למי מאיתנו לא מתחשק להצטרף לאולפאת חיידר ולטוס איתה לטפס בהרים מושלגים, מלאי קרח – בחום יולי/אוגוסט? אך אנחנו נשארים בארץ – ולמרות ההנחיות החדשות עדיין בהחלט אפשר לטייל ולצאת לסיורים מרתקים. אספתי פה מספר רעיונות לטיולים עם משמעות שמתקשרים אלינו, המאמינים והדוגלים בחיים המשותפים.  למשל, אפשר לעלות לירושלים (שלפעמים קרירה בקיץ) למסע בין עולמות: סיור דו-קיום ואירוח ברובע המוסלמי. את הסיור מעביר דוד בר, מורה דרך מוסמך שמבטיח להוביל למקומות הלא מוכרים, הצצה ייחודית מבפנים על דו קיום בין נרטיבים מנוגדים ברובע המוסלמי ומבט מקרוב על אתרי הרובע המוסלמי הייחודיים. בסיור גם אירוח אצל משפחה יהודית ומשפחה מוסלמית ברובע. טיול עירוני נוסף מציעה הדס, ליפו הרב תרבותית ביפו נחשפים בסיור לתרבותיות מרתקות ומגוונות, אבל לא רק, בסיור נפגשים עם אנשי רוח מקומיים שהסכימו להיפגש עם המסיירים, למשל, שייח סופי, כומר יהודי וגם לשמוע מה הקטע של הסיינטולוגיה, במסגרתו נשמע על אמונתם, מקום תפילתם ואורח חייהם וכך אולי יפו תתגלה באור חדש לגמרי. מתאים למי שחוץ מהיסטוריה, רוח, תרבות ואוכל מקומי אוהב/ת גם שוטטויות ופתוח/ה בלב להקשיב. אבל אולי אתם מעדיפים טיול עצמאי לחלוטין בקצב שלכם עם אפליקציה, בטלפון בלי הדרכה? נשמע אופציה מעניינת לטייל ביפו באופן עצמאי דרך דמויות. מתאים לכ-3,4 משתתפים שמורידים את הסיור לטלפון.

אולי אתם מעדיפים לבקר בכפרים דרוזיים בצפון אפשר לנסות את ההדרכה של חלבי איבתיסאם, מורת דרך מוסמכת מדלית אל כרמל. שתיקח אותנו לסיורים אותנטיים מרתקים, השונים מכל מה שהכרנו עד כה, בכפרים הדרוזיים. איבתיסאם מבטיחה שתכניס אותנו לבתים ולחצרות של התושבים המקומיים. סיור שכולל טעימות רבות. או שאולי כדאי להצטרף לאיבתיסאם לטייל ולשמוע סיפורים על העבר של עוספיה והקשר של עוספיה הכפר הדרוזי לבית הכנסת ומטמון בית המקדש,נשמע על הכפר המעורב שגרים בו היום דרוזים, נוצרים, מוסלמים ויהודים בשלווה ובהרמוניה. גם אלון מקלדה, בן העדה הדרוזית ובן הכפר דאלית אל כרמל, מורה דרך מוסמך ומנוסה, מתמחה בסיורי עדות, טבע וכפרי דרוזים בגליל והכרמל, מזמין אתכם לטייל במקומות יפים ונסתרים שלא הכרנו. אלון מבטיח כניסה לחצרות שיפתחו במיוחד עבורנו ואף טעימה מקינוח מסורתי וחגיגי.

 

אם בטעימות אנחנו מתעסקים, ואתם מעדיפים טיול "למיטיבי לסת" (למרות שיש לי עבר בחברה להגנת הטבע… גם לי לפעמים מתחשק סיורי אוכל), אז מצאתי את לין שהיא כתבת אוכל שאוהבת להכיר מאכלים מתרבויות שונות ואפשר להצטרף אליה לסיור אוכל בכפרים ג'ת וינוח. ג׳ת וינוח הם שני כפרים דרוזיים שכנים שהם מועצה אחת. הם ממוקמים בגובה רב ומכל מקום בכפרים אלו נשקף נוף גלילי מטורף. יש בכפרים הללו גם בשלניות עם ידי זהב, נשים דרוזיות אדיבות ומקסימות, חברות של לין, שמארחות בביתן או במסעדות הביתיות שלהן את משתתפי הסיור. בין ביס, לביס הן יספרו גם סיפורים מרתקים על עצמן ועל העצמה וכוח נשי. או לסיור קולינרי/אוכל בג׳וליס וירכא שהם כפרים דרוזי מהמם. יש בו פינת קסם קולינרית גלילית שחייבים להכיר. פתחה אותה אישה שפרצה את כל הגבולות וחיה את העצמה הנשית ביום יום. בסיור מגיעים גם לירכא יש מקום מיוחד שבו מציעים כנאפה ובקלאווה שלא תראו בשום מקום אחר בארץ. גם הוא בבעלות אישה כמובן.

סיורים לפנות ערב ובלילות גם מתאימים מאד בימי הקיץ החמים. לכן יש מספר אפשרויות שנראות לי מרתקות. אני ומשפחתי הצטרפנו לסיור של העמותה דרכים שלובות, ומאד מאד נהננו. הם מציעים עכשיו מספר טיולי ערב למשל טיול לאור ירח בשפרעם. לאחר ארוחת ערב קיצית והכרות עם לוח השנה ההיג'רי – מוסלמי וחיבורו לירח, יתקיים שיח מעשיר עם בני הבית (בית סתי), והכרות עם היישוב שפרעם. או סיור לילות הסהר בג'לג'וליה שגם בו תוגש ארוחה מקומית קלה בבית של מנאל וראיד, שישתפו גם במתכון ביתי. אופציה נוספת לסיור שקיעה ולמפגש מעניין בכפר הדייגים היא בחוף היפיפה של ג'יסר א זרקא,בסיור נעלה עצמאית אל התל המשקיף אל האזור. או אם עדיין אתם בעניין של סיור קולינרי/אוכל אך בשעות הערב, אפשר להצטרף לרם, שהוא חוץ מזה שהוא מורה דרך מוסמך הוא גם דוקטורנט במרכז ספרא לחקר המוח בלקויות למידה באוניברסיטת חיפה. זהו סיור שקיעה מיוחד סביב תרבות, היסטוריה וקולינריה באחד הכפרים היפים בגליל- הכפר מעיליא. הסיור יראה שילוב מוצלח שבין הישן לחדש, שרידים רומיים, צלבניים ועות'מניים יפהפיים אשר משתלבים בבנייה המודרנית. בנוסף, נחשף למסורות החקלאיות העתיקות של הכפר וכיצד התפתחו מאז לכיוונים חדשים ומפתיעים. כל זה תוך כדי טעימות מהתוצרת הייחודית של הכפר: יין בוטיק מצוין לצד גבינות מקומיות, מזקקת עראק מקומית עם טעימות שיעשו לכם חם בגרון, ולבסוף טעימות במסעדת שף שתגרום לכם להרגיש בחו"ל.

 

אז מה שנותר, זה רק לבקש מכם לשתף אותי, באיזה סיור בחרתם? איך היה לכם? אפשר בתגובות, אפשר גם במייל/טלפון. מחכה מאד לשמוע מכם. ולמי שלא זוכר הנה ברשימה מסודרת:

טיולי עירוני : למסע בין עולמות בירושלים: סיור דו-קיום ואירוח ברובע המוסלמי. או טיול עירוני ומפגש עם אנשי רוח ביפו הרב תרבותית או טיול עצמאי לחלוטין בקצב שלכם עם אפליקציה

טיול לכפרים דרוזיים: טיול בדלית אל כרמל עם חלבי איבתיסאם או טיול עם אלון מקדה בן הכפר לדאלית אל כרמל  או לטיול מודרך ומרתק לעוספיה

טיולים קולינריים/אוכל: לסיור אוכל בכפרים ג'ת וינוח או לסיור קולינרי/אוכל בג׳וליס..

טיולים ליליים:  טיול לאור ירח בשפרעם. או סיור לילות הסהר בג'לג'וליה או לכפר הדייגים היא בחוף היפיפה של ג'יסר א זרקא

טיול ערב וגם קולינרי/אוכל: סיור שקיעה מיוחד סביב תרבות, היסטוריה וקולינריה באחד הכפרים היפים בגליל- הכפר מעיליא