאות המחקר שאנחנו מקיימים על התוכנית ובודקים את ההשפעה החיובית שלה על הפחתת סטריאוטיפים וחששות הדדיים. גם בדקנו את מדד העלאת המוכנות לקשר עם האחר וראינו שבעקבות התוכנית החדשנית והשימוש במשחק מחשב הוא עלה. כך שתוצאות המחקר המדידה והערכה גם הועיל מאד להתקדם עם בפרס.

ואני מוסיפה שבוודאי התוצאות של המחקר וגם ההכרה דרך הפרס הועילו למוטיבציה רבה שלכם כעוסקים במלאכת החיבורים בחיים משותפים וכן להמשיך לקדם את התוכנית החשובה שלכם שאף מוכיחה שאכן משנה מציאות.