התערוכה 'חום אנושי', נפתחה בטקס מרגש בשלישי ה-.17/1/2017 במרכז החינוך לאו בק בחיפה, ביוזמת הקרן החדשה לישראל, שתיל ומרכז מוסאוא. התערוכה "חום אנושי" שאצר יוסי זמיר, צלם ותיק ומדופלם, מתעדת רגעים אנושיים המראים זוויות ראיה שונות מאירועי השריפות בחיפה. לחצו פה ותראו מה כתבתי פה בנושא של השריפה בזכרון יעקב שם ביתי, וכזכור בזכרון יעקב התחיל גל השריפות.

הצילומים אחד אחד מרגשים מאד, ומעוררים סיפורים שלמים שבוודאי התרחשו סביב שבריר השניה שהמצלמה תיעדה. הצלמים תעדו את העזרה ההדדית של התושבים, התמודדות של לוחמי האש במאמצים משותפים לכבות את השריפה. הצוותים הפלסטינים שהגיעו לסייע לצד המקומיים.

למשל, תמונה כאן בהמשך של חמודי מעוספייה, אחראי משמרת, יואב איתיאל הצלם, רואה אותו הרבה פעמים בשריפות באיזור זכרון יעקב. הלבן בעיניים הפך לאדום, מחוסר שינה ועשן ואש שספגו עיניו. ועדיין הוא מסתכל למצלמה "בלבן שבעיניים…".

צלם יואב איתיאל

רונית הגיעה לראות את התמונה שלה שצולמה אוכלת תפוח אחרי יומיים שלא אכלה כמעט דבר , על רקע הקיר השחור של ביתה – עדיין ניכרת אופטימיות – צילם יוסי זמיר ואת התמונות ברקע מהתערוכה יואב איתיאל

התמונות המוצגות בתערוכה צולמו ע"י צלמים חיפאים ערבים ויהודים. האוצר יוסי זמיר מספר כי הוא הגיע תחילה לשלושה צלמים שישר המליצו לו לצרף עוד ועוד צלמים ותמונות שצולמו מזוויות ראיה שונות. הוא היה מופתע מהתרבות המשתפת והמפרגנת של הצלמים, ערבים ויהודים כאחד. "היחדנס" שניכר בין הצלמים מאפיין את הסולידריות החברתית החזקה ששוררת בין התושבים בחיפה כעיר מעורבת. ההתמודדות המשותפת באסון חיזקה את הקשרים בין ערבים ויהודים אל מול גלי ההסתה שבאו לידי ביטוי באמצעי התקשורת בארץ, על כך דברו כל הדוברים, ביניהם פה בתמונה הצלמת ראודה גנאיים.

הצלמת ראודה גנאיים – צילם יוסי זמיר

כל הדוברים בטקס פתיחת התערוכה ספרו על הימים הקשים בהם התלהטו הרוחות בתקשורת וברשתות החברתיות בעוד העיר חיפה והסביבה עולה בלהבות. הדוברים ספרו חוויות אישיות מהשריפה והנזקים שעוד משפיעים עליהם עד היום. חום הלהבות, כמו גם החום האנושי, באים לידי ביטוי בצורה עוצמתית מאין כמוה בצילומים בתערוכה. ואחד הדוברים שמח על התערוכה אך שאל מדוע היא לא מוצגת בהיכל התרבות וכיוב' מפני שהיא חשובה מאד ומראה צדדים שלא מובלטים בחברה הישראלית כיום.

צילם יוסי זמיר

כאמור, את התערוכה אוצר הצלם יוסי זמיר, התערוכה נודדת, וכבר פנו אל זמיר להציע לו להציב אותה בכנסת (לא ברור אם הפניה היתה בציניות…).

בין הצלמים שמציגים בה את עבודותיהם ניתן למצוא את יואב איתיאל, סופיאן זחלאקה, גיל נחושתן, גיל אליהו, רמי שלוש, ראודה גנאים, ליאור מזרחי, אוול עווד, יערית הרטוב והרצי שפירא.

אני מספרת על הבלוג כעשיה חברתית ועל האחריות שכל אחד כדאי שיקח כדי לחולל שינויים – צילם יוסי זמיר

לאירוע פתיחת התערוכה הגיעו צלמי התמונות והמצולמים בהן, תלמידי כיתות י"א'-י"ב הלומדים במרכז החינוך ליאו באק, פוליטיקאים מהכנסת, חברי מועצת העיר חיפה וחברים בארגוני החברה האזרחית הפועלים ללא הרף לחיזוק ולהידוק היחסים בין יהודים וערבים. גם אני הייתי בין הדוברים כפעילה חברתית בתחום וקראתי לתלמידים לקום לקחת אחריות ולהראות עוד צדדים כאשר הם רואים עוולות חברתיות כמו הפוסט שכתבתי בנושא השריפה. ראו פה.

התערוכה פתוחה בימים א-ה
בשעות 8:00-18:00
עד תאריך 31/1/17
אין תאום פשוט מגיעים לרחבת יב'

להלן עוד תמונות מהתערוכה של הצלמים המצויינים למעלה: